CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Zamčeno
Ivan.Bartos
Předseda strany
Příspěvky: 10196
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4183 poděkování
Dostal poděkování: 17289 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Martin.Kucera píše: 11 lis 2021, 22:16

Ohledně toho srovnávání ministr-poslanec s radní-zastupitel bych doporučoval se též podívat, kolik času zabere v průměru měsíčně zasedání sněmovny, a kolik hodin měsíčně zasedá zastupitelstvo. Dtto práce ve výborech.

Ministr chodí na výbory sněmovny dávat vyjádření k relevantním tiskům a před ostatní poslance obhajovat relevantní vládní tisky či diskutovat opoziční návrhy či na interpelace. Ergo kladívko, v tý sněmovně má být, když tam má být.

předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Lukas.Kolarik
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 806
Registrován: 05 zář 2013, 21:08
Profese: OSVČ
Bydliště: Katovice
Dal poděkování: 224 poděkování
Dostal poděkování: 1076 poděkování

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Lukas.Kolarik »

Martin.Kucera píše: 11 lis 2021, 22:16

Ohledně toho srovnávání ministr-poslanec s radní-zastupitel bych doporučoval se též podívat, kolik času zabere v průměru měsíčně zasedání sněmovny, a kolik hodin měsíčně zasedá zastupitelstvo. Dtto práce ve výborech.

Sněmovna zasedá 4 roky v kuse nepřetržitě a své jednání dělí do jednotlivých schůzí. Měřit to takhle na čas se moc nedá. Sice třeba jedná Sněmovna celý den, ale kolik ho reálně poslanec stráví uvnitř? 20 minut když se hlasuje? Popravdě, nejvíc práce jsem udělal právě při jednání Sněmovny. Schůzky, telefony, kreativní práce v kanceláři, mediální výstupy, týmové meetingy, odborná diskuze s kolegy v kuloárech nebo kantýně. Pokud se neprojednává tvoje téma nebo tisk, kde jsi zpravodaj, prakticky nemá cenu ( krom hlasování ) být v sále - byla by to ztráta času.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Kolarik za příspěvky (celkem 7):
Petr.Karlik, Vaclav.Urban, Vojtech.Pikal, Jan.Hora, Robert.Magni, Petr.Polacek, Petr.Stoklasa
Nikdo není na světě úplně zbytečný, i ten největší hlupák slouží alespoň jako špatný příklad.
------------------------------------------

tel: 777279221, email: lukas.kolarik@pirati.cz, Profil
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Vedoucí resortního týmu
Příspěvky: 2834
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: PhD student (Biotechnologie)
Dal poděkování: 3474 poděkování
Dostal poděkování: 5752 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Zdravím vás, přemilé bytosti Celostátního fóra!

Trošku se ve mně pralo, jestli sem vůbec přispívat, protože již mnohé zaznělo a nerada bych byla aktérem v nechvalně známém cvičení "už bylo řečeno vše, ale ještě to neřekli všichni". Nakonec jsem se ale rozhodla, že přecejen svůj postoj na půdě CF zjevím, jelikož chci uvést skládačku střípků, které k rozhodnutí dovedly mě. Ačkoliv jsem ve svých postojích většinou celkem otevřená, bohužel byla spousta důležitých věcí v průběhu posledního roku řečena v rámci uzavřených jednání, kam neměla většina členů přístup - toto je tedy moje snaha o dohnání informačního restu z mojí strany v kontextu tohoto jednání. Budu se nicméně snažit být stručná a vás spíše odkazuji k důkladnému samostudiu dotčených jednání stranických orgánů/týmů (RV, RP, RK, PK, KR) a dalších doplňkových dokumentů (zhodnocení programů RT, plusy mínusy, závěrečná zpráva referenční skupiny apod.), pokud vám to vaše časoprostorové možnosti jen trochu umožňují.

Nejdříve bych se chtěla krátce vyjádřit k jednomu fenoménu, který se tady opakovaně objevuje. Fráze jako "lidé kolem mě říkají", "u mě na profilu je názor jasný", či dokonce "udělal jsem si mezi známými takový malý průzkum", které mají sloužit jako argumenty, mě upřímně děsí. Ano, jsme všichni lidé a naše rozhodnutí ovlivňují i faktory vycházející z naší sociální bubliny. Ale toto jsou věci, proti kterým bychom měli jako členové evidence-based policy strany aktivně vystupovat, ne se jimi zaštiťovat jako faktickými argumenty v diskusi nad takto důležitým rozhodnutím. Osobní anekdotická evidence je jedním z nejvíce pokřivených zdrojů informací, které na tomto světě známe. Prosím, chovejme se podle toho a buďme v usuzování na základě ní opatrní. :)

Zároveň bychom se měli konečně oprostit od mechaniky "lidé si žádají". To, že jsme evidence-based policy strana, znamená, že svá politická rozhodnutí podkládáme pokud možno hard daty (peer reviewed studie, meta analýzy apod.) ne námi zadanými průzkumy veřejného mínění. Nejsme populisti (alespoň ne v novodobém významu toho slova), měli bychom se držet svých ideových východisek, jelikož toto nám může dlouhodobě pouze pomoci. Zde žádná hard-data nemáme. Pokud vám někdo tvrdí, že ano, nevěřte mu to. Prosím vás tedy, abyste si prostudovali pokud možno co nejvíce zdrojů, které jsou k dispozici, pak zkonzultovali i své vnitřní hodnotové nastavení (aka srdíčko) a nakonec volili dle nejlepšího vědomí a svědomí! Nic lepšího tady totiž poradit nelze.

