Otázky pro Lukáše Koláříka a PKS

Archiv z jednání krajského fóra


Moderátoři: PKS Jihočeský kraj, Krajsti predsedajici, KoKS Jihočeský kraj, Administrativa-KS Jihočeský kraj

Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2489
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1765 poděkování
Dostal poděkování: 2846 poděkování

Otázky pro Lukáše Koláříka a PKS

Příspěvek od Tomas.Valek »

Ahoj,

chtěl bych založit toto vlákno, protože si myslím, že nám jako členům krajského sdružení dluží @Lukas.Kolarik vysvětlení svého jednání. Zároveň bych touto formou rád veřejně oslovil i PKS, protože jsem se dnes dozvěděl, že k dané věci na včerejším jednání nezaujali žádné stanovisko, ačkoli je to dle mě na místě.

Lukáši, veřejně jsme se 13.7. dozvěděli o tvé rezignaci na pozici náměstka ministerstva tímto oznámením, které uvádělo, že jsi dobrovolně rezignoval 4.7. (s datem k 15.7.) z osobních důvodů.

Následně začaly vycházet zprávy na DeníkuN a dalších médiích. RP v dané věci přijalo usnesení, které označuje tvoje jednání za závažné a poškozující dobré jméno strany. Stejně tak říká, že tvoje rezignace nebyla okamžitou sebereflexí, protože k ní došlo s příliš dlouhým časovým odstupem. Dnes jsem se také od jiného člena PKS dozvěděl, že chceš nadále pokračovat v PKS našeho krajského sdružení a nevidíš důvod pro rezignaci. Ke svému jednání jsi na vysvětlenou zveřejnil tuto informaci. Jsem rád, že jsi věc otevřeně popsal, nicméně to ve mě vyvolalo další otázky, jež ti chci položit. Zároveň ještě doplním, že dle info ze Zulipu se daná věc měla odehrát 1.6. po oficiální akci MVČR, nejspíš šlo asi o Hasiče roku 2022.

1.) Z tvého vyjádření vyplývá, že jsi měl fyzickou potyčku se svojí sekretářkou Andreou D., která dle všeho byla tvojí milenkou, což vyšlo najevo už v létě loňského roku a vyvrcholilo to Janinou rezignací v RV a PKS na den přesně rok zpátky 1.6.2022. Ačkoli jsem již tehdy považoval za nepřijatelný vztah politika a jeho podřízené, měl jsem za to, že věc se záhy vyřešila a považoval jsem ji za Váš osobní spor, který se mě netýká. Bylo pro to pro mne překvapením, že tento vztah byl znovu obnoven (či trval, to nevím) a byl pravděpodobně hlavní příčinou vzniku konfliktu. Tak jak jsi jej popsal, došlo k vniknutí Andrey a jejího muže do vašeho pokoje, kdy Andrea zahájila útok na spící Janu, přičemž ji manžel zastavil, odešel, následně se asi něco stalo, protože nožem otevřela koupelnu, nicméně jsi si jí zabránil v dalším útoku, ke kterému tedy již nedošlo. Následně Andrea odmítnula odejít, takže se situace vyhrotila a tys ji fyzicky napadnul.

  • Pokud jste spali v hotelovém zařízení, dá se předpokládat, že váš pokoj byl zamknutý, jak se tam Andrea s manželem v noci dostali?
  • Chci se tedy zeptat, zda v okamžiku, kdy jsi si ji sám napadnul byla stále ozbrojená nožem?
  • Nepíšeš také, co se jí stalo. Jaké zranění Andrea od tebe utrpěla, musela také jako Jana vyhledat lékařské ošetření a zůstala také v pracovní neschopnosti?
  • A v neposlední řadě, mluvíš o incidentu, který útoku Andrey předcházel a odehrál se ten den dříve. Pokud daný incident v Andree vzbudil takovou obrovskou emoci, na základě něhož zaútočila na Janu a nechtěla vychladnout a útok opakovala, co bylo incidentem, jež tuto reakci spustil?

2.) Protože k tvojí rezignaci došlo až více jak měsíc od útoku, RP nám sdělilo, že nemůže být označena jako vyvození okamžité sebereflexe.

  • Proč jsi rezignoval na pozici náměstka až po 33 dnech od události, která ji vyvolala?
  • Rezignaci jsi označil za dobrovolnou, došlo k ní na zakládě tvé vlastní vůle bez vnějšího přičinění a nebyl jsi tak nikým vybízen, aby jsi ji podal, ať už zevnitř Pirátské strany nebo odjinud?

