Rozdělení Středočeského kraje - anketa

Moderátor: PKS Stredocesky kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.

Jak chci rozdělit Středočeský kraj?

nijak (chci zachovat současný stav)
7
19%
Pražský kraj (sloučení Středočeského kraje s Prahou)
1
3%
širší Praha (připojení bývalých okresů Praha-východ a Praha-západ k Praze)
4
11%
vznik Kladenského a Mladoboleslavského kraje
3
8%
vznik Kladenského, Mladoboleslavského a Příbramského kraje
2
6%
vznik Kladenského, Mladoboleslavského, Příbramského a Kolínského kraje
3
8%
připojení některých obcí s rozšířenou působností (ORP) k jiným krajům (např. Mnichovo Hradiště k Libereckému kraji)
0
Žádná hlasování
připojení některých obcí k jiným krajům (např. Vlkaneč k Vysočině)
0
Žádná hlasování
rozdělení Středočeského kraje mezi okolní kraje
2
6%
posílení role okresů (regionálních center)
5
14%
zrušení všech krajů, zachování obcí s rozšířenou působností (ORP)
8
22%
návrh Jana Hřebíčka - Pražský kraj vcucne Kladno a pod., zbytek SčK bude rozdělen mezi okolní kraje
1
3%
další možnost 4
0
Žádná hlasování
další možnost 5
0
Žádná hlasování

Celkem hlasujících: 18 - Celkem hlasů: 36

Jan.Korbel
Krajské předsednictvo
Profese: IT
Dal poděkování: 2129 poděkování
Dostal poděkování: 1704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozdělení Středočeského kraje - anketa

Příspěvek od Jan.Korbel » 11 dub 2019, 22:16

Ondrej.Kalis píše:
11 dub 2019, 14:34
Mě by zajímalo, kolik středočechů toto tak emotivně řeší. Konkrétně mluvíš o okrese Praha-západ, kde je jediná ORP Černošice a myslím, že pokud by člověka z Roztok nebo Hostivice posílali vyřizovat papíry do Černošic, asi by jim vůbec nepoděkoval. Chápu, že pro obyvatele Černošic a okolí by to mohla být vítaná změna. ;) Každopádně pobočku v Praze pak už mívala jen ORP Brandýs n/L- St. Boleslav, kde mi to opět pro lidi např. z Klecan přijde výhodnější, zejména když nemalé procento z nich se v Praze reálně pohybuje.

Mimo Prahu-východ a Prahu-západ opravdu žádnou pobočku ORP v Praze mít nebudeš a jak často potřebuješ něco vyřizovat třeba na krajském úřadě? Mimochodem, v případě KÚSK se opět dostaneme do problému, že Praha se nachází uprostřed kraje a pokud bys vše přesunul z Prahy jen do jednoho města, budou mít obyvatelé zbytku regionu moc velkou radost. :D

Obecně by mě dost zajímala reálná míra krajského patriotismu mezi středočechy. Respektive v případě většiny krajů, protože to je něco tak umělého, že vůbec nechápu, jak k tomu někdo může mít silný vztah - možná tak občan krajského města, ale já třeba s Pardubickým krajem necítím žádnou hlubší vazbu a pokud mi někdo řekne, že Litomyšl je na Pardubicku, tak mám chuť ho obřadně utopit v Loučné (a velmi pomalu). :lol:
Emotivně? :-) Já mám do té Prahy taky lepší dopravu, do Černošic se jinak než přes Prahu hromadnou dopravou nedostaneme (2h cesta...). Ale i o tom je tohle vlákno. Praha má být "krajské" město pro Prahu a ne ještě pro obrovské SčK.

Patriotismus v SčK bude minimální, ale třeba v JčK existuje.
Středočeský profil | "Systémy, kterých se týká tato dohoda, jsou účty majitelky." -- NDA Pirátů

Jan.Hrebicek
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: manažer
Dal poděkování: 59 poděkování
Dostal poděkování: 108 poděkování

Příspěvek od Jan.Hrebicek » 11 dub 2019, 23:08

Zajímavé je, že se na více místech řeší stejná věc. Toto vlákno bylo založeno 4. 3. 2019, já jsem na stejné téma psal připomínku 28. 2. 2019 k Plánu udržitelné mobility Prahy a okolí (PUMPO), aniž bych o tom s nějakým Středočechem mluvil (viz FB skupina Rezortní tým pro Dopravu - Praha)

Svůj příspěvek bez úprav kopíruji:
"2. Zásadní připomínka pro sestavení a realizaci plánu udržitelné mobility
Scénář Praha efektivní byl doplněn v první řadě prvkem „intenzivní koordinace mezi úrovněmi státu, kraje, města a městských částí“. Zásadní souhlas.
A zde je třeba si říci, že Praha je v hodně jiném postavení než třeba Řím nebo Paříž. V Itálii existuje kraj zahrnující Řím a okolí (Lazio), ve Francii region zahrnující Paříž a okolí (Île-de-France). V Praze na kraji Prahy začíná Středočeský kraj, který Prahu nezahrnuje. Tento stav je pro dlouhodobý vývoj regionu středních Čech nevyhovující nejen z hlediska dopravy, ale i ostatních veřejných služeb pro obyvatelstvo.
Středočeský kraj zahrnuje obce s naprosto nesouměřitelnými zájmy a potřebami. Jsou v něm jak obce, které jsou z hlediska zájmů a chování obyvatel téměř faktickou součástí hl. m. Prahy, ale i obce vzdálené a čistě venkovské. Velmi dobře je tato situace vyjádřena ve sběru dat pro Analýzu a v Návrhu na obr. 5 na straně 17 Návrhu http://poladprahu.cz/uploads/assets/P+N ... 03-29_.pdf, kde je za řešené území označena pražská metropolitní oblast (PMO), která v sobě zahrnuje území od Prahy až po Kladno, Slaný, Mělník, Lysou nad Labem, Český Brod, Benešov, Dobříš a Beroun, tedy značnou část Středočeského kraje. V PMO aktuálně žije 2.028 tis. obyvatel (z toho Praha 1.128 tis.) a v roce 2030 by to mělo být asi 2.200 tis. (Praha 1.350 tis.).
Pokud chceme řídit Prahu a okolí efektivně a racionálně, je zapotřebí především začít pracovat na prosazení zřízení kraje „Praha a okolí“."

Z uvedeného je patrno, že navrhuji zřízení kraje "Praha a okolí" s územím od Prahy (včetně) až po rozšířenou územní působnost obcí Kladno, Slaný, Mělník, Lysou nad Labem, Český Brod, Benešov, Dobříš a Beroun (s možnými lokálními odchylkami). Mohlo by jít o přejmenování Středočeského kraje, k němuž by se připojilo hl. m. Praha a naopak by se od něj oddělily okrajové části a přičlenily k jiným krajům. Samozřejmě vím, že by tím Praha přišla o některé pravomoci a předala by je "svému" kraji. Ale pro celek by to bylo dle mého názoru funkčnější. Prosím Jiri.Snizek o doplnění varianty do hlasovatelných možností.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hrebicek za příspěvek:
Jiri.Snizek

Jan.Korbel
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Korbel » 12 dub 2019, 02:00

Fakt si nejsem jistý, jestli řešením velké díry ve velkém kraji je sloučit je a udělat megakraj širší Prahy. Evropa potřebuje upgrade, ale Černá díra ne :-)
Středočeský profil | "Systémy, kterých se týká tato dohoda, jsou účty majitelky." -- NDA Pirátů

Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Profese: dopravní inženýr
Dal poděkování: 801 poděkování
Dostal poděkování: 594 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.Kalis » 12 dub 2019, 08:28

