Nominace Jarmila Halamíčka do Republikového výboru

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 1150 členů je to 34 hlasů).
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 1150 členů je to 68 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.

Podporuji nominaci Jarmila Halamíčka do Republikového výboru:

Pro
98
84%
Proti
11
9%
Zdržuji se
8
7%

Celkem hlasujících: 117 - Celkem hlasů: 117

Bara.Soukupova
Člen KS Praha
Dal poděkování: 343 poděkování
Dostal poděkování: 581 poděkování

Nominace Jarmila Halamíčka do Republikového výboru

Příspěvek od Bara.Soukupova »

Vážené Celostátní fórum,

ráda bych zde navrhla nominaci do Republikového výboru pro Jarmila Halamíčka. Jarmila jsem měla tu čest poznat jako nesmírně pracovitého, přemýšlivého a konstruktivního člověka s pevnými morálními hodnotami. Jarmil dlouhodobě dobrovolnicky pomáhá Pirátům, jeho stopu nese např. velká část pirátských technických systémů. S Jarmilem jsem více poznala díky jeho činnosti v rámci koaličního datového týmu, kam pravidelně přináší věcné a kompetentní postřehy a nebojí se převzít zodpovědnost za věci, které je třeba udělat.

Věřím, že Jarmil by byl skutečně dobrou posilou pro Republikový výbor, před kterým stojí v nejbližší době spousta práce.

Prosím vás o podporu Jarmilovy nominace a hlas pro něho v následné volbě.
Margita.Brychtova
Člen KS Praha
Profese: Administrativní pracovník
Dal poděkování: 96 poděkování
Dostal poděkování: 66 poděkování

Re: Nominace Jarmila Halamíčka do Republikového výboru

Příspěvek od Margita.Brychtova »

Prosím o kandidátskou řeč. Děkuji pěkně.
Jarmil.Halamicek
Člen KS Praha
Profese: programátor
Dal poděkování: 325 poděkování
Dostal poděkování: 1602 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarmil.Halamicek »

Děkuji moc za nominaci, pochvalu i hlasy v anketě. Velice si toho vážím, jsa mírně dojat.

Nominaci přijímám. Kandidátskou řeč dodám během víkendu - musím si trochu uspořádat myšlenky, at to má hlavu a patu.
Autor Pirátských Odměn, opravář Nalodění, člen TO. Profil a vizitka.
----------------------------------------------------
Face your fears, live your dreams.
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Dal poděkování: 2112 poděkování
Dostal poděkování: 3669 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Pracovat s Jarmilem byla vzdy sama radost. Jednoznacne podporim
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Ramaseuski za příspěvky (celkem 5):
Jarmil.Halamicek, Zdenek.Tros, Jan.Bednarik, Filip.Mezera, Martin.Valasek
0x8DE5F4739D2A2F0B | Cēterum cēnseō Facebook esse dēlendam
Jarmil.Halamicek
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Zde kandidátská řeč: trochu netradiční úvaha o vnitřním fungování Pirátů a o tom, co bych v RV rád pomohl realizovat.

Mám vizi Pirátské strany jako univerzity: z jedné strany do ní lezou zmatení nováčci, z druhé vylétají špičkoví politici, v lepším případě státníci. Budou-li tímto sítem nahoru propadávat mravně a odborně vyspělí lidé, bude republice a Pirátům hej, a vice versa.

Pro nás v zákulisí to znamená udržovat mašinu namazanou a v chodu, zajistit dobrou horizontální a vertikální propustnost strany, učit sebe a ostatní, hlídat naše politiky aby nezpychli. A užít si to: kultura přepracovanosti je dlouhodobě neudržitelná.
Zatímco RP v tomto kontextu řeší záležitosti, co nesnesou odkladu, RV by měl vymýšlet a realizovat dlouhodobá řešení, koncepční věci.

To je základní setup, ale kromě toho nás taky čeká brzy pár veletočů. Vesměs jde o luxusní problémy - co by za ně jiné strany daly :) - ale i tak nám dají zabrat:

