Nominace Martina Šmídy do RV

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Predsedajici

Podporuji nominaci Martina Šmídy do Republikového výboru

Ano
152
94%
Ne
3
2%
Zdržuji se
7
4%
 
Celkem hlasujících: 162 - Celkem hlasů: 162

Uživatelský avatar
Martin.Smida
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 4026
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2889 poděkování
Dostal poděkování: 5284 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nominace Martina Šmídy do RV

Příspěvek od Martin.Smida »

Kandidátská řeč:

Milí Pirátští přátelé,
ještě nedávno bych normálně předstoupil s tím, že mě beztak dobře znáte, víte kdo jsem, jaký mám názory a víte co mám u Pirátů za sebou, tak to zvažte a podle toho volte... jenže, poslední dobou je nás nějak víc a hlavní dění se odehrává v Praze, tak si dokážu představit, že je tu velká skupina lidi, co mě prostě nezná. Takže v rámci demokratického minima považuji za svoji povinnost, se pro tyto představit.

EDIT: je to celkem TLDR, takže kdo chce, může přeskočit rovnou na konec. je tam shrnutí ve dvou větách :-)

Jmenuju se Martin Šmída, je mi 34 let, vystudoval jsem manažerskou informatiku (Bc.), ekonomii a management (Ing.) a realitní inženýrství (Ing.) na VUT Brno. V současné době pracuji jako vedoucí kompostárny v Olomouci. Jsem ženatý a mám dvě děti. Druhé volební období jsem zastupitelem za Piráty v Majetíně, kde žiju odjakživa.

S Pirátskou stranou jsem od roku 2012, kdy jsem při hledání, koho bych tak mohl volit, potkal partičku několika kluků, kteří v nejzapadlejším salonku zapadlé hospůdky Nirvana v Olomouci řešili, jak to tady v tom státě vylepšit. Ano, jeden z nich byl Vojta Pikal. A já se rozhodl ho v jeho snažení podporovat a celkově Pirátům pomáhat. Pak už to šlo rychle, začali jsme oživovat a rozpohybovávat to naše Olomoucký krajský sdružení. To je dneska vlastně "dávná" historie, nějakou dobu jsem byl i předseda XOLKu, myslím, že ledacos se podařilo a vzpomínám na tu dobu rád.

