pracují piráti na pracáku?

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Socialni

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Práce a sociální věci. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jarmil.Halamicek
Člen KS Praha
Příspěvky: 506
Registrován: 18 kvě 2018, 10:24
Profese: programátor
Dal poděkování: 365 poděkování
Dostal poděkování: 2336 poděkování
Kontaktovat uživatele:

pracují piráti na pracáku?

Příspěvek od Jarmil.Halamicek »

background story: poslední 2 měsíce má žena docházela na úřad práce. zjistila přitom některé zajímavé skutečnosti:

1) celé dva měsíce musela shánět pro pracák na poměrně složitých formulářích informace, které už stát dávno má (kolik máme dětí, zda její předchozí zaměstnavatel platil socpoj etc etc...)
2) celé dva měsíce o hledání práce (nemá to být smysl pracáku?) nepadlo ani jedno slovo :) natož o rekvalifikacích, pomoci se sestavením CV a další pomoci, kterou by jeden od této instituce očekával.

práci si celkem promptně raději našla sama, ale naléhavě se mne, když prý už fandím těm pirátům, ptala: budou s tím bord..lem piráti něco dělat?
a protože to nevím, ptám se tady: budou s tím bord..lem piráti něco dělat?

děkuji znalým věci za jakoukoliv informaci ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jarmil.Halamicek za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Ulip, Vit.Fux

Autor pirátských Odměn a projektu GreenOrDie. Člen Technického odboru. Jarmil.com


Face your fears, live your dreams.

Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: pracují piráti na pracáku?

Příspěvek od Karel666 »

Jarmil píše: 02 úno 2019, 08:42 background story: poslední 2 měsíce má žena docházela na úřad práce. zjistila přitom některé zajímavé skutečnosti:

1) celé dva měsíce musela shánět pro pracák na poměrně složitých formulářích informace, které už stát dávno má (kolik máme dětí, zda její předchozí zaměstnavatel platil socpoj etc etc...)
2) celé dva měsíce o hledání práce (nemá to být smysl pracáku?) nepadlo ani jedno slovo :) natož o rekvalifikacích, pomoci se sestavením CV a další pomoci, kterou by jeden od této instituce očekával.

práci si celkem promptně raději našla sama, ale naléhavě se mne, když prý už fandím těm pirátům, ptala: budou s tím bord..lem piráti něco dělat?
a protože to nevím, ptám se tady: budou s tím bord..lem piráti něco dělat?

děkuji znalým věci za jakoukoliv informaci ;)
Přítelkyně také musela a je to něco otřesnýho... Formuláře ty správné jenom na dotaz, web k ničemu. Rekvalifikace, pouze vybraná a ještě na schválení a doporučení... S mého pohledu ten pracák nechápu proč existuje, kromě toho, že tam člověk přijde, úřednice udělá čárku a stát vyplatí podporu či platí zdravotní je vše další černá skříňka, která nikdo neví jak funguje a proč existuje...
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2458
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2011 poděkování
Dostal poděkování: 3231 poděkování

Re: pracují piráti na pracáku?

Příspěvek od Jan.Prokop »

Karel666 píše: 04 úno 2019, 08:33 Přítelkyně také musela a je to něco otřesnýho... Formuláře ty správné jenom na dotaz, web k ničemu. Rekvalifikace, pouze vybraná a ještě na schválení a doporučení... S mého pohledu ten pracák nechápu proč existuje, kromě toho, že tam člověk přijde, úřednice udělá čárku a stát vyplatí podporu či platí zdravotní je vše další černá skříňka, která nikdo neví jak funguje a proč existuje...
Manželce skončila po rodičovská po 2 dětech, udělala si rekvalifikaci, kterou chtěla, musíš si to vyběhat sám a ideálně si sehnat razítko od nějakého zaměstnavatele, kam by si po té rekvalifikaci nastoupil. Ono taky záleží, co má ten člověk za obor, pokud je to nějaký okrajový VŠ obor (u ženy krajinné inženýrství se zaměřením na vodohospodářství), tak to projde bez problémů.
Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: pracují piráti na pracáku?

