Transformace v podání Michálka - diskuze

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Dal poděkování: 2258 poděkování
Dostal poděkování: 5370 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Transformace v podání Michálka - diskuze

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 29 říj 2017, 17:15

Jan.Kochert píše: Namísto aby CF dostalo rovnou nabídku na dvě místa ve strategickém týmu, protože
a) jde o náš nejvyšší orgán
Dobře, ale existují členové RV volení CF. Neměli bychom, pokud nám jde o např. zastoupení celoplošných menšinových názorů napříč kraji, spíše tedy požadovat zvýšení členů RV volenýh přímo CF? (sám jsem tuto funkci zastával léta, nevím jestli dobře). A neměli bychom tedy chtít, aby aspoň část zástupců RV v tom novém týmu byli zástupci CF v RV?

Je to sice kumulace funkcí, ale současně - zpřehledňuje to kdo má co za úkol, protože proč zase vytvářet novou funkci skoro na úrovni RV, která zase ale nemůže hlasovat v běžném RV (samozřemě: RV měl být tímto "strategickým týmem" od začátku, ono je to celé takové štěpení a zdvojování orgánů, dá se říct)?

Celé mi to přijde takové.. nestačilo by prostě spíš zjistit, jestli by nešlo rozšířit funkce RV, případně složení RV, případně definovat ten strategický tým jako předsednictvo+RV? Kdo je v RV natolik "nepřizpůsobivý", konfliktní nebo neaktivní, že ho nejde zahrnout do strategického týmu?

Někdy se bojím, že se v té naší vnitrostranické byrokracii fakt ztratíme.. v zakládání nových a nových orgánů jsme fakt dobří, ale neznamená to náhodou tedy, že ti lidé, kteří napsali ty minulé stanovy a řády, u nichž se ukázalo, že nefungují dobře, tedy v tomto selhali? a neměl by teď dostat šanci reorganizovat stranu někdo jiný, kdo to dosud nezkusil?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvek:
Vit.Jurasek
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Profese: právník
Dal poděkování: 414 poděkování
Dostal poděkování: 2205 poděkování

Příspěvek od Jiri.Janecka » 29 říj 2017, 18:08

Michael.xChaos.Polak píše:
Někdy se bojím, že se v té naší vnitrostranické byrokracii fakt ztratíme.. v zakládání nových a nových orgánů jsme fakt dobří, ale neznamená to náhodou tedy, že ti lidé, kteří napsali ty minulé stanovy a řády, u nichž se ukázalo, že nefungují dobře, tedy v tomto selhali? a neměl by teď dostat šanci reorganizovat stranu někdo jiný, kdo to dosud nezkusil?
Já myslím, že ne. Teda vlastně ano. Stanovy a řády fungují dobře. Jenom je málokdo čte. Normální člen jakéhokoliv spolku v něm hledá prostor, ve kterém může říct to, co má na srdci. Obvykle to jsou členské schůze, u nás CF. Pak se třeba diví, že s tím nikdo nic neudělal no a dozví se, že to sice řekl, ale není to zapsané tam, kde to má být zapsané a tím pádem to není vůbec směroplatné. To jsou prostě vyjímeční lidé, kteří jsou ochotní trávit čas tím, že si čtou paragráfky a hledají v nich to, co tam vlastně původně vůbec nebylo. Takové lidi musíme obdivovat, potřebuje je každá organizace, ale taky je potřeba je maximálně hlídat a nakonec většinou vykopnout, což už ale většinou bývá pozdě. A to je myslím od počátku omyl celé Pirátské strany, že se dá nějak institucionálně bránit tomu, aby se něčí moc příliš nezvýšila a zároveň tvrdit, že osobní lidská stránka není podstatná. Tedy, že se nemá hodnotit, kdo s návrhem přichází. Nevím, kdo vymyslel, že argumentace ad hominum je nějaký argumentační faul. No, možná že je, ale jinak jde o historicky osvědčenou metodu.

