Schůze + zápisy

Moderátoři: Vedoucí centrálních orgánů, Republikové předsednictvo - asistenti, Krajske expertni tymy - vedouci

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.Kubes
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 115
Registrován: 29 kvě 2021, 00:30
Profese: Pracovník v sociálních službách
Bydliště: Brno-Židenice
Dal poděkování: 208 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Pozvánka na adventní setkání

Příspěvek od Petr.Kubes »

Milé kolegyně a kolegové,

zvu Vás na adventní setkání, které se bude konat v Zemanově kavárně a cukrárně na Josefské ulici v Brně dne 1. prosince od 16:30. Máme rezervovaný stůl v 1. patře a drobné občerstvení je zajištěno.

Na setkání vás seznámím s harmonogramem KETu na příští rok. Poté se můžeme společně naladit na vánoční atmosféru, sdílet radosti letošního roku a těšit se na nadcházející.

Těším se na setkání.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kubes za příspěvek:
akrasavokfav

Pracovník v sociálních službách nebo-li pečovatel v domově se zvláštním režimem.
V současné době člen Komise sociální RMB a Komise pro sociální a rodinnou politiku RMČ Brno-Židenice, člen Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky a v neposlední řadě garant KET pro sociální politiku a zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Uživatelský avatar
Petr.Kubes
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 115
Registrován: 29 kvě 2021, 00:30
Profese: Pracovník v sociálních službách
Bydliště: Brno-Židenice
Dal poděkování: 208 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Zápis ze zasedání 1.12.2023

Příspěvek od Petr.Kubes »

Přítomné členstvo: Petr Kubeš, Kristýna Kyánková
Přítomné hostsvo: Šárka Horáčková, Petr Knot, Monika Karlíková
Zapisovatel: Petr Kubeš
Místo: Zemanova kavárna a cukrárna
Začátek zasedání: 16:30
Konec zasedání: 19:00

Program:
1) Zhodnocení činnosti týmu v roce 2023
2) Harmonogram na rok 2024
3) Předání informací ke Krajským volbám

1)
Krajský expertní tým pro sociální politiku během roku úzce spolupracoval s radní JMK pro rodinnou a sociální politiku Janou Leitnerovou a její asistentkou. Odbornému týmu se mimo jiné podařilo navázat spolupráci s některými pirátskými zastupiteli, zastupitelkami a členstvem místních sdružení. Krajský tým expertů funguje při každé spolupráci jako poradní orgán. Pomáháme s orientací v sociální a zdravotní sféře, informujeme o lokálních problémech, poskytujeme potřebné a důležité informace. Komisaři a komisařky sociálních a zdravotních komisí si mezi sebou předávají zkušenosti a nové znalosti a vzájemně si pomáhají při hledání vhodných řešení. V roce 2023 se tým zaměřil na mapování sociálních služeb a spolků působících v sociální oblasti. Na začátku roku vzešel z našeho týmu nápad zúčastnit se a zapojit Piráty do festivalu Brno Pride Week. Podíleli jsme se na přípravě a zúčastnili se akce Queer Park. Dále jsme se zúčastnili akce Vlhká fest, navštívili setkání Parkinson klubu Brno, měli prohlídku neziskové organizace IQ Roma servis a uspořádali jsme akci Socka párty a podpořili akci Armády spásy – Nocleženka, kdy jsme zakoupené Nocleženky věnovali Kontaktnímu centru Vlhká. Zasedání byla pravidelná. Zápisy a výstupy ze setkání a akcí, kterých se tým přímo účastní, byly zveřejňovány na Fóru České pirátské strany.

2)
V příštím roce bude činnost týmu ovlivněna krajskými volbami. Členstvo a pravidelné hoststvo se bude podílet na tvorbě programu a bude součinné při kampani. Spolupráce s Janou Leitnerovou zůstává i nadále stejná. Očekáváme rozšíření spolupráce s dalšími zastupiteli a zastupitelkami, kteří budou mít zájem o sociální témata a problematiku týkající se zdravotnictví. Předběžně je v plánu navštívit v následujícím roce sociálně aktivizační službu v organizaci Ratolest, připravit se a zúčastnit se dalšího ročníku Brno Pride Week a na podzim znovu uspořádat akci Socka párty v rámci Týdne sociálních služeb. Další aktivity týmu budou řešeny průběžně a o všech budou všichni s předstihem informováni. Řádná zasedání jsou, s ohledem na krajské volby, sníženy na minimum. Setkání se budou konat v úterý a to 5. března, 7. května a 12. listopadu v brněnském Pirátském centru. Začátek setkání vždy v 17:30. Témata a programy setkání se budou odvíjet od aktuálního dění v oblasti sociální politiky a zdravotnictví především v Jihomoravském kraji.