Teď už bych se tedy vyjádřila, proč jsem se v současnosti rozhodla hlasovat PROTI vstupu do vlády. Na úvod však chci poděkovat vyjednavačům, resortním týmům, republikovému předsednictvu, referenční skupině, republikovému výboru a vůbec všem dotčeným za jejich obrovské nasazení v posledních týdnech. Byla to nebývalá fuška OFFTOPIC(sama už totálně chcípám) a věřím, že všichni dělali, co mohli, aby byl výsledek dle jejich pohledu co nejlepší. A teď už tedy k věci:

Nejdříve se vyjádřím k našemu "jakože závazku" povolební strategií ke vstupu do vlády.

Zde si dovolím naši povolební strategii ocitovat:

Pokud budeme mít na základě výsledků voleb odpovídající mandát, jsme připraveni jednat o účasti ve vládě s cílem prosadit maximum našeho programu.
Naše účast ve vládě může nastat i v případě jiného volebního výsledku než vítězství ve volbách. Do vlády rozhodně nebudeme vstupovat z pozice slabého hráče s minimální možností korigovat rozhodnutí silnějších členů vlády.

Jasně se tam hovoří o situaci, kdy do vlády rozhodně nebudeme vstupovat z pozice slabého hráče, který bude mít minimální možnosti prosazovat náš program a zároveň korigovat rozhodnutí ostatních vládních stran. Vzhledem k tomu, že naši "koaliční partneři" mají většinu ve Sněmovně i bez nás, si vlastně ani moc nedokážu představit, jak by mohla být podmínka slabý hráč naplněna více. Někdo by mohl namítat, že společně se STAN slabým hráčem nejsme, ale myslím, že už jsme dávno za bodem, kdy bychom STAN považovali za loajálního koaličního partnera - uvědomujme si, že jsme v tomto sami.

Dalším kouskem skládačky je pro mě deklarovaně nevyhnutelná kumulace funkcí ministerkých a poslaneckých ze strany ne jednoho, ale dokonce dvou našich poslanců. Zde bych si, v rozporu s tím, co tvrdí Jakub Michálek, dovolila tvrdit, že Kodex zastupitele, Koaliční smlouva a dokonce i náš dlouhodobý program principiálně zamezují takovéto kumulaci (a za mě z dobrých důvodů). Tento názor již potvrdila i Rozhodčí komise v odpovědi na předběžnou otázku.

Zde tedy uvádím dotčené pasáže zmíněných dokumentů:

Kodex zastupitele:

Tento kodex je určen všem kandidátům na kandidátní listině Pirátů pro všechny volby do veřejných funkcí. Orgán, který schvaluje program pro dané volby, může pro tyto volby schválit další, vlastní kodex, který však s tímto nesmí být v rozporu.

V případě zvolení za Piráty se zavazuji současně vykonávat jen jednu uvolněnou volenou veřejnou funkci (poslanec, senátor, člen vlády, prezident, uvolněný zastupitel apod.) a vyhradit si na výkon veřejné funkce potřebný čas.


Koaliční smlouva
:

5.2. Kandidát koalice se zavazuje, že v případě zvolení:

5.2.5. bude brát práci poslance, případně člena vlády jako prioritu, a zařídí si své ostatní aktivity (práce v samosprávě, studium, podnikání, výuka atd.) tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času; z funkcí zastupitelů na obci či kraji je přijatelný souběh s nejvýše jednou neuvolněnou funkcí,


Dlouhodobý program:

Prosazujeme důslednou dělbu moci mezi zákonodárnou, výkonnou a soudní moc a několik málo zvláštních nezávislých orgánů (Česká národní banka, Nejvyšší kontrolní úřad apod.). Pirátská strana prosazuje důslednou dělbu moci ve státě, územních a profesních samosprávách, politických stranách i na vysokých školách. Dělba moci znesnadňuje systematickou korupci a privatizaci veřejné moci.

V kontextu programu není z mého pohledu také úplně co slavit. Jednak se nám na mnoha místech podařilo pirátská témata neprosadit vůbec, nebo prosadit naprosto obecné a gumové formulace, které bude velmi jednoduché obcházet nebo neplnit, a jednak se nám nepodařilo z programového prohlášení odstranit celkem jasná extrémně konzervativní či až rasistická podprahová sdělení (tzv. dog whistles) typu

Prosazují úctu k lidskému životu

"důsledná kontrola nárokových slev a sociálních dávek", aby "nedocházelo ke zneužívání systému"

Obojí to dle mě svědčí o síle naší pozice v rámci případné vládní koalice, která je téměř nulová. Prostě a jednoduše jsme apendixem na konzervativní pravicové vládě a je to cítit. To není dobrá pozice pro prosazení našich témat ani pro zabránění špatnostem a nemyslím si, že z účasti na tomto projektu pro nás plyne ta tolik potřebná pozitivní mediální pozornost, kterou si zde ve vlákně mnozí slibují.

