RV 32/2017 - Stanovisko k NATO

Republikovému výboru je svěřena moc zákonodárná. Republikový výbor schvaluje stranické předpisy, programové dokumenty a kandidátní listiny.

Moderátoři: Jednatele, Republikovy vybor

Pravidla fóra
Do fóra mohou psát členové skupin Republikový výbor, Vedoucí orgánů, Garanti a Účastníci. Do skupiny Účastníci se přidává na základě oprávněné žádosti v podatelně RV nebo jednateli, eventuálně předsedajícímu. Jednáním předsedají Jednatelé eventuálně Předsedající.
Do fóra hlasování píšou jen členové republikového výboru a předsedající.
Uživatelský avatar
Frantisek.Kopriva
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 2274
Registrován: 10 říj 2013, 20:37
Profese: poslanec
Bydliště: Mladá Boleslav / Praha
Dal poděkování: 4952 poděkování
Dostal poděkování: 2952 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 32/2017 - Stanovisko k NATO

Příspěvek od Frantisek.Kopriva » 12 kvě 2017, 18:27

Díky za připomínku. Prosím předsedajícího o opravu v úvodním příspěvku.
sněmovní profil |< >| veřejný kalendář |< >| Facebook |< >| Twitter

* místopředseda výboru pro evropské záležitosti
* delegát do PACE, předseda skupiny přátel Tibetu atd.

Uživatelský avatar
Ivo.Vlasaty
Republikový výbor
Příspěvky: 1956
Registrován: 31 led 2012, 09:15
Bydliště: České Budějovice/Praha 4
Dal poděkování: 7359 poděkování
Dostal poděkování: 3065 poděkování

Re: RV 32/2017 - Stanovisko k NATO

Příspěvek od Ivo.Vlasaty » 12 kvě 2017, 22:18

Jan.Lipavsky píše:Věta:
Angažmá naší nebo společné evropské armády mimo hranice EU nebo NATO je přijatelné pouze s mandátem OSN, který nesmí být překročen.

Přeloženo do praktické roviny to znamená, že libovolné zapojení české armády mimo EU, společných sil EU, resp. NATO by byla v pojetí Pirátů pod kontrolou veta stálých členů rady bezpečnosti. Rozuměj Číny, Francie, Velké Británie, Ruska a USA.
V tom musím dát Honzovi za pravdu, takový stav ani podle mě není žádoucí. Je potřeba dívat se na to stanovisko jako celek a ne jen optikou dílčích změn. A proto byla v mém návrhu zmínka o reformě OSN. Dlouho diskutované, zatím neprosazené. Je přece nepřijatelné, aby pět zemí, stálých členů RB, mohlo ve 21. století zablokovat jakoukoliv rezoluci jen na základě toho, že se počítají mezi vítěze 2. sv. války. Když oni, proč ne třeba Indie, Německo, Brazílie, Indonésie, ...?

Připomínám, že minulé jednání bylo o "mezinárodních strukturách", nikoliv pouze o NATO, a to se navzdory nadpisu nezměnilo. Pořád řešíme přinejmenším i společnou evropskou obranu. A proto je v něm alespoň drobná zmínka o OSN, jako důležité mezinárodní organizaci, jistě ospravedlnitelná.

Obecně si myslím, že OSN ztratila ve světě mnoho z vážnosti, mezinárodní právo je minimálně dvěma velmocemi co pár let bezostyšně porušováno a pokud tenhle trend nezvrátíme, konliktů neubude. A jestli se chceme vyhnout katarzi v podobě velkého konfliktu, je zapotřebí alespoň symbolický restart OSN. Byl bych rád, kdyby naše země zas jednou byla mezi těmi, kdo se o to aktivně snaží, jako na začátku devadesátých let. Jako Piráti taky myslíme globálně.

Když jsem Františkovi posledně k tématu před pár dny psal, sám jsem si vyškrtl i ", který nesmí být překročen." aby to neznělo extrémně (protože co si budeme nalhávat, mandáty OSN bývají tak striktní, že někdy je menší překročení ospravedlnitelné). Na problém s velkým "E" jsem taky upozorňoval. Posílal jsem mu i návrh, jak by mohlo vypadat znění, pro které bych bez problému hlasoval, tak ho pro představu zveřejním (nepředkládám to jako návrh) OFFTOPICpotěšilo by mě, kdyby to někomu připadalo dost dobré, aby to předložil sám :D ale už nechci předkládat alternativní návrh a být kritizován, že štěpím hlasy. Buď bude předložen návrh, který vyhodnotím jako dost dobrý, abych pro něj hlasoval, nebo nebude. S vyznačením změn oproti návrhu A v minulém jednání:
Stanovisko k mezinárodním bezpečnostním strukturám

Pirátská strana respektuje závazek České republiky vůči NATO a EU podílet se na kolektivní obraně v případě napadení našich spojenců, jak to vyplývá z článku 5 Severoatlantické smlouvy a z článku 42 Smlouvy o Evropské unii. Zároveň usilujeme o reformu těchto organizací, aby odrážely skutečnost změněného způsobu vedení válek a multipolárního světa ve reflektovaly realitu 21. století.

