Nominace MSK do eurovoleb - Mikuláš Peksa

Moderátoři: KoKS Moravskoslezský kraj, PKS Moravskoslezský kraj

Zamčeno

Nominaci Mikuláše Peksy za MSK:

Anketa končí za 30 kvě 2023, 22:43

Podporuji

16
73%

Nepodporuji

5
23%

Zdržuji se

1
5%
 
Celkem hlasujících: 22 - Celkem hlasů: 22

Uživatelský avatar
Veronika.Murzynova
Zahraniční odbor
Příspěvky: 689
Registrován: 02 lis 2017, 14:59
Profese: Expertka na energetickou transformaci
Bydliště: Lesní 800, 73514 Orlová - Lutyně
Dal poděkování: 1325 poděkování
Dostal poděkování: 1335 poděkování

Nominace MSK do eurovoleb - Mikuláš Peksa

Příspěvek od Veronika.Murzynova »

Ahoj moje milované MSK,

ráda bych požádala o krajskou nominaci pro Mikuláše Peksu.

@Mikulas.Peksa je v pozitivním slova smyslu výraznou tváří současné pirátské delegace v EP a bylo by fajn, kdyby ve své práci mohl pokračovat.

Více info najdete v tomto nominačním vlákně.

Místopředsedkyně evropského Pirátstva.
Eurofederalistka. Podporuji myšlenky.
"What doesn't kill you, only makes you.... stranger."

Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5263
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7657 poděkování
Dostal poděkování: 8841 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace MSK do eurovoleb - Mikuláš Peksa

Příspěvek od Rostislav.Reha »

Jako jsem pro, ale doufam, ze se Miki bude prezentovat sam ;)

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Nominace MSK do eurovoleb - Mikuláš Peksa

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Ahoj,

chtěl jsem moc poděkovat, že mou nominaci zvažujete. Moje kandidátská řeč pro celostátní fórum je tady a tam je v základních rysech shrnuto vše, co je důležité pro stranu jako celek. Z pohledu MSK bych asi měl zmínit, že jsem se mimo jiné zabýval Fondem pro spravedlivou transformaci (tj. podporou uhelných regionů) a odklonem od uhlí obecně. Stále platí, že chci aby celý proces probíhal co nejvíc sociálně citlivě a řešil dopady zvláště v regionech jako je MSK.

Z dalších aktivit bych zmínil třeba svůj kontakt s Národním superpočítačovým centrem, které vzniklo v rámci projektu IT4innovations v Ostravě. Připadá mi to jako projekt na správném místě, které umožňuje Česku držet krok v oblasti rozvoje AI nebo třeba digitálního prototypování. Taková aktivita mi přijde jako něco velmi v souladu s pirátskými hodnotami a přál bych si mít možnost v rámci výborů ITRE, CONT nebo ideálně BUDG ji (myšleno příslušné Joint Undertakeing) podporovat dál.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Rostislav.Reha, MarianB
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Michal.Breskovec
Člen KS Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 833
Registrován: 22 dub 2009, 12:58
Profese: IT
Bydliště: Ostrava - Bělský les / Osek nad Bečvou
Dal poděkování: 597 poděkování
Dostal poděkování: 676 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace MSK do eurovoleb - Mikuláš Peksa

Příspěvek od Michal.Breskovec »

Ahoj Mikuláši, u tebe vím, že za Bitcoin kopeš, ale všem kandidátům v MSK pokládám stejné otázky, takže musím i tobě.

Ví se o mě, že jsem velkým podporovatelem Bitconu a proto mi záleží na tom, aby naši zástupci v EU Bitcoin podporovali.

  1. Bitcoin asi už dnes zná každý, ale rozumíš tomu jak funguje, jaké jsou jeho výhody a přínos a zkoušel jsi ho používat?

  2. Jak se díváš na možnost používat Bitcoin v EU / ČR jako peníze, tedy bez toho aby se směna Bitcoinu za zboží, či nějakou měnu musela danit, tak jako je tomu teď?

  3. Jak se díváš na těžbu Bitcoinu, jsi pro omezení těžby nebo bys těžařům a trhu v EU dal volný průchod?

  4. Jak vnímáš regulace používání Bitcoinu, nebo kryptoměn obecně, jsi pro přísnější režim nebo spíše méně regulací?

  5. Jak vnímáš to, že Banky v ČR a EU obecně odmítají otevírat účty firmám z kryptobyznysu, vyjádřil bys veřejně podporu Bitcoinu tak, aby se u institucí dostával z „šedé“ zóny?

  6. Jsi pro to, aby každý uživatel Bitcoinu mohl zůstat anonymní a držet Bitcoin na svojí peněžence, nebo podporuješ spíš jen kustodiální úschovu u bank či jiných institucí a jasnou identifikaci každého uživatele Bitcoinu?

Díky za odpovědi.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Breskovec za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Peksa, Veronika.Murzynova
Michal Breškovec (mojeID vizitka)

Jsi správný Pirát? Pojď na Zulip.
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Nominace MSK do eurovoleb - Mikuláš Peksa

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Michal.Breskovec píše: 03 čer 2023, 11:52

[*]Bitcoin asi už dnes zná každý, ale rozumíš tomu jak funguje, jaké jsou jeho výhody a přínos a zkoušel jsi ho používat?