3.) Tvoje jednání se odehrálo v průběhu volby PKS, kdy se 3.6. konalo grillování v Netolicích, ze kterého jsi byl omluven s odůvodněním, že Jana spadla ze schodů. Následovala poté doba na rozmyšlenou do 8.6., poté následovala volba lídra, jíž ses nezúčastnil a následně 12.6. a poté 16.6. proběhla dvoukolová volba místopředsedů. Se členy jsi ještě komunikoval 8.6., nedá se tedy říci, že bys byl ve čtrnáctidenní izolaci. Každý člen má dle demokratického minima činit informovanou a objektivní volbu. Pochopil bych, že jsi nechtěl živou věc rozebírat veřejně, nicméně máme i vnitrostranické kanály, kde se tak dá činit, případně jsi nebyl povinnen se volby účastnit a mohl si z ní odejít. V této souvislosti bych rád připomněl jiného jihočeského člena, který preventivně vyvodil odpovědnost a odstoupil z primární volby jen pro podezření ze spáchání přestupku, které se neprokázalo, a neúčastnil se tak volby lídra a čela, ve které by pravděpodobně jinak uspěl.

  • I ve světle výše zmíněné skutečnosti se tě Lukáši ptám, proč jsi členům krajského sdružení zatajil, že si takto poškodil naše zásady a principy, dále veřejný obraz strany, jak ostatně konstatovalo i RP, a neinformoval jsi naše členy o této kauze?
  • Považuješ za možné, abys měl i nadále důvěru jako člen předsednictva, přestože se prakticky dá tvrdit, že jsi se do něj dostal za pomoci záměrného zatajení informace, což se běžně klasifikuje jako podvod? OFFTOPICPřipomenu, že rozdíly v hlasování v 1. kolem byly mezi 1. a 6. v pořadí jen 6 hlasů.

Vztah mezi podřízeným a politikem ve veřejné funkci je pro veřejnost, naše voliče a i naše členy nepřijatelný, jak se ukázalo i v nedávné věci kolem Jany Komrskové a Petra Beneše. Na základě této události je i zjevné proč, může to poškodit veškerou politickou práci a ublížit nám v naší kvalitní práci. Jako Piráti jsme na sebe vždy kladli výrazně vyšší laťky než ostatní strany, protože i naše nároky na výkon veřejné politiky jsou několikrát vyšší než je jinde zvykem. Žádám tě tedy Lukáši, abys mě i ostatním jihočeským členům na dané věci zodpověděl, když jsi to neudělal před konáním tvé volby do PKS. Děkuji.

Vážené jihočeské PKS, mám na vás všechny ostatní také otázku. Včera jste asi docela dlouho vše probírali na uzavřeném jednání, kde jste se tedy museli dozvědět všechny skutečnosti anebo jste alespoň měli možnost se na všechny zeptat. Protože jste ale členům nepředali žádné usnesení či váš společný postoj v dané věci, a protože jako předsednictvo máte zodpovědnost mj. i za politický obraz strany nejen v kraji, tak mě zajímá, jak se zachováte. Příští rok nás čekají evropské a krajské volby, které budou naprosto zásadní pro fungování sdružení v dosavadních parametrech. Nemůžeme si dovolit dělat chyby, protože nám je naše politická konkurence neodpustí. Můj dotaz je tedy prostý.

  • Jaký postoj zaujmete ve věci Lukášovo útoku a jak se k celé věci postavíte?

Děkuji také za odpověď

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Valek za příspěvky (celkem 4):
Martin.Sterba, Pavel.Franc, Tomas.Marik, Leonard.Varga

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Zuzana.Kudlackova
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 655
Registrován: 12 říj 2016, 17:18
Profese: Chůva
Dal poděkování: 880 poděkování
Dostal poděkování: 596 poděkování

Re: Otázky pro Lukáše Koláříka a PKS

Příspěvek od Zuzana.Kudlackova »

https://redmine.pirati.cz/issues/42653 Kolis pozastavil své členství. Čímž jsou pozastaveny i všechny jeho vnitrostranické funkce. Ostatní věci, které bys chtěl vědět, podle mne není vhodné diskutovat veřejně. Ze včerejšího PKS bude předpokládám zápis. Počkala bych si na něj.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Zuzana.Kudlackova za příspěvek:
Petr.Tresnak
Zuzana Kudláčková- MS Českobudějovicko
"Naděje není to přesvědčení, že něco dobře dopadne, ale jistota, že má něco smysl - bez ohledu na to, jak to dopadne."
Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2489
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1765 poděkování
Dostal poděkování: 2846 poděkování

Re: Otázky pro Lukáše Koláříka a PKS

Příspěvek od Tomas.Valek »

Zuzana.Kudlackova píše: 27 črc 2023, 21:54

https://redmine.pirati.cz/issues/42653 Kolis pozastavil své členství. Čímž jsou pozastaveny i všechny jeho vnitrostranické funkce. Ostatní věci, které bys chtěl vědět, podle mne není vhodné diskutovat veřejně. Ze včerejšího PKS bude předpokládám zápis. Počkala bych si na něj.

