Boj proti předražených IT zakázkám a vendor lockům

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.


Pravidla fóra

Aktuální kauzy týkající se programu a politiky Pirátů.

Toto je veřejné fórum, které nesděluje politická stanoviska či názory Pirátské strany. V anketách zde může hlasovat úplně každý, kdo má účet včetně robotů a nepříznivců strany.
Dodržujte prosím jeho pravidla a pravidla slušného chování.
Pro lepší diskuzi doporučujeme si založit účet.

eladar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 475
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 181 poděkování
Dostal poděkování: 352 poděkování

Boj proti předražených IT zakázkám a vendor lockům

Příspěvek od eladar »

Piráti šli do politiky s tím, že budou bojovat proti předraženým IT zakázkám ve veřejné správě a proti vendor lockům. Ještě to je v programu nebo se to tak nějak vytratilo?
Chápu, že teď mají pirátští politici práce nad hlavu - je potřeba sáhnout na peníze důchodcům, zabránit tomu, aby se sáhlo na peníze politikům. Zajistit dostatek vlajek Tibetu. Oslavit úspěch českého předsednictví, kterému se povedlo prosadit zákaz aut se spalovacími motory a zdůvodnit, proč země, která od nás předsednictví převzala to chce zrušit. A teď všechny ty oslavy a recepce - politik neví, kam dřív skočit.
Jak mám ale rozumět tomu, že Pirátům vůbec nevadí, když naprosto ignorují problematické zakázky v řádu miliard (a to nepočítám pár dalších miliard, které v budoucnu vyplynou z vendorlocku, který je umně schovaný v zadávací dokumentaci)? Na boj proti předraženým IT zakázkám jste už rezignovali? Nebo je to pod vaší rozlišovací schopnost? Chápu, že tři miliardy jsou pakatel ve srovnání s rizikem, že se sáhne na platy politiků, ale i tak by mě zajímalo (a nejspíš nebudu sám), na čem vlastně jsme, pokud jde o priority Pirátů.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26218
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37003 poděkování
Dostal poděkování: 30162 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj proti předražených IT zakázkám a vendor lockům

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Můžete být konkrétní, o které zakázky se jedná? Takhle je to hrozné plácání do vody.

Nebo nic konrétního a je to volání po systémových změnách?

Pak v EP se dlouhodobě daří tlačit "Public Money - Public code" (Tedy co se vyvine za veřejné peníze má mít veřejný a znovupoužitelný zdrojový kód.)
A ne celostátní úrovni budujeme centrální agenturu, která by se o to rozumné zadávání a vývoj starala.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

eladar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 475
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 181 poděkování
Dostal poděkování: 352 poděkování

Re: Boj proti předražených IT zakázkám a vendor lockům

Příspěvek od eladar »

Vojtech.Pikal píše: 10 bře 2023, 22:21

Můžete být konkrétní, o které zakázky se jedná? Takhle je to hrozné plácání do vody.

Tak moc výběrových řízení na údržbu SW v řádu miliard Kč zase nyní neběží.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26218
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37003 poděkování
Dostal poděkování: 30162 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj proti předražených IT zakázkám a vendor lockům

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Jo, ale já jsem prostý stranický úředník a vůbec to nesleduji a vůbec tomu nerozumím.
Já teď řeším zemské symboly a obecní referenda.

Zkuste svoje dotazy směřovat na lidi, co se třeba mají té Informatice věnovat, oni by mohli alespoň tušit kontext.
https://www.pirati.cz/lide/informatika/

Rovnou tagnu @Ondrej.Profant, ale nevím, jestli to tu sleduje.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9888 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Boj proti předražených IT zakázkám a vendor lockům

Příspěvek od Vit.Fux »

eladar píše: 10 bře 2023, 23:34
Vojtech.Pikal píše: 10 bře 2023, 22:21

Můžete být konkrétní, o které zakázky se jedná? Takhle je to hrozné plácání do vody.

Tak moc výběrových řízení na údržbu SW v řádu miliard Kč zase nyní neběží.