Chceme, aby se Eevropské státy staly v obraně soběstačnými, proto by měla Česká republika aktivně podporovat vznik fungující společné evropské obrany. Ačkoliv si uvědomujeme, že není možné tohoto cíle dosáhnout během jednoho volebního období, je nutné na něm začít systematicky pracovat. Je třeba vytvořit jasný mechanismus zajišťující dlouhodobě stabilní financování kolektivní obrany. Jako možnou cestu vidíme financovaní společné obrany přímo z rozpočtu Evropské unie.

NATO by mělo být zůstat obrannou aliancí založenou na sdílených hodnotách jako svoboda, demokracie, vláda práva a mírové soužití. Pokud se některá ze zemí NATO výrazně odkloní od těchto hodnotnaruší obranný charakter společenství, měla by alianci opustit. Nechceme, aby členové svým agresivním chováním zatahovali ostatní členy do válečných konfliktů. V mezinárodních sporech chceme upřednostňovat diplomatická řešení před silovými především v případech možných účastí na válkách mimo území členů NATO.Budeme usilovat o dobré vztahy a stabilitu v okolních regionech neagresivní pragmatickou politikou založenou na obhajobě lidských práv, společných mezinárodních projektech, spolupráci a férovém obchodu. Mezinárodní spory chceme řešit přednostně na půdě OSN. Té je nutné vrátit vážnost a reformovat ji. Angažmá naší nebo společné evropské armády mimo hranice EU nebo NATO je přijatelné pouze s mandátem OSN.
výsledné znění:
Stanovisko k mezinárodním bezpečnostním strukturám

Pirátská strana respektuje závazek České republiky vůči NATO a EU podílet se na kolektivní obraně v případě napadení našich spojenců, jak to vyplývá z článku 5 Severoatlantické smlouvy a z článku 42 Smlouvy o Evropské unii. Zároveň usilujeme o reformu těchto organizací, aby aby odrážely skutečnost změněného způsobu vedení válek a multipolárního světa ve 21. století.

Chceme, aby se evropské státy staly v obraně soběstačnými, proto by měla Česká republika aktivně podporovat vznik fungující společné evropské obrany. Ačkoliv si uvědomujeme, že není možné tohoto cíle dosáhnout během jednoho volebního období, je nutné na něm začít systematicky pracovat. Je třeba vytvořit jasný mechanismus zajišťující dlouhodobě stabilní financování kolektivní obrany. Jako možnou cestu vidíme financovaní společné obrany přímo z rozpočtu Evropské unie.

NATO by mělo zůstat obrannou aliancí založenou na sdílených hodnotách jako svoboda, demokracie, vláda práva a mírové soužití. Pokud se některá ze zemí NATO výrazně odkloní od těchto hodnot, měla by alianci opustit. Budeme usilovat o dobré vztahy a stabilitu v okolních regionech neagresivní pragmatickou politikou založenou na obhajobě lidských práv, společných mezinárodních projektech, spolupráci a férovém obchodu. Mezinárodní spory chceme řešit přednostně na půdě OSN. Té je nutné vrátit vážnost a reformovat ji. Angažmá naší nebo společné evropské armády mimo hranice EU nebo NATO je přijatelné pouze s mandátem OSN.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vlasaty za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Kopriva, Marek.Necada
Ivo Vlasatý
ivojr@seznam.cz
člen RV
člen MS Českobudějovicko, host v MS Praha 4
792446700

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 11618
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5015 poděkování
Dostal poděkování: 17992 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 32/2017 - Stanovisko k NATO

Příspěvek od Jakub.Michalek » 13 kvě 2017, 00:28

FYI na jinem miste ve stejne galaxii...

Stanovisko - mezinárodní vztahy
Republikové předsednictvo ukládá Jakubovi Michálkovi vyjít při zpracování bodu volebního programu obrana z následujících tezí:
Jsme součástí NATO a podporujeme vytvoření evropského pilíře obrany v jeho rámci. Podporujeme také věcnou diskusi o jeho fungování a vojenských operacích.
Hlasování:
PRO: Jakub Michálek, Ivan Bartoš, Martin Šmída, Vojtěch Pikal, Mikuláš Peksa.
Schváleno.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 4):
Frantisek.Kopriva, Ivo.Vlasaty, Michael.xChaos.Polak, Jan.Lipavsky
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů, vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Prosím obracejte se přednostně na poslance dle resortu či gesce. Na mě se prosím obracejte e-mailem, v akutních věcech po telefonu.
Šance pro nové nápady!

