Počet postižených školáků prokazatelně roste

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lenka.Wagnerova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2452
Registrován: 09 pro 2011, 15:12
Profese: ucitelka,psycholozka
Bydliště: Praha - Vinoř
Dal poděkování: 4813 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování

Re: Počet postižených školáků prokazatelně roste

Příspěvek od Lenka.Wagnerova »

Pavel.Nazarsky píše:Narozdíl od vás nevyvozuju své postřehy z čísel, ale z praxe. ..
Kdežto já jsem v životě neviděla školu ani postižené dítě... Ach jo. Argumentoval jsi čísly, reagovala jsem na čísla ve smyslu, že je zavádějící vycházet v tomto případě ze statistik. A Ty se ohradíš, že prdím(e) na praxi.

Máš pravdu, mám nějaké postřehy z praxe i teorie (tím myslím hlavně psychologii, medicínu). Vliv má samozřejmě i nastavení společnosti, hodnot, ekonomické faktory. Není to jednoduché, vlivů je hodně, ale není to žádná záhada. A nejde jen o problematickou diagnostiku, jak jsem psala jako reakci na čísla. Horší je, co s tím. Rozhodně to není řešitelné tak, jak nakročila Valachová a spol. Bohužel Piráti, kteří nyní udávají trend, se rozhodli jen maličko kosmeticky upravit ty zhovadilosti, které Valachová prosadila.

V tomto kontextu tu není místo na podobné debaty, nemá to smysl. Držím Ti palce ve Tvé práci, zaslouží obdiv. A to myslím smrtelně vážně. A jestli se brzy nezačne situace radikálně měnit, je jediným řešením pro učitele změnit profesi, pro rodiče doufat, že se jim podaří držet své děti co nejdál od systému. Tím nemyslím učitele, ale ty, co jim do toho kecají a všechno jen komplikují, aniž by věděli, znali, vyzkoušeli si.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Wagnerova za příspěvky (celkem 2):
Pavel.Nazarsky, Janek.Wagner
Janek.Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Počet postižených školáků prokazatelně roste

Příspěvek od Janek.Wagner »

Pavel.Nazarsky píše: Hledáte všichni všemožné důvody, jak ta čísla zpochybnit.
To jsme si jen nerozuměli, ty statistiky nevypovídají přímo o tvém problému, poslední rok s nimi pracujeme i v Pedagogické komoře.

Tvoje praktická zkušenost je samozřejmě důležitá, podobné zkušenosti máme z různých škol, ale vychází podle mne ze předloňské změny v pojetí inkluze a i demografické špičky v 1. třídách.
Uživatelský avatar
mfDmNeEo
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 10
Registrován: 28 led 2018, 23:58
Profese: kouzelnik
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 10 poděkování

Re: Počet postižených školáků prokazatelně roste

Příspěvek od mfDmNeEo »

Pavel.Nazarsky píše:neumím si představit, že by se metodika měnila každý rok, aby se to mohlo projevit pravidelným meziročním nárůstem 10%.
Hovno leda.
Screenshot from 2018-02-26 05-58-09.png
doma mě aspoň čeká guláš (ze kterýho určitě dostanu zánět)
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Fotku Stierlitze jako avatara mi zakazali, toz sem nahodil catvatara.

ObrázekObrázek
Uživatelský avatar
Pavel.Nazarsky
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 23 črc 2014, 12:24
Profese: učitel
Bydliště: Hybernská 1012/30, Praha 1 - Nové Město
Dal poděkování: 440 poděkování
Dostal poděkování: 461 poděkování

Re: Počet postižených školáků prokazatelně roste

Příspěvek od Pavel.Nazarsky »

Janek.Wagner píše:
Pavel.Nazarsky píše: Hledáte všichni všemožné důvody, jak ta čísla zpochybnit.
To jsme si jen nerozuměli, ty statistiky nevypovídají přímo o tvém problému, poslední rok s nimi pracujeme i v Pedagogické komoře.

Tvoje praktická zkušenost je samozřejmě důležitá, podobné zkušenosti máme z různých škol, ale vychází podle mne ze předloňské změny v pojetí inkluze a i demografické špičky v 1. třídách.
Ten problém nastal skokem, náhlým propadem. Všiml jsem si ho s nástupem prvňáčků před 5ti lety, týká se to dle mých pozorování ročníků 2006 a výš. Inkluze byla jen z nouze ctnost, protože kam by ten náhlý přírůstek dali, a kdo by tyhle děti učil? Není ani tolik specializovaných tříd ani tolik speciálních pedagogů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Nazarsky za příspěvek:
Filip.Mezera
Uživatelský avatar
Filip.Mezera
Krajský zastupitel
Příspěvky: 300
Registrován: 24 srp 2017, 17:59
Profese: Datový analytik
Bydliště: Pardubicko
Dal poděkování: 584 poděkování
Dostal poděkování: 382 poděkování

