Nominace Martina Kučery do Kontrolní komise

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra

Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod

• U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)

• Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 1200 členů je to 35 hlasů).

• Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 1200 členů je to 70 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.

• Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)

Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.

Podporuji nominaci Martina Kučery do Kontrolní Komise?

ANO

87
78%

NE

22
20%

ZDRŽUJI SE

3
3%

Celkem hlasujících: 112 - Celkem hlasů: 112

Jan.Prokop
Místní předsednictvo
Profese: ITak
Dal poděkování: 1418 poděkování
Dostal poděkování: 2281 poděkování

Nominace Martina Kučery do Kontrolní komise

Příspěvek od Jan.Prokop »

Nominuji Martina Kučeru do kontrolní komise, myslím si, že za svého působení jako vedoucí Administrativního odboru i v Republikovém předsednictvu se ukázal jako velký přínos pro stranu a pro členy.
Vždy působil nestraně, má naše předpisy v malíku a i když jsme spolu měli několik sporů nikdy to nesklouzlo do osobní roviny.
Moc na vznosné řeči nejsem, ale podle mě práce tohoto kandidáta pro stranu hovoří za něj.
https://www.pirati.cz/lide/martin-kucera/
@Martin.Kucera

Martin.Kucera
Člen KS Moravskoslezský kraj
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2164 poděkování
Dostal poděkování: 30055 poděkování

Re: Nominace Martina Kučery do Kontrolní komise

Příspěvek od Martin.Kucera »

Děkuji za důvěru, zatím aspoň krátce k mým kompetencím:
V kontrolování leccčeho, včetně hospodaření, mám několikaletou praxi ze zastupitelstva, kde jsem byl v 2018 zvolen do kontrolního a o půl roku později též do finančního výboru. (Na každoročních rozborech hospodaření příspěvkových organizací pravidelně chválí moje postřehy.)
Téměř tři volební období jsem působil ve funkci vedoucího AO, mám tedy důkladnou znalost vnitrostranických předpisů včetně jejich souvislostí (a co nemám v hlavě, dokážu poměrně rychle dohledat).
Ač občas nejdu pro ostré slovo daleko, vždy se nejdřív delší dobu snažím o korektní komunikaci. A ještě nikdy jsem na nikoho nepodával stížnost ke KK , v níž by figurovala osobní zaujatost.

tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Vojtech.Pikal
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: politik, informatik
Dal poděkování: 33162 poděkování
Dostal poděkování: 26511 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Jak jsem Martina úplně nepodporoval do RP (protože si prostě nemyslím, že RP je k tomu, co něj většina očekává a lidi jako Martin (nebo možná já) do něj přináší), tak v KK ho uvidím rád.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 6):
Jan.Lejcko, Jakub.Backa, Antonino.Milicia, Petr.Vileta, Jan.Hora, Lucie.Spacilova

člen RP, AO, PO, ZO, FT; člen AO OlK, vedoucí MRT Demokracie
Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]

Martin.Kucera

Vzhledem k tomu, že už se (za den a hodinu) nasbíral dokonce dvojnásobek požadované podpory, tak bych tu nominaci asi přijmout měl.
Dobrá tedy. Zítra dodám kandidátskou řeč.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová
Lucie.Spacilova
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 1120 poděkování
Dostal poděkování: 620 poděkování

Příspěvek od Lucie.Spacilova »

Tak tohle je můj opožděný vánoční dárek a naděje do nového roku, gratuluji k nasbírané podpoře a moc ráda tě v KK uvidím, myslím, že to naše strana potřebuje! (A pro prevenci rozjetí diskuze nevhodným směrem, ne, nemyslím si, že by KK pracovala doposud špatně, naopak. Ale Martin je specifický typ osobnosti, která tomu dodá potřebný říz, něco jako víc chili do guláše).

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lucie.Spacilova za příspěvky (celkem 6):
Martin.Stanek, Petr.Vileta, Karel.Nejedlik, Jakub.Nepejchal, Eva.Novakova, Ondrej.Kalis
„Talent je nesmírně důležitý. Tým, který má nejlepšího individuálního hráče, často vyhraje. Tato šance se ale znásobuje, když tito hráči spolupracují na strategii, kterou společně vyvíjí.“ (Elon Musk)
Martin.Kucera

já se tu jen omluvím, že kandidatskou řeč dnes nezvládám, protože po 3. dávce očkování mám levačku témeř nepoužitelnou a Ťukat delší souvislý text jednou rukou by bylo extrémně zdlouhavé, o překlepech nemluvě

