Profesionální hraní PC her (Esport)

Moderátor: Resortni tym Skolstvi

Krewca
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 1
Registrován: 24 úno 2018, 15:54
Profese: IT / Esport
Dostal poděkování: 1 poděkování

Profesionální hraní PC her (Esport)

Příspěvek od Krewca » 06 bře 2018, 13:20

Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat, jak se Piráti staví k uznání esportu jako oficiálního sportu MŠMT.

Předpokládám, že část Pirátů bude uvedené akce znát, nicméně pro uvedení do obrazu i ostatních členů, uvádím pár informací o esport akcích:
Tento měsíc proběhne v Maďarské Budapešti akce V4 Future Sports Festival (esport turnaj pro země Visegrádské čtyřky podporovaný z dotací EU) https://play.eslgaming.com/czsk/news/274525/. To je možné i díky tomu, že Maďarsko uznalo elektronický sport jako sport. Jako velké příklady z Evropy lze uvést Německo (kde se pravidelně koná nejvyšší evropská liga v League of Legends - LCS) a Polsko (kde tento víkend, jako každý rok, proběhl turnaj Intel Extreme Masters s účastí hráčů z celého světa a návštěvnickou účastí více jak 170 tisíc lidí ve Spodek aréně v Katowicích). Oficiální seznam zemí, které esport uznaly, neexistuje - nicméně z dohledatelných článků mohu jmenovat Finsko, Švédsko, Francii, USA a asi tucet Asijských států v čele s Jižní Koreou. Neméně významné je v tomto i uznání Mezinárodního Olympijského Výboru.

Česká Republika nezahálí (ikdyž samozřejmě v menší míře, než naši sousedé) a tento měsíc probíhá česká regionální liga Masters, jejíž vítěz se kvalifikuje do druhé nejvyšší evropské LoL ligy s možností postupu až do hlavní soutěže. https://eu.lolesports.com/en/articles/e ... -breakdown Také každým rokem v listopadu probíhá v rámci festivalu Life (InJoy) na Brněnském Výstavišti Mistrovství České Republiky v počítačových a mobilních hrách, které minulý rok navštívilo téměř 50 tisíc návštěvníků a celkem o akci přes sociální sítě slyšelo přes 1,7 milionu lidí. https://www.mcrpc.cz/stranka/mcr-2017

Těmto, a samozřejmě i desítkám menších komunitních akcí, by pomohlo, kdyby MŠMT uznalo esport jako sport - tím pádem se nejenom otevřela možnost dotací (které jsou momentálně velice omezené, většinou z programů pro kulturní akce, a hodně záleží na otevřenosti městských a krajských úřadů).

O esportu a jeho uznání vzniklo mnoho článků a prací, jednou velice obsáhlou (v aj) je i http://thesportjournal.org/article/reco ... s-a-sport/. Myslím, že Piráti, jakožto strana, která má blízko k IT a internetu celkově, je cestou, jak tuto změnu prosadit.

Sám se pohybuji v produkčních a organizačních týmech jak v českých organizacích, tak i v Berlínském LCS studiu, a v případě potřeby se rád zapojím do diskuse na toto téma.

S pozdravem,
Marek "Krewca" Krejčík
Tito uživatelé poděkovali autorovi Krewca za příspěvek:
Frantisek.Navrkal

Uživatelský avatar
Marek.Necada
Republikový výbor
Příspěvky: 2931
Registrován: 05 lis 2009, 22:44
Profese: silozpytec
Bydliště: Helsinki
Dal poděkování: 8036 poděkování
Dostal poděkování: 5353 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Profesionální hraní PC her (Esport)

Příspěvek od Marek.Necada » 06 bře 2018, 13:57

Můj názor je takový, že by se stát měl dívat na všechny druhy profesionálního sportu dívat stejně, elektronické či tradiční, nepodporovat žádné z nich a zaměřit se na podporu široce dostupných pohybových, rozvojových a zdravých rekreačních aktivit u celé populace. Dotovat profesionální sport z daní je naprosto zbytečný luxus, stejně jako dotovat Babišovi Čapí hnízdo. Proti uznání počítačových her jako sportu ovšem naprosto nic nemám.
jednatel republikového výboru Pirátů
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Odpovědět

Zpět na „Volnočasové aktivity“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů