CF 24/2017 Volba vedoucího PO

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci, na ostatní se obracejte jen prostřednictvím předsedajícího. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna. Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Zamčeno
Jakub.Nepejchal
Člen KS Praha
Profese: Vedoucí sociální služby
Dal poděkování: 1837 poděkování
Dostal poděkování: 1385 poděkování

Re: CF 24/2017 Volba veducího PO

Příspěvek od Jakub.Nepejchal »

Karel.Nejedlik píše:
Jakub.Nepejchal píše:Jak se stavíte k vytváření krajských PO?
Měly by existovat? Pokud ano, jak by měly fungovat i ve vztahu s koordinátory? Jak byste se sami zasadili o jejich případný vznik a podpořili jejich činnost?
Měli by podle vás být vedoucí krajských PO dobrovolníci nebo placení (případně, zda/kde existuje nějaká hranice pro přechod z jednoho do druhého)?
Asi nejsem dostatečně zasvěcen do tématu, takže jsem zmaten otázkou. Co jiného je náplň současných KoDo než delegována agenda PO/AO? To se dá dělat jinak než vzájemnou spolupráci? Třeba, že by KoDo (spadající po PO) fungoval navzdory lokálnímu PO (spadající pod PKS)? :-/ Pokud by něco takového existovalo, tak to určitě budu chtít změnit.
OK, tak ještě doplnění: Vědí kandidáti, kolik existuje krajských PO?
A ta otázka na spolupráci je mířena i na to, kdo koho může "úkolovat"? KoDo momentálně spadají přímo pod celostátní PO, ale pokud existuje nějaké krajské PO, může koordinátora úkolovat, komu pak má odevzdávat výkaz své práce a kdo ho za to má platit? A co když krajské PO udělá akci a koordinátor si i vykáže, aby získal lepší ohodnocení?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Nepejchal za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Dycky XOLK!
Po 5 letech bez funkce.
=== Kontakt: ===OFFTOPIC* E-mail: jakub.nepejchal@pirati.cz
* Telefon: 6O8428O8O

Lenka.Kozlova
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 8012 poděkování
Dostal poděkování: 2947 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 24/2017 Volba vedoucího PO

Příspěvek od Lenka.Kozlova »

Stejně, jako jsem podpořila kandidaturu Jany Rohové s tím, že jsem velmi kladně hodnotila její práci v kampani, chtěla bych požádat Báru, aby se zamyslela nad nad svým fungováním ve vztahu k dobrovolníkům v době kampaně, potažmo nad svou kandidaturou. Zažila jsem spolupráci s Janou i s Bárou. Kolik získala Jana bodů plusových, tolik bych dala Báře mínusových.
Je mi líto, ale musím říct, že tak neomalené a nevhodné až sprosté chování a to i před lidmi, kteří nás viděli poprvé, jsem nejen nečekala, ale nezažila ani v pracovním poměru. Stejnou šikanu zažili i ostatní lidi ze SčK. Po stížnostech omluvil Bářino chování Štěpán Štrébl přepracovaností. Takhle si chování šéfa PO nepředstavuji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Kozlova za příspěvky (celkem 3):
Rostislav.Reha, Jan.Jurik, Petr.Prochazka

Jana.Kolarikova
Vedoucí personálního odboru
Profese: vedoucí PO
Dal poděkování: 1020 poděkování
Dostal poděkování: 1570 poděkování

Re: CF 24/2017 Volba veducího PO

Příspěvek od Jana.Kolarikova »

Jakub.Nepejchal píše:
Jak se stavíte k vytváření krajských PO?
Měly by existovat? Pokud ano, jak by měly fungovat i ve vztahu s koordinátory? Jak byste se sami zasadili o jejich případný vznik a podpořili jejich činnost?
Měli by podle vás být vedoucí krajských PO dobrovolníci nebo placení (případně, zda/kde existuje nějaká hranice pro přechod z jednoho do druhého)?
S vytvářením krajských PO nemám problém, pokud to bude vůle kraje a budou přesně nastaveny kompetence/úkoly PO a KoDo.
Osobně si klidně dokážu představit, že vedoucí PO bude spolupracovat s krajským PO, který bude úkolovat koordinátora a zajišťovat další věci.
Otázkou je, zda to bude efektivní a nebude to jen další zbytečná funkce, náplň práce koordinátora je podle mého názoru hodně podobná náplni práce vedoucího PO.

Proto je důležité komunikovat s kraji a dostávat od nich zpětnou vazbu, zda se jedná o model fungující či nikoli.
Pokud by model fungoval, nevidím důvod, poroč by si kraj nemohl určit, že bude vedoucího odměňovat.

