Program pro volby do sněmovny 2010

Veřejná diskuse k návrhům a bodům a tématům Pirátského programu.


Moderátoři: Garanti, Rada resortních týmů - členové, Poslanecka snemovna - poslanci

Pravidla fóra

Toto je veřejné fórum pro konzultace k Pirátskému programu.
Názory zde vyjadřované nelze bez dalšího považovat za stanoviska Pirátské strany.

Každý ať se vyjadřuje jasně, slušně a k tématu. Pokud chcete řešit novou věc, založte nové téma.

Do tohoto fóra patří programová témata, která se týkají programu jako celku, více bodů nebo žádného z nich.

Uživatelský avatar
Jaroslav.Kucera
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4615
Registrován: 21 dub 2009, 15:19
Profese: Konfigurační inženýr/programátor
Bydliště: Mošnova 29, Brno
Dal poděkování: 7509 poděkování
Dostal poděkování: 1591 poděkování

Re: Program pro volby do sněmovny 2010

Příspěvek od Jaroslav.Kucera »

Dále je v prambuli u přímé demokracie uvedeno:
Dáváme lidem možnost přímo ovlivnit rozhodování svých volených zástupců a v případě selhání je i odvolat.
Tato formulace je nepřesná a nesplnitelná. Pokud by byla splnitelná je totalitně nebezpečná. (Většina může postupně odvolávat zástupce zvolené menšinami, až budou všichni poslanci zvoleni většinou - prakticky totální většinový systém - vítěz bude mít všechny poslance, opozice přestává existovat)
Můj návrh:
Dáváme lidem možnost přímo ovlivnit rozhodování svých volených zástupců. Veřejnost musí mít možnost jmenované a veřejnou volbou volené zástupce odvolat.
Případně jen:
Dáváme lidem možnost přímo ovlivnit rozhodování svých volených zástupců. Veřejnost musí mít možnost jmenované zástupce odvolat.
Tato obava je bezpředmětná, jak bylo ostatně dokázáno zde: https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... =40#p51544

Vše ostatní bylo pro body 3 a 4 vyhodnoceno a zapracováno v úterý.

člen KS Jihomoravský kraj, zakládající člen

Uživatelský avatar
Jaroslav.Kucera
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 4615
Registrován: 21 dub 2009, 15:19
Profese: Konfigurační inženýr/programátor
Bydliště: Mošnova 29, Brno
Dal poděkování: 7509 poděkování
Dostal poděkování: 1591 poděkování

Re: Program pro volby do sněmovny 2010

Příspěvek od Jaroslav.Kucera »

Jakub Michalek píše: Přemýšlel jsem ještě o tom, že by ty body měly být vyvážené. Dosud byla nejslabší "přímá demokracie a decentralizace moci", prostě bylo těžké to nějak formulovat, aniž by zbyla na jazyku pachuť s tím, že celý program končí nějak otevřeně. Pokud bychom prohodily body tak, aby jí program nekončil, ale hned následovala za otevřeným státem, se kterým se přirozeně doplňuje, a pokud má program začínat svobodou, tak mi z toho vyplynulo jediné možné uspořádání, kde to svoboda celé obepíná (dosavadní 1 a 2).

Dosavadní bod číslo 3 bych reformuloval pod názvem "Kontrola občanů nad politiky" a zařadil bych do něj dva dosavadní body oddělení moci, přímá demokracie a jako třetí bod bych tam přesunul návrh Iva Vašíčka "Vyrovovnaný rozpočet", který Jarda zařadil do dosavadní 3., ale ta už je přeplněná, zatímco dosavadí 4 má pouze dva body. Tím se podle mého názoru podaří kapitoly vyrovnat.

Nakonec musíme zajistit, že popisky pod jednotlivými body a úvodní stránce věrně shrnují obsah jednotlivých bodů.
Pokud tento návrh podpoří někdo další z KOSS, nemám s tím problém. Ačkoli je vyrovnaný rozpočet ryze ekonomické téma, dovedu si jej představit i pod současným bodem 4(novým 3 :) ).

Jen si nejsem jistý, jestli není přínosnější zachovat přímou deklaraci požadavku na přímou demokracii v nadpisu kapitoly. Pro lidi, kteří dál nebudou číst (a takových bude bohužel většina, nedělejme si iluze...) je podle mě vhodnější kompromisní nadpis "Přímá demokracie - kontrola občanů nad politiky".

