Resortní tým Kultura - zápisy

Moderátoři: Vedouci resortnich tymu, Resortni tym Kultura

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Kultura. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Jaroslav.Nemec
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1808
Registrován: 24 dub 2009, 08:47
Profese: výtvarník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 3028 poděkování
Dostal poděkování: 2153 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Resortní tým Kultura - zápisy

Příspěvek od Jaroslav.Nemec »

1. schůzka sněmovního Týmu pro kulturu

Místo konání: Poslanecká sněmovna, zasedací místnost Poslaneckého klubu Pirátů
Den a čas konání: úterý 5. 6. 2018, 17:00–
Přítomni: Lenka Kozlová, David Wagner, Jaroslav Němec, Giuseppe Maiello, Vojtěch Ertl
Omluveni: Ondřej Polanský, Dominika Michailidu, Lukáš Funk, Vojtěch Franta
Hosté: Adam Kretschmer, Josef Herman, Marian Polický

Vedoucí týmu: Lenka Kozlová
Asistent týmu: Jaroslav Němec

Program

1. seznámení účastníků
2. report o činnosti v oblasti kultury ve sněmovně
3. náměty zúčastněných
4. rozdělení úkolů a určení termínu další schůzky

Zápis

Na úvod proběhlo krátké seznámení s přítomnými. Následoval Report o činnosti v oblasti kultury ve sněmovně, který obdrželi všichni v podrobnější verzi písemně.

V rámci námětů zúčastněných se probírala aktuální témata v oblasti kultury (např. kauza s narušením divadelního přestavení v Brně), dlouhodobé problémy (“... 30 let se to řeší a nevyřešilo…”), politické tlaky na ředitelé p.o., digitalizaci sbírkových fondů a krátce se hovořilo o novém památkovém zákoně.

Úkol: Vytvoříme menší tématické pracovní skupiny. Tým se bude scházet jednou za dva měsíce.
předseda zastupitelského klubu Piráti Praha 2 / výtvarník, kurátor architektonických výstav
https://praha2.pirati.cz/lide/jaroslav-nemec/ / http://jarnemec.cz
Uživatelský avatar
Stepan.Drtina
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1575
Registrován: 27 črc 2017, 19:16
Profese: Historik, radní Kutné Hory
Bydliště: Kutná Hora
Dal poděkování: 1657 poděkování
Dostal poděkování: 2558 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí Týmu pro kulturu

Příspěvek od Stepan.Drtina »

Resortní tým 11.10 2018 16:00
Místo: Poslanecký klub
Přítomni: Lenka Kozlová, Jan Čečrdle, Lukáš Funk, Giuseppe Maiello, Štěpán Drtina

Autorský zákon
vystoupení k autorskému zákonu (dále AZ) - Lenka bude spolupracovat mediálně s Ivanem.
návrh probrat na klubu, odsouhlasit a podat.
rozeslat k připomínkám a oponentuře - získat na svojí stranu zájmové skupiny, které budou mít prospěch z našeho návrhu, který by měly veřejně podpořit.
mít finanční analýzu o kolik to pomůže autorům.
prověřit provázanost s EU.

