Nominace Ivana Bartoše na předsedu Pirátské strany

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Zamčeno

Ve věci nominace Ivana Bartoše na předsedu Pirátské strany jsem

Pro

211
56%

Proti

149
40%

Zdržuji se

14
4%
 
Celkem hlasujících: 374 - Celkem hlasů: 374

Uživatelský avatar
Jan.Podhajsky
Člen KS Praha
Příspěvky: 4177
Registrován: 07 črc 2009, 15:14
Profese: sociolog,
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 1266 poděkování
Dostal poděkování: 1502 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ivana Bartoše na předsedu Pirátské strany

Příspěvek od Jan.Podhajsky »

Ahoj Ivane,

Mám taky otázku.

Byla by škoda, kdybychom třeba digitalizaci v příštím volebním období opustili, stejně tak jako třeba ZaMini. Máme i hodně odborníků v exekutivě.

Měla by podle tebe Pirátská strana usilovat o účast v příští vládě? A jaké podmínky pro vstup bys viděl, kdyby vyhrálo ANO. Podle dnešních výsledků preferencí by to vypadalo, že většinu by dalo s ANO buď Spolu nebo právě my.

Děkuju

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Podhajsky za příspěvky (celkem 3):
Lukas.Novy, Robert.Magni, Tereza.Vovesova

Stopuji zásadně v županu.
Pište mi na email jan.podhajsky@pirati.cz ; https://lide.pirati.cz/profil/2811/
Sem pirát i bez předpicu.

Uživatelský avatar
Bohuslav.Svehla
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 472
Registrován: 26 zář 2018, 13:21
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 728 poděkování
Dostal poděkování: 727 poděkování

Re: Nominace Ivana Bartoše na předsedu Pirátské strany

Příspěvek od Bohuslav.Svehla »

Od předsedy si přeji jiné vystupování, než které předvádíš..
Ano, jsme jen lidé, ale taky se na tvou adresu nevyjadřuji vulgárně.
viewtopic.php?p=864045#p864045

Tito uživatelé poděkovali autorovi Bohuslav.Svehla za příspěvky (celkem 2):
Lukas.Novy, Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
Kornelia.Gottmannova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 420
Registrován: 20 lis 2017, 10:26
Profese: manažerka podpory prodeje
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 1604 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování

Re: Nominace Ivana Bartoše na předsedu Pirátské strany

Příspěvek od Kornelia.Gottmannova »

Zdravím Ivane @Ivan.Bartos ,

Tvojí nominaci na předsedu nepodporuji, jak jsem se již vyjádřila v několika jiných vláknech. Ráda podpořím Tvoji nominaci do předsednictva na místopředsednickou funkci.

Důvody, proč si myslím, že do předsednictva patříš:

  1. Jsi bezesporu nejvýraznější tváří Pirátů, máš velkou podporu členské základný, neseš kontinuitu.
  2. Tvoje vysoké pracovní nasazení, zkušenosti a kompetence.

Důvod, proč se myslím, že je nejvyšší čas skončit ve funkci předsedy je vlastně jen jeden, ale je pro mě zásadní:

Vznik Tvého "kultu" u Pirátů. Už jsem to zmiňovala několikrát a vnímám Tvůj nesouhlas s touto tezí. Věřím Ti, že to nebylo Tvým úmyslem a možná to nejsi schopen vnímat. To, že ke vzniku Tvého kultu došlo, je v organizacích našeho typu zcela přirozené. Můžeme to pozorovat i u naší politické konkurence. Té to ovšem škodí o dost méně než nám, kteří vznikli na principech přímé demokracie a prosazujeme kontrolu moci. Je také přirozenou vlastností moci, že pokud je jí MOC (pokud je příliš kumulovaná) extrémně se zvyšuje její korupční potenciál a silně ovlivňuje osobnost a rozhodování svého nositele. Domnívám se, že to víš, že tuto teorii znáš, protože z ní vychází i pirátské principy a způsob řízení. Proto mě udivuje, že se domníváš, že Tebe se to netýká, že si výjimkou z tohoto prastarého principu. To, že to u sebe nejsi ochoten vnímat a nechceš se moci vzdát (pokolikáté už vlastně kandiduješ?) je vlastně znakem toho, že to na Tebe funguje úplně stejně jako na každého jiného (nikdy neodstúpim, kde už jsme to slyšeli?). Ne není to "přece něco úplně jiného".

Konkrétních projevů toho, že se negativní důsledky kumulace moci projevují na Tvém rozhodování je víc. Mediální výstupy (META, "alergická" reakce na Janku), nedostatek reflexe po projetých parlamentních volbách, výjimka pro předsedu v kumulaci funkcí apod. Je to princip žáby, které se pomalu ohřívá voda. Nechci aby ses v ní uvařil a Piráti s Tebou. Ještě je čas vyskočit, podpořit své nástupce/nástupkyně a pomoct jim ve vedení strany. Netvrdím, že je to jednoduchý krok pro jednotlivce ani pro organizaci. Je to i riskantní krok, vyžaduje velkou odvahu a nikdo nezaručí, že se povede. Chápu, že riziko nechat se pomalu uvařit není teď tak zjevné, především pokud máš podporu lidí kolem sebe a ve velké části členské základny. Domnívám se ale, že víš na čem je založená podpora charizmatických vůdců, kteří jsou u moci, a že ani v tomto Piráti nejsou výjimkou.

Psal si, že Tě načutávám a máš pravdu. K Pirátům jsem se dala i z toho důvodu, že mi dávají možnost říkat, co si myslím. Proto to dělám. Při vším respektu ke Tvé osobě a Tvé práci.

