Jak mít dobré senátory - diskuze a připomínkování

Moderátoři: PKS Jihočeský kraj, Administrativa-KS Jihočeský kraj, KoKS Jihočeský kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Kdokoliv do něj může psát nebo hlasovat v anketách.

  • Registrovaní uživatelé (včetně členů a RegP) si mohou fórum zneviditelnit, viz návod.

Uživatelský avatar
Tomas.Guth.Jarkovsky
Republikový výbor
Příspěvky: 414
Registrován: 01 pro 2017, 11:10
Profese: dělník lidských práv
Dal poděkování: 303 poděkování
Dostal poděkování: 1372 poděkování

Jak mít dobré senátory - diskuze a připomínkování

Příspěvek od Tomas.Guth.Jarkovsky »

Zdravím jihočeské piráty,

chtěl bych tímto otevří diskuzi i tady na fóru o podobě primárek do senátu. Senátní volby jsou dlouhodobě ty, ve kterých nejsou piráti mezi nejsilnějšími, a nějakým způsobem bychom to chtěli změnit.
Zatím se to spíše dělo nebo děje tak, že se prostě v okrese ukáže vhodný kandidát, nebo ne, a pak si ho odhlasujeme v primárkách s jediným účastníkem. Jak Piráti ovšem rostou, je dost možné, že takovéto postup nebude stačit, chceme-li vyhrávat senátní volby. Chceme dosáhnout toho, že za Piráty budou kandidovat lidé, kteří budou následně klání vyhrávat, nebo se alespoň budou dostávat do druhého kola volby.

Záměry tohohle vlákna jsou vlastně dva, ale nechtěl jsem to oddělovat

1) Jednak chci otevřít diskuzi a vlastně posbírat myslenky k tomu, jaké vlastně chceme senátní kandidáty. Jak moc chceme pěstovat senátory z vlastních řad? Jak moc chceme nestranným odborníkům nebo známým osobnostem nabízet možnost naší podpory a pirátskou kandidaturu? Jak moc chceme vyjadřovat podporu kandidátům, kteří kandidují za více stran nebo primárně jiné subjekty? Všechno to jsou otázky, které je podle mě důležité nějak probrat, i kdyby z toho nebyl přímý důsledek.

2) Opřipomínkovat dokumenty, který popisuje navrhovaný postup přijímání senátních kandidátů, který zároveň podporuje demokratickou soutež, a zároveň dokáže potenciálnímu kandidátovi dát dostatečně dopředu jistotu, že je pro Piráty přijatelný kandidát. První dokument popisuje Harmonogram senátních voleb až do momentu pirátských primárek. Zjednodušeně by se po každém kandidátovi požadovalo vyplnit náležitosti dle vzoru (tj. jeho odbornost, známost, schopnost vystupování atd...) + by musel představit Vizi své kampaně + by se musel KF představit na schůzi a být pogrilován. Každý zájemce, který by tyto požadavky splnil, by následně dostal v primárkách do senátních voleb nominaci PKS. Oba dokumenty by měly být otevřeny k připomínkování, tak hurá do toho.

Harmonogram senátních voleb

Náležitosti senátního kandidáta

Díky za spolupráci, těším se na smysluplnou diskuzi.

+420 728 jednajednatři 966

Uživatelský avatar
Tomas.Guth.Jarkovsky
Republikový výbor
Příspěvky: 414
Registrován: 01 pro 2017, 11:10
Profese: dělník lidských práv
Dal poděkování: 303 poděkování
Dostal poděkování: 1372 poděkování

Re: Jak mít dobré senátory - diskuze a připomínkování

Příspěvek od Tomas.Guth.Jarkovsky »

Ahoj, rád bych tohle téma drobně posunul, tak něco přidám.

Mám vlastně pocit, že se senátoři dělí a budou dělit tak na tři typy, které je smysluplné rozlišovat, a mám pocit že nevržený postup je všechny adekvátně pokrývá.