Lukas.Hejduk
Člen KS Vysočina
Profese: Bookmaker v sázkové kanceláři
Dal poděkování: 396 poděkování
Dostal poděkování: 626 poděkování

Příspěvek od Lukas.Hejduk » 29 říj 2017, 20:35

Nemám zatím úplně jasnej názor na ten celej upgrade, ideovej tým aj. Ale strašně bych chtěl požádat všechny volené představitele, aby si uvědomili, že jsou ve straně, která o sobě halasně vykřikuje, jak je budovaná odspodu a že (jak sám rád říká Ivan) jsou jen prodlouženou rukou těch, kteří je do těch orgánů zvolili. Takže takový ty kecy, že "jste si nás zvolili, tak nám dejte důvěru" a případně, že není čas věc prodiskutovat, si strčte za klobouk.
Já jsem vždycky nesouhlasil s těmi lidmi kteří se tady rozčilovali, že každá drobnost v kampani, která se do detailu neprobrala, je špatně, protože jsem fakt věřil tomu, že tehdy na to nebyl ten čas. Otázka je, kdy na to čas bude a kdy se zase začne všechno řešit pěkně od zdola a ne v uzavřenej kruzích někde v PiCe (v lepším případě) nebo na facebooku (v tom horším). Takže jsem od počátku věřil, že naši poslanci budou od první hodiny reportovat každej prd o svojí činnosti, o každym kroku se budou radit a sdílet ho s lidmi kteří je tam dostali (my řadoví členové a taky voliči). Faktem je, že o většině poslanců za ten týden (ok, já vím je to jen týden, ale...) nebylo absolutně slyšet, poslanecký klub si i poměrně závažné věci rozhoduje sám (třeba o vedení sněmovny a další).
Analogicky se tady pak přichází s robustníma reformama a strategickym týmem, který zásadně ovlivní budoucí směřování strany a taková věc se formálně nepředloží CF? A na forum se to dostane jen proto, že to náhodou někdo najde na redminu, místo aby tu o tom proběhla (klidně časově omezená) debata než se vůbec jasně řekne, že něco takového budeme dělat? V čem jsme potom ta strana budovaná zdola? Co přesně to v tomhle případě znamená?

Tak možná jsem mimo, ale po přečtení celé té diskuse (kde samozřejmě nereaguje moc relevantních lidí, kteří s tím nápadem přišli) a po tom, co jsem si ještě jednou přečetl ten příspěvek o tom, že na vyčerpávajíc diskusi není čas (tak jste na to asi měli být připraveni a vést tu diskusi dopředu, ne?), tak mě to už trochu vadí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvky (celkem 8):
Marek.Necada, Vit.Jurasek, Jan.Kochert, next_ghost, Tomas.Vymazal, Rostislav.Reha, Dominika.Michailidu, Matej.Sonka
+420 777 212 272
Bydlím aktuálně v Brně-Žabovřeskách.

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Dal poděkování: 2258 poděkování
Dostal poděkování: 5370 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 29 říj 2017, 21:19

Pokud je "strategický tým" prostě o tom, že nějací lidé se budou někde scházet a radit se, tak by to samo o sobě ještě nebylo nic tak nepřirozeného.. a že většina budou lidi s nějakou funkcí ve straně, je také pochopitelné. Já jsem vlastně byl na neformálnější fungování vždy zvyklý a cítím se v takových společenstvím lépe, než ve strukturách s pevnou hierarchií.

Co je na tom vlastně jediné divné, je to, že struktura, která z definice je neformální (a jako takovou jí nejde napadnout) začíná hrozně řešit svojí formální strukturu - tedy kolik tam bude zástupců za jaký orgán strany, apod.

Take vlastně nejde o to, že by bylo něco nutně špatně - ale spíš asi to, nad čím účastníci debaty kroutí hlavou je, že se vlastně (přirozeně vzniklá) neformální struktura náhle ustavuje jako poměrně jasně formální. Tohle je prostě rozdíl v přístupu např. mezi sportovním týmem - tam bývá počet hráčů a jejich funkce pevně daná pravidly té ktré hry - a třeba hudební kapelou, která kromě stálých členů s převažujícími rolemi/přiřazenými hudebními nástroji může mít třeba hosty, sbor, jednotliví členové mohou dostat prostor k improvizaci, apod. (no a pak jsou ještě samozřejmě obory i pro naprosté sólisty).

Na jednu stranu... příčné struktury, které se vymykají běžnému hierarchickému uspořádání, jsou tedy v zásadě pozitivní věc. Příčné struktury, které se ale současně snaží nějak formalizovat, vyvolávají určité otázky. Podle mě je stejně jasné, že si Jakub bude dělat víceméně co chce, resp. radit se s kým chce - ale strašně se tu míchají jednotlivé prvky organizace - do skoro-formálně ustavené struktury se zástupci nevolí, ale brainstormují a vůbec je to takové nějaké ... korporátní.