Financování muzeí
rozevírání nůžek mezi financováním velkých muzeí a galerií a menších regionálních muzeí.
velká muzea a galerie detailní financování a o menší není takový zájem. Řeší každou korunu.
náročná administrace na dotační programy a když to vyjde, tak se “opraví kousek střechy” - pouze příklad
tabulkové, celostátní platy - odměny nad rámec pouze v rámci rozpočtu
Lenka Kozlová (dále LK) dotaz na peníze přes kraje - současné financování je nesystematické a nemají přehled - Jan Čečrdle (dále JČ): spíš oni sami v tom nemaj přehled.
LK: možný systém na odklánění peněz.
JČ: nemělo by to fungovat na osobní přímluvy
LK: fungovalo by to tak právě běžně.
Lukáš Funk (dále LF): vzít si ke spolupráci AMaG? Analyzovat globální situaci?
JČ: vědecká činnost je obtížná - špatné vybavení.
Giuseppe Maiello (dále GM): vycházíte jenom ze své zkušenosti, nebo z nějaké globální?
Národní muzeum z AMaG vystoupilo kvůli jinému směřování.
V AMaG je sdružena většina, jsou tam jisté sekce - podle regionu, zájmu atd.
LK: v rozpočtu už lze přesouvat peníze z kapitoly do kapitoly. Byl byste raději pro variantu připravit pozměňovací návrh rozpočtu, nebo na tom pracovat dál a nechat návrh pro muzea na příští rok? 24.10 bude první čtení rozpočtu, druhé bude před vánocemi - čas rozhodnout se do konce listopadu.
JČ: lze to současně?
LK: ano, ale v příštím roce si lze pomoci s konzultacemi na ministerstvu.
JČ: teď bych se klonil k příštímu roku, ale kdybychom chtěli dávat pozměňovací návrh, tak jsme schopni něco málo připravit, ale spíš že na příští rok bychom připravili něco komplexnějšího.
GM: pokud pz, tak by měl být širší konsenzus a širší spolupráce.
JČ: příští rok se zdá reálnější.
LK: a do té doby se vystříbří financování přes kraje.
LF: Vy jste připravil nový dotační program pro muzea?
JČ: připravujeme návrh co by se dalo dělat s tím financováním muzeí.
LK: nechodit za úředníkama na MK bez ničeho, mít už data.
LK: muzeum za Mělníkem. Dostali dost peněz. Jsou tam vycpaná zvířata.
JČ: nikde není definice muzea, pouze sbírek.
LF: vystoupení z AMaG je velice skandální, zaměstnanci to tak považují, je to rozhodnutí managementu. Probíhá diskuze s odbory.

Vila Fiala
LK: informuje o stavu věcí
rozklad už prošel
Černochová je schopná, mají spolek, chtějí se starat o vilu.

Památkový zákon
památkový zákon zaříznut, to není dobré.
LK: Staněk nepracuje systematicky.
GM: Znám ho.
LF: Co bude dít s památkových zákonem?
LK: Nic, prostě se to uloží k ledu. Je možnost to zmedializovat.

Zákon o VPI
Podáván report.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Drtina za příspěvek:
Roman.Pasek

Žij tak, abys nemusel nosit kytky na Národní za tmy v šest ráno - staré čínské přísloví

stepan.drtina@pirati.cz - SčK profil - facebook - twitter - instagram - 775 221 705

Uživatelský avatar
Stepan.Drtina
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1575
Registrován: 27 črc 2017, 19:16
Profese: Historik, radní Kutné Hory
Bydliště: Kutná Hora
Dal poděkování: 1657 poděkování
Dostal poděkování: 2558 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí Týmu pro kulturu

Příspěvek od Stepan.Drtina »

ZÁPIS ZE SCHŮZE TÝMU PRO KULTURU 07.02.2019
Místo: Poslanecký klub
Přítomní: Lenka Kozlová, Ondřej Polanský, Giuseppe Maiello, David Wagner, Vojtěch Ertl, Štěpán Drtina, Jan Fíla, Jaroslav Němec, Kristýna Boháčová, Anna Vašatová, Filip Smoljak, Lukáš Funk
Nepřítomní: Dominika Michailidu, Jan Čečrdle, Jiří Surůvka, Aleš Rezler

Úvod
Bod připomínky newsletter (David)
Neděláme:
Forum je mrtvé - Neinformujeme ohledně věcí, co děláme, špatná struktura
Vojta Ertl - Architekt + doktorand, Kolín, Povede komisi rozvoje
Anička Vašatová - Hlásila se na místo asistentky LK - Student, FSV MKPR
Kristýna Boháčová - Filosofie FHS - Hlásila se na místo asistentky LK
Newsletter - Pro členy strany informace - Samostatný newsletter za kulturu

Veřejnoprávní instituce v kultuře (Štěpán)
Pozměňovací návrh na funkci ředitelů veřejnoprávních institucí
Chceme to řešit hlavně v kulturních institucích
Dvě cesty
Vymezení jen v kulturních
Velký problém s tím mají muzea a galerie
Jde o odvolávání apod.
Chceme podobný systém jako mají ředitelé ve školství
Nejen v kultuře ale na všechny neziskovky
M. Archalous
Check: zákon 203/2006 sb.
Našel skulinu
Řeší to ministerstvo kultury
Neveřejně
Proběhla interpelace
Ministr mlží, kdy to chce zveřejnit
Souvisí to s transformací neziskových org.
Právní postavení ředitelů není nijak ukotvené
Rada si může v podstatě dělat co chce