1) Již bývalí senátoři nebo zkušení politici, kteří často kandidují s podporou více stran (nařpíklad Láska, Kos)

2) Nějací známí nepolitici, kteří se rozhodnou nebo jsou nalákáni kandidovat s podporou Pirátů (například Wagenknect, Šípová)

3) Již aktivní Piráti, kteří se rozhodnou kandidovat a požádají o nominaci nejčastěji svůj kraj (v druhém kole senátních voleb například Daniel Kůs, ze současných senátorů nikdo)


A podle mě je vhodné ja tak nějak pokrýt všechny, protože jestliže je naším cíle prosazovat program (což jakože doufám že je), tak chceme mít co největší záběr na možné osobnosti, co ho budou prosazovat)
Tím, že budeme aktivně shánět senátní kandidáty měsíce dříve než budou primárky dáme možnost se kandidátům zejména z 2) a 3) kategorie opravdu připravit, jestli si myslí, že na to mají, a jestli si myslí že jsou kandidátem, který může získat podporu pirátů. Také se už dříve než rok před volbama mají šanci nascoutovat, jak moc mají u Pirátů šanci, a podle toho si můžou začít rozjíždět kampaň. Zároveň tímto navrženým postupem nevyřazujeme ze hry kandidáty z kategorie 1), kteří můžou být také vhodnými kandidáty se zájemem o důveru naší značky. Co vy na to?

OFFTOPIC(Jo a upravuju nějaké data v dokumentech, protože se ten proces trochu opozdil)

+420 728 jednajednatři 966

Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2494
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1766 poděkování
Dostal poděkování: 2847 poděkování

Re: Jak mít dobré senátory - diskuze a připomínkování

Příspěvek od Tomas.Valek »

Já bych za skupinu tři považoval i Šípovou, protože sice nebyla nijak extra aktivní Pirát před kampaní, ale zároveň nebyla příliš známá v obvodě (naopak tam byli aspoň tři výrazně známější kandidáti). A dle jejího vystupování ji beru za jednoznačně pirátskou (ne nějakou nezávislou) senátorku.

Zároveň si ty otázky kladu trochu jinak:
1.) Máme podporovat nějakého konsenzuálního kandidáta, na kterém se shodneme s více stranami (od lidovců po Zelené) nebo máme jít cestou našich originálních lidí i za cenu, že nevyhrají, ale aspoň je dostaneme do podvědomí?

2.) A Pokud půjdeme cestou konsenzu, co od toho čekáme? Chceme, aby jsme dostali část peněz za mandát, aby byl u nás v klubu nebo nám stačí, že je vidět značka?
2.) B Pokud půjdeme pirátskou cestou, budeme tu kampaň brát vážně, nebo to bude jen doplněk ke kolidující komunální či krajské kampani, na kterou nikdo moc nebude chtít "plýtvat" síly případně prostředky?

3.) Hledáme nějakého takového kandidáta na 2022 proti Jirsovi? Pokud víme, že postavit senátora Piráta je otázka alespoň na rok a půl či spíše dva roky, tak pokud tu nějakého takového nemáme, nechceme se začít rovnout soustředit na hledání "známého" jména? OFFTOPICAnebo to Jirsovi necháme jen tak?

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Tomas.Guth.Jarkovsky
Republikový výbor
Příspěvky: 414
Registrován: 01 pro 2017, 11:10
Profese: dělník lidských práv
Dal poděkování: 303 poděkování
Dostal poděkování: 1372 poděkování

Re: Jak mít dobré senátory - diskuze a připomínkování

Příspěvek od Tomas.Guth.Jarkovsky »

Tomas.Valek píše: 06 dub 2021, 20:47 Já bych za skupinu tři považoval i Šípovou, protože sice nebyla nijak extra aktivní Pirát před kampaní, ale zároveň nebyla příliš známá v obvodě (naopak tam byli aspoň tři výrazně známější kandidáti). A dle jejího vystupování ji beru za jednoznačně pirátskou (ne nějakou nezávislou) senátorku.

Zároveň si ty otázky kladu trochu jinak:
1.) Máme podporovat nějakého konsenzuálního kandidáta, na kterém se shodneme s více stranami (od lidovců po Zelené) nebo máme jít cestou našich originálních lidí i za cenu, že nevyhrají, ale aspoň je dostaneme do podvědomí?

2.) A Pokud půjdeme cestou konsenzu, co od toho čekáme? Chceme, aby jsme dostali část peněz za mandát, aby byl u nás v klubu nebo nám stačí, že je vidět značka?
2.) B Pokud půjdeme pirátskou cestou, budeme tu kampaň brát vážně, nebo to bude jen doplněk ke kolidující komunální či krajské kampani, na kterou nikdo moc nebude chtít "plýtvat" síly případně prostředky?