Rozumím tomu, jak funguje, než se Bitcoin dostal do módy, rozjel jsem si na grafické kartě svého herního počítače těžbu a něco málo natěžil. Zhruba po 2 týdnech jsem to vypnul, protože mě štvalo, že to hučí. Když jsem vstoupil do EP, prodal jsem ho, abych nebyl ve střetu zájmů při snaze ho regulovat. Cca 40 000 Kč na tom vydělal a zpětně si vyčítám, že jsem toho nechal moc brzy.

Michal.Breskovec píše: 03 čer 2023, 11:52

[*]Jak se díváš na možnost používat Bitcoin v EU / ČR jako peníze, tedy bez toho aby se směna Bitcoinu za zboží, či nějakou měnu musela danit, tak jako je tomu teď?

Veskrze pozitivně. Vnímám kryptoměny jako obdovu virtuální hotovosti, takže nevidím důvod je danit jakkoli jinak, než jak se daní jiná hotovost.

Michal.Breskovec píše: 03 čer 2023, 11:52

[*]Jak se díváš na těžbu Bitcoinu, jsi pro omezení těžby nebo bys těžařům a trhu v EU dal volný průchod?

Myslím, že každý, kdo vyrábí elektřinu, by měl zohlednit její uhlíkovou stopu zaplacením do systému ETS. Kdo elektřinu kupuje a jak ji spotřebovává je mi jedno, zhruba v té míře jako je mi jedno jestli francovku piješ nebo si s ní mažeš kolena. Pokud se po započtení emisní stopy těžba vyplatí, ať se děje, co musí.

Na rovinu ale přiznávám, že kdybych měl někde stavět superpočítač na těžbu, budu asi zvažovat spíš ze mě typu Indie, s tím, že počítač budu napájet levnou elektřinou ze Slunce. Ale nemám spočtené, jak to vychází s chlazením a bateriovou kapacitou, takže nechci dělat nějaké dalekosáhlé závěry. Každopádně to je práce bussiness analytiků a ne politiků, my tu nejsme od toho, abychom vymýšleli soukromým firmám byznysplány.lasoval

Michal.Breskovec píše: 03 čer 2023, 11:52

[*]Jak vnímáš regulace používání Bitcoinu, nebo kryptoměn obecně, jsi pro přísnější režim nebo spíše méně regulací?

Jako Piráti jsme hlasovali proti přijetí směrnice MiCa na jaře tohoto roku, k čemuž bohužel našlo odvahu jen pár desítek europoslanců. Ta pozice delegace se hodně odvíjela od mého a hlavně názoru Patricka Breyera. Obecně bych byl rád, kdyby pro kryptoměny existovalo právní ukotvení, které umožní je používat a dostane do sektoru větší kapitalizaci. Bohužel ovšem nelze podobný právní rámec stavět na představě, že "kryptoměnová peněženka je jako účet v bance", protože to prostě není. A smart contract prostě není klasická smlouva, protože prostě je jištěný kryptograficky a ne notářem.

Michal.Breskovec píše: 03 čer 2023, 11:52

[*]Jak vnímáš to, že Banky v ČR a EU obecně odmítají otevírat účty firmám z kryptobyznysu, vyjádřil bys veřejně podporu Bitcoinu tak, aby se u institucí dostával z „šedé“ zóny?

Je to absence zmíněného právního rámce. Ty banky musejí dodržovat AML regulaci. Dokud neexistuje způsob, jak sladit fungování kryptoměn a AML (aniž by se s vaničkou vylilo i dítě), bude to takto. Proto potřebujeme ten právní rámec, ale nesmíme ho vytvářet výše uvedeným způsobem. Každopádně bychom se měli pohnout, protože současné prostředí je destruktivní pro fungování jakýchkoli start-upů a nových projektů v oboru.

Michal.Breskovec píše: 03 čer 2023, 11:52

[*]Jsi pro to, aby každý uživatel Bitcoinu mohl zůstat anonymní a držet Bitcoin na svojí peněžence, nebo podporuješ spíš jen kustodiální úschovu u bank či jiných institucí a jasnou identifikaci každého uživatele Bitcoinu?

Uživatel Bitcoinu není anonymní, maximálně pseudoanymní, protože transakce mezi peněženkami jsou v chainu vidět. V okamžiku, kdy se identifikuje koncový přijemce, lze rekonstruovat i předchozí cestu plateb. S ohledem na to mi dává smysl uplatnit KYC u koncových prodejců problematického zboží a dále ho neřešit.

Je obecně velký problém veřejné debaty, že policie a bezpečnostní složky obecně vytvářejí u neinformované veřejnosti nedůvěru až hysterii ohledně možnosti praní špinavých peněz skrze Bitcoin. Realita - tedy nezávislé datové analýzy blockchainu - ukazuje, že pouze malý zlomek transakcí je spojen s ilegálními aktivitami - právě proto, že zkušení uživatelé jsou si výše uvedené pseudonymity vědomi. S ohledem na to necítím potřebu uživatele šikanovat nad rámec aplikace KYC v problematických sektorech. Na obdobné snahy této lobby bychom ale neměli naskakovat, protože podobně jako v jiných oblastech zdánlivě v zájmu bezpečnosti ukrajuje z naší svobody.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Michal.Breskovec, Veronika.Murzynova
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Zamčeno

Zpět na „Členské podněty a nominace“