I kdyby běželo jedno, tak když na to narážíte, tak postněte odkaz. Plácání do vody stylem "každý si najde na internetu" mě fakt nehne k tomu, ani abych ten google otevřel.

eladar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 475
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 181 poděkování
Dostal poděkování: 352 poděkování

Re: Boj proti předražených IT zakázkám a vendor lockům

Příspěvek od eladar »

Vit.Jurasek píše: 17 bře 2023, 12:16
eladar píše: 10 bře 2023, 23:34
Vojtech.Pikal píše: 10 bře 2023, 22:21

Můžete být konkrétní, o které zakázky se jedná? Takhle je to hrozné plácání do vody.

Tak moc výběrových řízení na údržbu SW v řádu miliard Kč zase nyní neběží.

I kdyby běželo jedno, tak když na to narážíte, tak postněte odkaz. Plácání do vody stylem "každý si najde na internetu" mě fakt nehne k tomu, ani abych ten google otevřel.

V. Pikal si řekl o podrobnosti a dostal je.
Nevidím, žádný důvod proč to rozebírat na tomto fóru. Odpověď na svou otázku jsem dostal, i když nemohu říct, že by mě naplňovala nadšením.
Ale V. Pikal udělal, co mohl a to oceňuji.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18675
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33871 poděkování

Re: Boj proti předražených IT zakázkám a vendor lockům

Příspěvek od Martin.Kucera »

eladar píše: 17 bře 2023, 13:54

Nevidím, žádný důvod proč to rozebírat na tomto fóru.

Rozebírat jste to začal vy úvodním příspěvkem tohoto vlákna. (Na jedné straně útočícím proti Pirátům, na druhé straně ale neuvádějícím nic konkrétního o těch předražených zakázkách, takže každý, kdo by chtěl patřičně reagovat, by si musel složitě dohledávat, co tím myslíte - a to je strašné mrhání lidským časem.)

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

eladar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 475
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 181 poděkování
Dostal poděkování: 352 poděkování

Re: Boj proti předražených IT zakázkám a vendor lockům

Příspěvek od eladar »

Martin.Kucera píše: 17 bře 2023, 14:01

Rozebírat jste to začal vy úvodním příspěvkem tohoto vlákna. (Na jedné straně útočícím proti Pirátům, na druhé straně ale neuvádějícím nic konkrétního o těch předražených zakázkách, takže každý, kdo by chtěl patřičně reagovat, by si musel složitě dohledávat, co tím myslíte - a to je strašné mrhání lidským časem.)

Myslím, že nechápete podstatu problému.

Svůj úvodní příspěvek jsem úmyslně formuloval tak, jak jsem to udělal. A vedly mě k tomu dva důvody:

  • Opravdu mě zajímalo, jestli se Piráti ještě věnují tématům, na kterých vyrostli, nebo jestli pro samé vznešené hodnoty na ně už nemají čas.

  • Chtěl jsem upozornit na poněkud problematické VŘ.

Oba cíle byly splněny.

A že jsem nenapsal víc detailů? No, víte, když jde o tendr za miliardy, pak se neberou moc ohledy. A opravdu nemám potřebu se dohadovat s právníky nadnárodních korporací. Napsal jsem toho dost, aby člověk z oboru pochopil co a jak. Pokud Vám to nestačí, pak nejste příjemcem této zprávy.

Uživatelský avatar
Ondrej.Profant
Technický odbor
Příspěvky: 7962
Registrován: 22 dub 2009, 23:55
Profese: Náměstek člena vlády
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 15007 poděkování
Dostal poděkování: 8366 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Boj proti předražených IT zakázkám a vendor lockům

Příspěvek od Ondrej.Profant »

Věnujeme se tématům na kterých jsme vyrostli. Avšak nemáme zdroje sledovat vše. Ono většinu čas zabere systémová změna.

profant.eu
náměstek vicepremiéra pro digitalizaci
vedoucí resortních týmů Informatika

Odpovědět

Zpět na „Pirátské kauzy“