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Vedoucí krajského odboru
Příspěvky: 4215
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Vsetín
Dal poděkování: 3576 poděkování
Dostal poděkování: 3177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 32/2017 - Stanovisko k NATO

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 23 kvě 2017, 20:16

Petr Tkadlec a další - Jak přesně si představujete zásah bez mandátu RB? Že bychom pak dotyčným státům platili odškodnění přiznané MSD?
Tak já se rozhodně nehodlám ptát stálého člena RB, když jim budu napaden, jestli mi dovolí zásah proti jemu samotnému.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Jan.Lipavsky
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 924
Registrován: 21 srp 2013, 13:33
Profese: Analytik
Dal poděkování: 1178 poděkování
Dostal poděkování: 1644 poděkování

Re: RV 32/2017 - Stanovisko k NATO

Příspěvek od Jan.Lipavsky » 23 kvě 2017, 20:25

Petr.Tkadlec píše:
Petr Tkadlec a další - Jak přesně si představujete zásah bez mandátu RB? Že bychom pak dotyčným státům platili odškodnění přiznané MSD?
Tak já se rozhodně nehodlám ptát stálého člena RB, když jim budu napaden, jestli mi dovolí zásah proti jemu samotnému.
Takto už ta věta ale po mém zásahu přece nestojí.
Poslanec, místopředseda zahraničnícho výboru a výboru pro obranu PSP ČR, člen CF, KS Praha a MS Praha 6
Sledujte mě na Twitter | Facebook | Blog
Vizí Pirátů je svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost.

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Vedoucí krajského odboru
Příspěvky: 4215
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Vsetín
Dal poděkování: 3576 poděkování
Dostal poděkování: 3177 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 32/2017 - Stanovisko k NATO

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 23 kvě 2017, 20:29

No možná ne, ale stejně je to takové matoucí. Já bych z toho nejraděj OSN vynechal. Resp. chtěl bych znát stanovisko Pirátů na členství v OSN. :D
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Alexandr.Mansurov
Zahraniční odbor
Příspěvky: 1590
Registrován: 22 lis 2010, 16:56
Profese: programátor
Dal poděkování: 5096 poděkování
Dostal poděkování: 1994 poděkování

Re: RV 32/2017 - Stanovisko k NATO

Příspěvek od Alexandr.Mansurov » 24 kvě 2017, 04:02

Prevzal jsem predsedani.
Hlasovani probehlo. hlasovani-republikoveho-vyboru-f578/rv- ... 36978.html
Vysledek:
Alexandr.Mansurov píše: Ucast: 16
Pro A: 12
Pro B: 4

Pro postup do 2. kola bylo potreba 9. Do 2. kola postupuje pouze moznost A, ktera tak vyhrava hlasovani.
Navrh Frantiska Koprivy byl prijat. Republikovy vybor se usnesl takto:
Republikový výbor:
1) schvaluje předložené stanovisko,
2) ukládá Republikovému předsednictvu stanovisko zveřejnit.


Celé znění stanoviska:
Pirátská strana respektuje závazek České republiky vůči NATO a EU podílet se na kolektivní obraně v případě napadení našich spojenců, jak to vyplývá z článku 5 Severoatlantické smlouvy a z článku 42 Smlouvy o Evropské unii. Zároveň usilujeme o reformu těchto organizací, aby reflektovaly realitu 21. století.

Chceme, aby se evropské státy staly v obraně soběstačnými, proto by měla Česká republika aktivně podporovat vznik fungující společné evropské obrany. Ačkoliv si uvědomujeme, že není možné tohoto cíle dosáhnout během jednoho volebního období, je nutné na něm začít systematicky pracovat. Je třeba vytvořit jasný mechanismus zajišťující dlouhodobě stabilní financování kolektivní obrany. Jako možnou cestu vidíme financovaní společné obrany přímo z rozpočtu Evropské unie.

NATO by mělo být aliancí založenou na sdílených hodnotách. Pokud se některá ze zemí NATO výrazně odkloní od těchto hodnot, měla by NATO opustit. Nechceme, aby členové svým agresivním chováním zatahovali ostatní členy do válečných konfliktů. V mezinárodních sporech chceme upřednostňovat diplomatická řešení před silovými. Angažmá naší nebo společné evropské armády mimo hranice EU nebo NATO by mělo být podpořeno mandátem OSN.
Koncim jednani.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Alexandr.Mansurov za příspěvek:
Frantisek.Kopriva

Zamčeno

Zpět na „Republikový výbor“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host