Já vím... zafungovalo to u voleb a navíc teď jsou z naší party v parlamentě poslanci a jednají s jinými a najednou zjišťují, že v v politice je ve skutečnosti obvyklé mít daleko větší volnost a ne "být někam zvolen" a členové a aparát strany jsou spíš jen takový (obvykle placený) kompars. Management volební kampaně se ukázal jako super, a tohle má být.. pokus o pokračování.

Kdyby se rovnou řeklo, že strategický tým je neformální skupina vedení, která si členy nad rámec oficiálních funkcí jmenuje sama, a móóžnáá se s někým poradí, tak by to byl takový férovější přístup. Problém s ústavením formálního místo neformálního orgánu je např. tenhle dokument https://www.pirati.cz/program/psp2017/kodex-poslance/ - tam o žádném strategickém týmu není zmínka, pouze o poslaneckém klubu ... a teď co jako? znamená to, že poslanec bude hlasovat v souladu se strategickým týmem, nebo jak? Já prostě i chápu potřebu něco dělat nově a efektivněji.. ale proč tak brzo po volbách?

Já bych daleko víc uvítal konzultaci nadcházejících hlasování se všemi členy strany na fóru. Např. nevím, proč se podpořil předseda sněmovny za ANO, místo za ODS. Možná nebyla shoda u ostatních malých stran, možná to nešlo jinak ... ale teď má předseda sněmovný hlasy Pirátů a je z toho poprask. Přitom předseda za ANO byl i v minulém období, kdy ANO bylo druhou nejsilnější stranou. Je pravda, že tehdy existovala koaliční dohoda, která dnes neexistuje.. ale ANO tehdy za sebou nemělo takové skandály jako dnes. Sice jsme teď šalamounsky dodrželi slib, že ANO nepodpoříme.. ale současně jsme zajistili, že nikdo další (až do předčasných nebo prezidentských voleb) šanci jmenovat premiéra nezíská. Tedy bych uvítal prostor, kde bychom mohli "interpelovat" náš poslanecký klub a nějaký zástupce klubu by nám aspoň vysvětloval, proč to tak bylo.

Vůbec se mi nelíbí, že některé informace mám dřív z médií a že se ke mě nedostávají vnitrostranickými kanály. Postavení člena strany se stává v rostoucí míře bezvýznamené, takto.... a lidi, co mě/n8s volili, se ptají a není jim to zcela jasné a já rozhodně nejsem připraven obhajovat jakýkoliv krok, aniž bych mu sám rozumněl.. to už by nebylo to, co jsem původně chtěl dělat, to by byla čirá propaganda...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 2):
Jana Jirikova, Vit.Jurasek
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 25521 poděkování
Dostal poděkování: 18503 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 29 říj 2017, 21:31

Jestli někdo ví, jak starého pardála, nebo klidně dva zvolit, zahajte prosím okamžitě členský podnět v této věci, děkuji.
(S formulováním pak klidně pomůžu.)

EDIT: Jo a předpokládám, že až se ustaví ten transformační výbor, tak bude konkrétní strategii široce diskutovat a připomínkovat, nějakým vhodně participačním způsobem.

EDITII: taky očakávám, že to všechno nebude řešit jen ten výbor, takže kdo se chcete zapojit do nějakého "transformačního štábu", který pak bude zodpovědně řešit jednotlivé "upgradové úkoly" (systémy, předpisy, hospodaření ,školení členů, vzdělávání základyn...) tak se pište třeba sem: https://pad.pirati.cz/p/tymproupgrade
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Olga.Richterova, Mikulas.Peksa
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Profese: programátor
Dal poděkování: 1067 poděkování
Dostal poděkování: 1498 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski » 30 říj 2017, 08:59

Martin.Kucera píše:Víš, když půl roku čteš "není čas informovat, bo kampaň", tak fakt není chuť dalších X měsíců poslouchat "není čas informovat, bo práce ve sněmovně". Či dokonce "fórum není potřeba".
no, tak tech dalsich X mesicu nemusi byt az tak moc. za chvili se prece zacne komunalni kampan :)
two beers or not two beers?

Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski » 30 říj 2017, 09:21

Michael.xChaos.Polak píše:Na tohle je odpověď jediná a navrhoval jsem jí i jinde - místo byrokratických obezliček jak zbrzdit nával členů prostě jasně definovat období, např. mezi posledními volbami a sestavením příslušného exekutivního tělesa, které z nich má vzejít (aktuálně vláda), kdy strana nové členy nenabírá - a nebo, pokud je nabírá, tak právě technicky jsou nějací čekatelé a nemají v přechodném období hlasovací právo.
Zni to docela logicky. A co tak to rozsirit na obdobi po kazdem vysloveni neduvery vlade (vytvorene bez nasi ucasti) - tech, odhaduji, tentokrat nbude vice jak dost? Co tak pozastavit nabirani clenu v obdobi pred kazdym zasadnim hlasovani ve snemovne? A co pred volbama? Muzes si predstavi jaka pakaz k nam naleze, kdyz pochopi jak se da strana vyuzit v komunalni politice?