Re: Počet postižených školáků prokazatelně roste

Příspěvek od Filip.Mezera »

Pavel.Nazarsky píše:Narozdíl od vás nevyvozuju své postřehy z čísel, ale z praxe. Vytahal jsem ta čísla z ročenek, abych skutečnými daty doložil vlastní zkušenost s reálným propadem dovedností a schopností žáků na 1. stupni ZŠ. Ale asi se to děje jen a jen na té jedné jediné škole, kde učím.
No nic. Nevadí. Hledáte všichni všemožné důvody, jak ta čísla zpochybnit. Klidně to téma zvednu znova za rok. Určitě se i letos změní "metodika" a díky tomu postižených žáků na základních školách zase o pár tisíc přibude.
Jsme prostě opatrní. Na tom není nic zvláštního, zvlášť když se živíte jako datový analytik - statistik. Byl bych rád, kdybyste předložil spíš vlastní postřehy, co dětem chybí. Které schopnosti / dovednosti / znalosti jdou skutečně dolů. Samozřejmě i já pozoruju změny oproti naší generaci. Jen se mi zdá, že úplně nejdou klasifikovat stylem tabulek, které jste představil vy. Obecně se snižuje obratnost i rychlost (děti neumí kotoul a neumí zdrhat). Možná se snižuje zručnost nebo schopnost se soustředit. Nemají návyky pracovat ve skupině. Když to vypíšete na základě vašich zkušeností takto "konkrétně", tak to bude daleko cennější než všechny tabulky světa. Věřte zkušenému datovému analytikovi :-) .
Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Mezera za příspěvek:
Lenka.Wagnerova

"No to už dál nejde," vydralo se z dědy Janečka. "To přece je zvrhlost! Vidíš, to mají z toho, že řežou všechno možné z kostí! Nám taková nestydatost jakživa na mysl nepřišla, protože z pazourku by to ani nešlo udělat - Tam to vede! To jsou ty jejich vynálezy! Pořád budou něco vymýšlet, pořád budou něco nového zavádět, až všechno zhuntují a zničí - A já říkám," zvolal pračlověk Janeček v prorockém osvícení, "že dlouho to už trvat nebude!" Karel Čapek, O úpadku doby

Uživatelský avatar
Pavel.Nazarsky
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 251
Registrován: 23 črc 2014, 12:24
Profese: učitel
Bydliště: Hybernská 1012/30, Praha 1 - Nové Město
Dal poděkování: 440 poděkování
Dostal poděkování: 461 poděkování

Re: Počet postižených školáků prokazatelně roste

Příspěvek od Pavel.Nazarsky »

Včera u mě ve třídě byly psycholožky z Pedagogicko-psychologické poradny na kontrolním setkání se třídou. Kromě uspokojivého konstatování, že se vše ubírá směrem k lepšímu, jsem se dověděl zajímavou informaci: Naprosto souhlasily s úplným zákazem mobilů (děti je musí nechávat v šatně), protože prý dostaly výsledek nějaké studie, která dokazuje zhoubný vliv mobilové závislosti na mozek, dokonce na fyzické úrovni. Mozková centra, zejména řeči, se nejen nerozvíjejí, ale dokonce atrofují. Zajímá nás to? Mám je požádat o zdroj?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Nazarsky za příspěvky (celkem 2):
Lenka.Wagnerova, Filip.Mezera
Uživatelský avatar
Lenka.Wagnerova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2452
Registrován: 09 pro 2011, 15:12
Profese: ucitelka,psycholozka
Bydliště: Praha - Vinoř
Dal poděkování: 4813 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování

Re: Počet postižených školáků prokazatelně roste

Příspěvek od Lenka.Wagnerova »

Pavel.Nazarsky píše: 01 bře 2018, 16:55 Včera u mě ve třídě byly psycholožky z Pedagogicko-psychologické poradny na kontrolním setkání se třídou. Kromě uspokojivého konstatování, že se vše ubírá směrem k lepšímu, jsem se dověděl zajímavou informaci: Naprosto souhlasily s úplným zákazem mobilů (děti je musí nechávat v šatně), protože prý dostaly výsledek nějaké studie, která dokazuje zhoubný vliv mobilové závislosti na mozek, dokonce na fyzické úrovni. Mozková centra, zejména řeči, se nejen nerozvíjejí, ale dokonce atrofují. Zajímá nás to? Mám je požádat o zdroj?
Zdroj určitě, ale myslím, že bylo něco i na Novinkách nebo něčem podobném. Pokud najdu, doplním.
Ale i bez zdroje o tom nepochybuji.
Na druhou stranu "chytré mobily" lze využívat k práci. Jako klíčový problém vidím to, že zařízení jako mobil, tablet, počítač děti chápou jako hračku, ne jako pracovní nástroj. Úplně zavrhnout to dneska nepůjde. Osobně bych malé děti k tomuhle vůbec nepustila, ale je jasné, že to nemá šanci na úspěch. Něco z tohoto rozporu mohou vyřešit školní zařízení používané jen občas a k práci.