Díky za info. Pozastavení členství je nicméně nutné doručit příslušnému předsednictvu, co je ale důležitější, je že, pozastavením člen přichází o členská práva jen dočasně, navíc je stále členem strany, proto se na něj mohu obracet s otázkami a podněty.

Nikde tedy není uvedeno, zda vyvodil odpovědnost i jako člen PKS, takže jsou za mne ty otázky stále validní.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Valek za příspěvek:
Martin.Sterba

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Vaclav.Urban
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 779
Registrován: 04 čer 2010, 11:34
Profese: redaktor, publicista a nakladatel
Bydliště: U Nádraží 783/II, 37701 Jindřichův Hradec
Dal poděkování: 555 poděkování
Dostal poděkování: 1152 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky pro Lukáše Koláříka a PKS

Příspěvek od Vaclav.Urban »

To se ptáš veřejně na základě informací z neveřejného fóra? A neveřejné to bylo hlavně kvůli ohledu k dětem aktérů... No, ty jsi hvězda.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Urban za příspěvek:
Vaclav.Kubaljak
"Snad nic není pro politiku, ale i pro život tak důležité jako poznávat lidi. Poznat ty pravé a povolané, ale také prokouknout ty nesprávné a neprávem se deroucí na veřejnost." TGM
Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2489
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1765 poděkování
Dostal poděkování: 2846 poděkování

Re: Otázky pro Lukáše Koláříka a PKS

Příspěvek od Tomas.Valek »

Vaclav.Urban píše: 27 črc 2023, 22:31

To se ptáš veřejně na základě informací z neveřejného fóra? A neveřejné to bylo hlavně kvůli ohledu k dětem aktérů... No, ty jsi hvězda.

Dík za dotaz, ty informace z vnitrostranické diskuse již kolují v médiích několikátý den, takže si nemyslím, že jsou stále neveřejné. Hlavně ale tyto dotazy nebyly zodpovězeny ani na fóru, ani ve veřejné části včerejšího PKS ani nikde jinde. Takže děkuji za tu hvězdu.

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Vaclav.Urban
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 779
Registrován: 04 čer 2010, 11:34
Profese: redaktor, publicista a nakladatel
Bydliště: U Nádraží 783/II, 37701 Jindřichův Hradec
Dal poděkování: 555 poděkování
Dostal poděkování: 1152 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky pro Lukáše Koláříka a PKS

Příspěvek od Vaclav.Urban »

Tomas.Valek píše: 27 črc 2023, 23:01

ty informace z vnitrostranické diskuse[/url] již kolují v médiích několikátý den, takže si nemyslím, že jsou stále neveřejné.

Určitě nejsou tak detailní. Rádo se stalo.

Jinak k tématu, já jsem se třeba o nevěru několikrát pokoušel, ale nikdy to nevyšlo. :( :D
Ovšem Lukáš je ideální typ a nedivím se, že s tím neměl problém. Jako problém vidím vztah s podřízenou. :(
A to ostatní je v podstatě stejné, co se odehrává plus minus všude jinde při podobném odhalení.

Mrzí mě to. Lukáš a Jana to doufám ustojí. Mám je rád.

"Snad nic není pro politiku, ale i pro život tak důležité jako poznávat lidi. Poznat ty pravé a povolané, ale také prokouknout ty nesprávné a neprávem se deroucí na veřejnost." TGM
Uživatelský avatar
Tomas.Marik
Člen KS Praha
Příspěvky: 162
Registrován: 06 pro 2017, 21:03
Profese: překladatel, knihkupec
Dal poděkování: 120 poděkování
Dostal poděkování: 213 poděkování

Re: Otázky pro Lukáše Koláříka a PKS

Příspěvek od Tomas.Marik »

Dovoluji si navrhnout, aby otázky byly směřovány i na @Jana.Kolarikova, protože jak z útržkovitého a mlživého vyjádření pana ex-náměstka, tak z informací od svědků incidentu jasně plyne, není žádným pasivním účastníkem událostí, či obětí (pozice, do které se jako obvykle sama ráda pasuje) ale aktivním aktérem.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Marik za příspěvek:
Ondrej.Tuma
Uživatelský avatar
Martin.Sterba
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 767
Registrován: 01 dub 2018, 15:20
Profese: manažer a stratég on-line komunikace
Bydliště: Praha 8 - Libeň
Dal poděkování: 1428 poděkování
Dostal poděkování: 1020 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky pro Lukáše Koláříka a PKS