Památkový zákon (Ondřej Polanský + Jar. Němec - projekt)
Nový od 2011/2017
Současnost
Už na tom dělají na ministerstvu
Osekávají, předělávají novelu
Nevíme, kdo na tom vlastně dělá
Chtějí pravděpodobně vysekat archeologie
3 varianty (dějí se vlastně najednou)
Úplně nový zákon
Do září alespoň novela
Zároveň chtějí vyříznout archeologii
Zřejmě kvůli zjednodušení stavebního řízení
Řešilo se památkový zákon + archeologie
Pirátské priority (v prezentaci)
Účast spolků na ochraně architektonického dědictví
Stávající zákon podíl spolků nepředpokládá
Odborné vyjádření při posuzování prací na kulturní památce nebo nemovitosti v památkovém území
Účast národního pam. Ústavu na rozhodování orgánu památkové péče
Ohrožení kulturní památky a nemovitosti v památkovém území a nutné zabezpečovací péče
Práva a povinnosti vlastníka kulturní památky
Chybí zejména souhrn práv
Regulace a vyvlastnění chátrajících a prázdných nemovitostí
Je nutné definovat pravidla pro vyvlastnění – povinný prodej kulturní památky
Priority by se měly přetavit v pozměnováky současného pam. zákona
Vystřelit do června

Plán pro rok 2019
3 semináře jsou v plánu
Ve společnosti chybí dialog
Nádraží Vyšehrad
Všechny strany ho chtějí zachránit
I magistrát
Tzn → všichni to chceme, tudíž potřebujeme legislativní změny
PR
Výstavy v PS
Odborné semináře
Památková péče ve stav. právu
Zákon o ochraně památkového fondu vs novela zákona č. 20/1987 sb., o státní památkové péči?
Kulatý stůl
Na základě konsenzu ze seminářů bude vytvořena skupina → kulatý stůl k legislativním úpravám vztahujícím se k ochraně památkového fondu
Ideální to všechno stihnout do červen 2019
Dotaz:
V novelách je něco s archeologií? → ne
Záchranný arch. Výzkum
Platí ten, z jehož činnosti ta potřeba vznikla
Ne, 2 možnosti
Komerční stavba je z jeho kapes
Vlastní rodinný barák v podstatě nic neplatí
Návrh: podělit se o náklady 50/50 na výzkum
Než vyhazovat pozměňováky hned ven tak počkat na to, co ministerstvo vyhodí
Znovu interpelovat
Zjistit, s kým do toho jít ve sněmovně

Piratecon
Protlačit kulturu mezi zájemce a členy, co chtějí spolupracovat
forma
Diskuse o muzeích, galeriích apod +digitalizace
Propojení lidí
30.3. Venuše ve Švehlovce
Např. ředitelka galerie Benedicta Reidta z Loun, Jan Čečrdle ředitel oblastního muzea Slaný, zástupce Nár. knihovny Jiroušek
Nápad: Marcela Straková - galerie
Adam Krečmar – knihovny
Daniel Doležal - Státní oblastní archiv Praze
Jiroušek Národní knihovna
Ondřej Profant (digitalizace)
David Marhold
Studuje historii germanistiku

Různé
Úkol: oslovení našich zastupitelů
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Drtina za příspěvky (celkem 2):
Roman.Pasek, Veronika.Nguyenova

Žij tak, abys nemusel nosit kytky na Národní za tmy v šest ráno - staré čínské přísloví

stepan.drtina@pirati.cz - SčK profil - facebook - twitter - instagram - 775 221 705

Uživatelský avatar
Stepan.Drtina
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1575
Registrován: 27 črc 2017, 19:16
Profese: Historik, radní Kutné Hory
Bydliště: Kutná Hora
Dal poděkování: 1657 poděkování
Dostal poděkování: 2558 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí Týmu pro kulturu