3)
Předání informací ke Krajským volbám

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kubes za příspěvek:
akrasavokfav

Pracovník v sociálních službách nebo-li pečovatel v domově se zvláštním režimem.
V současné době člen Komise sociální RMB a Komise pro sociální a rodinnou politiku RMČ Brno-Židenice, člen Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky a v neposlední řadě garant KET pro sociální politiku a zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Uživatelský avatar
Petr.Kubes
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 115
Registrován: 29 kvě 2021, 00:30
Profese: Pracovník v sociálních službách
Bydliště: Brno-Židenice
Dal poděkování: 208 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Harmonogram schůzí v roce 2024

Příspěvek od Petr.Kubes »

  • 5. března

  • 7. května

  • 12. listopadu

Setkání se budou konat v brněnském pirátském centru, začátek vždy v 17:30.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kubes za příspěvek:
akrasavokfav

Pracovník v sociálních službách nebo-li pečovatel v domově se zvláštním režimem.
V současné době člen Komise sociální RMB a Komise pro sociální a rodinnou politiku RMČ Brno-Židenice, člen Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky a v neposlední řadě garant KET pro sociální politiku a zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Uživatelský avatar
Petr.Kubes
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 115
Registrován: 29 kvě 2021, 00:30
Profese: Pracovník v sociálních službách
Bydliště: Brno-Židenice
Dal poděkování: 208 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Pozvánka na březnové zasedání

Příspěvek od Petr.Kubes »

Vážené členstvo, hosté, hostky a přátelé,

zvu vás na zasedání Krajského expertního týmu pro sociální politiku a zdravotnictví, které se uskuteční v úterý 5.3.2024 od 17:30 v brněnském pirátském centru a na odkaze: https://jitsi.pirati.cz/KETSPZJMK

Program:

  1. Zahájení a určení ověřovatele/ky zápisu
  2. Garantův report (krajské volby, Brno Pride Week,…)
  3. Osobní sdílení (možnost sdílení toho, co je nového, čemu se věnujete a na jakých projektech pracujete, aktuální výzvy a překážky, sdílení nápadů,...; časový limit 2-3 minuty na osobu)
  4. Národnostní menšiny (nastavení spolupráce s Monikou L. Spilkovou)
  5. Různé

Těším se na naše týmové setkání, ať už osobně nebo online.

PK

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kubes za příspěvek:
akrasavokfav

Pracovník v sociálních službách nebo-li pečovatel v domově se zvláštním režimem.
V současné době člen Komise sociální RMB a Komise pro sociální a rodinnou politiku RMČ Brno-Židenice, člen Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky a v neposlední řadě garant KET pro sociální politiku a zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Uživatelský avatar
Petr.Kubes
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 115
Registrován: 29 kvě 2021, 00:30
Profese: Pracovník v sociálních službách
Bydliště: Brno-Židenice
Dal poděkování: 208 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Zápis ze zasedání 5.3.2024

Příspěvek od Petr.Kubes »

Přítomné členstvo: Petr Kubeš, Jana H. Leitnerová
Přítomné hoststvo: Petr Knot, Šárka Horáčková, Monika L. Spilková
Zapisovatel: Petr Kubeš
Začátek zasedání: 17:45
Konec zasedání: 20:00

Setkání se chtěla zúčastnit RegP Nikola S., vzhledem k okolnostem a řešení interních podkladů předán Nikole kontakt na garanta, aby nejdříve proběhlo individuální osobní setkání a domluva na zapojení.

Program:
1) Garantův report (krajské volby, Brno Pride Week,...)
2) Národnostní menšiny (nastavení spolupráce s Monikou L. Spilkovou)

1) Garantův report

SWAP:

  • 6. a 7. března ve ŠPiCe
  • oblečení, případně kosmetika, drogerka co zbyde půjde i na Vlhkou.

Rodičovská knihovnička:

  • na ŠPiCi, ukázáno kde se nachází, popsáno přítomným, jak funguje.

Program do Krajských voleb:

JHL: Kdy bude další KET, že bychom řešili program?
PKu: Další zasedání je 7. května, den přes státním svátkem.
JHL: Aha, tak bychom si mohli udělat navíc setkání jenom čistě k programu.
PKu: Domluvím se s týmem. Můžeme se sejít ještě v dubnu navíc.

  • dal jsem dohromady všechny materiály, co jste mi zaslali, o čem jsme se bavili v minulém roce atd., něco se překrývalo, proběhla konzultace s Jančou, draft jsem přepracoval. Díky všem, co na tom spolupracovali, za nápady, myšlenky a připomínky.
  • přítomní se dohodli, že další úpravy a práce na programu jsou na garantovi a lídryni kandidátky – výstup ze setkání předám na dalším zasedání KET.
  • Šárce pošlu aktuální stav programu
  • jak se bude blížit kampaň, dáme si vědět, kdo by se chtěl zapojit atd.
  • vítám váš zájem a beru na vědomí, že chcete vědět, jak komunikovat v rámci kampaně – zeptám se na nějaké školení a případně na další schůzi bychom si řekli, jak na to.