No nic, dost bylo nostalgie, zpátky k současnosti. Předstupuju před vás, protože bych rád obhájil svůj mandát v RV. Přestože mě mnozí přemlouvali, že bych měl raději kandidovat do RP. Což mi lichotí, a v RP mě to opravdu bavilo, jak to bylo akční a tak... ale mě stejně nejvíc zajímá to budování té naší strany, aby fungovala, aby dodržovala ty principy a hodnoty, se kterýma si ji pamatuju. A i v tom RP jsem se víc zabýval tím, co se děje vevnitř strany, než co tam venku provádí Babiš s Kalouskem. Proto jsem taky, tehdy ještě jako RP ( a Olga jako RV, a pak jsme se tak nějak přirozeně prohodili :-) ), kývnul na nabídku zřízení Upgrade týmu. A taky k němu mám zpětně své výhrady, ale za tou myšlenkou, zaměření se na sebe (tedy Piráty) a na svoje vylepšování, si pořád stojím. Vyrostli jsme rychle a abychom prošli tou změnou bez nějakých větších šrámů, to potřebovalo intenzivní fokus a kontinuální pozornost... a myslím, že jsme (převážně dobrovolnicky) udělali dost užitečné práce. Začli jsme analýzou tehdejšího stavu a sepsáním největších problémů a rizik, které nám hrozily, pak postupovali předložením návrhů a tlačením na jejich realizaci. Dneska ty výsledky vidíme hlavně jako transformaci FO na vedoucího kanceláře, pravidelné a vzájemné setkávání předsednictva, odborů, výborů atd. pak zřízení stálého volebního výboru, který sice zatím nedosáhl svého potenciálu, ale ta myšlenka je od začátku logická, dále zavedení systému Nalodění, vzešel požadavek na kontinuální fundraising, připomínkování piroplácení atd.
Upgrade jako takový už dneska nefunguje, což je OK, protože byl od začátku koncipován jako dočasný tým pro konkrétní úkol transformace. navíc aktivita členů postupně slábla. ta myšlenka "profesionalizace fungování strany bez ztráty vysokého levelu vnitřní demokracie a participace dobrovolníků" pro mě ale zůstala aktuální i v samotném republikovém výboru.
A dělal jsem to, jak jsem dovedl. Měl jsem to "štěstí", že jsem nezastupoval svůj kraj, ale skupinu členů napříč Pirátskou stranou. Poctivě jsem chodil na forum a hlasoval dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Snažil jsem se zodpovědně účastnit i fyzických zasedání, jak to jen šlo. Možná jsem nepromlouval příliš často, ale to většinou proto, že někdo přede mnou už nějaký spřízněný názor vyslovil a já tak mohl "jen" lajkovat či uznale pokyvovat hlavou a pak prostě hlasovat. Nemyslím, že když už bylo řečeno všechno, tak je nadále potřeba, aby to řekli všichni :-) ani neměřím výkonnost počtem listů popsaných papírů, vytvořených kodexů a jiných dokumentů. Když mám pocit, že můžu diskuzi přispět, nebo že by jistý názor měl zaznít, řeknu to, jinak zbytečně neexhibuju.
Jsem pro zjednodušení zapojení a možnosti participace pro řadové členy a proti byrokracii a nadbytečného formalismu. Ač se to může zdát jako protimluv, zpravidla podporuji aktivity Vojty Pikala, který můj pohled na Piráty z velké části formoval, takže je to logické.
Podobně jako předtím ve funkci 2. místopředsedy Pirátů - v gesci jsem měl PO, kde se tehdy rozbíhal systém koordinátorů dobrovolníků (tzv KoDo), což bylo náročně, a uznávám, že jsem původně nebyl velký fanda tohoto systému, ale zpětně uznávám, že každý kraj má nějaké bolavé místo a měl by mít příležitost ho zalepit placenou pozicí.
Prosazuji princip, že bychom měli být především dobrovolnickou organizací - neplatí se za funkce, ale za práci. a to za takovou, kterou nikdo dělat dobrovolnicky nechce nebo nezvládne dostatečné kvalitě. A tento princip se snažím prosazovat i nadále.
Do výkonu práce v RP počítám i souběžnou funkci ve volebním výboru před parlamentními volbami 2017 - kde se pozice v RP s prací ve VV smíchávaly a např. část mojí práce zabrala vytrvalá mediace mezi tehdejším vedoucím PO a nově vybraným volebním manažerem. Ale třeba výběrko, kde jsme vybrali Horáka, bylo z těch zábavnějších, a vůbec celá ta tvorba kampaně byla kreativní a probíhala veskrze výborně. A byla to samozřejmě práce celého týmu a celé strany a jejích členů a příznivců... takže si nechci připisovat zásluhy, jak někteří jiní... :-) jen říkám, že když jsem nastoupil do RP, potažmo VV, tak jsme měli preference asi 3% a, když jsem odcházel, tak jsme měli takřka 11% a 22 poslanců ve sněmovně :-)
A odešel jsem dobrovolně, potřeboval jsem trochu vydechnout.
Jakožto člen RP z moravského venkova, s civilní prací a rodinou, trval můj požadavek na internetové jednání a otevřenou komunikaci, což se ke konci mandátu tolik nedařilo, což vyvrcholilo chaosem s podáním stížnosti na volby... To mě ještě víc utvrdilo v rozhodnutí dále v RP nepokračovat... odkaz zde: OFFTOPIC viewtopic.php?p=527969#p527969 (vč. odkazu na odstoupení z volby do RP v roce 2014. to je aspoň vidět, že ambicemi fakt zrovna neoplývám :-D )
Nakonec jsem RP opustil ještě o chvíli dřív, neboť jsem byl v prvním kole zvolen do RV. Za což znovu děkuji a vážím si toho, přestože se moc nepodařil ten plán s odpočinkem :-D

