rovnoprávnost mužů a žen u bezpečnostních sborů

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Lidska prava, Pracovni skupina Rovnopravnost

Pravidla fóra
Toto je veřejné fórum pro konzultace k bodu Rovnoprávnost.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.
Uživatelský avatar
Jiri.Rezek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 5236
Registrován: 23 čer 2009, 19:35
Profese: výzkumný pracovník
Bydliště: Sokolovská, Plzeň
Dal poděkování: 2006 poděkování
Dostal poděkování: 3084 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: rovnoprávnost mužů a žen u bezpečnostních sborů

Příspěvek od Jiri.Rezek »

jachymb píše:
To je naprostá nehoráznost :!: Jaktože se o to ještě nikdo nesoudil? To je přeci neobhajitelné.
Jj, nejsem fanda současnýho genderovýho šílenství, ale toto je teda asi za hranou....
  1. místopředseda KS Plzeňský kraj tel.: 72tri 175 03devet
    místostarosta Plzeň 1
jachymb
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 102
Registrován: 08 čer 2009, 20:21
Profese: programátor
Dal poděkování: 88 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Re: rovnoprávnost mužů a žen u bezpečnostních sborů

Příspěvek od jachymb »

Jiri.Janecka píše:Řekl bych, že je docela v pořádku, když policista vypadá konvenčně, neboť občané si ho nevybírají. S poslancem, který ve mně nebudí důvěru se bavit nemusím, ale s policajtem jo.
Proč by jako měl nekonvenční účes navozovat nedůvěru? Dělal na to někdo odborné studie? To asi těžko. Mně by byl možná naopak sympatičtější. A co když s ohledem na změnu módy přestane být zřejmé, co je konvenční? To bude na svévoli nějakého šéfa, jak se rozhodne buzerovat policisty pod sebou za to co mají na hlavě? Zdůvodňovat omezení účesu by šlo např. tím že by účes překážel určitému typu práce, která se od policisty požaduje. Samozřejmě, že by policista včetně účesu ve službě měl být též čistý. Ale to je asi tak všechno. Zdůvodňovat tím že "co by si lidé mohli myslet" je totalitářské. Nehledě na tu diskriminaci mužů.

Může se to jevit jako drobnost. Ale na součtu takových drobností se zakládá hodně. Ve mě toto třeba jen zdůrazňuje dojem, že k policii chodí v nadprůměrné míře pracovat lidi s fašistickými sklony. Jinými slovy zjištění, že existuje takové nařízení mojí důvěru v policii naopak o trošku snížilo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi jachymb za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Rezek, Vit.Fux, Michaela.Nepejchalova, Jiri.Ulip
Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: rovnoprávnost mužů a žen u bezpečnostních sborů

Příspěvek od Jan.Hosek »

Tukan píše:Dobrý den, jako příslušník bezpečnostního sboru ČR, bych rád znal Váš názor na rovnoprávnost mužů a žen v bezpečnostních sborech
Žena v dnešní době může zastávat kteroukoli pozici a na hlavně může mít téměř jakkoli upravené vlasy délka, barva atd.
Muž musí mít vlasy krátké, nad uši a límec, o barvě ani nemluvě..
Hodlají se piráti zasadit o rovnoprávnost i v tomto směru??
Myslím, že policie by v zájmu zachování vážnosti měla mít nějaké požadavky na vzhled, ale takhle striktní požadavky jsou přehnané a neopodstatněné.

Pokud můžete, napište přímo policejnímu prezidentovi, nebo ministru vnitra. Ale chápu, pokud máte obavu takhle psát svým nadřízeným přímo.

Jako postižený, byste se mohl obrátit na veřejného ochránce práv. Mají zkušenost s předpisy, co kdo smí a nesmí mít na hlavě. Určitě by vám měli odpovědět jestli a co s tím mohou oni nebo vy dělat.

Dále bych napsal (s upozorněním na tuto diskusi) přímo některému z poslanců. Osobně bych zkusil Ondřeje Profanta nebo Vojtu Pikala, protože mají sami delší vlasy. Jako poslanci nemohou asi přímo měnit policejní předpisy, ale mohli by požádat, nebo vyvinout tlak ministra vnitra.