Návštěva Sociálně aktivizační služby:

  • návštěva a komentovaná prohlídka místa proběhne v pondělí 8. dubna od 14 hodin
  • pozvánku s místem, kde se sejdeme a v kolik pošlu, ale asi 13:45 na místě před budovou.
  • měl by se k nám připojit Marek Lahoda jako zastupitel, bude nás minimálně zhruba 6, pokud dorazí všichni, kdo hlasovali o termínu.

Brno Pride Week:

  • koná se 18.-25. května, 25. května má proběhnout průvod městem a zakončení průvodu na tzv. Queer Parku
  • mám zájem, aby se Piráti zúčastnili jak průvodu, tak Queer Parku – bližší informace prozatím nemám, čekám na další info od organizátorů, s kterými všechno domlouvám
  • momentálně rozšiřuji tým, který se aktivně bude podílet na přípravách – zájemci, ať se přihlásí nyní nebo v nejbližší době – komunikačním kanálem bude chat na Signalu, Šárku budu informovat osobně nebo telefonicky, protože nechce používat Signal.
  • budu informovat nové předsednictvo KS o festivalu a našem zapojení, požádám o vytvoření záměru na 5-7 tis, v minulém roce jsme se vešli do 2tis, očekávám, že letos to bude větší + chci mít nějakou rezervu – zatím jsou v plánu duhové klíčenky orloje, o dalším merchi a nápadech na aktivity budeme přemýšlet, až dostanu info od organizátorů

2) Národnostní menšiny (nastavení spolupráce s Monikou L. Spilkovou)