Nicméně rozhodnutí je samozřejmě na Tobě. Držím palce.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Kornelia.Gottmannova za příspěvky (celkem 2):
Robert.Magni, Dalibor.Zahora
Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10310
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4200 poděkování
Dostal poděkování: 18253 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ivana Bartoše na předsedu Pirátské strany

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Jan.Podhajsky píše: 10 pro 2023, 20:40

Ahoj Ivane,

Mám taky otázku.

Byla by škoda, kdybychom třeba digitalizaci v příštím volebním období opustili, stejně tak jako třeba ZaMini. Máme i hodně odborníků v exekutivě.

Měla by podle tebe Pirátská strana usilovat o účast v příští vládě? A jaké podmínky pro vstup bys viděl, kdyby vyhrálo ANO. Podle dnešních výsledků preferencí by to vypadalo, že většinu by dalo s ANO buď Spolu nebo právě my.

Děkuju

Ahoj Honzo, sorry, že jsem se k odpovědi dostal až teď. Chtěl jsem hodně vyřešit před svátky, ale tragédie 21. mě osobně dost zasáhla a přes pak jsem se jsnažil naplnil jedno z tvých doporučení tj. se max věnovat rodině,

Pracuješ s analýzami a predikcemi... takže zkusím odpovědět nejdříve ze široka:
I když v tuhle chvíli (polovina volebního období) jsou preference "ve prospěch ANO a SPD" a nemalá část ODS se reálně tetelí (a podle mě i tak jednají) na variantní budoucí vládu ANO a ODS (zachránili jsme vás před Okamurou), je podle mě předčasný vyvozovat v tomto závěry.

Předpokládejme, že koalice SPOLU vydrží do voleb. KDU-ČSL už s ANO vládlo, že :-) , a role TOP09 může být směrem k volbám do sněmovny ve velikých městech relevantní. Nemalá část ODS stále tvrdí že s Babišem ani za nic. Zároveň nelze vyloučit vznik nějakého subjektu (Danuše Nerudová, dal se slyšet Šimon Pánek...), nebo nějakou resurekci SocDem. TO jsou všechno ovšem věci, které my nemůžeme ovlivnit.

Už jsem to psal Bohoušovi. Měli bychom zlepšit nyní svoji práci tam, kde můžeme a více se semknout nad tématy (vláda-kraje) a zamakat na EU volbách a krajských volbách, abychom na krajích potvrdili svoje pozice a měli tak dobrou výchozí pozici pro veliké volby.

Chtěl bych, abychom fakt ve volbách mířili na 40 poslanců (v současným rozpoložení stran je to kolem 15% plus). Jsem přesvědčen, že za dva roky máme usilovat o takový výsledek a zároveň mít ambici do vlády jít v silné pozici a vyjednat lepší podmínky (např. k resortu taky závazek relevantních rozpočtů pro naše projekty a programové cíle na 4 roky).

Myslím, že to, co nás určitě odlišuje od jiných, je CFkem schválená povolební strategie. Takže bych postupoval podle ní... míra jejího naplnění(třeba důvěryhodnost osob navržených potenciálním koaličním partnerem) je vždy trochu vošajstlich, ale vychází to z faktické síly, se kterou můžeš vstupovat do vyjednávání (nepředpokládám, že bychom kandidovali v koalici (opět na rozhodnutí CF) a předpokládám, že dáme dobrý výsledek). Zároveň o účasti na vládě v koalici opět rozhoduje CF.

Za mě bychom měli usilovat o posílení nezávislé agentury DIA jako moderní a nadresortní způsob řízení digitalizace (a sloučit pod něj část NAKIT a SPCSS) a koordinátora digitální transformace a ministerstva, která se blízká našemu zaměření (ZaMiNi, MŠMT, Životko, MPSV), MMR posílit (svázat k němu i části relevantních finančních zdrojů (modernizační fond, sociální a klimatický fond).

Kdybych měl křišťálovou kouli, tak preferovaná varianta je "vláda na tomto půdorysu" se silnou pozicí Pirátů.

A pro odpověď na tvou otázku je zásadní situace na přelomu roku 2024/2025 a související celostranická debata. Takže bych se fakt teď soustředil spíše na věci, které jsem nastínil ve své nominační řeči plus konečně se vykašlal na "ty frakce", jak jsem psal před svátky.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 8):
Robert.Magni, Lukas.Novy, Jan.Hora, Daniela.Weissova, Jan.Podhajsky, Petr.Vileta, Simona.Mikusova, Martin.Sterba
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10310
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4200 poděkování
Dostal poděkování: 18253 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ivana Bartoše na předsedu Pirátské strany

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Kornelia.Gottmannova píše: 17 pro 2023, 00:06

Zdravím Ivane @Ivan.Bartos ,

Tvojí nominaci na předsedu nepodporuji, jak jsem se již vyjádřila v několika jiných vláknech. Ráda podpořím Tvoji nominaci do předsednictva na místopředsednickou funkci.

Důvody, proč si myslím, že do předsednictva patříš:

  1. Jsi bezesporu nejvýraznější tváří Pirátů, máš velkou podporu členské základný, neseš kontinuitu.
  2. Tvoje vysoké pracovní nasazení, zkušenosti a kompetence.