- v případě vládního angažmá bude nouze o lidi; ministerstva a parlament vysají spousty zkušených. Dojde k částečné personální obměně ve vnitřních funkcích.
- zároveň "vláda úklidu po katastrofě" přinese citelný pokles popularity, a pravděpodobně únavu a potřebu pauzy u některých lídrů. Přitom bychom potřebovali vyhrát ještě jedny parlamentní volby, abychom udrželi Česko v reformním kursu 2 volební období. Tudíž musíme nechat vyrůst nové lídry a musí nám být ještě víc vidět pod ruce, co děláme a proč. A nezpanikařit z padajících procent.
- budeme přitahovat různé hejhuly, pro které jsme jen výtahem k moci, nyní víc než kdy předtím. Náš USP je "nejsme jako oni", takže případné korupční aféry by nás poškodily víc než konkurenci.
- máme systémový problém s kontrolními orgány: jsou teď oslabené a práce v nich není žádný med. V kombinaci s předchozím bodem zatroleně riskujeme, dokonce i krajní variantu "upirátění strany". Nepodceňujme tohle riziko, bylo by nenapravitelné.
- výrazně se zlepšilo zapojení nováčků (díky, PO!), ale do ideálu máme ještě daleko. Stále pořádně nevíme, co dělat s registrovanými příznivci.
- nemohu nezmínit podfinancovaný Technický odbor
- a evropská spolupráce je pořád v prioritách hodně nízko, udržovaná pár obětavci. A mělo by to být naopak: jsme nejlepší Pirátskou stranou na světě a podpora ostatních PS by se nám časem mnohonásobně vrátila -
představte si třeba evropskou legislativu, budou li Piráti nejsilnější frakcí v EP. O sdílení zkušeností nemluvě.

Věcí k řešení je samozřejmě mnohem víc. Velmi dobrá zpráva je, že rosteme v tom nejcenějším: lidech, a tento trend ještě chvíli potrvá.

To, co bych rád v RV realizoval (a pomohl k řešení některých nastíněných problémů), se dá rozdělit do 3 agend. Nedělám si iluze, že vše dotáhnu, jsou to dlouhodobé procesy. Chci je ale poposunout co nejdál to půjde:

1) Transparence. Kdybych měl u Pirátů dělat jen jedinou věc, byla by to tahle.
Transparence a veřejný dohled je nejlepším korektivem a prevencí průserů. Máme ji (doufám) všichni v krvi, ale trochu nestíháme organizačně; kodex zastupitele je fajn, avšak dá se vykládat kreativně.
Proto chci v RV vydiskutovat a nabídnout CF předpis(y), který co nejpřesněji oddělí co je veřejné (a tedy mělo by být povinné) a co je soukromé (a nikomu do toho nic není). A zvolit vhodné technické řešení.
- transparence politiků: jsem autorem pirátských Odměn. Pojďme najít všeobecnou shodu, co má být povinné a oč tuto evidenci rozšířit OFFTOPIC(vlastněné firmy? Předchozí členství ve stranách? Jiné reputační či potenciálně korupční faktory?), ať se vyhneme nepříjemným překvapením.
- transparence rozhodování: převzít z krajů a sjednotit nejlepší praxi, aby občan snadno dohledal, jak rozhodujeme a co, případně kdo, je za tím. Zároveň musí být co nejpohodlnější pro zastupitele.
- transparence přijímání: grilování nováčků je první linií obrany proti žralokům. Zaslouží si revizi, zda v něm nejsou zneužitelné skuliny. Nezapomeňme že velrybaření na lokální úrovni udělalo z kdysi mocné ODS partu klaunů.

2) Škálování. Jak rosteme, přestávají stačit mechanizmy z doby, kdy bylo Pirátů 500. Až nás bude 5000, přestanou stačit úplně OFFTOPICnamátkou: budou MSka s 50ti lidmi; gatekeeping, mění se kvórum pro hlasování, bude obtížnější sehnat podporu pro členský podnět, budou obtížnější kandidatury na celostátní úrovni (popularita), běžné straníky lidi nebudou znát, takže se budou volit jen top jména a vertikální prostupnost strany se sníží, větší pravděpodobnost úletů, na něž bude v tom množství míň vidět, snahy řešit management dovnitř strany najímáním třídy středních managerů (bude se nám posilovat stranická byrokracie) etc.
V RV se pro zlepšení dá udělat hodně: znamená to průběžně dohlídnout na každou věc co RVčku projde rukama a u každé z nich otravovat s otázkou "no jo, ale bude to fungovat i pro pětitisícovou stranu"?
Ideální cílový stav je, že si budeme za X let pochvalovat, jak ten růst hladce proběhl.