Taky bych rád zmínil, že celou tu dobu, tedy od roku 2012 až do současnosti funguju v pirátské straně čistě dobrovolnicky, což je odpověď těm, co říkají, že to nejde. často si ani ten cesták proplatit nenechám, stejně před volbama ještě posílám dary na volby, tak by to byla zbytečná byrokracie navíc. Cítím se být zástupcem právě těch dobrovolníků, srdcařů a řadových členů.
Oportunisty, lovce placených pozic a ambiciózní kravaťáky, co by byli ochotni dělat tu svou kariéru takřka v jakékoli straně, tak ty nezastupuju.

Pirátská strana je, i se všemi svými chybami, jediná, která mi dává smysl. Pro mě je zásadní autenticita, tedy a) pravdivost a b) svobodomyslnost.

To je ostatně moje hlavní mesidž.
pirátská strana by prostě měla především říkat pravdu - a to i tu nepříjemnou - že bez zásadní penzijní reformy brzo na důchody nebdue, že půda a voda kvantitativně i kvalitativně ztrácí a trpí, že se nám tu bují policejní stát, co dronama odhaluje trampy přespávající v lese a dělá "šťáry" před hudebními festivaly, zavírá drobné pěstitele konopí, a to i za lékařským účelem, ... atd.

s pravdivostí však také souvisí, že by Pirátská strana měla umět přiznat i vlastní chybu. Zde bych rád podpořil iniciativu Lydie Bartošové, která (nejen) toto téma v RV nastolila, takže doufám,že bude rovněž usilovat o obhajobu mandátu a bude pokračovat. (což mi připomíná, že bych mohl rovnou založit podnět). EDIT: a taky založil viewtopic.php?f=350&t=49456

Pravdivost přichází s transparencí. To byla moje odpověď těm, co říkali, že bychom se neměli hádat (čti jednat) "takhle veřejně". Že je dneska nějaká pokřivená mediální realita je fakt, ale my se jí přece nebudeme přizpůsobovat... vytrváme! neuhneme :-) ...a lidi i média si časem zvyknou, že to prostě děláme jinak. Přinášíme realitu místo iluzí. Věřím, že v dlouhodobém horizontu to bude oceněno.

Krom pravdomluvnosti dávám stejně silný důraz i na svobodomyslnost (latinsky: liberalis)
Samozřejmě, že je důležitá i reforma autorskýho práva a digitalizace veřejné správy, ... a všechny ty další skvělý věci, co máme v programu.
ale svobodomyslnost je pro mě hlavní hodnotou, a to v tom smyslu, že svobodomyslný člověk uzná, že "každej je nějakej" a dává těm všem možnost žít podle sebe, pakliže tím nikomu neubližují, pochopitelně. žij a nech žít.

Nejsme catch all party, jak si ji představuje a provozuje Babiš, že zacílí na šedý střed.
my jsme (můžeme být) catch all party ve smyslu, že dáváme šanci pohodlně žít i těm okrajům. Ať si trampové můžou přespávat v přírodě, technaři tancovat na svých parties, rybáři a myslivci trávit čas u rybníka nebo v lese, fotbaloví hooligans chodit fandit svýmu klubu, vegetariáni a vegani se můžou stravovat jak chtěj, různý sexuální menšiny se můžou zamilovávat jak chtěj, ...

a za sebe bych do toho zařadil i ekonomický liberalismus - kdy bych chtěl spíš malý úsporný stát, nízké daně, a to hlavně daň z práce apod. Méně rozhazování, méně nesmyslných dotací, dlouhodobě vyrovnané rozpočty, jednoduchý a přehledný daňový systém, jednoduchý a přehledný sociální systém, atd... Trochu mi vadí, že nás označují za extrémní levičáky, protože to IMHO nejsme. A pakliže má RV na starosti i program, tak bych nás rád udržel na pravolevé ose v oblasti středu a klidně doširoka rozkročení a na ose liberalismus X konzervatismus naopak ostře vymezení liberálové. Čímž si zdánlivě trochu vyvracím předchozí myšlenku o tom, že můžeme být catch-all party, ale dovolte mi to vysvětlit.