Myslím, že vždy záleží na potřebách kraje, potřebách členů a místních poměrech, nelze to rozhodnout od stolu jedním člověkem.

U nás v JčK zatím testujeme krajské MO a vedoucí je také odměňován, ne však tak, že by z toho mohl žít OFFTOPIC(byť jen týden)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Kolarikova za příspěvky (celkem 3):
Ivo.Vlasaty, Karel.Nejedlik, Olga.Richterova
Jana Koláříková - vedoucí personálního odboru
https://www.facebook.com/JaninkaToofree
jana.kolarikova@pirati.cz
770113643
Don´t live your life impressing others, live your life impressing yourself!

Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 3578 poděkování
Dostal poděkování: 3183 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Podle mě vedoucí PO by právě měl od krajských zástupců personálních, ale asi i administrativních získávat ty zpětné vazby a ručit za to, aby to všechno fungovalo.

Vedoucí PO by měl vědět, co ta kraje vlastně potřebují - jestli méně či více profi koordinátorku, náboráře, školitele členů. Prostě vedoucí by měl umět zajistit kroky, aby pomohl zajistit jednotlivým krajům, co přesně potřebují a dále pak rozvíjet komunikaci na všech úrovních, zajišťovat školení členů přes třeba KoDo.

Vedoucí PO by podle neměl být vedoucím všech koordinátorů, ale jen jednoho hlavního koordinátora, aby se mohl opravdu věnovat své "politicko-manažerské" pozici.

Vedoucí PO by měl určovat nějakou vizi a zajišťovat její naplnění a nedělat tu "hrubou" práci.

Ptám se všech kandidátů na vedoucího PO,

1./ jestli by jim taky vyhovovalo zřízení placené funkce vedoucí koordinátorů dobrovolníků, protože to je podle mě full time záležitost.

2./ A zároveň se jich ptám, jestli by pak neměli zájem spíš o tuto pozici.
Naposledy upravil(a) Petr.Tkadlec dne 20 lis 2017, 18:12, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvky (celkem 2):
Karel.Nejedlik, Olga.Richterova
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Jana.Kolarikova

Petr.Tkadlec píše: Ptám se všech kandidátů na vedoucího PO, jestli by jim taky vyhovovalo zřízení placené funkce vedoucí koordinátorů dobrovolníků, protože to je podle mě full time záležitost. A zároveň se jich ptám, jestli by pak neměli zájem spíš o tuto pozici.
1) předběžně říkám ano, pokud by tento vedoucí koordinátorů měl alespoň trochu volné ruce (rozuměj - spěl by k danému cíli, ale cesta, kterou se k němu dostane, by byla na něm)
OFFTOPICnevím, jestli je šťastné řešení s tím přijít poslední den rozpravy bez konkrétní vize a také nevím, jestli je to šťastný způsob, jak přesvědčit kandidáty, aby odstoupili z volby vedoucího PO

2) ano, ale taková funkce neexistuje. Také by mne zajímalo, zda to není v rozporu s koordinátorstvím v kraji (osobně myslím, že není, každodenní kontakt s realitou je v tomto případě nezbytností a člověk lépe rozumí problémům druhých, pokud se s nimi také setkává)
Vedoucí PO by měl vědět, co ta kraje vlastně potřebují - jestli méně či více profi koordinátorku, náboráře, školitele členů. Prostě vedoucí by měl umět zajistit kroky, aby pomohl zajistit jednotlivým krajům, co přesně potřebují a dále pak rozvíjet komunikaci na všech úrovních, zajišťovat školení členů přes třeba KoDo.
Ptát se krajů na jejich potřeby by mělo být samozřejmostí.
Více či méně profi koordinátoři? Doufám, že po výběrkách a patřičném zaškolení budou snad všichni profíci ve svém oboru nebo se budou aspoň velmi rychle dovzdělávat, na co by asi kraje chtěli koordinátora, který nedělá dobře svou práci? :D OFFTOPICjako chápu, že je to lepší, než nic, ale myslím, že je velmi důležité, aby na těchto pozicích byli lidé, kteří budou vědět, co dělají.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Kolarikova za příspěvky (celkem 4):
Petr.Tkadlec, Karel.Nejedlik, Lenka.Kozlova, Olga.Richterova
770113643

Jan.Jurik
Člen KS Středočeský kraj
Profese: Od všeho něco
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 47 poděkování

Příspěvek od Jan.Jurik »