3) Silný technický odbor jako exportní artikl Pirátů OFFTOPICdisclaimer: TO je můj domovský odbor a jako dodavatel mu fakturuji 3-4 hodiny týdně; tento úvazek nemíním rozšiřovat.
Každá koruna investovaná do TO se mnohokrát vrátí, protože šetří nejvzácnější zdroj: čas. TO s nejméně pěti vývojáři na fulltime by umožnil realizovat spoustu dobrých nápadů, které nyní stojí "navěky" ve frontě, a dal by mnoha stranickým procesům křídla.
Co je ale hlavní: naši infrastrukturu či její části pak budeme moci nabídnout Pirátům v zahraničí. Velmi jim tím pomůžeme v rozvoji (což se nám za pár let vrátí) a jako bonus posílíme své postavení leadera.
Znamená to významně posílit financování TO, vyvést pár lidí z komfortní zóny, a mávat touhle cílovou páskou: pirátská Evropa jede na českém software. Také hodně a hodně přesvědčování, avšak bývávám vytrvalý.

Tož zhruba tak. Bylo to dlouhé, že? A to jsem škrtal :)

PS: jo vlastně ještě představení: v TO dělám dlouhodobě na Nalodění, byl jsem dlouho RegP, kteroužto kariéru jsem zakončil úspěšným pruzením RP a RK, mé hodnoty suďte dle příspěvků na fóru (neb sem píšu většinou jen když mi něco zvedne žluč), silná a slabá stránka zároveň je talent abstrahovat OFFTOPIC(na kauzách mne nezajímá, kdo komu rozšlapal košíček, ale mechanismy a příčiny vedoucí k destrukci), což ze mne dělá (doufám) slušného systémového analytika leč nevalného day-to-day managera, jsem wod přirození tulák a uvažuju asi takto.

Ask me anything.
Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Programátor
Dal poděkování: 8414 poděkování
Dostal poděkování: 2264 poděkování

Příspěvek od Vit.Jurasek »

K těm projektům TO: které 3 by se měly udělat jako první?
A) z hlediska toho co nejvíc pálí
B) z hlediska rozvoje strany/prevence problémů/... prostě longterm pohled
C) z hlediska toho co by tě bavilo a měl bys z toho největší radost
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvky (celkem 2):
Jarmil.Halamicek, Dalibor.Zahora
Jarmil.Halamicek
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Vit.Jurasek píše: 04 dub 2021, 22:14
Díky za otázku, pokusím se aby odpověď nebyla delší než kandidátská řeč :)

Vezmu to jinak: co vše by se dalo dělat, kdyby byly prachy na vývojáře:

Především dotáhnout backlogy u toho co máme - musíme teď nutně řezat požadavky a řešíme jen to nejnutnější. Syndikace identit je naprostý, i když neviditelný základ. Chobotnice. Pokud možno úplný přechod na Maják, dál hromada požadavků v Nalodění a související pořádný newsletterový systém. O úpravy v Piroplacení už nám @Ales.Krupa raději moc neříká, jen když hoří dům. Další appky tolik neznám, ale třeba @Stanislav.Stipl na OVK má afaik taky spoustu věcí ve frontě. Vynikající appka pro CF2021 by měla být online jednacím nástrojem první volby.
S tím také souvisí vylepšení komunikačních systémů: aspoň plugin pro thready na fóru a na Zulip už se taky snášejí požadavky (imo bychom měli kvůli karmě trochu začít vracet dluh opensource komunitě, a vylepšovat i tyto "cizí" věci, je to win-win).
Piroplacení jsem kdysi upravoval pro potřeby Otevřených měst, o Nalodění včil dle @Mikulas.Peksa projevilo zájem jakési zahraniční NGO. To jsou vlaštovky: jsem přesvědčen, že mnoho našich systémů může pomáhat dobrým věcem i mimo stranu. Tedy otevřít naše projekty opensource, probrat požadavky s NGOs a hlavně zahraničními Piráty a začít je škálovat, abychom je mohli sdílet v pirátském světě, jak jsem psal výše. Za současného personálního stavu v TO je to bohužel naprostá scifi.

Další obří oblast je transparence a zveřejnění toho co plánujeme a na základě čeho se rozhodujeme, občanům ven. Relativní "drobnost" je rozšíření Odměn (které už teď mají hromady požadavků na vylepšení) a Evidence lobokontaktů (případně sloučení obého). Velký potenciál má projekt Pirátská datová platforma - idea @Frantisek.Navrkal , nyní skomírající na hádej čem: nedostatku lidí. Do této oblasti patří i naše interní Metriky, různé grafické mapy pirátských plánů viz Pardubice atd.
Ideální stav je aby se centrálně sbírala data, dataři je mohli ve svých oblíbených nástrojích (R, Python...) analyzovat a slučovat a výstupy by byly smysluplné stránky s daty, grafy, diskuzemi, souvisejícími politickými návrhy apod. Opět jde o projekty, ke kterém se nikdo příští pětiletku reálně nedostane, pokud nezačne být financování TO prioritou.