MLS: Jestli budete mít nějaké zajímavé nápady, co bych měla zkusit politicky zvednout, realizovat, otevřít, nakousnout, cokoliv. Když budete mít nějaké nápady, konkrétní věci co se týkají národnostních menšin, tak je budu řešit, budu se tím zabývat. Je tam přesah i do jiných oblastí, třeba do kultury, tomu se taky budu ráda věnovat.
PKu: Tak tam je hlavním tématem desegregace.
MLS: Což se prolíná i školství. Bavila jsem se s paní, které má na městě na starosti školství. Má nějaký rozjetý věci. Ono to hodně souvisí i s MČ, protože zřizovatelem jsou i MČ. Třeba, co se týká Brna-sever, tak tam funguje široká platforma asi 30 lidí, jsou tam nejen zástupci policie, řeší nějaké konkrétní kroky. Samozřejmě, že pokud by bylo něco, na co se chcete nebo budete chtít zeptat nebo co tam mám přinést, tak mi určitě můžete říct. Jsou i další pracovní skupiny, třeba užší, která řeší pouze projekty z úrovně EU, kam se mohou dát různé žádosti. Teď se čeká, až budou nějaké projektové výzvy, které budou dávat smysl pro Brno. Všem říkám, že jim v tomto můžu pomoci, když něco připraví, aby to šlo přes VNM a potom na Radu města, kdy výbor dá doporučující stanovisko radě. Když budete vědět o nějaké výzvě, určitě mi taky dejte vědět. Pokud vás napadne něco dalšího, nějaké konkrétní kroky, tak se mi ozvěte. Přijde mi, že to téma je docela živé a že se to někam posouvá. Je do toho zapojený samozřejmě nezisk, například IQ Roma servis. Jsem s pracovnicí od nich v kontaktu. Je to multioborové téma, přes kulturu, vás sociál až do školství.
ŠH: Jak jsme byli s Markem v IQRS tak jako Piráti bychom s němi mohli navázat bližší spolupráci. Oni přece se na nás dívali tak, že nejsou zvyklí, aby je někdo takhle oslovil a přišel za nimi. Mám tam dvě kamarádky, co tam pracují a o Pirátech mluví velmi pozitivně.
MLS: Jsem v kontaktu s jejich právničkou, seznámila mě s dalšími lidmi od nich, jsou rádi za můj zájem, byli velice vstřícní.
ŠH: Líbí se mi, že mají předpřípravku na školu pro děti. Nejen pro děti, ale i pro rodiče, protože co vím z praxe, tak největším problémem jsou rodiny, mají jinou mentalitu.
MLS: Vedoucí školského odboru chce, aby v rámci projektů byly předtřídy, přípravné třídy na školu.
ŠH: Co vím z RV, tak oni hodně řeší teď stávky, hodně teď stagnují témata. A říká se tomu přípravné třídy. Prostě jim vadí, že je hrozně moc odkladů. Tak ale proč jsou odklady, protože ty děti opravdu nejsou sociálně zralé a je toho na ně strašně moc. Řekla bych, že se musí ještě řešit ty situace s cizojazyčnými mluvícími dětmi a tak dále a jako učitelka z praxe vám říká, představte si, že jste jedna, máte 28 dětí a z toho 4 děti cizojazyčně mluvící, máte mít asistentku, ale ta tam není. Takže ty prostě v podstatě se věnuješ ten cizojazyčně mluvícím dětem a na ty v uvozovkách naše děti nemáš čas čili oni všude jako píšou a všechno je na papíře. Ale ona praxe prostě nefunguje. Takže já jsem za to, aby ano na papíře je to hezký, ale já bych ráda, aby někdo tu praxi trošku pohlídal, aby opravdu někdo prostě šel na to konkrétní místo. A ne jenom, co mě ředitelka řekne, ale prostě udělá si hodinu čas a šel se tam třeba do toho místa podívat na hodinu. Sedl si tam a zjistil by, co funguje, a co nefunguje, protože já to fakt z tý praxe vidím, že když ti tam chybí ta asistentka a ty tam máš autistického ukrajinského chlapečka, Vietnamce a další dva Ukrajince, kteří neumí česky a do toho tam máš problémový naše české děti a máš jich fakt pětadvacet a jsi jedna a to jsou malé děti.
MLS: Ale já úplně nevidím, co s tím můžu udělat.
ŠH: Prostě změnit ten systém. Já bych udělala, aby měly základy Českého jazyka. Největší bariéra je ta jazyková.
MLS: výbor na tohle nemá pravomoce. Tady tohle, o čem mluvíš, musí přijít úplně z vrchu.
ŠH: Já to chápu, ale ať se o tom ví.
PKu: Tohle musí přijít z vrchu. Vezmi si, že třeba pracovníků v sociálních službách je nedostatek. Taky bych si představoval, kdyby se stanovil počet zaměstnanců na počet klientů, ale jak by to vypadalo v praxi? To udělat nemůžou, protože by toho personálu stejně nebylo dostatek. Chápu tvůj pohled, ale zároveň si myslím, že je to z tvé strany naivní představa, ale taky v té představě žiju. Přál bych učitelkám ve školkách, aby měly k sobě asistentku, aby se to všechno zvládalo.
ŠH: Moje představa není mít asistenta ve třídě. Moje představa je mít 10 dětí ve třídě. Takhle bych byla schopna si ty děti ošéfovat, ale ne při této kvantitě.
PKu: To stejný bych chtěl i já, místo 40 klientů na oddělení třeba jen 20, deset.
ŠH: Já jsem taková, že stále budu volat nahoru, aby mě bylo slyšet.
PKn: Do služeb mohou nastoupit lidi, u nichž se bude aplikovat výpověď bez udání důvodu, to vám zajistí, že bude personálu dostatek.
ŠH: Starší, kterých se to taky týká, tak mají problémy třeba problémy s páteří a nebudou to dělat. Ti senioři se s tím vyrovnají, protože jsou dospělí, ale když vidím ty děti jak trpí, tak je to opravdu jiný. Dle mě by se obec měla tímto problémem více zabývat. Přijde mi, že z těch vyšších politiků není zájem. Sice Monča říká, že je, ale já to tak v praxi necítím.
PKn: On je zájem to řešit, když jsou problémy, dokud se to valí a nejsou problémy, tak se to valí dlouho a nikdo se o to nezajímá.
ŠH: Já o tom neříkám jenom pirátským politikům, ale všem, protože mi to opravdu vadí. A teď ještě přišel Bek s tím, že chce udělat třídu o 30 dětech. Vracíme se tím do komunismu, kdy jsem ve třídě měla 36 dětí, to je špatně. Z mé strany je to fakt čistě myšlenka ve vztahu k těm dětem. Co se týče sociálu, tak abyste měli poslední info z naší poslední školské schůzky, tak chceme propojit seniory s dětmi. Je to naše přání a pravděpodobně to půjde do nějakého projektu. Do voleb jsou různé nápady za školství. Funguje tady už projekt „Babičky čtou dětem“, kdy babičky chodí do školek, to je úplně geniální věc a byla bych ráda, kdyby to kraj podporoval dál. Bavili jsme se o propojení základní školy, střední školy, mateřinky, aby se třeba v blízkosti stavěl dům seniorů, že by to skvěle fungovalo. Pro ty generace je to dobrý, je tam komunita, vzájemně spolupracují. Bylo by to fajn.
PKu: Původně jsem měl nápad na komplex služeb, kde by zároveň byla školka, třeba zdravotní škola, byl tam domov pro seniory a další služby pro lidi – lékaři, masáže, kadeřnictví atd. Jenže tím vytvářím něco umělého bez přirozeného vývoje a takhle to nechceme.
ŠH: Myslela jsem to tak, že by se ředitelka školky domluvila s ředitelkou domova pro seniory, to by mohlo fungovat, to by bylo fajn.