Důvod, proč se myslím, že je nejvyšší čas skončit ve funkci předsedy je vlastně jen jeden, ale je pro mě zásadní:

Vznik Tvého "kultu" u Pirátů. Už jsem to zmiňovala několikrát a vnímám Tvůj nesouhlas s touto tezí. Věřím Ti, že to nebylo Tvým úmyslem a možná to nejsi schopen vnímat. To, že ke vzniku Tvého kultu došlo, je v organizacích našeho typu zcela přirozené. Můžeme to pozorovat i u naší politické konkurence. Té to ovšem škodí o dost méně než nám, kteří vznikli na principech přímé demokracie a prosazujeme kontrolu moci. Je také přirozenou vlastností moci, že pokud je jí MOC (pokud je příliš kumulovaná) extrémně se zvyšuje její korupční potenciál a silně ovlivňuje osobnost a rozhodování svého nositele. Domnívám se, že to víš, že tuto teorii znáš, protože z ní vychází i pirátské principy a způsob řízení. Proto mě udivuje, že se domníváš, že Tebe se to netýká, že si výjimkou z tohoto prastarého principu. To, že to u sebe nejsi ochoten vnímat a nechceš se moci vzdát (pokolikáté už vlastně kandiduješ?) je vlastně znakem toho, že to na Tebe funguje úplně stejně jako na každého jiného (nikdy neodstúpim, kde už jsme to slyšeli?). Ne není to "přece něco úplně jiného".

Konkrétních projevů toho, že se negativní důsledky kumulace moci projevují na Tvém rozhodování je víc. Mediální výstupy (META, "alergická" reakce na Janku), nedostatek reflexe po projetých parlamentních volbách, výjimka pro předsedu v kumulaci funkcí apod. Je to princip žáby, které se pomalu ohřívá voda. Nechci aby ses v ní uvařil a Piráti s Tebou. Ještě je čas vyskočit, podpořit své nástupce/nástupkyně a pomoct jim ve vedení strany. Netvrdím, že je to jednoduchý krok pro jednotlivce ani pro organizaci. Je to i riskantní krok, vyžaduje velkou odvahu a nikdo nezaručí, že se povede. Chápu, že riziko nechat se pomalu uvařit není teď tak zjevné, především pokud máš podporu lidí kolem sebe a ve velké části členské základny. Domnívám se ale, že víš na čem je založená podpora charizmatických vůdců, kteří jsou u moci, a že ani v tomto Piráti nejsou výjimkou.

Psal si, že Tě načutávám a máš pravdu. K Pirátům jsem se dala i z toho důvodu, že mi dávají možnost říkat, co si myslím. Proto to dělám. Při vším respektu ke Tvé osobě a Tvé práci.

Nicméně rozhodnutí je samozřejmě na Tobě. Držím palce.

Ahoj, nikdy jsem o sobě neříkal, že jsem něco spešl. Co o sobě stoprocentně vím, že se nebojím pracovat na věcech kterým věřím, dávat do věcí maximum a snažit se udržet přátelskou (a když ne přátelskou, tak alespoň ne nepřátelskou) atmosféru s lidmi, co jdou po stejné cestě. To se snažím vkládat do čehokoliv, co mám před sebou . Že nesorutuju lidi a snažím se řešit věci ve prospěch celku. Ona i ta údajná "anarchistická povahu Pirátů" má totiž dva aspekty, na které nemalá část freečkařů občas zapomíná. 1) vysoká míra osobní svobody 2) vysoká míra zodpovědnosti ke kolektivu jako celku.

Představa, že je role předsedy je u nás spojena s nějakou mocí (myslím, že nejsem ani narcis, ani egoista) je možná z nějakých pouček dobrá. Ano, svým názorem můžu a děje se to, řadu lidí ovlivnit. Ale do nikoho nic nevalím. Většinou prostě popíšu, jak ty věci jsou a proč si myslím, že je to správné.

Porovnávat moji práci s "nikdy neodstoupím", je takový loket do zad, ale dobře...

Pokud jsou tvé zásadní výhrady (ostatně je píšeš jako první): 1x blbé video s Meta, jehož kontext i nevhodnost jsem vysvětlil a věc napravil a můj jediný reakční tweet ke zjevné (a hlavně opakované provokaci ze strany Janku, která opět zaměstnala nejen desítky Pirátů a Pirátek po celý ČR , ale hlavně zase naši podporovatelé museli poslouchat od našich haters "Vidíš, jsou to komouši, říkali jsme ti to"", tak fakt nevím.

Za to, že se nám nepodařilo v senátu podržet klouzák, fakt nemůžu.

Ad předseda/poslanec/minsitr - dva roky selduju, jak to funguje, když Markéta jako předsedkyně TOP09 není členkou vlády a říkám rovnou, že toto schéma je vyloženě nevhodné, což ti asi nejlíp může potvrdit Vlastimil Válek. A účast předsedkyně na K5 to nevtrhne...

Sebereflexe: Po volbách 2021 jsem strávil hodiny a dny řešením situace, co nastala - kdy jsem jako leader "nedodal výsledek" , a podle mě není moc Pirátů a Pirátek, se kterými bych to osobně neřešil. Přiznal jsem chyby, které se staly a pracoval na nápravě (což si myslím, že díky všem je těch plus mínus 12% našich preferencí dnes). V rozhodování o vstupu/nevstupu do vlády jsem v maximální míře (co to šlo) upozadil svůj osobní postoj, právě z důvodu neúspěšně schématu pro volby 2021, jehož jsem byl zastáncem,

Nevím, jestli se míra sebereflexe měří počtem pospaných stránek? Podle mě ne. Chápu, a je to normální, že tento aspekt každý může vnímat subjektivně. Nízká míra/vysoká míra? Pokud by jediná patřičná míra byla "nekandidovat na předsedu" po těch volbách (píše to třeba Jirka), tak chápu, že jsem z pohledu některých nenaplnil patřičnou míru sebereflexe. Proto je volba RP volbou CF.

