Nominace Mikuláše Peksy do RV

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Zamčeno

Podporuji nominaci Mikuláše Peksy do RV

Ano
77
66%
Ne
33
28%
Zdržuji se
6
5%

Celkem hlasujících: 116 - Celkem hlasů: 116

Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 30482 poděkování
Dostal poděkování: 14990 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nominace Mikuláše Peksy do RV

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Psal jsem tu o přínosném propojení RV a poslanců, zbývá tedy ještě propojit naší další jednotku a sice europarlament.

A jako obětního beránka jsem si vybral Mikuláše Peksu, tím samozřejmě nechci nijak naznačovat, aby se nehlásili @Marketa.Gregorova či @Marcel.Kolaja :)

A jelikož víme, že Mikuláš táhl stranu vždy jasně evropským směrem (on teda nikdy ani jiný významný ve straně nebyl, ale někteří to kupodivu neví a matou tím nováčky), tak přidám vzpomínku taky evropskou:

Pirate Security Conference 2018 Group picture with #PPEU members
https://twitter.com/piratesecon/status/ ... 9265113088
Přílohy
De3KByUX0AAV0zC.jpeg
zástupce v Republikovém výboru za Ústecký kraj (hostuji ve Středočeském kraji), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465
Mikulas.Peksa
Poslanec Evropského parlamentu
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7378 poděkování
Dostal poděkování: 10576 poděkování

Re: Nominace Mikuláše Peksy do RV

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Dobré ráno všem,

chtěl jsem @Dalibor.Zahora poděkovat za nominaci a po nějakém přemýšlení přijímám. Dříve jsem míval obavy, zda-li je RV časově kombinovatelný s prací europoslance. Od začátku volebního období už ale uplynul nějaký čas a podařilo se nám navýběrkovat a zapracovat spoustu úžasných lidí, kteří nám s naší prací pomáhají. Činnost eurotýmu je stabilizovaná, takže asi můžeme zkoušet posouvat další věci.

Republikový orgán je z mého pohledu především klíčovým orgánem pro ideové směřování strany. A přišlo by mi fajn ho obzvlášť v nadcházejcím období osobně trochu pohlídat. Někdy mě až překvapuje, že témata, která jsme brali jako daná a rozhodnutá - typicky podpora svobodného software, patentová reforma, svoboda Internetu - sami vnitrostranicky zpochybňujeme. Ono je to logické, běžná sněmovní operativa se točí kolem jiných věcí, takže se na mnoho těch minulých debat trochu pozapomnělo. Ale to neznamená, že na to, co nás udělalo Piráty a co nás dostalo do politiky, bychom měli zapomínat. Je třeba to připomínat a je třeba k tomu využívat i stávající agendy. V Evropkém parlamentu to děláme a myslím, že bychom to měli dělat i v našich vnitrostranických programových dokumentech.

Zároveň bychom si měli připustit, že strana i prostředí okolo ní se vyvíjí. Před deseti lety si naprostá většina Čechů nepřipouštěla, že probíhá nějaká změna klimatu a a že bychom se k ní měli postavit čelem. Dneska jsme ve stavu klimatické krize a probíhající změnu vnímá každý (horko, sucho, kůrovec,...). Česká debata ale v mnoha ohledech zaostává za celoevropskou - banální pravdy typu "celosvětově platí Pařížská klimatická smlouva z té vyplývá nějaký uhlíkový rozpočet a protože smlouvy se dodržují, neměli bychom ho přečerpat" je nutné stále opakovat. Ať už jde o klima, regulaci umělé inteligence v reklamě či nezávislé etické orgány ve státní správě, tyhle informace je třeba přenášet z evropské úrovně a předávat v Česku. Jinak si o pozici progresivní strany, která pružně reaguje na aktuální trendy, budeme jen mluvit.

V neposlední řadě bych rád byl v kontaktu s debatou uvnitř RV i z osobních důvodů, kvůli lepší informovanosti. Historicky česká pirátská strana řadou věcí obohatila celosvětové Pirátské hnutí jako takové - za všechny příklady jmenujme třeba koncept transparentního účtu, který jsme prosadili pro Evropskou pirátskou stranu a který stále představuje světový unikát. Tyhle "novinky z české dílny" je třeba šířit - a osobně bych se na jejich tvorbě rád podílel a rád je přenášel dál "ještě za tepla" (ano, můžu si je přečíst z newsletteru, ale to prostě není ono :) ).