Dalším aspektem, který je možná pro některé nedůležitý, ale pro mě je důležitý ze všeho nejvíc, je dlouhodobá udržitelnost strany. My nejsme strana s programem "Konec Babiše v Čechách". Naše dlouhodobé programové cíle jsou věci na mnoho desítek (v některých bodech až stovek) let, a tak bychom měli kormidlovat právě v kontextu dlouhodobé záchovy - budování jádra, dlouhodobá konzistence, lpění na principech, kultivace strany i osobností -, ne z hlediska momentálního maximálního zisku politické moci.

Jako poslední zmíním další důležitý aspekt. Vstupem do vlády rozhodně nepomůžeme už tak špatnému stavu uvnitř strany (odtržení stranických špiček, kulturní i organizační resty, názorové štěpení, demotivace nezanedbatelné části dobrovolníků), spíše naopak. V rámci působení v opozici bychom se mohli zasoustředit na několik klíčových témat (a také se zaměřit na prodávání naší práce na ostatních úrovních - EP, kraje, komunál), konstruktivně kritizovat vládu a nabízet alternativní řešení, ale zároveň se moci věnovat vnitrostranické obrodě a návratu k ideovým kořenům, což je aktivita, která se možná zdá akutně neproduktivní, ale může obrovským dílem přispět právě k dlouhodobé udržitelnosti našeho společného snažení.

Toliko tedy k pochodům, které vedly k mému rozhodnutí. No, stručnost mi úplně nevyšla, takže doplním i tl;dr :)

Díky moc všem za pozornost a přeji šťastnou ruku ve volbě! :fet:

tl;dr: Budu hlasovat PROTI vstupu Pirátské strany do vládní koalice se STAN, ODS, KDU-ČSL a TOP 09. Myslím si, že to není dobré rozhodnutí v kontextu dlouhodobé záchovy brandu a potažmo i idejí Pirátské strany v ČR.

vedoucí meziresortního týmu Návykové chování; zástupce vedoucího týmu Duševní zdraví.
zulip: Janka Michailidu !?; mastodon: malajanka; matrix: malajanka
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip
tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 32374
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 29095 poděkování
Dostal poděkování: 24488 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin.Valasek píše: 11 lis 2021, 21:00

Jo a nemůžu se zbavit dojmu, že část z nás do té vlády nechtěla jít už od začátku a teď má k tomu záminku.

Také se mi zdá, že některým z nás by vyhovovalo být tak trochu anarchistickou, ale zcela určitě nesystémovou stranou, ať už ten systém znamená cokoliv. :D Mít svých 5% ve volbách, nějaký ten státní příspěveček na provoz PiCe, všechno kritizovat, navrhovat odlišná řešení, ale jenom hubou a nikdy hlavně nezískat moc je prosazovat, protože by se mohlo ukázat, že je něco od začátku blbý nápad. :)

Jan.Prokop píše: 11 lis 2021, 21:49
Petr.Vyhnal píše: 11 lis 2021, 21:24

Člen zastupitelstva města může být zároveň radním, člen zastupitelstva kraje taktéž.
[/list]

Jde o kumulace 2 "uvolněných" pozic, neviděl jsem snad nikde v praxi v žádném městě, že by byl někdo uvolněný zastupitel a zároveň uvolněný radní

Radní dokonce musí být zastupitelem OFFTOPICopravte mě, pokud se pletu Martin chtěl upozornit na to, že na komunální úrovni zastupitel=poslanec a radní=ministr.

Naposledy upravil(a) Petr.Vileta dne 11 lis 2021, 23:28, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 7):
Ales.Nunvar, Pavel.Vyroubal, Jan.Munzar, Filip.Varecha, Jana.Syrovatkova, Michael.Polak, Patrik.Fojt
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
Uživatelský avatar
Marek.Necada
Zahraniční odbor
Příspěvky: 3405
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 9576 poděkování
Dostal poděkování: 6725 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Marek.Necada »

Král je nahý.

Už ze složení ministerstev je vidět, že po volebním debaklu nešlo určité části vyjednávacího týmu o co nejvhodnější složení z hlediska prosazování pirátského programu, ale prostě a jednoduše o místa ve vládě a na ministerstvech pro ně samé a jejich nejvěrnější. Že rozhodujícím faktorem byly ani ne tak programové priority a ideové principy k prosazování, nýbrž osobní ambice a vztahy.* Ale prakticky zcela se to potvrdilo tím, že Ivan s Jakubem tu vcelku nepokrytě přiznávají, že chtějí v rozporu s kodexem veřejného zastupitele kumulovat funkce poslance a člena vlády, ačkoliv nekumulace by se naprosto elegantně dala vyřešit obsazením všech vládních míst neposlanci – kvalitní lidi na to strana má a šlo by pro stranu vcelku jasně o nejvýhodnější řešení.