PKu: Jasně, když je to tam teď a v blízkosti školy/školky je nějaká sociální služba a navážou spolu nějakou spolupráci, tak jde o přirozený vývoj, než ten můj původní nápad udělat to cíleně, takhle bych tě lidem dával vlastně příkazem, že tady musí být, sem musí chodit na praxi do služeb. Uvědomil jsem si, že to tak nemá být. To, co říkáš ty, tak v tom případě jde o přirozený vývoj, který Piráti podporují. Mončo, mohla bys prosím říct nějaký aktuální kroky, co jsi teď během toho setkávání s představiteli národnostních menšin zjistila, co se týkají desegregace?
ŠH: Mo hla bys se za tebou někdy přijít podívat do práce?
PKu: Bohužel návštěvy nemáme povolené.
MLS: Už jsem se v tom nějak zorientovala, tak vím, že se dost skloňuje spádovost škol. To je tak, že například většina dětí, kteří mají úřední adresu nahlášenou na Husově 5, tak končí v segregovaných školách, protože je to rozdělený třeba podle příjmení. Takže děti, které mají úřední adresu na Husové a začíná jim příjmení na W, tak spadají na jednu školu, což jsou třeba cizinci z anglosaských zemí. U některých menšin, kdy jim příjmení začíná na stejné písmeno, tak končí na stejné škole. Proto se neustále řeší spádovost, jestli se do toho má vstupovat z úrovně města, protože tohle jsou věci, které ty školy neřeší a nevyřeší. Z úrovně magistrátu by to šlo změnit. Druhá věc je, že budeme žádat a alokovat finance na projekty, na kterých se město může podílet. Podílela by se na tom i právě EU na konkrétních projektech, např, že vybavíme učebnu nástroji pro děti, kde mohou trávit aktivně volný čas apod., budou se dotovat přípravné třídy, aby nebylo tolik odkladů atd. Jestli to, co se děje a bude se dít je dostatečný, tak to nedokážu posoudit. Byla jsem teď na konferenci, která se tímto tématem zabývala celou dobu a v podstatě tam bylo bizarní to, když tam přišli respondenti, kteří zažívali tu segregaci, třeba matka dětí, které byly na segregovaných školách a přímo jako absolventka segregované školy se dostala na vysokou, tím prorazila tzv. Skleněný strop a uspěla. Zaznívalo tam, že je zásadní rodina a okolí. Přemýšlím teď nad tím, jak s tím pracovat po politické stránce, zda udělat něco edukačního, sdílení dobrých vzorů… Přišla jsem teď s nápadem na stáže, že by studenti středních škol nebo v prváku, druháku na vysoké chodili na stáže na magistrát, aby viděli úřad z druhé strany.
ŠH: Za sebe můžu říct zkušenost o školkách na Bratislavské, že si tam děti hrají ne na obchod, ale na zastavárnu. Holky si hrají s kočárkama, ale když se učitelka zeptá na co si hrají, tak odpovídají, že stojí na dávky. To nám říkali i na té návštěvě v IQRS.
MLS: Je to hodně o tom, jak funguje rodina a okolí, je to o nějaké edukaci, máme dobré příklady, že to funguje. Mohli by se jít podívat mimo svoje prostředí. K tomu, na co si hrají holky, tak moje dcera si hraje, jak platí faktury. Jde o to, že kopíruje to, co často dělají rodiče.
ŠH: Tak to máš prostě stejný, jako když rodiče chodí k volbám, tak potom děti taky chodí k volbám, ta rodina toho udělá hodně. Když otec řekne, že volby jsou k ničemu, tak ten mladý puberťák volit nejspíš nepůjde.
MLS: Rozmyslete se na platformě KET, jak se chcete zapojit. Řekla jsem vám tu, co mě během mého působení předsedkyně napadlo. Bylo to velmi intenzivní. Právě mě napadlo, že magistrát je obrovským zaměstnavatelem, který má 1000-1500 zaměstnanců a 1-2 stážisti na odboru by byly fajn. Pomohlo by to těm lidem vidět to z druhé strany. Na konferenci byla paní, která má 4 dětiny a 3 chodili na segregovanou školu, ona sama odešla ze školy v 16, byla na učňáku, takže má jen základku, našla si partnera, který ji řekl, že založí spolu rodinu a ona se bude starat o domácnost a o něj, na co by prý měla studovat. Mělo by se to změnit, aby to tak nebylo, ale ze své pozice to změnit nedokážu, můžu tomu přispět.
ŠH: Je to tak, oni mají jinou mentalitu, třeba když jde dítě do školky, tak jde celá rodina nebo když mají dvě děti, tak jedno jde jeden den a druhé druhý den, protože by se do té školy nevešly.
PKu: Budu teď přemýšlet nahlas, přijde mi a je to škoda, že nemáme moc členů, kteří zastávají národnostní menšiny, protože by nám s tím tématem mohli pomoci. Tak bychom mohli navázat užší spolupráci IQRS.
MLS: Taky bych za to byla ráda, kdyby mezi námi Piráty bylo více lidí z národnostních menšin.
PKn: Teď je daný, že musíš zaměstnávat handicapované, jinak platíš nějakou pokutu? To by mohli být takhle zvýhodněni i osoby z národnostních menšin, protože momentálně se s takovými lidmi setkáváš u podřadných prací – uklízečky, ochranka,… Nepotkáváme je na přepážkách, na jiných místech. Oni nemají ani takovou šanci, protože ať přijdou kamkoliv, tak je nevezmou.
MLS: Musím přiznat, že z toho, co jsem se dozvěděla, tak je to pro mě v mnoha ohledech úplně jiný svět. Taky nejsem z žádné elitní rodiny, ale z paneláku z Kohoutovic, ale je pro mě normální studovat. Ale když mi jedna paní říkala, že její největší vzor byl bratranec z třetího kolena, který dodělal učňák na automechanika, tak to jsem málem spadla ze židle, říkám na rovinu. Tohle já opravdu neznám. Je to pro mě něco nového. Chtěla bych tyto lidi nějak motivovat. Ono existuje plno strategií a mojí rolí není to, abych všechno sama vymyslela, ale abych realizovala to, co bude dávat smysl, vytáhnout z toho maximum. Teď přicházím zrovna s tím nápadem ohledně toho magistrátu. Chtěla bych takhle oslovit i další veřejné instituce.
PKu: Co ta desegregace, týká se třeba i bytové politiky.
MLS: Brno dlouhodobě nemá zvládnutou bytovou politiku a troufám si i říct, že na současnou koalici by to bylo příliš velké sousto, aby se tím zabývali. My jsme s tím kandidovali, že bychom to dali do pořádku, ale oni k tomuto moc svým působením nepřispívají.
PKu: Je to všechno provázené a říkám to i skrz to, že se to týká více oblastí, protože nemůžeš řešit 1/10, protože to pak nikam nepovede. Musí se prostě provázaně řešit všechny oblasti zároveň. Nějaké projekty a směřování, co se děje, je sice hezký, ale když se to neudělá pořádně se vším všudy, tak to k ničemu nebude.
MLS: Momentálně, co se týká zabydlování, tak se v Brně dělá projekt Housing First a Critical Time Intervention. Jde o pilotní projekt.
PKn: A teď začala fungovat i městská nájemní agentura.
MLS: Je super, že jsou na magistrátu interkulturní pracovníci, ale když jsem tam byla na setkání, tak jsem mluvila s jejich vedoucími, ale přímo s pracovníky ne. Nebyli tam.
PKu: Byli v terénu?
MLS: Nevím. Měla jsem s nimi domluvené setkání, přišla do zasedačky a byly tam jen vedoucí. Ono taky záleží, kdo má sociálku na městě pod sebou. Měla bych být nově i součástí poradního sboru pro romské záležitosti, kde bych se měla setkat i s problematikou týkají se ukrajinské menšiny. Brno na začátku těch problémů, třeba, co byly na hlavním nádraží, zaváhalo. Nebo když se stal ten incident na přehradě.