Taková je zhruba vize angažmá v RV a budu moc rád, pokud to zvážíte a dát mi hlas. Díky moc!
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Jakub.Dedek
Kontrolní komise
Profese: Student matematiky
Dal poděkování: 1985 poděkování
Dostal poděkování: 1599 poděkování

Příspěvek od Jakub.Dedek »

Díky za nominační řeč. Rád bych se ještě doptal na tyto otázky:

1. Co by si rád realizoval nebo prosazoval v rámci RV?

2. Dále bych se rád zeptal, do jakých pracovních skupin by ses zapojil a proč?

V nominační řeči je to možná trochu naznačeno, ale rád bych k tomu slyšel něco podrobnějšího.

Díky
Kdejaké pověšené prádlo si myslí, že bojuje s větrem.
Mikulas.Peksa

Díky za otázky.
Jakub.Dedek píše: 10 dub 2021, 13:43 1. Co by si rád realizoval nebo prosazoval v rámci RV?
Programové záležitosti. Obecně věci, které se týkají Pirátské agendy na evropské úrovni, hlavně digitální a ekologická témata. Pokud odejdu s tím, že program je rozumným způsobem pokrývá a beru v úvahu nejnovější vývoj, budu rád. Nemám v ruce konkrétní stanovisko, které bych chtěl položit na stůl, takže předpokládám spíš připomínkování a pozměňování těch, které půjdou. Co si myslím, že bylo ideální, kdyby se stalo, a asi budu nezávisle na RV zkoušet pošťuchovat resortní týmy, aby něco předložily, jsou 3 věci - pozice k cenzuře na sociálních sítích (úzce souvisí s Digital services act), pozice ke klimatické krizi (souvisí s Climate law a Green dealem obecně) a pozice k reformě EU (v souvislosti s konferencí o Budoucnosti Evropy). Pokud resortní týmy něco předloží, tak se samozřejmě budu snažit, aby to RV prošlo v kvalitní formě. A hodlám jim s přípravou pomoci už ve stádiu zrodu (což ale asi není striktně vzato věc RV).
Jakub.Dedek píše: 10 dub 2021, 13:43 2. Dále bych se rád zeptal, do jakých pracovních skupin by ses zapojil a proč?
Nevím, jak je to momentálně dělené (v RV bych byl nováček) a jak to bude dělené v dalším volebním období, ale zajímají mě primárně věci související z digitálem, životním prostředím, zahraničím a financemi. Vzhledem k profesní historii a zapojení v EU ještě poměrně rád řeším stranické IT systémy. Zkušenost samozřejmě velí nehlásit se na příliš moc věcí, protože pak se to nedá stihnout. Takže případné časové kolize jednotlivých témat bych asi spíš řešil parlamentním způsobem - ty pracovní skupiny sledovat a chodit na jednání, pokud zrovna řeší konkrétní věci, které mě zajímají, ve zbytku koukat na zápisy.

EDIT: abych byl konkrétní do pracovní skupiny chodím primárně, pokud pošoupává konkrétní "tisk", takže doslovná odpověď na otázku je "chodil bych tam, abych pošoupnul konkrétní tisky".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Jakub.Dedek

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Mikulas.Peksa

Udělal jsem si časový slot na zodpovídání otázek, tak to, s dovolením, vezmu při jednom. Něco málo jsem už omylem odpověděl v hlavním vlákně. K tomu zbytku:
Dalibor.Zahora píše: 09 dub 2021, 10:57 ...
Pokud byste byli v RV a měli byste rozhodovat, zda podpořit, aby náš pirátský obchod začal uplatňovat zásady odpovědného podnikání a nakupoval a prodával zboží, které nebude ze sweatshopů, či problematických zemí a podobně. Podpořili byste tento směr? Ano či ne? (odpovídejte prosím ve svých nominačních vláknech, díky)
...
Ano, jednoznačně. V Evropě se jako frakce snažíme vytvořit nějaký framework, který by definoval "co do této kategorie spadá". Takže by mi bylo ctí ho v Česku využít ve vlastní straně. Pokud by proces byl opačný (strana vytvoří vlastní předpis a bude ho možno tlačit do evropské diskuze), budu taky rád.
Dalibor.Zahora píše: 09 dub 2021, 21:17 ...
A) Jdete do RV s nějakým tématem či věcí, kterou se pokusíte prosadit? Která to je?
B) Aspoň jedna věc, která vás z činnosti RV za cca poslední rok nejvíce zaujala (pozitivně/negativně či jinak) a proč?