Jenže vzhledem k tomu, že přinejmenším Jakubovo místo ve vládě mu bylo jako úlitba ušito osobně na míru, holt by bylo takové trapné, kdyby ho nakonec dostal někdo úplně jiný... a tak se tu dočítáme zdí textu plných zoufalých pokusů o ospravedlnění kumulace funkcí, ale v nich uvedené „argumenty“ jsou tak chabé, že mohou přesvědčit jen ty, jimž o nějakou věcnou argumentaci vůbec nejde. Protože je to zkrátka pouhé mlžení, kličkování a obhajování neobhajitelného.

Domnívám se, že za zatajováním a zdržováním informací před členskou základnou – kdy jsme se věci neustále dozvídali z médií nebo dokonce z webu ODS dřív než officiálně od členů vyjednávacího týmu – bylo i právě to, aby tahle „strategie“ (kdy jde primárně o umístění konkrétních osob, a o prosazování programu až sekundárně) nebyla příliš zjevná.

Podotýkám, že jako řadový člen dosud nevím (ať žije transparence!), kdo má co slíbeno za náměstkovská křesla na ministerstvech a podobně – podle toho je taky potřeba přistupovat k některým hlasům pro vstup do vlády zde.

Myslím že i to, že 6 z 9 Pirátů, jež v Parlamentu ČR a Evropském parlamentu máme (Marcel Kolaja, Klára Kocmanová, Lukáš Wagenknecht, Adéla Šípová, Mikuláš Peksa, Markéta Gregorová, tj. všichni ti, co nemají těsné osobní vazby na zbývající trojku, neplynou jim z toho „kariérní výhody“ a tudíž to mohou posuzovat alespoň trochu s odstupem) se staví k vládnímu angažmá ve Fialově vládě záporně, je dost vypovídající. Část strany už se z koaličního snu probudila, což je dobře. Probuďme se všichni.

Kolektivní zaslepenost, naivita a neschopnost naslouchat zoufalým, ale pravdivým a upřímným kritickým hlasům nás jako stranu dovedla do nevýhodné koalice a v jejím rámci k mizerně vedené kampani, na jejímž konci přišla ztráta 18 poslaneckých mandátů.

Přestaňme být naivní, ale stůjme za svými zásadami a programovými východisky. Mlžení a kličkování ve snaze zavděčit se všem vedlo k tomu, že se pro jádrové voliče stala strana nečitelnou, a ti ostatní dali přednost jiným. Ve vládě Petra Fialy za daných okolností nemáme příliš mnoho šancí cokoliv zásadnějšího prosadit či získat (kromě zabezpečení některých konkrétních lidí), ale máme mnoho co ztratit. Vždyť nemáme ani strategii případného odchodu, až to začne hodně skřípat – jakože je jasné, že s danými koaličními partnery to skřípat bude!

Teď je čas zaříznout ztráty a nehonit se zbrkle za dalšími; olízat rány, vyhořelým představitelům dát čas na sebereflexi (a ne je proti všem principům i vnitřním předpisům nechat kumulovat funkce!), dát dohromady funkční strategii a odborné zázemí pro další působení a nachystat se mj. na komunál tak, abychom konsolidovaně a věrohodně prosazovali program tam, kde se nám podaří získat relevantní počty křesel.

Na závěr bych chtěl všechny poprosit, aby si před hlasováním přečetli následující:

(*) OFFTOPICProč mají mít Piráti MZV a ne třeba MŽP a podobně? Co pirátského prosadí Jan Lipavský, který v zahraničně-politických věcech není příliš rozlišitelný od topkařů či umírněnějších ODSáků, a když se ho ptají na palčivější věci týkající se „Pirátských“ zahraničně-politických postojů, neodpovídá?

P.S.: Výše uvedené obsahuje mou interpretaci událostí, zakládající se na informacích, které se ke mně dostaly. Má-li někdo pocit, že něco z toho není pravda, něco si domýšlím či někomu nějak křivdím, existuje na to účinný a osvědčený lék: transparence a upřímnost směrem k členské základně. Spousta podstatných parametrů – ať už již dojednaných či v jednání – ovšem i v tuto chvíli, několik hodin před zahájením hlasování, stále zůstává před členy utajena.

Místopředseda finských Pirátů
Долой царя!
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Vedoucí resortního týmu
Příspěvky: 24136
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 33536 poděkování
Dostal poděkování: 26851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Dovolím si teď vystoupit jako člen a zkusit uvést na pravou míru některé argumenty, které tu zaznívají.