Za celou FreeRide jsem se setkal se spoustou zajímavých lidí. Za sebe můžu říci, že to občas bylo velmi nervově a fyzicky náročné se spolu skloubením ,,normálním,, životem, ale dali jsme to. Bára je, ale člověk, které v těchto kampaních nechci. Viz. Kralupy nad Vltavou zastávka u vody, stavění stanu a hudebního aparátu. Piráti si mají pomáhat budovat. Ne se předhánět, ve stavění vyšší bábovičky..
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Jurik za příspěvek:
Lenka.Kozlova

Rostislav.Reha
Kontrolní komise
Profese: informatik
Dal poděkování: 5221 poděkování
Dostal poděkování: 5315 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Technicka - dozvedel jsem se, ze jednim z parametru hodnoceni KoDo byl pocet nove prijatych clenu strany. Prijde vam to normalni, aby tohle byla napln KoDo, za kterou je hodnocen? Pripadne jak byste zmenili soucasny system placeni odmen KoDo vy?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvek:
Lenka.Kozlova
Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.

Tobias.Esner
Administrativní odbor
Profese: člen Oblastní výkonné rady ČČK Praha 7
Dal poděkování: 5022 poděkování
Dostal poděkování: 3755 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tobias.Esner »

Oznámení moderátora:
jenom připomínám, že dnes o pulnoci končí přihlašování kandidátů a doručování nominací
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tobias.Esner za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Michaela.Skokanova
778 7O2 713,
___
Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod. Jan Werich

Jana.Kolarikova

Rostislav.Reha píše:Technicka - dozvedel jsem se, ze jednim z parametru hodnoceni KoDo byl pocet nove prijatych clenu strany. Prijde vam to normalni, aby tohle byla napln KoDo, za kterou je hodnocen? Pripadne jak byste zmenili soucasny system placeni odmen KoDo vy?
To byl, nicméně byl rozdíl jen 0-1-2, pak už to zůstávalo na stejné částce (což je dobře, velrybaření asi není úplně to, co od KoDo očekávat).
Jednalo se také o jen velmi malou část odměn. Osobně jsem byla proti tomuhle pravidlu od začátku. Důležitá je kvalita, ne kvantita.
Proč jsem byla proti?
1) V našem kraji máme mnoho lidí, kteří z různých důvodů členy být nechtěli a nechtějí, ale angažují se víc, než leckteří členové. Do této tabulky ale jaksi nezapadají.
2) osobně bych se raději zaměřila na začlenění člověka do hejna, na to, aby správně pochopil, jak strana funguje a také na jeho osobní kvality.
Méně je někdy více.

Co se týče odměňování:
koordinátor by měl být hodnocen
1) za dobře odvedenou práci v kraji (kooperace s předsednictvem v práci i v jejím hodnocení, práce a komunikace s členskou základnou aj.)
2) za dobrou spolupráci s ostatními (odbory, členové...)
3) za své sebevzdělávání a posun
víc toho teď asi nevymyslím, ještě nad tím popřemýšlím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Kolarikova za příspěvky (celkem 2):
Ivo.Vlasaty, Dalibor.Zahora
770113643

Karel.Nejedlik
Člen KS Praha
Profese: Informatik
Dal poděkování: 1184 poděkování
Dostal poděkování: 366 poděkování

Příspěvek od Karel.Nejedlik »

OFFTOPIC[quote="jnxkkghv"][otazka]Kterou kapitolu Hejna považuješ za nejdůležitější v kontextu pravomocí a odpovědnosti vedoucího PO tak, jak je popisují aktuální předpisy a proč? Děkuji.[/otazka]
[/quote]

Drahý Krtku, obvykle tě ignoruju, protože mě štve, že téměř každý tvůj příspěvek je zcela mimo téma. Žel se občas mluvíš rozumně, jako teď.

Jsem v první řadě organizátor, takže mě nejvíce zaujala kapitola 3. Jak hejno zorganizovat, zejména první tři podkapitoly. Dovolil bych si rovnou i citovat:

[teze]Lidé by do těchto pozic neměli být jmenováni jen protože se jim líbí nějaký titul; naopak by organizační diagram měl lehce zaostávat za objektivní realitou. Když už někdo fakticky převzal úlohu zařizování například všech praktických záležitostí kolem demonstrací a každý ví, že když je potřeba sehnat ozvučení na demonstraci, má se zavolat tomuhle člověku — to je ten správný okamžik, kdy by se to mělo zapsat do organizačního diagramu. Obsazení formálních pozic by měl aktualizovat oblastní vedoucí, protože nese odpovědnost za udržování hejna ve své oblasti v co nejlepší kondici.[/teze]

Oblast můžeme v našich poměrech považovat za kraj, protože to ještě nějakou chvíli stačit bude. A ani Praha se zatím neblíží k magické hranici 150 lidí. Takže za mě, kdyby kraje fungovali takhle, tak to bude super.