...
A) Primárně chci řešit programové věci, zajímají mě přednostně digitální finance, transformace průmyslu, finanční kontrola, mezinárodní vztahy, obranná politika a mezinárodní obchod. Chci abychom měli v tomto směru program zajímavý a aby odpovídal požadavkům na moderní progresivní stranu.

B) Příjemně mě překvapilo, že vzniká "non-paper" k etice vnitrostranického kampaňování. Přijde mi to jako politicky zajímavá a schůdná cesta, jak řešit problém, který tu existoval. Z pohledu člověka, co občas někam kandiduje a nějaké tvrdší metody už zažil na vlastní kůži, mi to připadá jako cesta k lepšímu.
Jakub.Nepejchal píše: 11 dub 2021, 09:39 ...
Jakým způsobem by získání mandátu v RV změnilo možnost prosazovat tvé idee oproti tomu, že stále jsi členem nejvyššího orgánu strany (=celostátní fórum)?
...
Celostátní fórum naprostou většinu témat neotevírá a nepřezkoumává je, protože věci většinu času jen dohlíží (a zasahuje, jen když je nutno udělat opravu). Pokud chci věci aktivně připomínkovat, je třeba být v RV.
Martin.Stanek píše: 11 dub 2021, 12:40 S radostí sleduju to velké množství nominací zajímavých osobností :)
Mám dotaz na kandidáty:
Máte nápad, jak by ze strany RV šlo pomoct situaci s přezkumnými orgány? Narážím na to, že dlouhodobě se tyto orgány nacházejí v nezáviděníhodné situaci, kdy mají řešit nedorozumění nebo přešlapy, běžně se z podstaty věci dostávají do konfliktních situací a pod palbu nebo aspoň pod tlak, to vše dobrovolnicky. Asi toho důsledkem je, že členové orgánů často rezignují a orgány tak trpí snížením stability nebo výkonu.
Přiznám se, že žádný nápad nemám. Chtěl bych vás tedy poprosit o komentář, co by z vašeho pohledu mohlo být cestou, a vlastně i o to, abyste se nad tím v RV společně zamysleli, až v RV budete ;)
Díky všem, co mají odvahu a chuť jít se této práci věnovat!
Po nějakých peripetiích v minulosti jsem dospěl k závěru, že kontrolní a rozhodčí orgány strany by měly mít placenou pracovní sílu, nějakou "sekretářku" nebo "tajemníka", který jim odlehčí pracovní zátěž a pomůže udržet tempo a frekvenci schůzek. Všechny ostatní orgány strany něco takového mají - osvědčilo se to, protože to stabilizuje situaci.
Janka.Michailidu píše: 13 dub 2021, 20:59 Tak já bych tady měla otázku na kandidáty, kteří nejsou v současnosti členy RV.
Zapojovali jste se v minulosti do aktivit probíhajících na půdě RV? Pokud ano, do jakých? Pokud ne, proč?
OFFTOPICje to trochu sneaky dotaz. jednak dám ráda nečlenům RV prostor k projevení se a jednak se ráda dozvím, co můžeme ještě udělat pro to, aby bylo i pro nečleny RV snadné se zapojit do aktivit, které jim příjdou důležité :)
Ano, formou poradního hlasu, povětšinou k programovým (zahraniční politika, migrace,....) a někdy organizačním věcem (rozpočty,...).
Martin.Karim píše: 18 dub 2021, 10:02 Ahoj všem,