Pokud by jste si prostudovali koaliční smlouvu a PirSTAN doložku k ní, tak víte, že pokud budeme ve vládě, tak podle dohod máme blokační menšinu, a to takto:

KROK 1. Projednává se věc, která se nám nelíbí, nebo ji považujeme za důležitou -> V souladu s doložkou oslovujme STAN, že za PirSTAN má dojít k označení věci za něco, kde má být celovládní dohoda.
Doložka říká, že se to stane.
KROK 2. Na úrovní vlání koalice probíhá označení věci za něco, kde je potřeba koaliční dohoda.
KROK 3. Probíhá vyjednávání, věc se řeší a dohaduje.
KROK 4. Nikdo z našich ve vládě není pro, tedy v souladu s Doložkou věc nemůže být podpořena STAN.
KROK 5. Tím pádem není většinově podpořena oběma koalicemi a nemůže jít dále, jelikož se nepodařilo dosáhnout koaliční dohody.

V tomto průběhu mohou nastat dvě skutečnosti:
a) STAN nedodrží koaliční Doložku, zcela jasně a mi můžeme vyvolávat smírčí řízení a hrdě odcházet jako ti, co dodržují na rozdíl od někoho dohody.
b) Ostatní vládní strany to prohlasují v rozporu se vládní smlouvou ve sněmovně, třeba i s podporou ANO. Jedná se o absolutní překročení základního principu koaličně dojednané věci, naši poslanci nejsou vázání být pro a můžeme opět vyvolávat smírčí jednání a odcházet jako ti, co neporušují smlouvy.

Samozřejmě to musí být u věcí, které lze hájit věcně a jsou pro nás důležití a pro veřejnost srozumitelné.

Pokud chceme dělat opozici konzervativně-pravicové vládě, bude se nám lépe dělat zevnitř vlády.

A nyní bych se volně přehoupnul k argumentům, proč jít rovnou do opozice je za mě špatná volba(a zde podotknu, že na počátku této rozpravy jsem ještě neměl jasno.)

 1. Budeme ti, co hází flintu do žita; co dostali nabídku tří ministerstev a bylo jim to málo; ti co slibovali že půjdou vládnout, ale když to bylo těžké, stáhli ocas a radši šli pohodlně do opozice.
 2. Veškerá naše kritika bude odbytelná slovy "tak jste do toho měli jít s náma".
 3. Hrozí, že místopředsedkyně dlouho nevydrží (SPD a ANO seberou 80 podpisů a může se odvolávat - byla součástí dohody, ta už neplatí; schválně se podívejte do stena, jak po tom SPD bylo lačné), ještě nění hotové ani ustavení orgánů sněmovny, ani jinej startovací admin, až budkou kolesa rozběhlá a vztahy vyšlapané, půjde to hůře.
 4. Prostor pro naše opoziční fungování bude několikrát menší, než v minulém období: 1) Je nás 5x méně, 2) Nemáme kolem sebe další kluby, s nimiž by jsme mohli vytvářet blokační menšiny, 3) 4 lidi prostě nepokrytou všechna témata a nebudou stíhat být všude, budeme stran jednoho tématu, budeme ztrácet relevanci 3) Mašinu ANO, která se bude bít za všechny slušné pracující a důchodce těžko přetlačíme.

Samozřejmě, pokud do vlády půjdeme, musíme tam jít s výhledem, že je to na čas, že nás nepotřebují a že to může prostě rupnout. OFFTOPIC(Což se daleko hůř dělá těm ministrům, kteří se pak nemají kam vrátit. :( )

Protože si myslím, že jít do opozice rovnou je cesta k opovržení a neviditelnosti, mám za to že byly vyjednány dobré koaliční mechanismy a program je pro mě přijatelný (jsou tam prostě věci pozitivní, které múžem udělat a které by tam bez nás nebyly nebo se určitě nestanou), nebudu hlasovat pro zamítnutí.

A nastudujte si podklady.

Objevují se tu výhrady, že skončíme jako Zelení nebo ČSSD, což si nemyslím. Z předchozí zkušenosti vím, že jsme měli nejstabilnější klub, a věřím, že tuhle atmosféru se povede udržet. A nejsme na tom tak, že jedna malá strana jde do vlády s jednou velkou stranou. SPOLU (a vlastně ani STAN) nejsou žádný jednolitý monolit. Jsou to různé entity, které mají r různých věcech různé hodnoty. A s tím je třeba pracovat.

OFFTOPICHodně se tu řeší kumulace funkcí, a já bych chtěl říct, že celostátní fórum fórum je suverén, a pokud schválí představené personální obsazení jako zásadní, tak nevidím problém do týdne, než bude kdokoliv jmenován do funkce předložit a schválit opravu Kodexu, který je programem schváleným toliko běžně. (Nadto podotknu, že platnost závazku v kodexu předpokládá jeho podpid, ve sněmovní koalici se ovšem podepisoval souhlas s povinnostmi kandidáta z Koaliční smlouvy.)
Primárním motivátorem na tlak proti kumulaci je pro mne pak princip podpory zapojení co největšího množství lidí do aktivní politiky - tedy aby se neblokovali příležitosti růstu tam, kde je k tomu prostor. (A chtěl jsem vidět Ivana na MZV, jak si třese rukama se státníky a všude ho v pohodě berou a bourá domácí předsudky, ale to je prostě drobnost. Člověk nemůže mít všechno.)

