Návrh na zrušení uzavírací klauzule

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni Tym Demokracie

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru meziresortního týmu Demokracie. Další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34733
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31649 poděkování
Dostal poděkování: 25739 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh na zrušení uzavírací klauzule

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jestli má být systém opravdu poměrný, tak by měl být jeden volební obvod. Pak by opravdu určitou skupinu voličů, třeba chovatele čivav, mohl zastupovat jediný poslanec. Sice by mnoho nezmohl, ale zastupoval by zájmy dejme tomu 200 tisíc lidí (nechce se mi to počítat) a sem tam by se mu povedlo ostatní přimět akceptovat "jeho" témata.

Ovšem je tu protiargument, že takovýto kandidát, řekněme z Ostravy, by měl největší šance právě tam, ovšem třeba v Plzni nebo Budějovicích by ho nemusel nikdo znát a tudíž ani volit. Také by to kladlo značné nároky na kandidátovu předvolební kampaň. Je snažší objet jeden kraj, než celou republiku a ne každý čerpá informace z těch Internetů.

Jako nejprůchodnější variantu vidím změnu volebního prahu na přirozený práh, tedy 1,0 poslance v každém kraji. Sice pořád zůstane jistá nespravedlnost, že Karlovarský kraj má méně poslanců než Plzeňský, a Plzeňský méně než Jihomoravský či Praha, ale co. ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18675
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33871 poděkování

Re: Návrh na zrušení uzavírací klauzule

Příspěvek od Martin.Kucera »

Petr Vileta píše:ice pořád zůstane jistá nespravedlnost, že Karlovarský kraj má méně poslanců než Plzeňský, a Plzeňský méně než Jihomoravský či Praha, ale co. ;)
Což lze řešit již navrženým sjednocováním dvojic menších krajů (tj. jedna dvojice bude jedním volebním krajem).

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Jakub.Michalek
Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
Příspěvky: 12342
Registrován: 22 čer 2009, 14:54
Profese: poslanec
Bydliště: Žižkov - Praha 3
Dal poděkování: 5385 poděkování
Dostal poděkování: 20706 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh na zrušení uzavírací klauzule

Příspěvek od Jakub.Michalek »

Přípravu návrhu mám na starosti já ve spolupráci s Martinem Madějem a Adamem Zábranským. Věc musí ještě posoudit republikové předsednictvo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvek:
Filip.Krska

Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a vedoucí resortního týmu Spravedlnost
Nenič mě, sloužím všem. :)

Uživatelský avatar
Ivo.Vlasaty
Místní předsednictvo
Příspěvky: 2233
Registrován: 31 led 2012, 09:15
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 8754 poděkování
Dostal poděkování: 3667 poděkování

Re: Návrh na zrušení uzavírací klauzule

Příspěvek od Ivo.Vlasaty »

Za mne jednoznačně podpora tomuhle postupu počínaje stížností. Nepovažuji za potřebné omezovat regionální strany a souhlasil bych s úpravou/sloučením volebních krajů. Nevím, jestli mohu nějak pomoci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivo.Vlasaty za příspěvek:
Filip.Krska

Ivo Vlasatý
České Budějovice
ivo.vlasaty@pirati.cz
792446700

Odpovědět

Zpět na „Demokracie“