Pokud by se poslanci na váš podnět tím nechtěli zabývat, tak pak můžeme zkusit to řešit nějakou složitější cestou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hosek za příspěvky (celkem 2):
jachymb, Vit.Fux
jachymb
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 102
Registrován: 08 čer 2009, 20:21
Profese: programátor
Dal poděkování: 88 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Re: rovnoprávnost mužů a žen u bezpečnostních sborů

Příspěvek od jachymb »

Veřejný ochránce práv mě také napadl. Říkal jsem si, že bych jim předal podnět, ale mají výslovnou podmínku že "Stížnost musí podat ten, kdo se dožaduje ochrany svých práv nebo jeho zákonný zástupce". Takže by to pan Tukan mohl zkusit sám. Nebo máme nějaké Pirátské policisty, kteří by byli ochotní se tomu pověnovat?

Jinak připomínám, že podle § 64 zákona o ústavním soudu může veřejný ochránce práv podat ÚS návrh na zrušení "jiných právních předpisů". Je ZPPP typ právního předpisu? Pokud ano, mohla by to být cesta.
Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 484 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: rovnoprávnost mužů a žen u bezpečnostních sborů

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Co vím já, tak krátké vlasy jsou vhodné spíše z praktických důvodů - když máš krátké vlasy, tak tě za ně blbě bude někdo chytat.

U "běžných" jednotek (čti: Policajt, který tě zastaví při kontrole nebo kterého potkáš běžně na ulici) bych to rozhodně nastavil jako doporučení, ne jako příkaz.
U zásahových jednotek (čti: těžkooděnci na demonstrace, sportovní zápasy apod.) mi to ale jako příkaz dává smysl, protože tam ta přímá konfrontace a tahání za vlasy celkem hrozí.

A s tím souvisí dvě věci, které nevím:
1) Objevují se policajti z "běžných" jednotek i u zásahů? (Logicky bych řekl že ano, ale potvrzené to nemám)
2) Pokud ano - objevují se tam stejně i ženy? (Neměl jsem dojem, že bych tam nějakou někdy viděl)

Při správné kombinaci odpovědí to hned může měnit dojem z "blbě konzervativního" na čistě pragmatický...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvek:
Jiri.Koudelka
Uživatelský avatar
Jan.Hosek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 453
Registrován: 18 lis 2016, 21:05
Profese: programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 310 poděkování
Dostal poděkování: 499 poděkování

Re: rovnoprávnost mužů a žen u bezpečnostních sborů

Příspěvek od Jan.Hosek »

jachymb píše:Veřejný ochránce práv mě také napadl. Říkal jsem si, že bych jim předal podnět, ale mají výslovnou podmínku že "Stížnost musí podat ten, kdo se dožaduje ochrany svých práv nebo jeho zákonný zástupce". Takže by to pan Tukan mohl zkusit sám. Nebo máme nějaké Pirátské policisty, kteří by byli ochotní se tomu pověnovat?

Jinak připomínám, že podle § 64 zákona o ústavním soudu může veřejný ochránce práv podat ÚS návrh na zrušení "jiných právních předpisů". Je ZPPP typ právního předpisu? Pokud ano, mohla by to být cesta.
Možná by to mohl věrohodně podat někdo, kdo má nevyhovující účes a chtěl by být policistou. Ale policista, který chce mít možnost si svobodně zvolit, jinak přijatelný účes by byl asi lepší.

ZPPP možná není právní předpis, ale školní řády už taky veřejný ochránce řešil. Každopádně, když jim někdo napíše, tak by se měli vyjádřit, jestli s tím můžou nebo nemůžou něco dělat.
Tomas.Pastircak píše:Co vím já, tak krátké vlasy jsou vhodné spíše z praktických důvodů - když máš krátké vlasy, tak tě za ně blbě bude někdo chytat.
Tenhle argument padá, když se krátké vlasy požadují po mužích a ne po ženách ve stejné funkci. Těžko může někdo tvrdit, že to co podstatně zvýší ohrožení bezpečnosti muže při výkonu služby, nezvýší podstatně ohrožení ženy.


Mimochodem předchozí bod toho ZP PP je taky zajímavý (pokud jsem našel platné znění, ten dokument není zveřejněn na oficiálním webu):
Policista nesmí na veřejnosti a při výkonu služby nosit vlasy upravené nadměrně nepřirozenými barvami nebo tvary účesů nebo tvary účesů charakteristickými pro extremistické skupiny; za takový tvar účesu se nepokládá krátký sportovní sestřih ani zcela oholené vlasy; nesmí též mít vlasy v úpravě, která by mohla podstatně zvýšit ohrožení jeho bezpečnosti při výkonu služby.
Existuje extrémistická skupina, která by měla charakteristický účes jiný, než zcela oholené vlasy?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hosek za příspěvek:
jachymb
Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 484 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: rovnoprávnost mužů a žen u bezpečnostních sborů