Příspěvek od Martin.Sterba »

Tomas.Valek píše: 27 črc 2023, 22:27
Zuzana.Kudlackova píše: 27 črc 2023, 21:54

https://redmine.pirati.cz/issues/42653 Kolis pozastavil své členství. Čímž jsou pozastaveny i všechny jeho vnitrostranické funkce. Ostatní věci, které bys chtěl vědět, podle mne není vhodné diskutovat veřejně. Ze včerejšího PKS bude předpokládám zápis. Počkala bych si na něj.

Díky za info. Pozastavení členství je nicméně nutné doručit příslušnému předsednictvu, co je ale důležitější, je že, pozastavením člen přichází o členská práva jen dočasně, navíc je stále členem strany, proto se na něj mohu obracet s otázkami a podněty.

Nikde tedy není uvedeno, zda vyvodil odpovědnost i jako člen PKS, takže jsou za mne ty otázky stále validní.

Cením, že Kolis pozastavil členství a díky tomu mu zanikají stranické funkce. Osobně mi tam chybí i rezignace na členství ve vládním týmu, do kterého byl zvolen céefkem.

Mgr. Martin Štěrba | předseda MS & ZK Praha 8
+420 732 408 769 | www.fb.com/sterbamartin | www.twitter.com/sterbamartin
martin.sterba@pirati.cz

Uživatelský avatar
Veronika.Kovarova
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 204
Registrován: 20 črc 2018, 12:43
Profese: architekt, grafik
Bydliště: Volyně
Dal poděkování: 336 poděkování
Dostal poděkování: 269 poděkování

Re: Otázky pro Lukáše Koláříka a PKS

Příspěvek od Veronika.Kovarova »

Ahoj, Tomáši,
zde je odpověď za celé aktuální čtyřčlenné PKS:

Lukáš Kolářík dne 26. 7. 2023 členy PKS o situaci podrobně informoval s tím, že ve věci podniká další kroky a inicioval spolupráci s kontrolní komisí. Na základě těchto sdělení se členové PKS jednomyslně neshodli na doporučení rezignace Lukášovi Koláříkovi z pozice člena PKS JčK.

Lukáš dále PKS informoval, že po konzultaci s ním potřebuje čas, mimo jiné proto, aby si mohl podněty vznesené od jednotlivých členů PKS promyslet. Lukáš s PKS dále komunikuje. PKS situaci nepovažovalo za dořešenou a mělo v plánu zabývat se jí v následujících dnech.

S ohledem na citlivost tématu, probíhajícího šetření kontrolní komise a informací ve veřejném prostoru se také jeho členové dohodli, že budou členskou základnu prozatímně informovat v zápisu výstupem, který fakticky odpovídá prvnímu odstavci této odpovědi.

Doplňujeme také, aby nedošlo k nějakému omylu, že PKS není vyšetřovacím ani soudním orgánem, neplánuje se vyjadřovat k záležitostem osobního charakteru tohoto incidentu.

Vzhledem ke skutečnosti, že Lukáš dne 27. 7. 2023 požádal o pozastavení členství ve straně, a to z důvodu, že nechce, aby byla celá strana spojována s jeho mediální kauzou, bude spuštěna dovolba pátého člena předsednictva.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Veronika.Kovarova za příspěvky (celkem 6):
Lubos.Kudlacek, Zuzana.Kudlackova, Jiri.Belsan, Michal.Horak, Martin.Jiranek, Tomas.Valek
Uživatelský avatar
Tomas.Marik
Člen KS Praha
Příspěvky: 162
Registrován: 06 pro 2017, 21:03
Profese: překladatel, knihkupec
Dal poděkování: 120 poděkování
Dostal poděkování: 213 poděkování

Re: Otázky pro Lukáše Koláříka a PKS

Příspěvek od Tomas.Marik »

Pan ex-náměstek udělal chybu, pak mlčel, pak lhal a mlžil, ani slovem se neomluvil a místo, aby vše uvedl na správnou míru, tak si pozastavil členství. Nepovažuji to za dostatečné. účastník a zřejmý iniciátor incidentu, manželka Jana Koláříková, jeho pochybení (které zřejmě zahrnuje násilí vůči ženám) dosud kryje, zůstává vedoucí PO a chystá se kandidovat do evropského parlamentu.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Marik za příspěvky (celkem 2):
Zuzana.Vyskocilova, Pavel.Knezik
Zamčeno

Zpět na „[Archiv]“