Příspěvek od Karel666 »

Jan.Prokop píše: 04 úno 2019, 11:19
Karel666 píše: 04 úno 2019, 08:33 Přítelkyně také musela a je to něco otřesnýho... Formuláře ty správné jenom na dotaz, web k ničemu. Rekvalifikace, pouze vybraná a ještě na schválení a doporučení... S mého pohledu ten pracák nechápu proč existuje, kromě toho, že tam člověk přijde, úřednice udělá čárku a stát vyplatí podporu či platí zdravotní je vše další černá skříňka, která nikdo neví jak funguje a proč existuje...
Manželce skončila po rodičovská po 2 dětech, udělala si rekvalifikaci, kterou chtěla, musíš si to vyběhat sám a ideálně si sehnat razítko od nějakého zaměstnavatele, kam by si po té rekvalifikaci nastoupil. Ono taky záleží, co má ten člověk za obor, pokud je to nějaký okrajový VŠ obor (u ženy krajinné inženýrství se zaměřením na vodohospodářství), tak to projde bez problémů.
Vyběhat sám? Když se zeptala jedné co měla "presentaci", tak nic nevěděla, že prý možná bude vědět ta co ju musí navštěvovat, tak věděla ještě míň, že se doptá příště, příště řekla pouze, že už to ne"není volné" (ať to znamenalo cokoliv?) a že to podléhá schválení, ale že se musíá zeptat prá té co měla presentaci, že ona to nedělá :D

A je pravda, že po novu musí mít sehnané zaměstnání, zde si nalejme čistého vína, kdo ji zaměstná, že "ví prd a potřebuje rekvalifikaci", když potřebuje zaměstnance hned? Nechci držkovat, ale toto pravidlo rovnou zastavuje 99procent lidí...

Když se zeptala na rekvalifikaci mimo seznam, kde jsou takové užasné obory jako sekretářka, tak že to není možné...



Co je ale podle mě důležité, jestli to jde, tak to nemá vyběhávat člověk, zjišťovat kde jakej formulář, podpis, možnosti, ale to mají dělat oni na pracáku, jako jestli tam sedí a jsou jenom od toho, aby podepisovali docházku a říkali, že to jde, ale musí si to někdo sám vyběhat a vyzjišťovat? Myslím, že tento přístup by měl být vtip než, že to myslí někdo vážně jako normální stav...
Uživatelský avatar
Jan.Prokop
Kontrolní komise
Příspěvky: 2458
Registrován: 22 dub 2009, 08:49
Profese: ITak
Bydliště: Brandýs nad Labem
Dal poděkování: 2011 poděkování
Dostal poděkování: 3231 poděkování

Re: pracují piráti na pracáku?

Příspěvek od Jan.Prokop »

Ono je to jak kde, co mi říkala žena, tak že byly ochotný, že pokud chce rekvalifikaci na tom seznamu, tak není problém, ale ona chtěla celkem drahou cca za 40k mimo ten seznam, tak jí řekli rovnou, že aby jí to schválili si musí sehnat potvrzení od nějakého zaměstnavatele, který by jí chtěl zaměstnat. Zašla si u nás na základku, kam chodí synek, pokecala si se ředitelem a ten jí to dal. To potvrzení donesla spolu s papírama z tý rekvalifikace na pracák, oni jí to zaplatili, žena to před měsícem dokončila a teď už maká (někde úplně jinde). Proč by to pravidlo mělo zastavovat 99% lidí? To potvrzení není vůbec pro tu firmu závazný, je to pro ně zhruba jako takovej ten opruz lísteček, co ti potvrzujou, že si tam byl žádat o místo a že tě nechtěj, když tě tam pracák vyšle.
Uživatelský avatar
Jarmil.Halamicek
Člen KS Praha
Příspěvky: 506
Registrován: 18 kvě 2018, 10:24
Profese: programátor
Dal poděkování: 365 poděkování
Dostal poděkování: 2336 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: pracují piráti na pracáku?

Příspěvek od Jarmil.Halamicek »

dík za příspěvky. vidím že to je, ne snad přímo "všude stejné", ale rozhodně to nebyla výjimečná zkušenost :)
abychom se posunuli dál; opakuji otázku: je u pirátů někdo/něco, kdo se tímhle zabývá?

a proč s tím trollím: kdykoliv se někde provalí moje pirátění, do 30 sekund obvykle následuje stížnost na nějakou podobnou papírovou válku s úřady a pořád stejná otázka: "když už jste vy piráti pro tu digitalizaci, tak co KONKRÉTNĚ s tímhle uděláte? já bych vás i volil/volila, kdyby se s tím konečně pohnulo..."
je třeba někde zpracovaný dokument, který se tímhle zabývá, nějaký koncept digitalizace etc?

a vůbec: jak byste na takovou otázku odpověděli vy? inspiration welcomed.