Příspěvek od Stepan.Drtina »

ZÁPIS ZE SCHŮZE TÝMU PRO KULTURU 21.3. 2019
Místo: Poslanecký klub
Přítomní: Lenka Kozlová, Štěpán Drtina, Jan Fíla, Jaroslav Němec, Tomáš Hába, Lukáš Wagenknecht, Karolína Žďárská, David Marhold

Program:
1. Piratecon - představení
2. Památky a stavební zákon (případný výstup z pondělního semináře)
3. Podpora tištěných médií pro menšiny - report
4. Vaše dotazy, připomínky a podněty


1. Chystáme piratecon ve Venuši ve Švehlovce 30.3., účast veřejnosti je vítána. Cílem pirateconu je propojit zástupce z řad galerií, muzeí, archivů a knihoven a zjistit, jak by naši zákonodárci mohli být užiteční při tvorbě legislativy, která se týká jejich institucí. Celou akci protne téma digitalizace a směřování EU v oblasti copyrightu, jež je jedno z nosných pilířů pirátské politiky.

2. Památky a stavební zákon: Lenka: L Černohorský pořádal seminář, máme kontakty na ministerstvu, L. Černohorský a O. Polanský mají pět priorit-na ministerstvu mají nějaké výhrady, chtělo by to sejít se s nimi. Času ještě bude dost, zatím je to jen záměr.

Jarda: zpracováváme připomínky, zákon neřeší památkovou péči a ochranu krajiny, Lukáš: budeme mít možnost v Senátu se ptát ministryně Dostálové, ať to jde z více stran.

Jarda: záměr řeší F. Elfmark, poslali dotaz Dostálové, dali jsme dohromady připomínky, navázal pondelni seminářem. Bylo by velmi vhodné projít si připomínky Nejvyššího správního soudu, a informace BIS - hlavně v souvislosti s institutem souhlasu a s korupcí. Záměr se nelíbí ani České komoře architektů, 12 ze 14 krajů měly cca 1600 zásadních připomínek, záměr je celkově špatně připravený. Jsou tam krátké lhůty-bojíme se, že úřady budou buzerovat kvůli garáži, ale složité stavby budou procházet, ptž zákon není jasný a nikdo mu nerozumí.
J: Záznam ze semináře dá na drive: Zásadní je myšlenka na jeden velký úřad, který by vše zjednodušil tím, že by dal pod jednu střechu byrokraty i odborníky. MPU to původně chtělo, teď ale změnili názor. Máme na to studii Parlamentního Institutu. Štěpán: V zákonu nejsou dobře definovány postupy při vyvlastnění.
L. : Zákon možná nebude včas předložen, teď půjde do připomínkového řízení a v červnu až možná do Sněmovny, uvidíme.

Lenka: na semináři se mluvilo o konferenčním vypořádávání připomínek. Už to skončilo? Lukáš: Ne, teď to stále ještě probíhá a snad i příští týden ještě.

3. Lenka: Podpora tištěných médií pro menšiny - neustále se snižují peníze pro cizojazyčnou menšinu-literaturu, na ministerstvu kultury nalezli 80 milionů a přidali jim je. Máme z toho radost.

4. Autorský zákon: Lenka-řešili jsme s Lukášem, v kolečku jsou dva návrhy y-SPD a ANO-nejsou dobře zpracované, chceme na ně nasadit nase pozměňováky. Prioritní témata jsou: malé provozovny, prázdná média, notoviny, osiřelá díla a také úprava daně, sleva na kulturní statky, srovnat daň na 10 % pro eknihy a audioknih.

Lukáš: je ve výboru pro veřejnou správu a komisi pro media-navrhuje tlačit z více stran, je však potřeba zajistit, aby návrh byl ale v souladu s evropským právem.
Lenka: ANO to podpoří-říkala to poslankyně Válková.
Luk: je málo času, je třeba to hlidat. Máme nějaké dobrozdání od EU?
Lenka: argumentace dvěma judikáty, že s EU je to v pohodě.