Každý jedno rozhodnutí, který jednotlivec nebo Pirátská strana udělá pak odvíjí nějaký další sled událsotí. To píšeš zcela správně. Akorát jsou ty nitky pak jakousi alternativní realitou (kdybychom to tenkrát udělali takto, možná by to dopadlo takto...ale třeba také ne). Proto si nesmírně vážím toho, že ta největší rozhodnutí jsou kolektivní..tedy volbou CF.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvky (celkem 8):
Robert.Magni, Lukas.Novy, Petr.Lysek, Daniela.Weissova, Jakub.Backa, Petr.Vileta, Katerina.Migdau, Martin.Sterba
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10310
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4200 poděkování
Dostal poděkování: 18253 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 24/2023 Volba Republikového předsednictva

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Bohuslav.Svehla píše: 19 pro 2023, 10:00

Ahoj kandidátky a kandidáti,
je to asi spíš otázka pro ty, kteří obhajují mandát (@Ivan.Bartos, @Hana.Hajnova a @Marcel.Kolaja ), ale mohou se vyjádřit samozřejmě i ostatní.

Před 2 týdny bylo ukončeno výběrko na pozici individuálního fundraisera, kterou vyhrál Martin Jiránek. Gratuluji!
Ve mně však vyvolalo otázky, které bych rád měl zodpovězené od vás. Není žádným tajemstvím, že fundraising spadá v RP do kompetencí právě Martina, který letos 2. dubna uvedl na RP bod fundraising jako téma, které je do budoucna důležité s tím, že „Potřebujeme někoho, kdo bude rozjíždět nápady, šéfovat tomu.“ se závěrem, že „Měli bychom mít manažera FR. Zapojí do toho více lidí, i zdroje z PK. Jirka (Kárský) podotýká, že je potřeba toto řešit na nejvyšší úrovni strany a říct si, jak postupovat dál. Bod bude řešen na dalším zasedání, řekneme si, jak se bude postupovat procesně i personálně.“

Letos, 27. června bylo RP informováno o tom, že máme dokument s názvem „Strategie rozvoje fundraisingu“ a tento je u Michala Zachara (člen fundraisingového týmu).
Téma fundraisingu se horem a dolem řeší na dalších zasedáních RP s tím, že fundraising „zůstane pod kanceláří“ (kanceláří strany, tedy pod Jiřím Kárským).

Téma logicky vyústí právě v toto výběrko, do něhož se přihlásí 2 uchazeči i přesto, že termín pro přihlašování byl o 2 týdny prodloužen. Martin Jiránek (který to téma na RP sám vykopl a měl informace, které nikdo zvenku mít nemůže) a M.B.
Výběrovou komisi tvoří člen RP (Marcel) a Michal Zachar, Jiří Kárský a Jana Koláříková – tedy 3 „podřízení“ pracovníci RP.
Kandidát M.B. odstupuje a vyhrává Martin Jiránek, člen RP, tedy kolega komisaře a „nadřízení“ ostatních členů výběrové komise.

Otázky pro obhájce mandátu:

Je toto legitimní způsob pro realizaci výběrových řízení? Jak to můžete okomentovat a je toto správný příklad pro naše organizační součásti, jak realizovat výběrka?

Děkuji předem za odpovědi.
Bohouš

Ahoj Bohouši, na tématu fundrisingu si již mnozí vylámali zuby. Zejména pak v otázkách role MO, koordinace fundrisingu, rozpočtové dopady (centrála/kraje/projekty). Mně je upřímně celkem jedno, kde je nebo by byl fundrising ukotven. Hlavně, aby fungoval nejen v režimu "teď jsou volby" a "máme super projekt", ale aby skrze podporu Pirátů vnikal přirozený vztah k naší politice (nikoliv závazek ze strany Pirátů vůči donorům) a dalo se s tím počítat jako s trvalým zdrojem pro naši práci i v období nevolebních včetně interního fundrisingu.

Z praktického pohledu hrají ve fundrisingu roli viditelné či známé tváře pirátů jak z centrály, tak z krajů či tváře asociované s nějakým tématem (Punkie - odpadové hospodářství, Janka/Robert - konopí, Jakub - boj proti korupci...) apod. Z druhého pohledu pak je fundrising věcí rozpočtovou - čerpání centrálních zdrojů strany - efekt, který se distribuuje mezi centrálu/kraje/MS/týmy projekty. Z logiky věci mi to přijde jako věc co by měla být pod RP, ale jak jsem řekl. Na tom se to neláme.

Druhým příkladem, který NENÍ hoden následování, je aplikován v některých stranách: kdo sežene více knedlíků na stůl, má pak v partaji nějakou pozici větší slovo..."za odměnu". Resp., důležitost člověka je daná tím, kolik sežene love a pro koho - vlivný člen strany ABC.

Fundrising je podle mě o návrhu a rozpohybování funkčního, udržitelného a v mediálním a desinfo mišmaši odolného prostředku pro podporu činnosti strany. Proto je potřeba nějaký model/strategii představit (a nejít na ni souhlas - může být jiná než původní, může být naplňována původní). Myslím, že tohle téma řešilo i RV a řada pracovních ad hoc skupin.

Podle mě se počítá že při dodržení všech pravidel i etického kodexu pro fundrising prostě ty zdroje seženeme nebo ne.

K výběrku:

  • ano Martin Jiránek měl tuto část v RP v gesci, proto byl ze všech debat, kdy se řešilo výběrko a jeho parametry, včetně jednání RP vyloučen (nebyl přítomen, byl odpojen)
  • kritéria pro výběrko jsme nastavovali v gardu Hanka, Marcel, Blanka a já za přítomnosti Jirky Kárského (nejsem si jist, zda u toho byla PO, ale minimálně u toho byla vždy KK) - standardní zpracování pak bylo v gesci PO
  • o aktualizaci inzerátu a prodloužení doby jsem zasazoval, i když jsem ho nakonec na svých sítích (teda pokud vím) neodbavil. Inzerát byl univerzální tedy i dovnitř strany a měl nějaký fix, tedy pokud by si to někdo chtěl vzít za své, mohl se přihlásit.
  • o samotném průběhu výběrka nemám žádné detailnější informace
  • je možné, že jsme kritéria odměňování nastavili příkře a proto se nikdo nepřihlásil? Ano, zato jsme šli do docela dobrých bonusových kritérií, neboť k čemu mít fundrisera, který nezvládne plnit KPI fundrisingu.