chci se zeptat všech kandidátek a kandidátů jaký mají názor na vyhoštění ruských diplomatů/ pracovníků ruské ambasády. Děkuji.
Ruská ambasáda v Praze byla historicky vždycky značně naddimenzovaná v porovnání s českou ambasádou v Moskvě i v porovnání s ruskými ambasádami v zemích sousedících s Českem. Důvod je prozaický, ruské tajné služby používají Prahu jako základnu pro operace nejen v Česku, ale i v okolních zemích. České tajné služby to sice vědí a mají v zásadě i hrubý seznam typu "tohle je normální atašé - tenhle je z GRU - ... ", protože to dlouhodobě sledují. Do odhalení kauzy Vrbětice to ale nikdo neřešil, protože stávající politická garnitura měla obavy ze standartní diplomatické odezvy (vyhostíte jednoho nám -> my vyhostíme jednoho vám). V praxi by to totiž znamenalo ukončení fungování české ambasády v Moskvě. Což snižuje komfort českých občanů v Rusku, protože každý ztracený pas a podobná věc se stává daleko větším problémem.

V tomto případě bych se spolehnul na spojence, totiž evropští občané mají právo využívat zastoupení všech členských států. Vystěhoval bych ruské diplomaty z Prahy, ponechal bych velvyslance a jednoho zástupce, jako to mají (tuším) třeba Íránci a na webových stránkách ministerstva bych uvedl odkaz na slovenskou ambasádu v Moskvě (vzhledem k tomu, že česká by nejspíš přestala fungovat). A až se Rusové vyběsní, začal bych českou ambasádu v Moskvě pomalým tempem na principu "jeden u vás, jeden u nás" opět navyšovat.
Daniel.Halamicek píše: 18 dub 2021, 10:42 S přihlédnutím na Ondrou uváděné stěžejní důvody, prosím odpovězte, jak vy osobně vnímáte situaci, kdy už bezmála rok absentují live setkávání členů Pirátské strany navzájem, respektive, jak se stavíte k urychlenému obnovení výjezdních zasedání RV, a co konkrétního pro to , aby se mohla opětovně realizovat, hodláte učinit.

Poznámka závěrem. Z kontextu mého dotazu je myslím jasné, že kromě zaujetí stanoviska k problému, očekávám širší odpověď, nikoliv jen frázi: Až epidemická situace dovolí…
Konkrétně se snažím zajistit, aby EU dostávala vakcíny včas a v objednaném množství, což zahrnuje nějaký tlak na Evropskou komisi a farmaceutické společnosti (např. je tlačíme do zveřejnění smluv). V tomto směru je můj pracovní záměr "aby epidemiologická situace dovolila". Demonstrativně porušovat protiepidimiologická opatření schůzkami početného stranického orgánu by mi přišlo neuvážené.
Jan.Bednarik píše: 19 dub 2021, 22:54 Mám tu nějaké dotazy na kandidáty:

1) Které tři ze všech kompetencí a úkolů RV, které má ve stanovách, považuješ za nejdůležitější? (Stačí jen zkopírovat a vložit ze stanov, není třeba to komentovat.)

2) Jak by měla fungovat spolupráce orgánů celostátní úrovně - RP, RV a odborů? Preferuješ model spolupráce, kde jsou si všichni rovni a snaží se konstruktivně najít shodu? Nebo preferuješ model nadřazenosti úkolujícího orgánu, kde RV direktivně úkoluje a dohlíží na RP, které direktivně úkoluje a dohlíží na odbory? Nebo to má podle tebe fungovat nějak jinak?

3) Co si myslíš o trendu zvyšování úvazků asistentek či asistentů RP a RV a taky outsorcingu odborně-politické práce na kontraktory? Měli bychom raději částečně či plně uvolnit nějakou pozici člena (či členů) RP, aby se vnitrostranickým záležitostem mohl (či mohli) věnovat kvalitněji a intenzivněji, než kolik je možné stíhat dobrovolnicky? A co obdobně v případě RV?

Díky za odpovědi. (Odpovídejte prosím standardně do svých nominačních vláken.)
1) Projednávání a schvalování programových dokumentů (bod g)).

2) Vnímám vazbu RP-odbory v logice "checks and balances". RP je úkoluje, udává směr, kontroluje finance. Vedoucí odboru je zodpovědný za provedení věci v souladu s politikou strany - tedy např. vedoucí TO odpovídá za to, že IT systémy strany požadované RP vzniknou na bázi open-source. Vztah RP-RV vnímám podobně jako vztah vlády a parlamentu. RP řeší dennodenní rutinní operativu, RV udává strategický směr a dohlíží na jeho plnění.