5. Ostatní: Ředitelé příspěvkových organizací: Štěpán: čekáme na pozměňovací zákon-aby veřejnoprávní instituce měly nastavena pravidla pro jmenování ředitele svých organizaci stejně jako to mají ředitelé základních škol, svoje funkční období, výběrová řízení atd. čekáme na oponenturu od F. Hajneho, pak se to dá podávat.

Lenka a David: Rozvířila se vlna kolem muzea umění Olomouc-divná stavba v památkové rezervaci. Kampaň za odvolán Staňka, protože jako primátor tam povolil divný věci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Drtina za příspěvek:
Roman.Pasek

Žij tak, abys nemusel nosit kytky na Národní za tmy v šest ráno - staré čínské přísloví

stepan.drtina@pirati.cz - SčK profil - facebook - twitter - instagram - 775 221 705

Uživatelský avatar
Tomas.Cabla
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 273
Registrován: 22 kvě 2017, 10:18
Profese: kuchař-číšník
Bydliště: Na Kapli 380, Napajedla
Dal poděkování: 249 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí Týmu pro kulturu

Příspěvek od Tomas.Cabla »

Zdravím,
Chci se zeptat. U nás v Napajedlích se snaží zrušit Napajedelský Hřebčín s chovem anglických plnokrevníků.Je to historická záležitost přes 130 let.

Bohužel nynějšímu majiteli koně nevydělávají a tak se rozhodl přeměnit zemědělskou půdu na stavební parcely a to s přispěním vedení města které mu jde na ruku.

Snažíme se, aby tento historický chov byl nadále součástí města. Nevím jakým způsobem nám můžete pomoct, ale jaký na to máte názor.

Informace :

https://napajedla.pirati.cz/aktuality/z ... ebcin.html

https://www.facebook.com/40473555669029 ... 205324192/

Dík za odpověď
Tomáš Čabla
Napajedla
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Cabla za příspěvek:
Stepan.Drtina
Nevěř ostnatému drátu, byť se stokrát tvářil jak stonek růže.
Karel Kryl
Uživatelský avatar
Stepan.Drtina
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1575
Registrován: 27 črc 2017, 19:16
Profese: Historik, radní Kutné Hory
Bydliště: Kutná Hora
Dal poděkování: 1657 poděkování
Dostal poděkování: 2558 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí Týmu pro kulturu

Příspěvek od Stepan.Drtina »

Zápis ze schůze rezortního týmu kultura 6. 6. 2019
Místo: Poslanecká sněmovna - místnost A55

Program:
1. Odvolání ředitelů Fajta se Soukupem - usnesení podvýboru pro kulturu
2. Návrhy na státní vyznamenání
3. Novela zákona týkající se postavení ředitelů kulturních příspěvkových organizací - report.
4. Knihovny - odpověď ministra Staňka na naší interpelaci
5. Vaše dotazy, připomínky a podněty - volná diskuze.
Přítomní: Jiří David, Lenka Kozlová, Štěpán Drtina, Honza Fíla, Tomáš Hába, Karolína Žďárská,
Giuseppe Maiello, Martin Archalous, Matouš Vanča, Vojtěch Pikal, Petr Fojtík, Janusz Konieczny

1. Odvolání ředitelů Fajta se Soukupem
L-můžeme nějak pomoci? Jaké jsou vaše informace? Jiří - jedná se o dlouhodobý spor mezi Staňkem a
Soukupem již z Olomouce z dob kdy byl Staněk primátor. Fajt se s ním svezl také, neumím říct, jestli
smlouvy s Fajtem jsou právně v pořádku, asi bude soud a uvidí se. Nedostal možnost připomínkovat
audit, který tam probíhal a v jeho průběhu byl odvolán. Občané Olomouce stojí za Domem umění,
krizový manažer je tam ok, naopak v Praze úplně mimo. Možná spojitost s nevraživosti mezi Fajtem a
prezidentem Zemanem. Linka s právníkem, kterého Fajt chtěl vyhodit a vyhodil - odešel do kanceláře
prezidenta. Národní galerie se zastaví na osm let, už dnes jediná tristní výstava, mnoho sponzoru se
stáhlo, v zahraničí si Fajta cení, nabízí mu možnost spolupráce v Londýne. Vázne komunikace se
zahraničím ve velké institucionální sféře, Fajt to uměl. V kultuře se spojili lidi, kteří se nemusí, mladí,
stáři, všichni proti Stankovi. Co s tím? Teď s novým ministrem (snad) se uvidí. L-stála by zato schůzka
s ním? J- Soukup zůstává na místě, protože onemocněl-může se to ještě vrátit. L- kulatý stůl s lidmi
z ministerstva? Počkat, až se vymění? J-Šmarda si prý přivede nove lidi. Setkaní by bylo fajn udělat.