Ale zejména bych chtěl říct, že už to chci mít konečně za sebou, takže všechny zásadně prosím aby nehlasovali pro odročení.
Bylo by to mimochodem porušení povolební strategie, která praví:

Koaliční strany vynaloží veškeré nezbytné úsilí, aby jejich příslušné orgány projednaly výsledky vyjednávání či jiné potřebné záležitosti neprodleně.

Bez ohledu na to jak to dopadne, děkuji všem, co se zapojili od vyjednávání a přípravy a diskuze konstruktivně a nechali v tom něco slz, potu a vrásek. Pak se můžeme konstruktivně sejít nad rozpočtem, nebo potřebou lepší diskuzní platformy.

We can dance!, like Jellyfish
člen týmu RP, AO, ZO, FT; vedoucí MRT Demokracie
Profil|fb| Tel: 776635258
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“[1]

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Republikový výbor
Příspěvky: 622
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 858 poděkování
Dostal poděkování: 885 poděkování

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Myslím, že řečeno už bylo mnohé, tak přidám jen v krátkosti soupis z mého pohledu důležitých faktů, se kterými jsem se při nejrůznějších diskuzích setkala.

Pro mě osobně asi to nejdůležitější a nejzásadnější pro nadcházejícího hlasování je, že ho absolvujeme bez jakéhokoli vnějšího tlaku. Vláda vznikne i bez naší účasti a jediné o čem budeme rozhodovat je, jestli do vlády za daných podmínek chceme vstoupit nebo vstoupit nechceme.

Co se jednotlivých alternativ týče, tak ať už fandíme jedné nebo druhé, myslím, že je určitě na místě poděkovat všem těm, kteří se na vyjednávání podmínek a znění koaliční smlouvy podíleli ať už ve vyjednávacím týmu, resortních týmech, referenční skupině nebo dalších orgánech, za jejich odvedenou práci.

Vstup do vlády nám momentálně nabízí pozitiva jako možnost aktivně prosazovat náš program a podílet se v rámci koalice na politickém vedení státu, prostor v médiích, širší aparát, možnost věci pevně uchopit a s plným nasazením díky naší pracovitosti s nimi pohnout.
Zároveň je dobré uvážit, že při vstupu do vlády se stejně jako všichni ostatní na začátku nevyhneme chybám, které případně budeme muset vysvětlovat veřejnosti. Je tady také možnost, že dlouholetí politici na nás skrze účast ve vládě budou znovu zkoušet "politické zákulisní triky". Jejich dopad ať už bude podložen fakty nebo ne může mít vliv na náš výsledek i v dalších nejen celostátních volbách.

Odchodem do opozice se postavíme do pozice, kdy nebudeme přímo zodpovědní za kroky převážně pravicové vlády a nebudeme se na ní podílet. Budeme mít prostor na přípravu na další volby, která při 4 poslancích nebude snadná. Zároveň nás rozhodnutí odejít hned na začátku minimálně krátkodobě v očích veřejnosti postaví do role těch, co se vzdali odpovědnosti.

Není to snadná volba, ale je pro nás důležitá, proto prosím, rozhodněme se každý sám za sebe, kterou cestou chcete, aby se Pirátská strana vydala a rozhodněte se informovaně. Rozhodněte se tak proto, abychom si až půjde do "tuhého" nevyčítali, že jsme se nechali ovlivnit. Předem díky moc. :D

Naposledy upravil(a) Tereza.Vovesova dne 12 lis 2021, 00:06, celkem upraveno 2 x.
Tereza Vovesová
Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už pracují na finalizaci. :D
Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1808
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 517 poděkování
Dostal poděkování: 2441 poděkování

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Vojtech.Pikal píše: 11 lis 2021, 23:23

Samozřejmě, pokud do vlády půjdeme, musíme tam jít s výhledem, že je to na čas, že nás nepotřebují a že to může prostě rupnout. (Což se daleko hůř dělá těm ministrům, kteří se pak nemají kam vrátit. )

Jako kam se nemají vrátit? Odvolaní ministři jdou někam do pekla? Celá léta vnucujeme voličím, jak jsme odborně zdatní, schopní, samostatní a najednou je to o tom, že bez státního platu se naši lídři neuživí?

Vojtech.Pikal píše: 11 lis 2021, 23:23

Mám za to že byly vyjednány dobré koaliční mechanismy.

I koaliční smlouva se STANEM měla své mechanismy, ale někteří se raději rozhodli s vidinou svojí vládní účasti ignorovat zřejmé signály. Proč bychom měli věřit tomu, že to teď bude jinak? Povolební chování a přístup ke členům při vyjednávání mne tedy k žádné důvěře nepřesvědčil, spíš naopak.

Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Příspěvky: 4944
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7269 poděkování
Dostal poděkování: 8341 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Vojtech.Pikal píše: 11 lis 2021, 23:23

Objevují se tu výhrady, že skončíme jako Zelení nebo ČSSD, což si nemyslím.