člen KS Jihomoravský kraj, zakládající člen

Uživatelský avatar
Marek.Necada
Administrativní odbor
Příspěvky: 3425
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9678 poděkování
Dostal poděkování: 6754 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Program pro volby do sněmovny 2010

Příspěvek od Marek.Necada »

Myslím, že "vyváženost" i změna názvu neuškodí, spíše naopak. Spousta lidí nevnímá pojem přímé demokracie úplně s nadšením. Naopak "kontrola občanů nad politiky" zní dobře populisticky. A co si budeme namlouvat, žádná politická strana, která chce uspět v parlamentu, se bez populismu neobejde. Návrh podporuji.
Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12344
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Program pro volby do sněmovny 2010

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Souhrn změn v programu
  • udělal jsem nový rozcestník (navrchu každé stránky)
  • udělal jsem nepřehlédnutelné odkazy na rozpracované body
  • hlavní stránka programu se vejde kromě asi čtyř slov na jednu stránku
  • doplnil jsem všude poznámky pod čarou s citacemi dotyčných zákonů a odkazy na instituce
  • doplnil jsem někde nedělitelné mezery (před procenta a čísla)
  • bod 2 jsem dal nakonec
  • doplnil jsem konopí do prvního bodu (mírně přestylyzovaná Honzovo verze)
  • přehodil jsem odstavec o sledování pod kapitolu sledování
  • přehodil jsem několik obrázků tak, aby byla cenzura internetu u cenzury internetu
  • přesunul jsem vyrovnaný rozpočet do bodu kontrola občanů
  • v bodu přímá demokracie jsem přeuspořádal odstavce, aby jejich pořadí odpovídalo seznamu s odrážkami a aby bylo hned zdůrazněno, že na rozdíl VV nejsme ovčané
  • změnil jsem název čtvrtého bodu na tak dementní rým, že to musí média sežrat
  • vypustil jsem léky ve třetím světě
Tím je z mé strany program hotov, poprosil bych o závěrečné připomínky (třeba k provedeným změnám, stylistické ke konopí atd.) a Jardu Kučeru, aby na hlavní stránce programu upravil druhou a třetí větu současného bodu 2, aby konkrétněji vypsala prostředky, kterými se ušetří, a aby zkontroloval nadpis bodu 3, který jsem musel přepsat vzhledem k doplnění vyrovnaného rozpočtu.

Až to Jarda prohlásí za hotové (nejlépe bychom to stihli již zítra), nechť o programu hlasují komise a pak se program jako celek předloží republikovému výboru ke schválení.

http://www.ceskapiratskastrana.cz/wiki/volby2010:start

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Program pro volby do sněmovny 2010

Příspěvek od Ondra.kl »

Navrhuji pár drobných úprav:

1. forma - volil bych radši zarovnání do bloku než do leva.
2. v samotném programu: "Požadujeme, aby se hospodaření státu zcela otevřelo občanské kontrole." upravit formulaci např. takto "Požadujeme, aby hospodaření státu bylo zcela otevřeno kontrole občany"
3. kapitola 1, bod "Soukromí a svoboda projevu" - změnit: "Po právu lze pěstovat 5 rostlin konopí" na "Podle platných zákonů lze pěstovat 5 rostlin konopí"
4. kapitola 1, bod "Můj počítač — můj hrad" - možná změnit: "Současná cenzura Internetu" na "Současná plošná cenzura Internetu"
5. kapitola 2, bod "Transparence" - změnit "Přestože existuje zákon o svobodném přístupu k informacím, než se občan k hledané informaci dostane, stojí ho to mnoho času a úsilí." na "Přestože existuje zákon o svobodném přístupu k informacím, musí občan vynaložit mnoho času a úsilí než se k hledané informaci dostane." resp. "I přes existenci zákona o svobodném přístupu k informacím, musí občan ..."

k bodům 3 a 4 se snad dostanu později.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Program pro volby do sněmovny 2010

Příspěvek od Ondra.kl »

další drobné úpravy:

1. v listování na wiki je jakýsi škaredý znak "Zpátky: 2. Otevřený stát ・ Dál: 4. Místo monopolu — tvořit spolu" - FF 3.6.2 / WinXP SP3 CZ
2. kapitola 4 bod "Open Access" - v názvu kapitoly bych radši použil česká ekvivalent "Otevřený přístup"
Anonym101
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1624
Registrován: 11 čer 2009, 01:44
Profese: nic
Dal poděkování: 493 poděkování
Dostal poděkování: 569 poděkování