2. Návrhy na státní vyznamenání-odkaz na dokument
Usnesení Podvýboru pro přípravu návrhů na propůjčení nebo udělení státních vyznamenání ze 4.
schůze ze dne 30. dubna 2019: https://www.psp.cz/sqw/text/text2.sqw?idd=157665
VP-navržených je více, než v minulém roce-na plénu by se mělo hlasovat za dva týdny. Seznam je
dohledatelný na disku (viz nahoře), na klub to půjde v úterý. Dál se probírají jednotliví kandidáti.
Následuje rozbor jednotlivých kandidátů Matoušem, Vojtou, Januszem a Petrem. Problematický je
Bohumil Laušman, kvůli jeho negativní roli během února 1948. Dále Tichomir Mirkovič ze svazu
legionářů, podle Giuseppeho možná kolaboroval-potřebujeme dobrozdání pamětníků, Petr by se
toho mohl ujmout. Karel Hrubý již dostal řád TGM a medaile za zásluhy je tedy podle Matouše hloupý
vtip, protože se jedná o výrazně nižší vyznamenání. Nesouhlas vyvolal také Josef Kalbáč. Jedná se prý
o stranickou nominaci a skutečné zásluhy nejsou úplně zřejmé. Nakonec Jiří Mašek je aktivním
politikem, dokonce současným poslancem-zákonodárný sbor by neměl jednoho ze svých současných
členů vůbec takto hodnotit. Mezi pirátské návrhy patří medaile za zásluhy 3. stupně pro Karla Kováře
a Adama Ondru.

Body 3-5 byly kvůli nedostatku času odloženy na další schůzi rezortního týmu.

Žij tak, abys nemusel nosit kytky na Národní za tmy v šest ráno - staré čínské přísloví

stepan.drtina@pirati.cz - SčK profil - facebook - twitter - instagram - 775 221 705

Uživatelský avatar
Stepan.Drtina
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1575
Registrován: 27 črc 2017, 19:16
Profese: Historik, radní Kutné Hory
Bydliště: Kutná Hora
Dal poděkování: 1657 poděkování
Dostal poděkování: 2558 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí Týmu pro kulturu

Příspěvek od Stepan.Drtina »

Zápis z mimořádné schůze rezortního týmu kultura k památkovému zákonu 13. 6.

Přítomni: Lenka Kozlová, Tomáš Hába, Štěpán Drtina, Honza Fíla, Jarda Němec, Zuzana Kolaříková,
Lukáš Černohorský, David Marhold, Giuseppe Maiello

Program: 1. památkový zákon – seznámit rezortní tým s připravovanými změnami a v jaké fázi se
nachází