Někde jsi zpochybňoval moji snahu zahrabat ve straně příkopy...viď. Přitom tvoje neotázka (sugestivně jsi podsunul závěr, že něco bylo na rozkaz, nebo že je někdo něčí podřízený) je zase přesně další vytváření sváru.

Přitom ta věc má opět zcela normální způsob řešení. Dotaz na PO (kde se inzerovalo a empirické vyhodnocení proti úspěšnosti jiných inzerovaných pozic) atp... Dotaz na hodnotitele. Dotaz na kritéria popřípadě analýzu, zda jsem rozložení fix/vs bonus nepřepálili. Jinak s Marcelem jsme byli zastánci tvrdých KPIs.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Bartos za příspěvek:
Robert.Magni
předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Bohuslav.Svehla
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 472
Registrován: 26 zář 2018, 13:21
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 728 poděkování
Dostal poděkování: 727 poděkování

Re: Nominace Ivana Bartoše na předsedu Pirátské strany

Příspěvek od Bohuslav.Svehla »

Díky Ivane za odpovědi. Nikomu nic nepodsouvám, je to prostě fakt. Neptal bych se tolik, pokud by se Martin přihlásil do výběrka později, resp. pokud by se uskutečnilo pod nově navoleným RP.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Bohuslav.Svehla za příspěvek:
Robert.Magni
Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10310
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4200 poděkování
Dostal poděkování: 18253 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 24/2023 Volba Republikového předsednictva

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Ahoj Lukáši, využiji ještě prodloužení pro „závěrečné slovo“ a než tak učiním, pokusím se odpovědět na tvé dotazy, protože jsem je měl rozepsaný a chtěl bych abys tu odpověď měl a na závěr teď závěrečné slovo (snad mě to nějak jednatelé CF akceptují, nebo rozdělí)

Lukas.Dolezal píše: 27 pro 2023, 13:15

Jaký je Tvůj názor na konec Ulož.to v podobě, která umožňovala vyhledávat a následně stahovat téměř jakýkoliv digitální obsah? Jakou roli hraje téma autorského zákona v současné České pirátské straně?

Zkoušel jsem se Honzovi Karabínovi dovolat, abych s ním probral všechny příčiny, které vedly k ukončení služby Uložto. Myslím, že je v tom souhra řady faktorů a implementace copyright směrnice v ČR mohla, ale nemusela být pro věc zásadní (byť jsem zejména u daně z odkazu opakovaně velmi tlačil osobně u všech ministrů vlády i premiéra (tam opakovaně) a pro Lacinův návrh nehlasoval - odpovědí mi byl z nižší politické úrovně: „vyšší zájem“ – z vyšší úrovně pak : “je to správné“. Nejsem si vědom žádné zásadní změny, která by v momentě ukončení této služby nastala, abychom mohl říci: „stalo se to protože“. Jak jsem mohl sledovat vývoj soudů a tlaky, myslím, že už to bylo ve formě, jak uživatelé byli zvyklí, neudržitelné. Stejně tak probíhaly soudy s platformou. Znám situaci soudních procesů jak se seludjufilmy.cz tak se sledujuserialy.cz a velmi záleží, jak je postavena obžaloba a kdo v tu dobu hájí obžalovaného, jak jsou nastavený mimosoudky a jak má kdo nabito.

Ohledně služeb tohoto typu. Já jsem argumentoval historicky stejně. Samotný extenzivní copyright od počátků (teď řešíme další věc, kdy si copyright lobby chce postupně šáhnout na fee z každé implementace AI) vnímám jako Pirát, byť o samotný download copyrightem chráněného obsahu (zejména filmů a songů) mi nikdy nešlo. Navíc již nyní skutečně lze, kromě historických věcí, získat velmi rychle přístup k obsahu (filmy, texty, hudba), přes platformy, které jsou masové (Netflix, Prime, Spotify, Deezer), ale i přes méně komerční a kartelově stavěné služby, což byl jeden z našich argumentů o dostupnosti v místě a čase.

Problémem při vymáhání copyrightu a souvisejících legislativ je:
a) přenášení jednoho obchodního modelu na jiný nesouvisející (přerozdělení koláče ve prospěch jedněch na úkor druhých)
b) šmírování komunikace na internetu z důvodu identifikace copyright obsahu
… a pak řada dalších jak třeba vybírání výpalného za nezastupované autory, nebo plošně jako daň za možnost

Legislativu týkající se copyrightu jsme řešili v minulém roce zejména směrem k malým provozovnám, ale věcí tam bylo hodně. Informace o všech vyjednaných částech či kompromisech by jistě podal resortní tým kultura.
Soukromí a právo na šíření informací je v tuto dobu pod palbou z úplně jiných úhlů, než je copyright. (Což se cyklicky opakuje). Tedy dnes přes ChatControl (podařilo se mi změnit Českou pozici a získat poměrně solidní zastoupení like-minded států, které tohle šmírování v návrhu CSAM odmítají), ale i v dalších oblastech…

Lukas.Dolezal píše: 27 pro 2023, 13:15

Kde v politickém spektru vnímáš Českou pirátskou stranu? Lze nás takto vůbec zařadit? Ovlivnila podle Tebe naše účast ve vládě směřování naší strany?