Diskuze, jak funguje poradní sbor.

PKu: Podle mě národnostní menšiny fungují jako ostatní. Myšleno tak, že potřebují někomu sdělit, co je trápí, co by si přáli, oni chtějí, aby je někdo poslouchal. Jsou šťastní, když člověk s nimi stráví nějaký čas.
MLS: Jo, jak jsem mluvila s předsedy/kyněmi spolků, tak byli z toho dojatí, že se s nimi vůbec někdo potkal, že se s nimi někdo baví. Jasně, že člověk nevyřeší jejich letitý problémy. Hodně z nich se mě ptalo, jestli už mám kancelář na magistrátu, že by přišli. Říkám jim, že kancelář nepotřebuji, chci chodit mezi ně a za nimi. Třeba v ukrajinské iniciativě mi řekli, že tam z města nikdo nebyl. Dále se věnuji tomu, že navazuji kontakty. Setkávám se s nimi venku, třeba v kavárnách. Někteří z nich mají strach třeba z toho, že jim budou končit nájmy. Tak jsem to s nimi řešila, co mají dělat, odkázala jsem je tam, kde jim pomohou.
ŠH: Když jsme byli v IQRS tak romská učitelka ve školce, která bydlí ve vyloučené lokalitě nám říkala, že za ní nikdo nikdy nepřišel a byla moc ráda, že tam jsme. Oni jsou hodně upřímní, protože toho mají hodně na srdci, hodně je toho trápí.
PKu: Tak jsme domluveni, když nás něco napadne, budu tě kontaktovat a naopak, kdybys měla nějakou odbornou agendu, přihraj nám ji a budeme se tím zabývat.
ŠH: Hodně se u nich objevuje i domácí násilí. V pátek tu máme tu akci, tak.
MLS: Můžu do hodit do pléna. Ono to, co chtějí řešit je dost komplexní a týká se to i domácího násilí.
PKu: Hele, máme už spoustu organizací, které se tomuto věnují a funguje je. Pokud a když někdo budu něco potřebovat, nejdřív se podívat, jestli už to někdo neřeší. Abychom neobjevovali již objevenou Ameriku. Vezmi, prosím, v potaz, že jsme spíše takový diskuzní kroužek, který ti může být ale nápomocný.
MLS: Promyslete do třeba do příštího KETu, čemu bych se mohla konkrétně věnovat, co bych mohla dělat. Já už teď zpracovávám nějaké akční kroky, které se budou dít, ale pokud vás něco napadne, tak mi to řekněte.
PKu: Pokud bys chtěla i něco odborně prokonzultovat, klidně se na nás obrať. Nemám chat na Signalu pro KET, to by už nikdo nepoužíval, tak mi to prostě předáš a já to pošlu dál.
MLS: To je mi sympatický, že nemáte chat. Jo, my se potkáváme, takže kdyby něco bylo, tak ti to předám osobně třeba na schůzi.
ŠH: Hlavně zůstaň svá, díky tobě jsem šla k Pirátům, líbilo se mi, co jsi dělala na Brně střed. Líbí se mi tvůj přístup. Nenech si ho vzít. Děláš to dobře.