ten rozdíl mezi liberalismem a konzervatismem je v mých očích hlavně ten, že konzervy si myslej, že ten jejich způsob myšlení je ten nejlepší a všichni by to tak měli dělat. Mít tradiční práci, ženu, děti a nějakýho tradičního koníčka, třeba sbírat známky a ideálně ještě chodit do kostela. Jenže by měli pochopit, že oni ten svůj konzervativní styl života mohou bez problémů provozovat i v liberálním světě. Ostatně, když pominu, že rád poslouchám a tancuju na punk a drum´n bass, kouřím trávu a nestydím se na to (ale mám na to systém), oblíkám se převážně neformálně, snažím se žít zero waste, zbývající odpady poctivě třídím,nelítám letadlem, atd..., tak vlastně žiju taky celkem konzervativně - církevní snatěk před narozením prvního dítěte a věrnost jedné ženě od mých 19 let, práce "rukama", pár klasických koníčků - ochotnické divadlo, lyžování, tenis, ... On celkově ten život na moravském venkově je takový ... tradičně venkovský :-D :-) ...ale myšlením jsem jednoznačně liberál.
Takovej catch-all liberál, který říká, at si každej žije po svým a my to budem respektovat, nebo alespoň tolerovat. Vždyť i nějaký ten Ortelák má právo se jít vybouřit někam do kulturáku a zanadávat si na uprchlíky, kteří tu prakticky nejsou.
ten rozdíl je v tom, že v liberalismu může. Liberál nezakáže ani toho, kdo by liberály okamžitě zakázal :-D

To je ta hlavní výhoda, ale zároveň ta hlavní nevýhoda liberalismu.

Liberál zakazuje zákazy. na druhou stranu bych si dokázal představit, že např. zdaňovat (typicky DPH nebo spotřební daň) budeme podle negativních externalit, což by jistě konzervy považovaly za obrovský zásah do jejich stylu života, ale je rozdíl, mezi "zakázat" a regulovat zákonem nebo vpodstatě tržně skrze daně. ... ale to by bylo na dýl, to zase jindy... :-)

Snad je víc jasný, jak to mám ložený ideově. Kéž bych to znal u všech kandidátů.

Když to teda shrnu:
Chci aby Piráti instalovali do veřejného prostoru především pravdivost a svobodomyslnost.
A chci aby Piráti zůstali převážně dobrovolnickou organizací, která bude pro své členy nadále výsostně demokratická, transparentní, "uživatelsky přívětivá" a umožňující participaci.

Pokud to vidíte podobně a považujete takový hlas ve vedení strany (za což RV rovněž považuju) za přínosný, budu rád za Vaši podporu v nominaci a případně i v následné volbě. Děkuji.

Martin Punkie Šmída
Naposledy upravil(a) Martin.Smida dne 04 lis 2019, 21:09, celkem upraveno 4 x.
Uživatelský avatar
Jiri.Rezek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 5138
Registrován: 23 čer 2009, 19:35
Profese: výzkumný pracovník
Bydliště: Sokolovská, Plzeň
Dal poděkování: 1921 poděkování
Dostal poděkování: 2897 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Martina Šmídy do RV

Příspěvek od Jiri.Rezek »

Punkieho rozhodně podporuji!OFFTOPICa musím evidentně prodloužit svoji kandidátskou řeč ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Rezek za příspěvky (celkem 3):
Daniela.Bila, Martin.Smida, Lenka.Kozlova
  1. místopředseda KS Plzeňský kraj tel.: 72tri 175 03devet
    místostarosta Plzeň 1
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 25838
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36239 poděkování
Dostal poděkování: 29296 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Lydie Bartošové do RV