Jan.Korbel píše:
11 dub 2019, 22:16
Emotivně? :-) Já mám do té Prahy taky lepší dopravu, do Černošic se jinak než přes Prahu hromadnou dopravou nedostaneme (2h cesta...). Ale i o tom je tohle vlákno. Praha má být "krajské" město pro Prahu a ne ještě pro obrovské SčK.
To mi nepřijde vůbec logické, navíc čemu vadí sídlo SčK v Praze? Většinou tam asi budou jezdit hlavně zaměstnanci, mám pocit, že moc běžné agendy občan na krajském úřadě neřeší. A ať už tam jezdí kdokoliv, zásadní vliv na zbytnou dopravu by podle mě přesun neměl. Fajn, lidi by nejezdili do Prahy, ale někteří by to měli blíž a jiní by jezdili přes Prahu, pokud by hypoteticky jezdili ze všech míst kraje rovnoměrně, tak se podle mě celková dopravní zátěž téměř nezmění (když nepočítám, že do nového sídla mají lidé odněkud celkově horší dopravu než do Prahy). Nespravedlivé to ale bude pro lidi, kteří to budou mít dál, a lze také očekávat, že člověk třeba z Mladé Boleslavi, který dnes pracuje na KÚSK, by si radši našel jinou práci než dojíždět denně na Kladno. Obdobně člověk od Jílového, který by měl denně jezdit do Černošic.

Administrativní rozdělení Prahy a Středočeského kraje má podle mě svou logiku (už v tom, že obojí jsou dost velké celky co do počtu obyvatel), ale chápal bych to jako čistě administrativní dělení. Tvářit se, že jádrem Středočeského kraje není Praha, mi přijde poněkud absurdní a neodpovídá to realitě.

A emotivní to je, pokud argumentuješ stylem ,,Praha má být" nebo ,,Praha nemá být". To jsou jen pocity. Bylo by lepší zaměřit se na věcnou stránku a na funkčnost.

Pokud by Piráti navrhli přesun ORP z Prahy do Černošic, kolik voličů v oblasti Jílového by to uvítalo?

A imho nejlepší by stejně bylo ty kraje zrušit.

Jan.Korbel
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Korbel » 12 dub 2019, 10:30

Ty to pořád bereš z pohledu pražáka. Největší problém SčK je to, že vpodstatě nutí své obyvatele jezdit hlavně do Prahy. Z různých důvodů, které se navzájem kumulují, což vysává zdroje a zatěžuje dopravu jedním směrem.

Nevím jak moc jsem běžný občan, ale na MěÚ Černošice něco vyřizuju tak jednou za rok až dva (na obou pracovištích).

Navrhovat přesun ORP z Prahy do Černošic je nepochopení, Černošice už ORP jsou, jen mají část svého městského úřadu v Praze. Dost možná i kvůli tomu, v jakém stavu je jejich současný MěÚ. Na tom se pracuje, ale nevím, jestli je v plánu přesun agendy z Prahy.

Podívej se na mapu ORP. Dává ti smysl budovat správní celky tohoto tvaru?

Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.Kalis » 12 dub 2019, 11:26

Jan.Korbel píše:
12 dub 2019, 10:30
Ty to pořád bereš z pohledu pražáka. Největší problém SčK je to, že vpodstatě nutí své obyvatele jezdit hlavně do Prahy. Z různých důvodů, které se navzájem kumulují, což vysává zdroje a zatěžuje dopravu jedním směrem.
Nemyslím si, že SčK nutí své obyvatele cestovat do Prahy, Praha je prostě přirozeným centrem regionu a to, co hledáš, je způsob, jak lidi donutit nejezdit do Prahy. Samozřejmě vím, že sídlo ORP je v Černošicích, ale za hlavní a správný důvod existence pražské pobočky, kde by podle mě měly být pokud možno všechny agendy týkající se celého správního obvodu, považuji lepší dostupnost pro řadu občanů.

To, aby se lidé dostali lidé museli méně cestovat na úřady, ať už z jakýchkoliv důvodů, lze řešit např. zvýšením počtu obvodů (což má i své nevýhody), tj. že např. Roztoky nebo Jílové by měly rovněž funkci ORP, ale i to mi přijde v dnešní době spíš nesmysl. Správnou cestou by podle mě měla být hlavně digitalizace, možnost vyřídit vše buď elektronicky nebo na jakémkoliv úřadě bez ohledu na místní příslušnost (takže kdo by chtěl pobočku v Praze, zašel by na magistrát, a kdo to má výhodnější v Černošicích, šel by tam, člověk z Jílového by klidně mohl jet do Benešova). V kontextu toho, že máme směřovat k digitalizaci, mi šoupání s úřady připadá jako nesmyslné téma.