Konec zasedání ve 20 hodin.

Pracovník v sociálních službách nebo-li pečovatel v domově se zvláštním režimem.
V současné době člen Komise sociální RMB a Komise pro sociální a rodinnou politiku RMČ Brno-Židenice, člen Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky a v neposlední řadě garant KET pro sociální politiku a zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Uživatelský avatar
Petr.Kubes
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 115
Registrován: 29 kvě 2021, 00:30
Profese: Pracovník v sociálních službách
Bydliště: Brno-Židenice
Dal poděkování: 208 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Pozvánka na květnové zasedání

Příspěvek od Petr.Kubes »

Vážené členstvo, hosté, hostky a přátelé,

srdečně vás zvu na nadcházející setkání, které se bude konat v úterý 7. května 2024 od 16:30 v pirátském centru na ulici Lidická v Brně.

Na tomto setkání vás seznámím s důležitými informacemi o nadcházejících Krajských volbách. Společně budeme diskutovat o prioritních tématech v oblasti sociální politiky a způsobech efektivní komunikace s voliči během kampaně. Rovněž bude prostor ke sdílení vašich zkušeností, aktivit a nápadů, stejně jako k diskuzi o aktuálních výzvách a překážkách.

Zároveň se společně ponoříme do tvůrčího procesu. Budeme vytvářet merch a připravovat se na Brno Pride Week, který nás čeká v druhé polovině května. Máte-li zájem o dobrovolničení na stánku na Zelném trhu nebo se chcete zúčastnit průvodu městem 25. května, neváhejte mě co nejdříve kontaktovat.

Těším se na inspirativní setkání a tvůrčí energii!

Pracovník v sociálních službách nebo-li pečovatel v domově se zvláštním režimem.
V současné době člen Komise sociální RMB a Komise pro sociální a rodinnou politiku RMČ Brno-Židenice, člen Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky a v neposlední řadě garant KET pro sociální politiku a zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Uživatelský avatar
Petr.Kubes
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 115
Registrován: 29 kvě 2021, 00:30
Profese: Pracovník v sociálních službách
Bydliště: Brno-Židenice
Dal poděkování: 208 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Zápis ze zasedání 7.5.2024

Příspěvek od Petr.Kubes »

Přítomné členstvo: Petr Kubeš, Kristýna Kyánková
Přítomné hoststvo: Šárka Horáčková, Monika L. Spilková, Nikola Sajtlerů, Barbora Konečná
Online hoststvo: Andrea Ellis
Zapisovatel: Petr Kubeš
Začátek zasedání: 17:00
Konec zasedání: 19:30

Program:
1) Garantův report
a) iniciativa iRekvalifikace
b) Rekvalifikační a vzdělávací kurzy ÚP
c) Národnostní menšiny – spolupráce s Monikou L. Spilkovou
d) Akce a aktivity
e) Pirátská ombudsmanka
f) Krajské volby
2) Brno Pride Week