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Martin je skvělej, má klid a nadhled a pomalu už i institucionální paměť, která je v RV potřeba.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 7):
Tereza.Vovesova, Adam.Jaros, Vladimira.Sykorova, Lydie.Bartosova, Lukas.Blazej, Marika.Rehova, Vaclav.Hrdlicka

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Martin.Smida
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 4026
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2889 poděkování
Dostal poděkování: 5284 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Martina Šmídy do RV

Příspěvek od Martin.Smida »

OFFTOPICu Lydiiné nominace zas podporuje me. :D takze je to fer :D

edit: aaa, vidim, ze vojta uz zprehazel svoje prispevky, kde maj byt...
Naposledy upravil(a) Martin.Smida dne 04 lis 2019, 22:44, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Smida za příspěvky (celkem 6):
Martin.Valasek, Jiri.Rezek, Vladimira.Sykorova, Jaromir.Horky, Lydie.Bartosova, Dominika.Michailidu
Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Příspěvky: 3167
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 9034 poděkování
Dostal poděkování: 3408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Martina Šmídy do RV

Příspěvek od Lenka.Kozlova »

Když jsem před volbou RP, kam dříve Martin kandidoval, přemýšlela koho budu volit, napadlo mě, že mít patent na klony, Punkie bude jedním z těch, na kom bych to vyzkoušela a hned bych navrhla do volby i další Martiny :D
Mám to stejně i teď s nominací a volbou do RV.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Kozlova za příspěvky (celkem 2):
Martin.Smida, Michaela.Nepejchalova

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Martin.Smida
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 4026
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2889 poděkování
Dostal poděkování: 5284 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Martina Šmídy do RV

Příspěvek od Martin.Smida »

to je moc mily... :) ale nez klony bych se radeji rozpulil. tělesnou hmotnost už bych na to měl. :D byli by ze me dva Ivani :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Smida za příspěvky (celkem 6):
Michaela.Nepejchalova, Petr.Vileta, Lenka.Kozlova, Daniela.Bila, Lucie.Spacilova, Zdenek.Zak
Uživatelský avatar
Jan.Novak
Republikový výbor
Příspěvky: 2342
Registrován: 22 čer 2010, 19:12
Profese: Politolog, Historik
Bydliště: Týn nad Vltavou
Dal poděkování: 3907 poděkování
Dostal poděkování: 2751 poděkování

Re: Nominace Martina Šmídy do RV

Příspěvek od Jan.Novak »

Tady bude můj příspěvek.
Oznámení moderátora:
Uživatel byl napomenut, aby nesquatoval v členských podnětech.
Naposledy upravil(a) Vojtech.Pikal dne 05 lis 2019, 17:05, celkem upraveno 1 x.
Důvod: moderace
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Novak za příspěvky (celkem 2):
Martin.Smida, Michaela.Nepejchalova

Člen RV za JčK
Předseda kontrolního výboru zastupitelstva Jihočeského kraje
Zastupitel města Týn nad Vltavou

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34211
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 30968 poděkování
Dostal poděkování: 25424 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Martina Šmídy do RV

Příspěvek od Petr.Vileta »

Martin.Smida píše: 04 lis 2019, 20:26 ale nez klony bych se radeji rozpulil. tělesnou hmotnost už bych na to měl. :D
Já myslel, že jsi teprve docent a ty už jsi přescent? :o

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Martin.Smida
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 4026
Registrován: 12 črc 2012, 07:45
Profese: Kompostář
Bydliště: Majetín
Dal poděkování: 2889 poděkování
Dostal poděkování: 5284 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Martina Šmídy do RV

Příspěvek od Martin.Smida »

docent jsem nebyl ani v tom roce 2012 :D
Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15253
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Martina Šmídy do RV

Příspěvek od Roman.Kucera »

Já bych řekl, že opak liberalismu není konservativismus, ale dirigismus, ale to nic nemění na tom, že máš můj hlas ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
Martin.Smida
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“