Já furt, a nedávno jsem to říkal na RP grilování kandidátů, nechápu proč tohle řešíme. Možná probíhá na úrovni náboru členů horší „“indoktrinace“ a ti se potom ptají. Jsem rád, když diskutujeme aspekty politiky a její směry, o tom žádná, …ale některé ty debaty mi přijdou vlastně smutný. Nemyslím si, že někdo z nás prožívá výraznou krizi identity, přesto je otázka spektra, která je nám vnucována dnes a denně, stále na stole nejen na grilovačkách. Já nejsem ani levičák ani pravičák. Jsem Pirát, člověk co má rád svobodu – liberál) Pokud bych mohl poradit jiným
a) přečíst si stanovy (fakt to není špatný čtení ani v rámci opáčka)
b) pustit si na youtube 10 hodinovou smičku „You are a pirate“ https://www.youtube.com/watch?v=zWq65etOM-M&t=71s
c) Zahloubat v našich archivech a přečíst si naši historii
d) pustit si některý z dokumentů, který třeba „Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze“ https://www.youtube.com/watch?v=9vz06QO3UkQ

K vládnímu angažmá jsem se vyjadřoval již mnohokrát včetně své úvodní řeči. Je pravda, že někteří lidé si ve straně myslí, že naše role má být „disruptivní“ (nedávno to psal Jirka Kadeřávek) což si myslím, že i v koaličním způsobu vládnutí naplňujeme (pokud to neznamená, být apriori ve všem proti – sice se uměl proti všemu vymezit a zkritizovat, ale nikdy se nepokusil nic dodat) . Otevíráme témata, trváme na nich, spoustu věcí jsme buĎ vyjednali nebo zastavili,. netrpíme nějakým přehnaným sentimentem, pokud někdo z partnerů dělá něco špatně. Někteří si myslí, že jsou Piráti v nátuře vždy opoziční. To si nemyslím, neboť v řadě koalic jsme se již na vládnutí podíleli a i nyní na úrovni krajů a měst tak činíme (a není to vždy koalice na vládním půdorysu). Smyslem politické strany je prosazovat skrze svou politiku změnu. Proto ji lidé volí. Z pozice exekutivy (dle síly) je to stále nejlepší pozice, jak to dělat.

Osobně docela teču z toho, když někdo, kdo se často považuje (nebo sebe označuje za idealistu), zároveň říká, jak by byl pro Piráty výhodnější (přinese nám to procenta nebo hlasy) !!! z tý vlády odejít, nebo když někdo říká, že bychom vedle populistů a extrémistů bez zábran etických a bez limitů finančních mohli být tou „nehlasitější opozicí“. Ta druhá věc není pravda viz. metody a možnosti současné opozice (SPD a ANO) a dle našich znalostí 4 let poslanecké opoziční práce.

V tý první věci neznám větší oportunismus (pragmatismus?) a sobectví, než je v této často opakované úvaze. A to nehovořím o vzkazu lidem, co nás většinově v tý vládě podporují, volili nás a naši pozici chápou. Ano, jsou scénáře vývoje, kdy bychom byli nuceni o ukončení našeho působení ve vládě jednat, ale rozhodně ne proto „že je to pro nás aktuálně výhodné“. To bych chápal jako veliký fail a osobně se mi tohle uvažování nelíbí. Odvaha dělat správný věci je odvaha přijmout zodpovědnost. A zodpovědnost není o image…a věřím, že u nás ve straně je politická práce a nasazení víc než si leštit odznáček.

Lukas.Dolezal píše: 27 pro 2023, 13:15

Co pro Tebe znamená „Pirátská“ v názvu naší strany?

Viz předchozí otázka bod b)

Nicméně i když jsme byli jedni z prvních u zrodu Pirátského hnutí (PPI, PP EU), je důležité chápat, že většinově nám podobné strany v zahraničí nejsou strany „Pirátské“, které se kromě výjimek spíše marginalizovali, ale strany liberální a progresivní. Ty strany mívají v rámci domácích voleb často percentuálně lepší výsledky než my Piráti tady doma. Věřím, že jsme jedinou skutečně liberální alternativou pro lidi v ČR, proto s takovými stranami spolupracujme s nimi se porovnávejme.

Lukas.Dolezal píše: 27 pro 2023, 13:15

Vyrovnali jsme se jako strana s traumatem z voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2021? Došlo k poučení se z chyb/k sebereflexi?

Tuto otázku se snažím zodpovědět se spoustou z nás neustále. Někde jsem Kornelii odpovídal, že vnímání „poučení chyb/sebereflexe“ a zda je toto dostatečné je velmi subjektivní. Ta věc nás hrozně zasáhla, o tom snad nikdo nepochybuje. Pro mě to byla obrovská škola...neboť jsme šli nahoru dlouhou dobu. V řadě věcí jsem se zmýlil. Spousta lidí nechala v práci, své přípravě, kampaních moře času na úkor jiných věcí a měli být poslankyněmi a poslanci ve sněmovně a jejich krajská sdružení měla přes tuto přímou vazbu politicky růst. Tahle věc mě mrzela nejvíce. Řešil jsem to 100 a 1x. Je to ovšem dva roky. Konsolidace do režimu fungování ve 4 poslancích (díky… ó díky všem, co vykrývají ztrátu lidí v poslaneckých lavicích a příslušného aparátu – resortní týmy, moudří rádcové, dobrovolníci, krajánci) s 3 ministry a řadou náměstků však byla nutností a dle výsledků (12% v průzkumech plus mínus) jsme tohle zatím zvládli.