Vojto, ja si to naopak jak pozoruju diskuzi myslim cim dal tim vic.
Nechci byt spatnym prorokem, ale imho se behem nekolika mesicu dostaneme do pozice, kdy se prekroci jedna z nasich "cervenych linii" a my si budeme moci vybrat jen dve moznosti - bud praskneme ve vlade dvermi, nebo uhnem. Zeleni uhli, CSSD uhla a my z nejvetsi pravdepodobnosti uhneme taky, bohuzel, tak lidska prirozenost funguje, uz budeme moc zahackovani a realnou silu nemame zadnou. A pak uhneme znova a znova, kdyz uz jsme to udelali jednou. Mezitim se nam strana rozstepi vedvi a budeme se tu rezat hlava nehlava, mnoha lidem pujde o zivobyti. Nechci tenhle scenar, byla imho sance mu pri vyjednavani zabranit, ale ted uz na stole proste neni.

Naposledy upravil(a) Rostislav.Reha dne 11 lis 2021, 23:57, celkem upraveno 1 x.

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
Junior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Republikový výbor
Příspěvky: 2654
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 5919 poděkování
Dostal poděkování: 7002 poděkování

Re: CF 28/2021 Schválení účasti na vládě

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Vážení členové a členky Pirátské strany,

vyšla na mě úloha „největšího odpůrce“ v jednání. Proto vám zde předkládám přehled informací a argumentů, které vám pomohou rozhodnout se, zda-li do této vlády jít nebo nejít. Názory našich voličů na účast v této konkrétní vládě jsou nerozhodné a mediální odbor je dobře připraven na oba možné výsledky hlasování. Můžete se díky tomu rozhodnout a hlasovat zcela svobodně.

Naši zkušení vrcholní politici jsou většinově PROTI a varují nás před vstupem do této vlády. Přečtěte si jejich střízlivá vyjádření:

 • senátor Lukáš Wagenknecht - PROTI - člen vyjednávácího týmu se všemi zákulisními informacemi
 • senátorka Adéla Šípová - PROTI
 • poslankyně Klára Kocmanová - PROTI
 • europoslankyně Markéta Gregorová - PROTI
 • europoslanec Mikuláš Peksa - PROTI
 • europoslanec Marcel Kolaja - PROTI
 • poslanec Ivan Bartoš - NEUTRÁLNÍ - ve střetu zájmů, ale předem deklaroval, že neřekne jak bude hlasovat, respekt
 • poslankyně Olga Richterová - PRO - o názoru na tuto vládu hovoří také to, že odmítla MPSV, respekt
 • poslanec Jakub Michálek - PRO - ve střetu zájmů

Referenční skupina k vyjednávání:

 • V závěrečné zprávě říká, že posloužila vyjednávacímu týmu coby štít pro členskou základnu, ale její názory nebyly brány v potaz a byla většinou stavěna před hotovou věc.
 • Skupině byla například zamlčena možnost obsadit MŽP. Místo něj vyjednávací tým vyjednal MMR pro Ivana.
 • Až po jednáních bylo skupině sděleno, že o některé rezorty jsme vůbec neusilovali, protože vyjednávací tým usoudil, že by naši, celostátním lídrem podpořeni a celostátním fórem zvolení, členové vládního týmu, vedení těchto ministerstev prý nezvládli.
 • Zhodnocení členek skupiny Blanky Lednické zde, Veroniky Murzynové zde, Blanky Charvátové zde a Jitky Novotné zde.

Koaliční smlouva obsahuje pojistky proti Pirátům:

 • „Za koaličně dohodnutý se má takový vládní návrh a takové usnesení vlády, které podpoří nadpoloviční většina z přítomných členů vlády z každé koalice.“
  • prakticky za nás bude rozhodovat STAN, který drží většinu ministrů z PirSTAN, a co nepodpoří, to nebude
  • za SPOLU drží většinu ODS, prakticky se tedy jedná o koalici ODS+STAN
  • podepsali jsme se STAN doplňující pojitsku, ale jestli jim ještě můžeme věřit nevíme
 • „Porušením koaliční smlouvy není, pokud zástupce koaliční strany hlasuje jinak, než stanoví koaliční smlouva, aniž by to mělo dopad na výsledek hlasování, a tento postup je předem projednán mezi předsedy koaličních klubů.“
  • vzali nám jedinou páku, jak jsme mohli něco ovlivnit
  • když budeme hlasovat proti, nic to neohrozí a jen budeme za nekonstruktivní křiklouny
  • tím, že to musíme předem projednat, odkryjeme všechny karty, a v médiích nás roznesou na kopytech

Poprvé porušujeme vlastní povolební strategii, a to v následujících bodech (zdroj):

 • „Během povolebního vyjednávání budeme konstruktivním a rozumným partnerem, nehodláme ale ustupovat z našich základních hodnot a programových priorit.“
 • „Do vlády rozhodně nebudeme vstupovat z pozice slabého hráče s minimální možností korigovat rozhodnutí silnějších členů vlády.“
 • „Správu naší země svěříme poctivým, kompetentním a důvěryhodným lidem, kteří mají zkušenosti a budou kvalitně rozhodovat ku prospěchu celé společnosti.“
 • „Nedovolíme hromadění funkcí na plný úvazek. Každý náš poslanec, případně člen vlády, bude brát tuto svou roli jako prioritu, a zařídí si své ostatní aktivity (práce v samosprávě, studium, podnikání, výuka atd.) tak, aby plně využil potenciál mandátu.“