Vlastně spíš než, že bych věřil, že to funguje. By mě vlastně zajímalo, zda to funguje. Protože jsem si vcelku jistý, že opačně to nefunguje - dát lidem funkci neznamená, že začnou dělat něco dělat. Lidi, kteří nic nedělali předtím, tak nezačnou nic dělat ani po získání funkce. Ale to už jsem psal dřív. Nicméně rozdávání funkcí je jedna z bolístek všech dobrovolnicky založených organizací. A Piráti se zatím nezdají, že by byli vyjímkou, spíš naopak... těch funkcí je tu kupa. A zrovna nedávno jsem četl, že přece všichni vědí, že ten a ten nic nedělá... ale stejně se počítá, že ten někdo něco udělá, protože má přece funkci... jasný ne. A nebo se rovnou zadává úkol, o kterém se se čeká, že ho někdo neudělá. Růst strany, který nás bezesporu čeká je skvělá přiležitost to změnit. První říct, co je potřeba dělat. Pak to začít dělat. A když se někdo přidá, tak ho řádně jmenovat/povýšit. A pokud to dělá s nadšení, dobře i zadarmo a straně by se hodilo, aby to dělal více, tak ho můžeme i začít platit, aby se té činnosti mohl věnovat více času.

KoDo si myslím, že do jisté míry splnili to, co měli - jen místo postupného zavádění tam, kde je potřeba a je k nim jasně definována agenda... se zavedli plošně, i tam kde to třeba nebylo potřeba nebo, kde nebyl vhodný člověk, který by mohl KoDo dělat. Na druhou stranu situace ve straně nebyla zavádění KoDo moc nakloněna OFFTOPICvzhledem k počtu členských podnětu, které to vygenerovalo..., tak je otázka, zda by postupné zavádění dopadlo líp. Takže se KoDo zavedli plošně - to sebou přineslo nějaké výhody a nějaké nevýhody. Obecně jsem rád, že KoDo vznikli. Určitě bych v tom chtěl pokračovat. Ale je potřeba odladit ty mouchy, které tam při zavádění vznikly a stále nejsou úplně vychytané, takže fungování KoDo v jednotlivých krajích se významně liší. Ale jak už jsem napsal dříve, nehodlám na KoDo nic významnějšího měnit až do komunálních voleb. Do té doby už bych měl mít jako případný PO jasnou představu o současném stavu OFFTOPICzískanou konzultaci s kraji i kam dál směřovat OFFTOPICřádně vydiskutovanou na fóru nebo osobně, třeba na PirateConu. Změnu pak lze aplikovat po komunálních volbách. A rovnou na Evropských volbách otestovat, zda to funguje. A pak už je konec mandátu. :-) Jedna z těch věcí, co mi přišli na KoDo trošku nešťastné jsou ty různé způsoby hodnocení a vykazování práce. Ale tak věřím, že to byl hodně politický boj vůbec něco prosadit, aby to do voleb přežilo námitky od CF...
Jakub.Nepejchal píše:A ta otázka na spolupráci je mířena i na to, kdo koho může "úkolovat"? KoDo momentálně spadají přímo pod celostátní PO, ale pokud existuje nějaké krajské PO, může koordinátora úkolovat, komu pak má odevzdávat výkaz své práce a kdo ho za to má platit? A co když krajské PO udělá akci a koordinátor si i vykáže, aby získal lepší ohodnocení?
Omlouvám se, ale todle jsou pro mě aktuálně technikálie, kterou si vůbec nemyslím, že by kandidát na vedoucího PO musel mít promyšlenou. Ano, je to díra OFFTOPICnebo spíš "exploit". Ale to nebudu spravovat rychlou záplatou, ale spíš větším se zamyšlením nad tím, jaké stavu jsou KoDo teď, co by se dalo změnit a jaké to bude mít zase jiné následky. Dovedu si představit přesun KoDo od PO pod jednotlivé kraje. Ale neumím z fleku říct, zda je to bude lepší než současný stav.
Přiznávám, že o lokálních PO toho moc netuším - rád si dostuduji, pokud je z čeho. Rychlý průlet stránkami jednotlivých krajů by naznačoval, že jste jediné lokální PO. Tak nevím, jak si to přebrat... :-)

Petr: Již jsem odpovídal, že? Ano, je to pro mě politická funkce.

Další otázky nevidím.
OFFTOPICObrázek

Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“