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Jan.Hosek: Proto doporučuju přečíst ten můj post do konce, žejo :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvek:
Jan.Hosek
Idaho
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 448
Registrován: 06 lis 2012, 15:02
Profese: právník
Dal poděkování: 64 poděkování
Dostal poděkování: 723 poděkování

Re: rovnoprávnost mužů a žen u bezpečnostních sborů

Příspěvek od Idaho »

A není to takové celé zbytečné řešit toto? Je tu spousta mnohem důležitějších problémů. Navíc svým způsobem, pokud mi někdo tvrdí, že strašně chce být policistou, ale má nepřekonatelný problém s tím ostříhat si vlasy, tak moc nevěřím té nehoroucí touze. Je to určitá zvykovost, která určité opodstatnění má.

Hlavně je to zase trochu vytržené z kontextu čl. 11 ZPPP:
"2) Policista nesmí na veřejnosti a při výkonu služby nosit vlasy upravené nadměrně nepřirozenými barvami nebo tvary účesů nebo tvary účesů charakteristickými pro extremistické skupiny; za takový tvar účesu se nepokládá krátký sportovní sestřih ani zcela oholené vlasy; nesmí též mít vlasy v úpravě, která by mohla podstatně zvýšit ohrožení jeho bezpečnosti při výkonu služby.
3) Policista ve služebním stejnokroji musí mít vlasy upravené konvenčním způsobem. Vlasy nesmějí na čele vyčnívat zpod pokrývky hlavy. Na zátylku hlavy nesmějí vlasy přesahovat límec košile a na skráních zakrývat ušní boltce, kotlety nesmějí přesahovat střed ušního boltce; vlasy nelze stahovat sponkami, čelenkami, mašlemi ani síťkou na vlasy. Ustanovení předchozí věty se nevztahuje
na policistku."
V rámci dost pozic u policie ani stejnokroj není běžně nošený. Odstavec 2 je přitom stejný pro muže i ženy. Stejnokroj má i pokrývku hlavy a asi jen těžko by šla nosit s čírem nebo nějakými mohutnými dredy. Prostě by to vypadalo komicky. Pokud by se tedy musela nutně zavést rovnoprávnost, tak by to také mohlo skončit vypuštěním té věty, že se část ustanovení nevztahuje na policistku. Fakticky ani nyní nikdo nepotká policistku s vlasy kdoví jak dlouhými právě kvůli té otázce bezpečnosti.
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: rovnoprávnost mužů a žen u bezpečnostních sborů

Příspěvek od Karel666 »

Jan.Hosek píše: 18 úno 2018, 09:51 Tenhle argument padá, když se krátké vlasy požadují po mužích a ne po ženách ve stejné funkci. Těžko může někdo tvrdit, že to co podstatně zvýší ohrožení bezpečnosti muže při výkonu služby, nezvýší podstatně ohrožení ženy.

Jo jenomže neřekneš B, toto ustanovení platilo z dob, kdy se vůbec nepočítalo do konflikních situací se ženou. A když se postupně uvolňovalo, kdo kde může sloužit, tak jaksi nikdo tento "praktický požadavek" neměnil a dnes? Ten řev, že někdo chce příkazem stříhat podle hrnce "sebervědomé ženy"?
Stačí toto vlákno, kde už se ozývá, proč ne "dredy"...

Tedy tento argument je demagigie, protože zapomínáš proč to tam bylo dáno historicky a vývoj nebyl reflektován změnou paragrafů...
kakya
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: rovnoprávnost mužů a žen u bezpečnostních sborů

Příspěvek od kakya »

A s tím souvisí dvě věci, které nevím:
1) Objevují se policajti z "běžných" jednotek i u zásahů? (Logicky bych řekl že ano, ale potvrzené to nemám)
2) Pokud ano - objevují se tam stejně i ženy? (Neměl jsem dojem, že bych tam nějakou někdy viděl)

Při správné kombinaci odpovědí to hned může měnit dojem z "blbě konzervativního" na čistě pragmatický...
Pokud taková pravidla mají nějaký smysl (čímž si v tomto případě nejsem moc jistá), měla by platit i pro ženy. Pokud vlasy apod. nějak překáží u zásahů, budou tam logicky překážet i ženám, nezávisle na tom, zda se nyní u zásahů objevují, aby byla jasná pravidla už teď i pro ženy, které by o stejnou pozici projevily zájem.
Pokud je to zbytečná buzerace, neměla by platit pro nikoho.
Zamčeno

Zpět na „Rovnoprávnost“