A snahu donutit lidi ze Středočeského kraje po svém území jsme tu již také měli. Za hejtmana Ratha, který zavedl jízdné zdarma do škol, ale pouze těm, kdo žili i studovali ve Středočeském kraji. Dojíždějící do Prahy měli smůlu. Mně cokoliv podobného připadá jako extrémně špatný přístup.

Takovéto uvažování vede, pokud tedy má skutečný dopad, k výraznému posílení krajských hranic, což je daleko větší problém než to, jestli lidé cestují nebo necestují často do Prahy. Jasně, s Prahou je Středočeský kraj poměrně úzce propojený (a bohudíky za to), ale zkus si jet ze SčK veřejnou dopravou do jiných sousedních regionů. A zdaleka to není jen případ Středočeského kraje. Místo toho, abychom spolupracovali, vymýšlíme, jak posílit hranice ve vlastním státě? A to jsme strana, která má ambice v evropském parlamentu a chce se snažit o maximální propojení mezi státy EU? Tohle mi přijde jako totální protimluv.

A prosím, nenadávej mi do Pražáků, já Ti také nenadávám do venkovanů. Příště řekneš, že si to myslím, protože jsem třeba cikán, nebo jiná menšina? Takovéto osobní útoky do diskuse nepatří. OFFTOPICA když už bych na to chtěl reagovat, tak pro Prahu je také výhodné, pokud Středočeský kraj bude prosperovat, bude více soběstačný a nebude generovat obrovské intenzity dopravy do Prahy. Jenže zejména ten poslední bod (s dojížděním do Prahy) je podstatně složitější a není tak úplně zapříčiněn Středočeským krajem.

Jan.Korbel
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Korbel » 12 dub 2019, 13:11

Praha není Středočeský kraj. Centrem regionu je, protože byl vymyšlen kraj s dírou uprostřed. Aktuální spolupráce mezi Prahou a SčK je bohužel často výhodná jen z jedné strany.

Pokud ti označení pražák vadí, tak se omlouvám. Nevím, jak si říkáš. Mně vesničan nevadí ;-)

Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.Kalis » 12 dub 2019, 13:17

Jan.Korbel píše:
12 dub 2019, 13:11
Praha není Středočeský kraj. Centrem regionu je, protože byl vymyšlen kraj s dírou uprostřed. Aktuální spolupráce mezi Prahou a SčK je bohužel často výhodná jen z jedné strany.

Pokud ti označení pražák vadí, tak se omlouvám. Nevím, jak si říkáš. Mně vesničan nevadí ;-)
Regiony se nemají uměle vymýšlet, ale měly by odpovídat přirozeným potřebám. Mně označení Pražák nevadí, vadí mi, když ho používáš jako nálepku a vyvozuješ z toho závěry.

Mimochodem Praha je geograficky součástí středních Čech a nachází se víceméně v jejich středu. Snažit se to popřít nějakou vymyšlenou hranicí je nemálo absurdní.

Jiri.Snizek
Předseda krajského sdružení
Profese: školitel software pro veřejnou správu
Dal poděkování: 3914 poděkování
Dostal poděkování: 1871 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Snizek » 28 zář 2019, 18:42

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pražský_kraj Pražský kraj už existoval.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Snizek za příspěvek:
Dalibor.Zahora
721 356 719, jiri.snizek@pirati.cz, https://stredocesky.pirati.cz/lide/jiri-snizek/, předseda Krajského sdružení Středočeský kraj

Cílem politiky Pirátů je svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost. Protože jedině ta vede k moderní, udržitelné a prosperující ekonomice, která umožní vysokou kvalitu života v budoucnosti.

Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Ondrej.Kalis » 28 zář 2019, 20:15

Jiri.Snizek píše:
28 zář 2019, 18:42
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pražský_kraj Pražský kraj už existoval.
Jo, 11 let za KSČ a zahrnoval celé střední Čechy. Něco takového nechceš navrhovat, že ne? :mrgreen:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kalis za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Odpovědět

Zpět na „Středočeský kraj“