Situace, kdy muze dojit k naruseni kontinuity nasi politiky, budou nastavat pravidelne, takze, si myslim, naprosto bezpecne bude jakekoliv nabirani novych clenu uplne zastavit, a tech co tady jsou, nechat rozhodovat jen kdy je na cas. :fet:

Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski » 30 říj 2017, 09:26

Petr.Vileta píše:Lze založit členský podnět na odvolání "starého pardála" ať se jím stane kdokoliv? :D Předpokládám, že ještě zvolen nebyl.
sorry, jako. chces odvolat nekoho koho jsi nevolil?

Jiri.Kaderavek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
Dal poděkování: 2430 poděkování
Dostal poděkování: 6747 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Kaderavek » 30 říj 2017, 09:33

Doufám, že jsem záměr správně pochopil. Pokud ano, pak si osobně myslím že bychom měli parafrázovat heslo "Stát jako firma" na "Strana jako software". Navrhuji transformaci řešit vybudováním open-source informačního systému členské organizace (PiratIS), který by byl založen na modulární koncepci (modul příspěvky, CF, RP, RK + workflows atp). Takový nástroj by byl jednak transparentní, zajistil open data, poskytl nezaplatitelnou službu tisícům členských organizací (kulturní a sportovní organizace, hasiči, myslivci), kteří se potýkají s podobnými problémy jako my. Zároveň by takové řešení bylo navýsost pirátské a umožnilo zapojit lidi, programátory, kteří se jinak do projektu s ohledem na své komunikační dovednosti nezapojí, ale mají zkušenosti s výstavbou SW projektů. Navíc lze v takovém případě použít metodiku vývoje SW a nebudeme muset vymýšlet jak celý projekt vést. Ještě podotýkám, že open-source nemyslím zadarmo, projekt manažer a hlavní vývojáři necht mají práci honorovánu, případně odměňovat dle rozsahu participace. Ještě jsem nezaregistroval, že by to někdo navrhl. takže je možné, že jsem mimo nebo ne zcela informován :) Hezký den.
Zakladatel České pirátské strany

Marek.Necada
Republikový výbor
Profese: silozpytec
Dal poděkování: 8177 poděkování
Dostal poděkování: 5460 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marek.Necada » 30 říj 2017, 09:41

Jiri.Kaderavek píše:OFFTOPICDoufám, že jsem záměr správně pochopil. Pokud ano, pak si osobně myslím že bychom měli parafrázovat heslo "Stát jako firma" na "Strana jako software". Navrhuji transformaci řešit vybudováním open-source informačního systému členské organizace (PiratIS), který by byl založen na modulární koncepci (modul příspěvky, CF, RP, RK + workflows atp). Takový nástroj by byl jednak transparentní, zajistil open data, poskytl nezaplatitelnou službu tisícům členských organizací (kulturní a sportovní organizace, hasiči, myslivci), kteří se potýkají s podobnými problémy jako my. Zároveň by takové řešení bylo navýsost pirátské a umožnilo zapojit lidi, programátory, kteří se jinak do projektu s ohledem na své komunikační dovednosti nezapojí, ale mají zkušenosti s výstavbou SW projektů. Navíc lze v takovém případě použít metodiku vývoje SW a nebudeme muset vymýšlet jak celý projekt vést. Ještě podotýkám, že open-source nemyslím zadarmo, projekt manažer a hlavní vývojáři necht mají práci honorovánu, případně odměňovat dle rozsahu participace. Ještě jsem nezaregistroval, že by to někdo navrhl. takže je možné, že jsem mimo nebo ne zcela informován :) Hezký den.
Souhlas. Podotýkám, že přinejmenším na některých neofficiálních kanálech se to v poslední době vcelku živě probírá (například zde o placených IT pracovnících, níže tamtéž ideově-technicky o nových technických systémech).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Necada za příspěvky (celkem 6):
Jiri.Kaderavek, Janka.Michailidu, Dominika.Michailidu, Ondrej.Kotas, Tomas.Klapka, Jan.Kochert
jednatel republikového výboru Pirátů
7ЗО 845 З7З
Долой царя!

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“