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Daniela.Weissova, Eva.Novakova
Daniela.Weissova
Republikový výbor
Profese: dramaturg
Dal poděkování: 2013 poděkování
Dostal poděkování: 661 poděkování

Příspěvek od Daniela.Weissova »

Dej se do kupy a pak go go go :)

Daniela Weissová
zastupitelka MZ Turnov, krajská zastupitelka LB, členka RV a VV
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Profese: poslanec
Dal poděkování: 5210 poděkování
Dostal poděkování: 19425 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Ahoj Martine, pokud se rozhodneš nominaci přijmout, rád bych ti jako kandidátovi do kontrolní komise položil dotazy, které jsem podrobněji okomentoval zde; tento komentář doporučuji přečíst, protože otázky zasazuje do kontextu, nicméně pro stručnost zde jen vykopíruji otázky.

1) Jaká je vaše kvalifikace pro výkon kontrolní činnosti? Zejména vzdělání a zkušenosti z praxe, kde člověk přichází do kontaktu s dalšími lidmi a vykonává pro ně nějakou službu?
2) Jak zajistíte, abyste vykonávali svou funkci skutečně nestranně a nepromítali do ní politické názory či osobní averze a historické neshody?
3) Jaké další funkce, role a zdroje vazeb a příjmů, které jsou podstatné pro rozhodčí řízení a posouzení či vyloučení střetu zájmů, máte (například angažmá u volených funkcionářů, vnitrostranické funkce, role v exekutivě a související partnerské či rodinné vazby)?
4) Budete se vyjadřovat o běžících a možných případech, případně týkající se účastníků řízení v diskusních kanálech nad rámec stručných a věcných oprav v nezbytných případech? ano/ne Jak byste na dotazy ve vztahu k takovým řízením reagovali?
5) Jste připraveni vzít na sebe závazky nad rámec standardních povinností, které vyžaduje zachování široké důvěry v přezkumné orgány, které mají fungovat apoliticky, zejména závazek i mimo výkon funkce vystupovat korektně, slušně, trpělivě a transparentně při zachování mlčenlivosti a všech dalších povinností člena přezkumného orgánu? ano / ne Jak byste k této věci přistoupili?
6) Budete jako člen kontrolní komise prosazovat vymahatelnost pravidel online i offline? ano/ne, případně jak to dělat lépe.
7) Jak zajistíte, aby výkon funkce u všech členů kontrolní komise, zejména pokud mají roli zpravodaje, byl v souladu s pravidly a nedemotivoval lidi? Jak budete postupovat v případě zjištěného porušení, které ale zjevně nebylo úmyslné, popř. šlo o nějaký omyl? Budou návrhy na smír čistě formální nebo se povede skutečné jednání?
8) Co byste doporučili vedení strany změnit, aby se členové ve straně cítili lépe?
9) Pokud obhajujete funkci člena kontrolní komise, prosím uveďte

• dobu trvání mandátu,
  • seznam případů, kde jste byli zpravodajem a případ byl skončen smírem nebo šel k rozhodčí komisi, odkaz na výsledné rozhodnutí (smír), a informaci a procento případů, ve kterém vámi postoupená stížnost uspěla, tj. byla přiznána náhrada nákladů řízení kontrolní komise vůči ostatním účastníkům řízení,
  • seznam kontrol hospodaření, u kterých jste byl zpravodajem, a případně způsob realizace jejich závěrů,
  • počet případů, kde jste byli zpravodajem a případ byl ukončen jiným případem než podle druhé odrážky výše.

10) Jakým způsobem řešit v gesci kontrolní komise situace, kdy není hmotně právní úprava náležitě jasná a nelze uplatnit institut předběžné otázky. Jakou máte míru sebeomezení při „kreativním výkladu“ pravidel?

Chápu, že témat je docela dost a nemusí mít každý čas odpovědět na všechny dotazy, tak bych poprosil, zda byste se mohli odpovědět jen stručně a případně podrobněji rozvést část, ve které se chcete specializovat. :-)

Předem děkuji za odpovědi a přeju štěstí ve volbě.

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost

Podporuji Rekonstrukci Pirátů www.rekonstrukcepiratu.cz

Martin.Kucera

Vážené členstvo,
mohlo by se zdát, že je trochu zvláštní ucházet se pár dní po neúspěchu ve volbách do republikového předsednictva o jinou celostranickou funkci. Je tu však rozdíl, zejména pro ty, kteří se třeba obávali, že po mé rezignaci na konci listopadu (z důvodu neúnosného zatížení) se situace (moje i ve straně) nezměnila natolik, aby mi umožnila funkci plnohodnotně vykonávat.
Jednak, jak zaznělo v jednacím vlákně, není nutné být natolik operativní, tj. reagovat vždy během několika hodin. Ale především počet míst v kontrolní komisi není shora omezen, čili se nemůže stát, že bych byl zvolen na něčí úkor - zvoleni budou všichni přijatelní kandidáti.