3.) Hledáme nějakého takového kandidáta na 2022 proti Jirsovi? Pokud víme, že postavit senátora Piráta je otázka alespoň na rok a půl či spíše dva roky, tak pokud tu nějakého takového nemáme, nechceme se začít rovnout soustředit na hledání "známého" jména? OFFTOPICAnebo to Jirsovi necháme jen tak?
ad Šípová) OFFTOPICno samozřejmě že je to Pirátská senátorka, stejně jako Wagenknecht, ale mám pocit že je pro ně specifické to, že se k pirátům dostali až se svou kandidaturou. Tím probůh nechci naznačovat, že jsou nějak méně Piráti, ale myslím že je cajk poukázat na specifický způsob jak se k Pirátům dostali. A ten vlastně klidně asi podporujme, protože se zdá, že to vychází. Tahejme schopné dosud spíše apolitické lidi do politiky za Piráty! Pořádně je pogrilujme, ujistíme se že jsou cajk a budeme podporovat, myšlenku, že politika není sprosté slovo pro oportunisty, ale že to je služba veřejnosti, pro kterou se prostě může člověk rozhodnout, když chce měnit svet okolo sebe k lepšímu a má na to odvahu a drive.

1) Jak píšu ještě pak níže, podle mě tohle moc nerozhodujeme my, ale spíše ti kandidáti. My bychom měli mít cíl prosazovat pirátský program, a myslím že jestli najdeme člověka, který bude schopn prosazovat náš program třeba z 80%, tak podporujme jeho. Jestli to bude vícestranný politik, tak asi lépe pro nás, ale když se žádný takový nenajde, tak nasaďme svého koně. Mám pocit, že máme docela jasně napsané stanovy, tak mi přijde, že jestli bude nějaký kandidát splňovat Pirátské priority v nich aspoň tak z 80% + bude důvěryhodný, tak by to měl být náš kandidát. O konkrétních procentech ať rozhodne KF v primárkách.

2A) Tyjo, asi nedokážu odpovědět jinak než, že podle mě chceme prosazovat program. Všechny okolní věci jsou biprodukt.
2B) Tyjo, tohle vlastně podle mě spíše rozhoduje ten kandidát tím, jak moc energie a peněz je ochoten do kampaně dát. Tak nějak si myslím, že aktivitu pirátů v kampani nemá moc velký vliv "jak moc si myslíme že může kandiát vyhrát". Jestli bude kandidát aktivně chodit na štáby, navrhovat věci, podnikat akce a bude investovat energii a emoce do kampaně, tak se lidi zapojí.

3.) Já doufám že nějakého chceme.

+420 728 jednajednatři 966

Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2494
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1766 poděkování
Dostal poděkování: 2847 poděkování

Re: Jak mít dobré senátory - diskuze a připomínkování

Příspěvek od Tomas.Valek »

1.) Myslím si, že to naopak rozhodujeme my, protože je na KF nebo přeneseně na PKS organizace voleb, a pokud nebudeme dávat navenek najevo, jaké chceme lidi, tak k nám ti lidé logicky (až na výjimky) chodit nebudou, protože nebudou vědět na čem jsou, proč by měli spojit své jméno s námi a proč by raději neměli jít za nějakou "prověřenou" stranu typu STAN nebo lidovci, kteří také berou skoro každého. IMHO kandidatura do Senátu není v prvé řadě o nějakém programu (leckdy je naopak až trapná snaha naroubovat působení senátora na nějaký program, viz. výkřiky zabráním posilování vlivu kýmkoli atd.), ale je v prvé řadě o člověku, protože v konečném důsledku to je vždy o uvěřitelnosti toho člověka, v jiných volbách se "schováš" za lídra nebo program ale v senátních jdeš se svou kůží na trh sám (i když je ten trh relativně maličký a bez velkého zájmu). Proto je podle mě zásadní si říct, co chceme. Protože když my sami nevíme, co chceme, jak to mají vědět naši potencionální kandidáti?

2.A) To je fajn, ale v konečném důsledku u těch opravdu výzmnaných věcí, kdy se láme chleba (např. zrušení superhrubé mzdy, volební zákon atd.), rozhodovali většinou všichni podle trikotu. Neboli částečná shoda v programu (kterou popravdě máme kolikrát i tak u kandidátů úplně k nám cizích) je IMHO hodně slabý cíl. Neměli bychom si radši natvrdo při této variantě říct, chceme jak částečnou shodu v programu, tak i půlku peněz (například) za mandát, plus třeba 6 tiskovek ročně s Pirátským rollupem za zády? Není lepší jít si za konkrétními věcmi, než například pomoct třeba STAN dotáhnout senátora a pak už za něj nic nedostat ani o něm neslyšet?