Komunikace atrofuje všeobecně, ale nakolik v tom "jedou" mobily, to je otázka... Rozhodně se s dětmi méně mluví.
OFFTOPICA mobily v šatně, to si docela koledujete o průšvih, když se ztratí. Ale jestli máte rozumné rodiče...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Wagnerova za příspěvek:
Filip.Mezera
Uživatelský avatar
Zuzana.Ujhelyiova
Člen KS Praha
Příspěvky: 397
Registrován: 23 led 2018, 22:59
Profese: Projektová manažerka
Bydliště: Praha 11
Dal poděkování: 287 poděkování
Dostal poděkování: 358 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Počet postižených školáků prokazatelně roste

Příspěvek od Zuzana.Ujhelyiova »

Pavel.Nazarsky píše: 01 bře 2018, 16:55 ... studie, která dokazuje zhoubný vliv mobilové závislosti na mozek, dokonce na fyzické úrovni. Mozková centra, zejména řeči, se nejen nerozvíjejí, ale dokonce atrofují. Zajímá nás to? Mám je požádat o zdroj?
Já bych byla ráda za zdroj této informace. Otázkou pro mě je, co přesně vadí - telefonování, nebo jen to, že mají mobil v ruce. V čem je používání i dětí jiné než u dospělých, co se týče "fyzického poškození".
Uživatelský avatar
Zuzana.Ujhelyiova
Člen KS Praha
Příspěvky: 397
Registrován: 23 led 2018, 22:59
Profese: Projektová manažerka
Bydliště: Praha 11
Dal poděkování: 287 poděkování
Dostal poděkování: 358 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Počet postižených školáků prokazatelně roste

Příspěvek od Zuzana.Ujhelyiova »

Lenka.Wagnerova píše: 01 bře 2018, 17:16 Na druhou stranu "chytré mobily" lze využívat k práci. Jako klíčový problém vidím to, že zařízení jako mobil, tablet, počítač děti chápou jako hračku, ne jako pracovní nástroj. Úplně zavrhnout to dneska nepůjde. Osobně bych malé děti k tomuhle vůbec nepustila, ale je jasné, že to nemá šanci na úspěch. Něco z tohoto rozporu mohou vyřešit školní zařízení používané jen občas a k práci.

Komunikace atrofuje všeobecně, ale nakolik v tom "jedou" mobily, to je otázka... Rozhodně se s dětmi méně mluví.
OFFTOPICA mobily v šatně, to si docela koledujete o průšvih, když se ztratí. Ale jestli máte rozumné rodiče...
Zaráží mě tu formulace, že děti berou telefon jako hračku a ne pracovní nástroj, parafrázuji, chápou ho jako zábavu a ne učení se... pak se ptám, proč není "učení se" pro děti "zábavou", resp. kde se stala chyba, že to tak děti nemají, protože to je stav "od určitého věku".
Uživatelský avatar
Lenka.Wagnerova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2452
Registrován: 09 pro 2011, 15:12
Profese: ucitelka,psycholozka
Bydliště: Praha - Vinoř
Dal poděkování: 4813 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování

Re: Počet postižených školáků prokazatelně roste

Příspěvek od Lenka.Wagnerova »

Zuzana.Ujhelyiova píše: 01 bře 2018, 23:01 Zaráží mě tu formulace, že děti berou telefon jako hračku a ne pracovní nástroj, parafrázuji, chápou ho jako zábavu a ne učení se... pak se ptám, proč není "učení se" pro děti "zábavou", resp. kde se stala chyba, že to tak děti nemají, protože to je stav "od určitého věku".
To jste dost překroutila, vytrhla z kontextu.
Nestavím proti sobě hru/zábavu a práci/učení se, ale činnost směřující k nějakému cíli a činnost, která je vyplněním času. A tady si zcela staromilsky myslím, že chození s kamarády ven, povídání si a hraní her na hřišti bylo pro rozvoj fyzický i psychický přínosnější, než hraní her na mobilu či počítači a posílání SMS.
Mobil apod. lze používat např. k vyhledávání na internetu v rámci školní výuky. Tím myslím tu práci.

To, na co se ptáte, je otázka zásadní. Proto tu takhle blbneme. Aby bylo líp.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Wagnerova za příspěvek:
Janek.Wagner
Odpovědět

Zpět na „Školství“