U Pirátů jsem téměř od začátku a za tu dobu jsem (i díky funkcím, jimíž jsem prošel - PKS, RV, AO, RP) myslím důkladně vstřebal většinu našich předpisů a jejich souvislostí. Často jsem též radil (a stále radím) tápajícím, kteří se potýkají s nějakým jejich úskalím.
Mám též zkušenosti mimopirátské, jsem zastupitelem centrálního ostravského obvodu a byl jsem jím zvolen do kontrolního a posléze i do finančního výboru. (Většinu zkušeností jsem nasbíral při každoročních rozborech hospodaření příspěvkových organizací.)
Co se mého vzdělání týče, sice nejsem právník, nicméně absolvované studium matematické analýzy, soudím, rozvinulo ten způsob myšlení, který může být v kontrolní komisi užitečný.
Připouštím, že občas mi ujede i ostřejší vyjádření, vždy je to však až po opakovaných pokusech o věcnou a korektní komunikaci.
V kontrolní komisi bych se, vzhledem ke své časté přítomnosti ve fóru (kde probíhají - nebo alespoň mají probíhat - všechna jednání stranických orgánů, nejde-li o zasedání), chtěl soustředit především na preventivní činnost, tj. odvracet hrozící porušení předpisů dříve než vyeskalují do stížnosti ke KK. Samozřejmě jsem připraven plnit i další úkoly KK podle aktuální potřeby.

Tolik tedy kandidátská řeč, a jdi se vrhnout odpovídat na otázky.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 8):
Jakub.Backa, Petr.Vileta, Eva.Novakova, Jan.Bednarik, Jan.Prokop, Dalibor.Zahora, Karel.Nejedlik, Ondrej.Kalis
Martin.Kucera

Jan.Lejcko píše: 12 led 2022, 21:04

1. Měla by KK hodnotit subjektivní stránku činu a volit třeba různé postupy?
2. Měla by být KK konzistentní či spíše progresivní?
3. Jak se díváte na princip legality ve vztahu ke KK? OFFTOPICMěla by být KK povinna "prošetřovat" každý prohřešek, o který zavadí?
4. Neměla by být činnost v KK nějak finančně ohodnocena?
5. Jaký máte názor na recidivu? OFFTOPICKdyž se opakuje stejné jednání u osoby, měla by se nějak sledovat a popř. v jakém časovém horizontu?

1. Určitě by měla přihlížet (např. při rozhodování, zda se připojit ke stížnosti ve veřejném zájmu, či při návrhu smíru/rozhodčího nálezu) k tomu, zda jde o čin z nedbalosti či úmyslný, a jaký byl jeho motiv a důsledky.

2. Asi nevím co myslíš progresivností. Měla by být konzistentní co do přístupu, tj. v plusminus stejných situacích postupovat plusminus stejným způsobem.

3. Určitě bych to nezaváděl jako povinnost, bál bych se rizika, že v případě, že člen KK něco přehlédne nebo špatně vyhodnotí (je jen člověk), bude nařčen z porušování povinnosti. Ale považuji za vhodné, aby při náhodném zpozorování prohřešku na něj člen KK upozornil, případně pomohl s nápravou, a záležitost tak nemusela skončit až u KK.

4. Když to srovnám s jinými našimi kolektivními orgány (RP, RV,...) které jsou též čistě dobrovolnické, tak finanční ohodnocení nepovažuji za nutné, nicméně samozřejmě je žádoucí hradit vynaložené náklady (asi zejména cestovné) a stejně jako u jiných kolektivních ogánů není od věci částečněúvazková administrativní síla, která dobrovolnické členy KK odbřemení od rutinní práce.

5. Ve většině případů bych to spíš viděl na zbavení dotyčného možnosti recidivu provést (bude-li někdo opakovaně porušovat PraH, dostane zákaz vykonávat funkci hospodáře, bude-li člen PMS opakovaně porušovat pravidla pro přijímání členů, může být zbaven funkce a dostat zákaz do takové funkce kandidovat). To ale není v pravomoci KK, ta to může jen navrhnout.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Jan.Bednarik, Rostislav.Reha
Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“