3) Myslím, že administrativní práci je třeba outsourcovat bez debat, odborně-politickou práci lze outsorcovat částečně, ve smyslu že lze nechat někoho vnějšího dělat výzkum, shromažďování dat a v extrémním případě třeba i návrhy textu. Konkrétní finální rozhodnutí nicméně vždy a beze zbytku musí padnout od voleného politika s politickou odpovědností na základě informovaného rozhodnutí. Samotný výběr kontraktorů by každopádně neměl být svévolný, ti lidé by měli být se stranou v souladu i politicky - pokud jim ta práce nejde od srdce, výsledky nestojí za nic. Jsou-li tyhle podmínky splněny, smysl to má. Republikový výbor by rozhodně měl mít nějaký sekretariát, který tu podpůrnou funkci plní (všechny srovnatelně velké instituce ve veřejné správě něco podobného mají....). Jakkoli s tím principem může někdo nesoulasit, žádná politická strana nedokáže dlouhodobě udržet angažmá na lokální+krajské+národní+evropské úrovni, aniž by tohle dělala. Kdo to nedělá, nakonec skončí na tom, že mu podklady pro rozhodování dělají lobbisté, které platí průmysl.
Lukas.Dolezal píše: 21 dub 2021, 10:53 mám otázku převážně na kandidáty/kandidátky, kteří obhajují mandát nebo kterých se to týká 🙂. Účastnili jste se SVÝTu? OFFTOPICSetkání výkonných orgánů strany. Jaký máte názor na tuto formu setkání a jaká je podle Vás role RV v něm? Samozřejmě mohou odpovídat i kandidátky/kandidáti, kteří se SVÝTu nezúčastnili.
Ano. Myslím, že taková věc by měla existovat. Myslím, že by tam RV měl mít pozorovatele, aby byl informován. V žádném případě toho pozorovatele nechci dělat, žere to moc času. Ale někdo by to určitě měl dělat, je to užitečné.
Daniel.Halamicek píše: 21 dub 2021, 20:34 Tak nám zájem o volbu RV malinko uvadá. Každopádně děkuji všem, kteří se snaží odpovídat na zde kladené otázky, i když s jistou lítostí konstatuji, že množina reagujících kandidátů je zatím cca poloviční oproti mlčící většině.

Proto se pokusím diskusi oživit další, malinko provokativní, otázkou.

Doba je ,jeden by řekl, vymknuta z kloubů. To co bylo ještě před rokem a měsícem naprosto nepředstavitelné, je dnes normalizovanou realitou. Zafantazírujme si tedy o další rok dál. Je leden 2022. Vláda, kterou jmenoval prezident po volbách, nezískala důvěru parlamentu. Jinou jmenovat odmítá. Politická krize v České republice vrcholí. Prezidentova vláda vyhlašuje v zemi výjimečný stav, pozastavuje činnost politických stran. Členové RP Pirátů jsou ve svém fungování ochromeni, nebo dokonce internováni. Jak byste se jako členové širšího vedení Pirátů zachovali za takové situace vy osobně? Byli byste konformní k vyhlášeným opatřením, nebo byste se snažili přenést fungování Pirátské strany na ilegální bázi?
Masivní narušení demokracie a právního státu v České republice je pro mě červená linie, za kterou necítím potřebu zachovávat vůči režimu jakoukoli loajalitu. Můj ideál je v takové situaci zahraniční odboj, a to až do vlastní smrti nebo opětovného osvobození země. V rámci Evropské Pirátské strany dlouhodobě budujeme kapacity, abychom si uměli s podobnými situacemi (diktatura v nějakém evropském státě) poradit - typicky třeba řešíme propojení a pomoc na ruské nebo běloruské Piráty, pro které je tohle denní chleba.

(veřejně už jsem byl prohlášen vlastizrádcem ústy premiéra této země, takže asi "nic nového pod sluncem")
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 5):
Martin.Stanek, Vit.Jurasek, Dalibor.Zahora, Martin.Karim, Karel.Nejedlik

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“