LC-popisuje stávající organizaci památkové péče. Navrhovaná změna: vynechat krajské a obecni
úřady - podobně jako v novele stavebního zákona, vznikne krajský památkový úřad - nebude to nový
úřad, vznikne přeměnou památkového ústavu – ulehčí to život projektantům, stále by podléhal
ministerstvu kultury.
L-proč se změnil názor ministerstva na statni památkový ústav?
LC-Staněk s tím nesouhlasil, teď po jeho odchodu se ukáže. Kdo by nás podpořil? Baxa nechce
vyjmout z ORP, argument, že mají místní znalost kraje, je lichá, NPU je má taky.
J-Krajské úřady to teď ovlivňují, i když by neměly, protože sedí v jednom baráku.
Š-jaký by byl odvolací úřad?
J-viz pyramida v prezentaci: krajské památkové úřady/státní památkový úřad/Mk. Jde o to určit jasně
mantinely a odstranit dvojkolejnost.
J-návrh organizačního uspořádání památkových úřadů a památkových organizací?
LC-upravují se ještě výše pokut - sjednocují se pro fyzické a právnické osoby a jsou zdvojnásobeny a
dále se mění i některé další technické detaily.
S-mění se nějak podmínky v případě, že se majitel o památku nestará?
LC-jedná se jen o předkupní právo – nabídnout ji MK, které osloví dotčené samosprávné celky.
J-cílem je, aby žadatel musel kontaktovat úřad jen jednou-ten úřad to již potom celé zprocesuje sám.
Kompetence krajských orgánů jsme dali obcím, protože mají blíž k občanům. Upravujeme i význam
toho, co představuje kulturní památka – původní zákon je totiž z roku 1987 a nepočítá například ani
s možností soukromého vlastnictví.
LC-je potřeba prověřit, zda není potřeba zasáhnout do kompetenčního zákona.
L-nerozumím tomu, že stavební zákon s památkovým nemá nic společného?
LC-památky jsou velmi specifické, MMR nechce, aby jim do toho někdo kecal.
J-teď doděláváme důvodovku, řešíme, kolik to bude stát a LC-jak se mediálně vypořádat s otázkou
změněných pravomocí samospráv.

Základní myšlenka připravované novely: Zřízení Národního památkového úřadu a zakotvení role spolků při ochraně památkového dědictví.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Drtina za příspěvky (celkem 2):
Jaroslav.Nemec, Veronika.Nguyenova

Žij tak, abys nemusel nosit kytky na Národní za tmy v šest ráno - staré čínské přísloví

stepan.drtina@pirati.cz - SčK profil - facebook - twitter - instagram - 775 221 705

Uživatelský avatar
Stepan.Drtina
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1575
Registrován: 27 črc 2017, 19:16
Profese: Historik, radní Kutné Hory
Bydliště: Kutná Hora
Dal poděkování: 1657 poděkování
Dostal poděkování: 2558 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí Týmu pro kulturu

Příspěvek od Stepan.Drtina »

Tomas.Cabla píše: 14 kvě 2019, 09:40 Zdravím,
Chci se zeptat. U nás v Napajedlích se snaží zrušit Napajedelský Hřebčín s chovem anglických plnokrevníků.Je to historická záležitost přes 130 let.

Bohužel nynějšímu majiteli koně nevydělávají a tak se rozhodl přeměnit zemědělskou půdu na stavební parcely a to s přispěním vedení města které mu jde na ruku.

Snažíme se, aby tento historický chov byl nadále součástí města. Nevím jakým způsobem nám můžete pomoct, ale jaký na to máte názor.

Informace :

https://napajedla.pirati.cz/aktuality/z ... ebcin.html

https://www.facebook.com/40473555669029 ... 205324192/

Dík za odpověď
Tomáš Čabla
Napajedla
Ahoj Tomáši. Omlouvám se za pozdní reakci. Neměl jsem toto téma na fóru "ve sledování". Seznámíme se s tím a dám vědět.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Drtina za příspěvek:
Tomas.Cabla

Žij tak, abys nemusel nosit kytky na Národní za tmy v šest ráno - staré čínské přísloví

stepan.drtina@pirati.cz - SčK profil - facebook - twitter - instagram - 775 221 705

Uživatelský avatar
Stepan.Drtina
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1575
Registrován: 27 črc 2017, 19:16
Profese: Historik, radní Kutné Hory
Bydliště: Kutná Hora
Dal poděkování: 1657 poděkování
Dostal poděkování: 2558 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí Týmu pro kulturu

Příspěvek od Stepan.Drtina »

Zápis z RT 31.10 2019

Přítomní: Lenka Kozlová, Lucie Chocholová, Jan Čečrdle, Tomáš Haba, Štěpán Drtina
Termín: 31.10
Místo: PSP