1a) Iniciativa iRekvalifikace
PK: Po krajské schůzi jsem se Šárkou mluvil s Kristinou, která nás informovala o iniciativě, kterou vynakládají s Hoangem z MS Praha 4. Ještě s dalšími lidmi pracují různě po ČR na využití projektu MPSV, iRekvalifikace. V projektu je 6,5mld. Kč, které musí MPSV vyčerpat do konce roku 2025, ale údajně jsou na necelých 700mil. Kč a nejsou schopni to vyčerpat. Jejich cílem je pomoci veřejným školám, jejich učitelům a učitelkám si otevřít vlastní kurzy, pomáhat digitálně vzdělat místní. O jejich záměru bylo informováno i další pirátstvo z JMK. V mailech od Hoanga bylo dále také uvedeno, že se MPSV trestuhodně zaměřuje pouze na své soukromé partnery a do projektu nezve veřejné školy. Projednal jsem tuto iniciativu s RT a byl jsem informován, že na začátku projektu ne všechno fungovalo, proběhla výměna vedení. Nové vedení řadu věcí předělalo a rozjelo i nové. Zapojit se může kterýkoliv poskytovatel, ale je potřeba si uvědomit, že veřejné školy, zejména střední, bojují s kapacitami. Nejsou v nich zástupy učitelů, kteří by chtěli dělat kurzy navíc mimo své úvazky. Navíc není logické, aby do projektu nebyly zvány školy a tak velký objem financí by zůstal nevyužitý. Hodně lidí z MPSV na tom odedřelo dost práce. Prezentovat, že MPSV trestuhodně nezve veřejné školy do projektu, omezuje se na své soukromé partnery, je opravdu nevhodné. Hoang, mimo jiné, na to byl několikrát upozorněn, aby se vyhnul takovým vyjádřením. Po poradě s RT jsem dospěl k závěru, že dává smysl šířit info, motivovat ke vstupu do projektu iRekvalifikace jak poskytovatele tak uživatele a promovat možnosti, což se tak i v současnosti děje. Rozumím důležitosti a cílům projektu iRekvalifikace a oceňuji veškerou práci, která byla dosud vykonána. Přesto jsem se rozhodl, že KET pro sociální politiku a zdravotnictví v Jihomoravském kraji se k této iniciativě nepřipojí.
KK: Na komisi školství tomu mohu udělat reklamu, aby o tom věděli i další. Pošleš mi, prosím, k tomu něco?
PK: Jo.

1b) Rekvalifikační a vzdělávací kurzy ÚP
PK: Ještě doplním pár informací, co se mohou hodit. Rekvalifikační kurz může dělat i člověk, který není v evidenci ÚP, může to být více kurzů, ale maximální dotace na 1 osobu je 50tis. Cituji ze stránek pro doplnění. V případě rekvalifikačního kurzu může úřad práce uhradit za klienta až celou cenu kurzu. V případě vzdělávacího kurzu je stanovena minimální povinná spoluúčast ve výši 18 % celkové ceny kurzu, kterou si musí účastník uhradit sám. Přečtěte si důkladně podmínky pro poskytnutí platby za kurz. Všechny informace lze nalézt na mpsv.cz/jsem-v-kurzu.

1c) Národnostní menšiny – spolupráce s Monikou L. Spilkovou
MLS: S PK jsme se bavili o zapojení menšin. Chceme je navázat do komunální politiky. Teď řešíme menšiny v menšinách, chceme je zapojit do Pridu, kde budeme. Řešíme jak to uchopit. Momentálně probíhá síťování a propojování s různými organizacemi, které nás mohou zapojit do svého dění, mají různé přednášky, workshopy. Propojíme je s námi, můžeme vymyslet něco edukativního.

1d) Akce a aktivity
PK: 11. června by se měla konat přednáška o migraci a interaci cizinců od Verči Kovacs. Termín není ještě potvrzený, ale objevil by se v krajském kalendáři. Potvrzená je akce “Dialog s expertkou: otevřené setkání o duševním zdraví”. Ta se bude konat ve Špice 18. června od 16:30. Původně to mělo být klasické zasedání KET s hostkou, ale rozšířil jsem setkání o pirátské členstvo a příznivectvo. Tématu se věnujeme dlouho a hostka může přinést nový pohled, rozšířit vědomosti. Budu k tomu pak posílat info.

Body “e” a “f” nebyly z časových důvodů prodiskutovány, body “b” a “d” byly diskutovány jen částečně.

2) Brno Pride Week
Diskuze o organizaci, politických a organizačních aspektech, propagačních materiálech, vizuálu, logistice a praktických detailech.
AE: 25. května jsem na Animefestu, ale pokud by bylo potřeba předtím s něčím vypomoct, tak hrozně ráda.
PK: Pokud bude něco potřeba, tak v posledním týdnu před Pridem se ozvu. A z Animefestu posílej lidi na Zelňák.

Pracovník v sociálních službách nebo-li pečovatel v domově se zvláštním režimem.
V současné době člen Komise sociální RMB a Komise pro sociální a rodinnou politiku RMČ Brno-Židenice, člen Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče České republiky a v neposlední řadě garant KET pro sociální politiku a zdravotnictví v Jihomoravském kraji.

Odpovědět

Zpět na „Sociální politika a zdravotnictví“