Autor pirátských Odměn a projektu GreenOrDie. Člen Technického odboru. Jarmil.com


Face your fears, live your dreams.

Uživatelský avatar
Tereza.Hubackova
Republikový výbor
Příspěvky: 601
Registrován: 10 dub 2016, 10:11
Profese: sociální pracovník
Dal poděkování: 2241 poděkování
Dostal poděkování: 1161 poděkování

Re: pracují piráti na pracáku?

Příspěvek od Tereza.Hubackova »

S pracovními úřady jedná pravidelně poslankyně Olga Richterová, referuje o tom na svém facebookovém účtu. Zabývá se ovšem primárně především výplatou dávek, které se někdy až měsíce zpožďují a lidé n anich závislí se dostávají do velkých problémů. CO se týče digitalizace, snaží se zajistit, aby se např. z mateřské na rodičovský příspěvek dalo přejít digitálně, bez nutnosti navštívit ÚP a vystát tam dlouhou frontu s malým dítětem v ruce. To, že úřady práce nestíhají hledat nezaměstnaným místa, je problém systémový, který jedna (jakkoliv skvělá) poslankyně nevyřeší - způsobila ho nedomyšlenost sociální reformy z r. 2012, kdy byla na ´řady práce převedena povinnost vyplácet dávky sociální pomoci (tedy hmotnou nouzi, doplatek na bydlení atd.). Tím byly úřady práce zahlceni a stali se z nich vyřizovači dávek, na nic jiného nemají čas... Tohle chce opravdu systémovou změnu, na kterou zatím z opozice opravdu nedosáhneme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Hubackova za příspěvky (celkem 5):
Vit.Fux, Jarmil.Halamicek, Zuzana.Freitas, Simona.Mikusova, Jiri.Ulip

Tereza Hubáčková
PMS Praha 6
Republikový výbor
Zastupitelka v Praze 6
RT sociálních věcí, pracovní skupina pro SPOD

Uživatelský avatar
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 14 črc 2010, 22:42
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Bydliště: Praha/Otrokovice
Dal poděkování: 2235 poděkování
Dostal poděkování: 1365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: pracují piráti na pracáku?

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

Čistě pro zajímavost, byla doba ne až tak dávná, kdy mi na ÚP při žádosti o evidenci nechtěli vzít cestovní pas jako průkaz totožnosti (trvali na občance, kterou nemám, nechci mít a nehodlám mít - zákon jsem splnil tím, že jsem o ni požádal, víc nemusím).
Připustili, že pas můžou přijmout, až v okamžiku, kdy jsem trval na vystavení písemného rozhodnutí, že mě nezařazují, které jsem potřeboval k podání odvolání a eventuelně správní žaloby.
Kecy o nevědění trvalého bydliště z pasu neuspějí - přinesl jsem i autorizovanou konverzí vzniklý čerstvý výpis z registru obyvatel.

Já teda zrovna měl z čeho žít, ale dovedu si představit, že pro někoho by to mohl být blocker..

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Uživatelský avatar
Zuzana.Freitas
Krajský zastupitel
Příspěvky: 129
Registrován: 23 led 2018, 09:14
Profese: asistentka
Dal poděkování: 485 poděkování
Dostal poděkování: 337 poděkování

Re: pracují piráti na pracáku?

Příspěvek od Zuzana.Freitas »

Jak píše výše Tereza, zabývá se tím Olga Richterová.
Za poslední rok k tomu měla hromadu jednání jak s vedením ÚP, tak v rámci své agendy ve Sněmovně (jako místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku).
Přehled je asi nejlépe podchycený tady:
https://redmine.pirati.cz/issues/9759

Je to ale opravdu běh na dlouhou trať - stejně frustrovaní jako klienti jsou i úředníci. Je jich málo, pracují často ve stresu, pod tlakem. Jako opozice mohou Piráti dosáhnout dílčích změn, systém ale musí chtít změnit ti, kteří vládnou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zuzana.Freitas za příspěvky (celkem 2):
Simona.Mikusova, Jarmil.Halamicek
Zuzana Freitas Lopesová
PKS Praha
MS Praha 10
RT Práce a sociální věci

freitas.zuzana@gmail.com
Odpovědět

Zpět na „Práce a sociální věci“