2.B) A není to i na KF nebo na PKS říct si dopředu, co do toho dá, pokud ten kandidát udělá to, to a to? Opět jako výše, proč by šel do neznáma, když ani neví, jestli ho strana podpoří? A hlavně pokud se nebude jednat o senátní obvod s dominantním velkým městem (u nás Budějovicko), bude mít podporu i od lidí mimo svůj obvod? Za mě je tohle věc, která by se měla veřejně deklarovat, případně by nad ní PKS mělo převzít záštitu. Jinak to může vést k vytváření marné naděje, zklamaného očekávání a rezignace.

3.) To já taky, ale je rok a půl do voleb. Pokud chceme Pirátského kandidáta, je nejvyšší čas ho představit. Pokud chceme konsenzuálního kandidáta, možná je pomalu čas, abychom ho začali hledat nebo aspoň sondovat terén. (A aspoň si to řekli mezi sebou, aby se mohli všichni ztotožnit se strategií.) Jirsa bohužel není muší váha.

Co ty na to @Tomas.Guth.Jarkovsky ?

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak mít dobré senátory - diskuze a připomínkování

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Ahoj, díky že to řešíte.
Tohle jsme teď opoznámkoval v obdobném pražském vláknu a myslím, že to patří i sem:

(plus Proč si myslím, že spíše neumíme "efekt Adéla")
Dalibor.Zahora píše: 24 dub 2021, 17:53 Několik poznámek:
Nejlepší varianta je čistě náš pirátský kandidát, který je s námi co nejvíc v souladu a má šanci vyhrát.
Vše ostatní je už příštipkaření a za naší současné situace nevýhodné, ale zřejmě nastanou situace, kdy to bude nutné, například výměnou za jinou podporu.
Dokud nedokážeme posílit v senátu, podstatně hůře se nám bude dařit prosazovat "naše" zákony.
A statní příspěvky za senátory jsou také podstatný motiv.

Velmi opatrně tady s veřejnými tipy na kandidáty - konkurence nelení, už teď nás někde předbíhá a láká "naše" kandidáty.

To že zatím nedokážeme získávat více senátorů je převážně způsobeno naší špatnou přípravou:
- pozdní hledání kandidátů
- kandidát není všeobecně přijatý v MS/KS a nedá se maximum do kampaně
- kampaň do senátu je na druhé či třetí koleji z hlediska priorit, protože jiné současně běžící volby mají vyšší prioritu
- senátní kandidát je na to často "sám" - musí počítat s tím, že si bude muset vytvořit vlastní kampaňový tým, s ním může strhnout i další lidi z MS/KS, když svým drivem přesvědčí
- kandidáti i další ignorují doporučení a best practice od VV, kampaň začínají pozdě či ji jinak odfláknou

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13440
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34808 poděkování
Dostal poděkování: 17633 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak mít dobré senátory - diskuze a připomínkování

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Tomas.Guth.Jarkovsky píše: 19 dub 2021, 02:19 ad Šípová) no samozřejmě že je to Pirátská senátorka, stejně jako Wagenknecht, ale mám pocit že je pro ně specifické to, že se k pirátům dostali až se svou kandidaturou.
To není přesné, Adélu jsem k pirátům "lanařil" od roku 2018. Nebylo od počátku jasné, že to bude senát, ale věděla, že chce politiku zkusit, ale bylo to x rozhovorů hlavně během roku 2018-19, kdy to krystalizovalo.
Dalibor.Zahora píše: 24 dub 2021, 18:17 ... S Adélou jsem řešil její vstup do politiky zhruba někdy od roku 2018, už tehdy se částečně zapojovalo do aktivit MS Kladno a některé lidi z nich znala už dříve. K finálnímu rozhodnutí došlo někdy na jaře 2019, v srpnu 2019 byla oficiálně představena KS Sčk na teambuildingu ke krajským volbám a pak už v podstatě začala "kampaň" ve smyslu práce na zapojení jak do MS, tak do KS, vyjednávání s dalšími stranami a často to bylo dosti turbulentní, i podle toho jak se měnili kandidáti v obvodech. Celé to mohlo také dopadnout neúspěchem. Prostě obecně známý je už jen ten vítězný závěr kampaně, ale ta příprava byla daleko delší a i díky tomu mohla být úspěšná.
Pro člověka z venku, mimo piráty není úplně snadné k nim proniknout a všemu porozumět, současně ve věku 40+ je tohle podstatná životní změna, na kterou se musíte připravit. Takže tohle všechno berte pls do úvahy.

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Odpovědět

Zpět na „Jihočeský kraj“