Nemá asi cenu o tom za mě znovu psát. Mluvil jsem o tom mnohokrát. Já když jsem byl po těch volbách rozbitej, tak lidi kolem mě, ale třeba i moje máma, mi prostě řekli: „Hele, jste Piráti, tak nebul, prostě udělej maximum možnýho, co do toho dokážeš dát, pracuj na tom, čemu věříte a prostě se porvete a buďto to dopadne nebo ne. Jste Piráti, ne? Nic víc stejně udělat nemůžeš.“ A myslím, že tohle je něco, co bychom měli mít v DNA. Win or learn. Never lose.

Lukas.Dolezal píše: 27 pro 2023, 13:15

Udělal/a jsi během svého (nedávného) působení ve straně něco, co přispělo ke stmelení členské základny? Udělal/a jsi během svého (nedávného) působení ve straně něco,
co nepřispělo ke stmelení členské základny?

O to se snažím skutečně denně. Ale je to práce individuální a často na pozadí (týká se třeba něčeho v MS/KS pro zbytek strany irelevantní - bez vhledu). Pracuju teď na platformě RP a PKS se vstupy k tématům, které rezonovaly poslední rok ve straně (akorát jsem přes svátky nestačil konsolidovat závěry Kompotu). Na můj poslední apel k rozpuštění frakcí (viewtopic.php?p=863337#p863337) mám poměrně dobrou odezvu (i když to teda někteří „nechceme frakce“ pojali jako rejdiště pro „natřeme to názorovým oponentům ještě více“) a věřím, že tohle rozškatulkování, přes kteří mnozí nyní kalibrují jakýkoliv věci ve straně a jsou pak podle toho, k čemu se kdy kdo přihlásil, pro nebo proti, musí skončit.

Taky mi vadí hraní si některých na nějaký „pure Piráty“. Nic takovýho není. Tyjo, jsme vymysleli různý „opravdoví Pirátství“ a ještě necháváme tyhle frčky některé okatě nosit. Podle mě je zásadní motivace každýho jednoho člověka. Ta je u každého velmi individuální. Pokud se někdo domnívá, že nejaké „pravé Pitáství“ je jak před patnácti lety tedy: „umím rozvrtat počítač, nastavit síť a používám Linux“ (Andreji, Zdeňku, Švadlo, Ondro, … to není nic proti – jsou to super dovednosti, navíc vaše osoby mají nespočet dalších důležitých Pirátských rozměrů ) , nebo „demonstroval jsem proti ACTA“, tak podle mě trochu „usnul na hlídce“. IT guru/nebo geek není přes dekádu core skill členské základny a seniorita v organizaci sama o sobě není ani zásluha ani záruka „správného pohledu“ na věc či automatický biankošek mentorovat jiný. Ani perfektní znalost byrokracie a hraničních výkladů „dobré vůle“ a „benefitů přímé demokracie“, pokud víte , co myslím.

K druhé části:

Sváry se snažím hasit - ne vyvolávat. Přesto fakt nejde neřešit (a když něco podělám já, tak to jdu taky opravovat já), mediální damage z některých aktivit, obzvláště, když jsi jako předseda první na mediální ráně a zároveň máš možnost něco zastavit, nebo přerámovat.

Zrovna tak má RP docela nevýhodu, že jakmile něco kritizuje, jde to většinou na titulku novinek  . Stejně tak se nejde některými věcmi promlčet. Konstruktivní kritiku používám a zároveň na ní reaguju, pokud se mě týká. Ono je hezký se všema vycházet a být jak tomu říkám já „crowdpleaser“. To ti sice může třeba ve vnitrostranický politice přinýst cenný bodíky, ale reálně pak člověk buď nic neudělá, nebo je pokrytec a nebo je vlastně tak trochu populista uvnitř vlastní strany.

To se mi nelíbí. Podle mě se má společně hledat řešení, bejt jak to jde upřímnej (nebo alespoň slušnej), vyřešit si to napřímo (hele dnes ráno mi přijde echo, že nejde forum, sice to není moje kompetence, ale zaolám Andrejovi, popřeju mu novej rok, zeptám se, co se podělalo a jestli to nějak opravěj, a pak napíšu PKS, že je to v řešení) a né se fackovat online na foru („nejde forum!!!!!“), Zulipu a nebo se pomlouvat někde po schůzích. Často se takto fackujeme, právě když se dlouho tváříme, že je něco růžový a pak najednou už je vidět, že není.

Lukas.Dolezal píše: 27 pro 2023, 13:15

Používáš aktivně Zulip? Jestli ne, proč? Jestli ano, proč? Jaký je Tvůj názor na stranickou komunikaci na této platformě?

Spíše sporadicky. Komunikuji s lidmi ze strany denně přes X platforem včetně telefonu a řeším konkrétní věci. Nemyslím, že by každý jeden člen musel být u všeho a PKS nebo RP úplně u všeho furt. Navíc mi teda na Jabku nesedí aplikace, který mi nedělají notifikace…ale to je jen technická.

Ona to ale není otázka technologie a není to o Zulipu, Foru nebo čemkoliv. Jde o vhodnosti a frekvenci určité komunikace. Předvídatelnosti: co kde najdu, co se děje, co je důležité a co méně.

Naopak chci společně s členkami a členy nalézt kanál, jak posílit otevřenou komunikaci a dialog. A zároveň ho nastavit tak, aby se mohl rovnocenně zapojit každý v různé životní situaci - i když nemá kvůli povinnostem či dětem a rodině tolik prostoru věnovat se diskuzím či reagovat tak rychle. To je ostatně obecně jednou z bariér v politice, kterou se snažíme bořit.

To je veliké téma, co je potřeba vyřešit. Digitální propast mezi těmi, o mají možnost být díky práci či životní situaci vždy online o všem vědět a všude hlasovat a těmi, co ne, má přímé dopady na kvalitu naší vnitrostranické demokracie a kondici strany jako celku.