Třetí oblast je tok informací napříč stranou. Našim problémem není nedostatek informací, ale jejich záplava. @Daniel.Mazur do mne před čtvrtrokem hustil báječné idee pro potřeby zastupitelů: technická podpora sdílení toho, co se peče, mezi magošem a městskými částmi Prahy (a tedy potažmo stejný princip kraje vs. města); od @Michal.Zachar mám maily s prima ideami na pirátský Dok a podpory pro odpovídače, na které se mu už stydím odpovídat, bo odpověď je furt stejná: souhlasím, ale nejsou lidi. Různých menších námětů od dalších lidí mám snad dvě ačtverky. Vesměs je to spíš o drobných vylepšeních než o nějakém megaprojektu: o provázanosti systémů: aby ses odkudkoliv - z fóra, z Nalodění... - na tři kliky dostal k souvisejícím informacím, datům...

Já se chci věnovat hlavně tomu co souvisí s transparencí.

A ptal ses na celkové priority v TO: nevidím jiné než stávající - syndikace identit (tedy včetně Chobotnice), pohodlný publikační systém pro MSka a všecky (Maják), práce s lidmi (Nalodění). Všechno to je o šetření času jiným, na dekorace nemáme čas. @Jan.Hamal.Dvorak to má v hlavě dobře srovnané, jinak už by měl v TO revoluci :)

Ten zbytek co píšu je, ještě jednou, za současného podstavu pouhé scifi. Už tak děláme zázraky.
Jarmil.Halamicek
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Jo a úplně jsem zapomněl ještě na dvě důležité oblasti:

- eLearning (který naštěstí neklade velké nároky na zdroje TO a asi to ještě tak chvíli bude)

- a slibně se rozvíjejíci oblast pirátské publicistiky (zahrnující podcasty, pitube či pirátskou TV a koneckonců i ty trochu zanedbané pirátské listy). Tato oblast bude časem asi požadovat hodně zdrojů technického odboru. TO zde ale není a nemůže být tahounem. No, když o tom tak uvažuji, hodil by se nám možná výhledově odbor publicistický - protože to spadá do jedné škatulky a je to trochu něco jiného než dělá MO.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jarmil.Halamicek za příspěvky (celkem 7):
Eva.Novakova, Zdenek.Tros, Vit.Jurasek, Bohuslav.Svehla, Tereza.Hubackova, Jan.Bednarik, Daniela.Weissova
Mikulas.Peksa
Poslanec Evropského parlamentu
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7378 poděkování
Dostal poděkování: 10576 poděkování

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

No, konečně někdo kdo chápe mou filozofii "evropská spolupráce je IT spolupráce". Držím palce!
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Jarmil.Halamicek
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Dalibor.Zahora píše: 09 dub 2021, 10:57 Objevují se stížnosti, že není moc otázek, tak jednu rozehřívací a zkusíme vynést na světlo jedno sice okrajové, ale přece jen vypovídající téma.

Pokud byste byli v RV a měli byste rozhodovat, zda podpořit, aby náš pirátský obchod začal uplatňovat zásady odpovědného podnikání a nakupoval a prodával zboží, které nebude ze sweatshopů, či problematických zemí a podobně. Podpořili byste tento směr? Ano či ne? (odpovídejte prosím ve svých nominačních vláknech, díky)
Ano.

S výhradou, že termín "problematická země" je na mne příliš "problematický" :) Je celkem jedno, zda headquaters těch hochů s 10000% rabaty sídlí v Pekingu, Londýně či Strakovce: tak či tak podporuješ obří mocenskou strukturu, což Zemi (s velkým Z) neprospívá.

A ještě bych dodal že jako minimalistovi mi extrémně vadí throwaway culture obecně: není to o recyklaci, ale o CO2 a energetických (což je defacto totéž) nákladech na kus spotřebovaného zboží. Pirátský merch, který skončí po 30 vteřinách v popelnici, není dobrý příklad toho, že to se změnou myslíme vážně. OFFTOPICMám např. doma dost Pirátských volebních triček na jedno použití, a to jsem dost urputně odmítal. Naštěstí, sledujete-li aktivity kolem pirátského shopu, tohle dotyční lidi zlepšují a posouvají zdravějším směrem (viz Pirátský drop apd)
Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“