Program vlády je gumový kompromis kompromisů:

 • Přehled souladu a rozporů s naším programem od rezortních a mezirezortních týmů najdete zde.
 • Stručnější zhodnocení a shrnutí nejpodstatejších pro a proti naleznete zde.
 • Cokoliv Pirátského nejspíše nemáme s kým prosadit a liberální témata vláda na čtyři roky upozadí. Pro realistický pohled na věc, co můžeme čekat, si prosím přečtěte výše odkázaná vyjádření našich zkušených politiků.

Kumulace funkcí poslance a ministra:

 • Ivan Bartoš společně s Jakubem Michálkem mají v plánu kumulovat funkci poslance a ministra přestože čtyři roky prosazovali opak.
 • Při jednání o koalici se STAN byla kumulace funkcí jedním ze zásadních obav a výhrad vůči spolupráci napříč republikou. Viz analýza a přílohy.
 • V minulém období jsme přímo v parlamentu kritizovali kumulaci funkce poslance Petra Gazdíka s jeho krajskými aktivitami. (viz příloha 2a)
 • Do koaliční smlouvy PirSTAN jsme proto dali závazek: „bude brát práci poslance, případně člena vlády jako prioritu, a zařídí si své ostatní aktivity (práce v samosprávě, studium, podnikání, výuka atd.) tak, aby výkonu funkce mohl věnovat dostatek času“.
  • priorita je z principu jedna, nelze to vykládat jako „dvě priority“ poslanec a ministr
  • bylo záměrem tímto zamezit v kumulaci ministrům za STAN (u Pirátů jsme nekumulaci brali jako samozřejmost)
 • Všeobecný kodex veřejného zastupitele schválený Celostátním fórem zakazuje kumulaci funkcí pro všechny Piráty i v koalici, což silou přesvědčivosti vyložila rozhodčí komise v předběžné otázce #37553. Kumulace funkce poslance a ministra by tak byla postihnutelným porušením předpisů.

Ukázali jsme slabost a nepoučili jsme se:

Ve vyjednávání o předvolební koalici jsme se projevili jako nezkušený hráč, čehož STAN využil. Architekti koalice, tedy zejména kvartet Ivan Bartoš, Olga Richterová, Jakub Michálek a Mikuláš Ferjenčík, nás přesvědčili, že je to dobrý nápad. Nedbali jsme varovných signálů a trochu zaslepeně věřili, že jsou všichni dobrosrdeční, jako my.

Po volbách přišlo krátké vystřízlivění, kdy alespoň Ivan a Olga projevili sebereflexi. Omlouvali se konstruktivním kritikům různých momentů koaliční spolupráce, například Jance Michailidu, že málo poslouchali Piráty, kterým na dobrém osudu Pirátů záleží. A místo toho podlehli Vítu Rakušanovi a spol. kteří jim měsíce líbivě mazali med kolem pusy.

Vyjednavací tým ale brzy narazil na realitu jednání o vládě, kde už se nám nikdo nesnažil zalíbit a vyhovět. Bohužel nebyl čas se v umění vyjednávání dovzdělat a pokračovali jsme v zajetých kolejích. A i když do vyjednavacího týmu nastoupil Lukáš Wagenknecht, tak to nestačilo. Jedna vlaštovka nedělá jaro.

Výsledkem jednání je to, že jsme ustoupili z podmínek koaliční smlouvy PirSTAN ohledně poměru ministerstev a nechali jsme STAN většinu. A to i přesto, že to mohla být adekvátní nefinanční kompenzace, na kterou po výsledku voleb máme nárok. Neprosadili jsme žádné mechanismy, které by nám umožnily korigovat silnější hráče. Stěží prosadíme cokoliv z pirátského programu. Výsledných 2,5 ministerstva působí jako řešení „aby se vlk nažral a koza zůstala celá“. A pokud do vlády nepůjdeme, nebo z ní odejdeme, nebudou komplikace s jejich přerozdělením.

Vyjednavací tým nebyl schopen či ochoten radit se ani s referenční skupinou. Žene nás kupředu ego a sebevědomí, a přitom chybí pokora a nadhled. STAN a posléze i SPOLU nám ukázali, že na to ještě nemáme. Ještě musíme vyzrát. Lidé ve vedení musí přestat hájit především své osobní zájmy a začít pracovat na společných cílech a úspěchu. Pokud takto nepřipraveni skočíme do vlády a budeme opakovat to, co předvádíme celý poslední rok, roznesou nás na kopytech a může to být konec Pirátů.

Riskneme to? Nebo pokorně přijmeme porážku a budeme pracovat na tom, abychom se za čtyři roky mohli vrátit silnější?

Děkuji za pozornost, volte uvážlivě!

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • jednatel RV • dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
emeritní předseda XOLK (6/2018–11/2019) • bývalý místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip
Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“