Lukas.Dolezal píše: 27 pro 2023, 13:15

Jak by sis představoval/a, že by členové/členky RP měli být v kontaktu s členskou základnou? Jsi spokojen/a s komunikací současného RP s členskou základnou?

Zdravě. Představa (a ono ji většina lidí naštěstí nemá), že je role kohokoliv PKS/RP sedět denně na foru a diskutovat s určitým výsekem členek a členů (teď mi někdo říkal, že skutečně aktivních lidí na foru je cca 250, ale když se podíváte na vlákna třeba volby RP, tak je to ještě méně osob, co diskutuje) není realistická, ale ani zdravá.

Když se podívám na kalendář za rok 2023, tak od krajských schůzí, výjezdních zasedání, cest do krajů (vím, Zlín vyřeším už ve čtvrtek na celý den) ,celostátních neofiko i ofiko akcí atd. tam mám vždy několik do měsíce. Ono to vždycky „jde víc“ a nejčastější kritika směrem k vedení kdekoliv! je, že toto málo komunikuje.

Já se snažím být tam, kde je třeba a řešit problémy, když se na mě někdo obrátí. Věřím, že to ti, co tohoto využívají na denní bázi, mohou potvrdit. V rámci RP komunikujeme a posouváme věci denně prakticky realtime, což jsem přesvědčen, že mají členové RP nastavený dovnitř strany taky.

Na druhou stranu se kromě dodavatelů, kteří mají služby, snažím nenakádat jiným členkám a členům a respektovat jejich work-life balance, jejich soukromí, čas s rodinou. Tenhle respekt někteří z nás bohužel nemají a pak to druhým ještě někdy omlátí o hlavu.

Lukas.Dolezal píše: 27 pro 2023, 13:15

Jaký je Tvůj postoj k výzvě předsedy strany, že by se frakce uvnitř strany měly rozpustit? OFFTOPICTady je snad zřejmé, že otázka míří na všechny kromě Ivana.

Já si myslím, že bychom hlavně neměli furt hledat vnitřní nepřítele, ale měli bychom si uvědomit si, že i přes všechno, co nás to stojí, ty nervy, ten čas…

Děláme furt tu nejúžasnější věc v český politice, co se komu kdy za dvě vlastně už tři dekády povedla. Z občanský nespokojenosti a z občanský společnosti „kluků a holek z paneláků“ (samozřejmě beru různorodost Pirátů a Pirátek, co do místa bydliště, věku a zázemí ) a v odvaze něco změnit jsme bez oligarchů a bohatejch sponzorů, podvodů a podrazů vlastníma silama s partou lidí šli dělat politiku a realizovat změnu, kterou, byť nám kolečka někdy skřípají a vržou, táhneme poměrně úspěšně už 15 let se zjevným výsledky.

Lukas.Dolezal píše: 27 pro 2023, 13:15

Držme si ve volbě palce 🏴‍☠️.

Máš pravdu.

předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2494
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1766 poděkování
Dostal poděkování: 2847 poděkování

Re: CF 24/2023 Volba Republikového předsednictva

Příspěvek od Tomas.Valek »

Ivan.Bartos píše: 01 led 2024, 23:33

Rozdělit ti to nemohu, pokud máš zůstat jako autor, ale pokud tě můžu poprosit, tak si to zkopíruj (jen závěrečné slovo) a vlož znovu. Ve svém nominačním vlákně můžeš odpovídat i opakovaně za sebou, tapetováním to pro samotného kandidáta není.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Valek za příspěvek:
Robert.Magni

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10310
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4200 poděkování
Dostal poděkování: 18253 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ivana Bartoše na předsedu Pirátské strany

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Závěrečné slovo:

Vážení členové a členky Celostátního fóra, Piráti, Pirátky a Pirátstvo,

o vizi pro naši stranu v následujících dvou letech jsem měl možnost se s vámi podělit v původním nominačním vlákně viewtopic.php?p=860589#p860589
Stejně tak jako při žádosti o podporu v jednotlivých krajích.

Ještě jednou mi dovolte za udělené nominace do nacházející volby CF poděkovat.

Snažil jsem se jak v dílčích grilovačkách KS, tak i zde na fóru zodpovědět dotazy týkající se dalších oblastí, které jsem v úvodní řeči nepokryl včetně některých "dloubáků." :-)

I když stejně jako každý z vás spíše nevyhledávám nepříjemné momenty, ani jindy ani teď, kdy obhajuji pozici předsedy, nevnímám kosnturktivní kritiku jako něco špatného. Rád si jí vyslechnu i se z ní do budoucna poučím. Věřím, že pokud jsem v některé reakci poukázal na sugestivní povahu položeného dotazu, nakonec jsem v pravdě uvedl, jak na věci nahlížím, jak jsem se je snažil řešit, či jak bych k nim přistupoval v budoucnu.

Chtěl bych vám poděkovat za váš čas, který jste měli možnost debatám a samotné volbě vedení naší strany pro následující dva roky věnovat. Chápu, že možnosti každého jednoho Piráta či Pirátky jsou různé. To bychom si měli podle mě do budoucna všichni více uvědomovat a tyto možnosti respektovat.

Online prostředí, ve kterém jak strana často fungujeme, nám má umožňovat vzdálenosti zkracovat, počkat jeden na druhého, ne vést k tomu, že se často míjíme v místě i čase.

Proto se moc těším na naše fyzické setkání v Brně, kde se budeme moct zase po roce potkat ve větším kolektivu a myslet v hezkým na ty, kterým to z nějakého důvodu na CéeFko osobně nevyjde.

Do nového roku všem hodně zdraví, štěstí, osobních a pracovních úspěchů, lásky i odvahy.
Ivan

předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“