Úvodní informace k plánované rešerši. Část už máme, zbytek bude dodán postupně.
Rozevírají se nůžky mezi regiony a velkými institucemi - tohle jsou vstupní informace k financování jednotlivých muzeí
Cílem by mělo být ukázat, kde jsou konkrétně problémy a podněty pro přerozdělování financí ze státního rozpočtu
Máme připravených 6 PN k SR
Chceme, aby bylo více peněz pro programy pro regionální instituce
Příští schůzka se dohodne operativně - možné 12.12 14:00 - předběžný termín RT.
Projít se prozatimní data z rešerše a komentář k nim
NIPOS - statistická data z MK - zformulování dotazu na co se přesně ptát a co po nich chtít.
Zamyslet se, jestli by ty data nedotáhl Parlamentní institut
Měli by se rozjíždět nové operační programy, ale problémr je hranice návštěvnosti, které regionální instituce nemohou dosáhnout
Památkový zákon - odklad - údajně z toho vypadly regulační plány
Čeká se jak dopadne stavební zákon
Diskuze ohledně novely zákona 203.

Žij tak, abys nemusel nosit kytky na Národní za tmy v šest ráno - staré čínské přísloví

stepan.drtina@pirati.cz - SčK profil - facebook - twitter - instagram - 775 221 705

Uživatelský avatar
Stepan.Drtina
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1575
Registrován: 27 črc 2017, 19:16
Profese: Historik, radní Kutné Hory
Bydliště: Kutná Hora
Dal poděkování: 1657 poděkování
Dostal poděkování: 2558 poděkování

Re: Zápisy ze schůzí Týmu pro kulturu

Příspěvek od Stepan.Drtina »

Zápis z RT 12.12 2019

Místo: Zasedací místnost poslaneckého klubu
Přítomní: Lenka Kozlová, Ondřej Chrást, Lukáš Funk, Lucie Chocholová, Jan Kolátor, Martin Zelený, Martin Vopěnka, Filip Hrůza, Radek Morávek, Zdeněk Pobuda, Tomáš Vychopeň, Tomáš Reichl, Leoš Kyša, Ondřej Profant, Martin Kocanda, Ondřej Profant, Daniel Kolář, Martin Archalous, Ivan Bartoš

Program:

Muzea a galerie
NIPOS by měl dodat data pro rozšíření rešerše týkající se financování regionálních institucí. Snad je dodají do konce roku, uvidíme.
Nelíbí se nám, jak jsou regionální instituce financované, potřebujeme mít podklady pro případné konzultace na ministerstvu. Velkým problémem je též administrativní zátěž.
Aktuální: Plánované odvolání dvou ředitelů kulturních institucí v ústeckém kraji, kde vládne ČSSD, KSČM, SPD a SPO.
Lenka Kozlová předložila pozměňovací návrh (ST 488) ohledně zlepšení postavení těchto vedoucích.
Volná diskuze - nápady:
Potřeba řešit platy pracovníků v kultuře

Novela knihovního zákona
Shrnutí - čím se novela zabývá?
web harvesting
elektronické publikace a povinné elektronické výtisky
elektronická periodika
tiskový zákon - uznává existenci elektronických periodik
Zákon neodráží časovou dotaci zaměstnancům náhradu (kompenzaci) za přípravu elektronického výtisku
Otvírat kompenzace za papírové knihy by byla pandořina skříňka
Problém není v ceně knížky, ale v ceně administrace. Nakladatelé říkají, že pro všechny je to 12 milionů ročně dohromady pro všechny.
Bude se to vztahovat i na audio knihy, leč to není přesně definováno
Nakladatelé pošlou ceny nákladů, abychom to mohli na základě faktů zhnodnotit

Závěr:
Nakladatelé zásadně proti šíření povinného výtisku do krajských knihoven
Proti rozšíření přístupu k e-booku do všech poboček knihovny
Proti uvolnění díla po určité době
-
Hlavní problém je v tom, že knihovny nedisponují dostatečnými financemi na akviziční politiku (jedno jestli ebook, či tištěné)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Stepan.Drtina za příspěvky (celkem 2):
Roman.Pasek, Ondrej.Chrast

Žij tak, abys nemusel nosit kytky na Národní za tmy v šest ráno - staré čínské přísloví

stepan.drtina@pirati.cz - SčK profil - facebook - twitter - instagram - 775 221 705

Odpovědět

Zpět na „Kultura“