Re: Program pro volby do sněmovny 2010

Příspěvek od Anonym101 »

navrh na novej bod.
zruseni letniho casu, pac to vyrazne snizuje produktivitu prace (porad usinam) a jinak je k nicemu
Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12344
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Program pro volby do sněmovny 2010

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Díky za připomínky.
1. forma - volil bych radši zarovnání do bloku než do leva.
Toto je defaultní nastavení wiki, které je myslím dobré.
2. v samotném programu: "Požadujeme, aby se hospodaření státu zcela otevřelo občanské kontrole." upravit formulaci např. takto "Požadujeme, aby hospodaření státu bylo zcela otevřeno kontrole občany"
Zbytečný trpný rod. Jestli nahradit, tak už jen "Otevřeme hospodaření státu občanské kontrole."
3. kapitola 1, bod "Soukromí a svoboda projevu" - změnit: "Po právu lze pěstovat 5 rostlin konopí" na "Podle platných zákonů lze pěstovat 5 rostlin konopí"
To v žádném zákoně není, je to v nařízeních vlády. Budu vděčný za lepší korektní formulaci.
4. kapitola 1, bod "Můj počítač — můj hrad" - možná změnit: "Současná cenzura Internetu" na "Současná plošná cenzura Internetu"
Je pravda, že v současném znění nadpis trochu neodpovídá znění odstavce. Konstatovat, že cenzura nepřijatelně zasahuje do soukromí.
5. kapitola 2, bod "Transparence" - změnit "Přestože existuje zákon o svobodném přístupu k informacím, než se občan k hledané informaci dostane, stojí ho to mnoho času a úsilí." na "Přestože existuje zákon o svobodném přístupu k informacím, musí občan vynaložit mnoho času a úsilí než se k hledané informaci dostane."
Současná stručnější úprava se mi líbí víc, ale nechám na autorovi. Připomíná mi to, že musím doplnit odkaz.
1. v listování na wiki je jakýsi škaredý znak "Zpátky: 2. Otevřený stát Dál: 4. Místo monopolu — tvořit spolu" - FF 3.6.2 / WinXP SP3 CZ
Asi to nahradím normálním bulletem, má někdo lepší nápad?
2. kapitola 4 bod "Open Access" - v názvu kapitoly bych radši použil česká ekvivalent "Otevřený přístup"
Opět nechávám na Jardovi, mě se zdá, že slovo otevřený už je v nadpisu celé části, takže bych s ním šetřil aspoň v nadpisech.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4112
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Program pro volby do sněmovny 2010

Příspěvek od Ondra.kl »

ad 1 - Pro wiki to jistě dobré je, ale ve finální podobě - ať už tištěné nebo webové - jsem pro zarovnání do bloku, vypadá to líp.
ad 2 - OK, tak velké úpravy jsem si navrhnout nedovolil ;)
ad 3 - ok, potom "Podle současné právní úpravy ..." bude vyhovující ?
ad 4 - hmm... co to přeformulovat ve smyslu: stát / operátoři se snaží ochránit uživatele zavedením plošné cenzury, to ale nepřijatelně zasahuje do soukromí / práva na informace, proto je nutné aby ochrana byla uživateli poskytnuta jako individuální jím ovládaná a nastavitelná služba ... a pokračovat větou o síťové neutralitě
ad 5 - no, mám to pravda delší o 2 znaky, ale myslím že to není tak kostrbaté.
ad 6 - (původní 2 z 2. postu) - hmm... špatně jsme uvedl kapitolu, je to ve 4 takže to s nadpisem celé části nekoliduje.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34754
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Program pro volby do sněmovny 2010

Příspěvek od Petr.Vileta »

Vit Hnilica píše:navrh na novej bod.
zruseni letniho casu, pac to vyrazne snizuje produktivitu prace (porad usinam) a jinak je k nicemu
Take se pripojuji. Dokonce to nesetri ani zadne energie, jak to byva zduvodnovano. Kdysi jsem pracoval jako podnikovy energetik a z odberovych diagramu se zadna uspora vycist nedala. Ovsem tenhle bod by chtelo prosazovat pres EU, protoze to dost dobre nelze zrusit jen v jednom state.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Zamčeno

Zpět na „Pirátský program“