Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do EP

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Podporují nominaci Mikuláše Peksy do primárních voleb do Evropského Parlamentu

Pro

160
72%

Proti

54
24%

Zdržuji se

8
4%
 
Celkem hlasujících: 222 - Celkem hlasů: 222

Uživatelský avatar
Veronika.Murzynova
Zahraniční odbor
Příspěvky: 689
Registrován: 02 lis 2017, 14:59
Profese: Expertka na energetickou transformaci
Bydliště: Lesní 800, 73514 Orlová - Lutyně
Dal poděkování: 1326 poděkování
Dostal poděkování: 1335 poděkování

Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do EP

Příspěvek od Veronika.Murzynova »

Vážené Celostátní fórum,

Ráda bych do primárních voleb do EP nominovala Mikuláše Peksu, a to jako jako lídra kandidátky (a na každou další pozici).

@Mikulas.Peksa se v EP v současném volebním období věnuje mnoha zásadním pirátským tématům v oblasti životního prostředí, kontroly veřejných rozpočtů i digitalizace.

Vážím si jej pro schopnost sestavit si kolem sebe funkční a výkonný tým spolupracovnic a spolupracovníků, ale zejména pro odvahu zvedat progresivní témata a postavit se konzervativní fosilní lobby.

Prosím o podporu nominace pro člověka, který také věří ve smysluplnost mezinárodního pirátského hnutí a doufám, že od nás dostane šanci navázat na svou současnou skvělou práci.

Místopředsedkyně evropského Pirátstva.
Eurofederalistka. Podporuji myšlenky.
"What doesn't kill you, only makes you.... stranger."

Uživatelský avatar
Michal.Gill
Zahraniční odbor
Příspěvky: 1957
Registrován: 06 kvě 2012, 07:20
Profese: Copywriter, volejbalový rozhodčí
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Dal poděkování: 3926 poděkování
Dostal poděkování: 3345 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do EP

Příspěvek od Michal.Gill »

Podepisuji vše uvedené. Díky.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Gill za příspěvky (celkem 8):
Robert.Magni, Veronika.Murzynova, Kornelia.Gottmannova, Mikulas.Peksa, Adam.Senk, Ondrej.Profant, Ondrej.Obergruber, Isa

Bc. Michal Gill • vedoucí ZO • asistent radních Prahy 3 • mobil: +420 603 590 571 • pevná linka: +420 222 116 782 • michal.gill@pirati.czgill.michal@praha3.cz

Uživatelský avatar
Kornelia.Gottmannova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 433
Registrován: 20 lis 2017, 10:26
Profese: manažerka podpory prodeje
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 1631 poděkování
Dostal poděkování: 985 poděkování

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do EP

Příspěvek od Kornelia.Gottmannova »

Podporuji kandidaturu Mikuláše do EP. Ač se v některých otázkách neshodneme, což považuji za přirozené, jsem ráda, že je o věcech vždy ochoten otevřeně diskutovat. S jeho dosavadní činností v EP jsem spokojená a domnívám se, že je vhodné, aby pokračoval.

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7813 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do EP

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Vážené Pirátstvo, vážené Celostátní fórum,

chtěl jsem poděkovat Veronice za založení nominace a všem podporujícím za jejich podporu. Zároveň bych také rád složil účty za ubíhající volební období poslance Evropského parlamentu a potvrdil svůj zájem o kandidaturu do této instituce.

Jsem jedním ze 4 pirátských europoslanců zvolených v roce 2019. Při strategické poradě, kterou jsme si na začátku volebního období rozdělili parlamentní výbory, na mne vyšly výbory ITRE (Průmysl, Výzkum, Energie), ECON (Hospodářské a měnové otázky) a CONT (Rozpočtová kontrola). Vedle těchto jsem sledoval ještě např. COVI (Speciální výbor pro Covid), FISC (podvýbor pro daňové otázky) a jsem členem delegace EP pro Ukrajinu.

S ohledem na výběru výborů a podvýborů pokračovala moje další činnost i nábor mých poradců a spolupracovníků (asistentů). Chtěl bych tu poděkovat všem těmto úžasným lidem, protože práce žádného europoslance nebo voleného politika obecně se bez těchto odhodlaných lidí neobejde a všechny úspěchy jsou tak vždy úspěchy společnými.

Obecný výčet mých aktivit lze nalézt zde, z těch nejvýraznějších:

  • Oba ITRE + ECON - stínový zpravodaj DSA (zákon regulující velké online platformy).

  • Dále v ITRE ještě např. Evropská digitální identita (elektronické občanky), Ochrana kritické infrastruktury, Systém půjček ve fondu pro Spravedlivý přechod a Odstraňování překážek pro využití umělé inteligence na společném digitálním trhu.

  • V ECONu to byla DORA (kyberbezpečnost v bankovnictví), Zákon o čipech, Regulace alternativních investičních fondů či zpráva o daňových dopadech blockchainu a kryptoměn.

  • V CONTu jsem se podílel na vypracování několika desítek zpráv ohledně hospodaření evropských institucí a hospodaření s národními dotacemi, speciálně v českém a také polském kontextu. Moje práce vyústila ve dvě usnesení EP o střetu zájmů Andreje Babiše.

  • V rámci svých ostatních vedu skupinu přátel Tibetu v EP a europoslaneckou skupinu pro legalizaci cannabis.

V rámci výše uvedených zpráv se nám podařilo prosadit množství pozměňovacích návrhů požadujících různá protikorupční opatření, především v oblasti transparence a ochrany whistleblowerů, dále používání svobodného software, publikaci otevřených dat, digitalizaci, ochranu lidských práv jmenovitě především svobodu projevu a ochranu soukromí.

Hlasoval jsem proti pověření Ursuly von der Leyen sestavováním Komise a proti důvěře Komisi jako celku.

Nad rámec parlamentní činnosti jsem se věnoval osvětě - debatám se studenty, pořádání studentských simulací EP či obecně prezentaci politiky v médiích. Vzhledem k naší pozici v oblasti klimatické politiky, korupci, střetům zájmů a fungování právního státu v Česku, Polsku a Maďarsku mi to vyneslo pozici nejsledovanějšího pirátského europoslance (a prohlášení za vlastizrádce z úst Andreje Babiše). Svým dílem to tak přispělo k faktu, že Pirátská delegace v EP patří dlouhodobě k nejviditelnějším ze všech.

Vedle své parlamentní práce sloužím od roku 2019 jako předseda Evropské Pirátské strany (PPEU) a tedy de facto jako spojka europarlamentní delegace na pirátské strany v jednotlivých zemích. Tuto instituci se podařilo konsolidovat a výrazně zapojit do činnosti Evropského parlamentu.

I díky PPEU se mi podařilo Piráty zviditelnit v mezinárodním kontextu, v nedávné době např. proniknout do vysílání polské státní televize. Z dalších podobných případů bych zmínil řadu zpráv ve slovenských médiích, kde jsem znám díky případu nekompetentního kandidáta do Evropského účetního dvora Martina Kluse, jehož náš výbor zastavil. Kauzu Turów jsem komentoval pro nizozemskou televizi, ve francouzské televizi jsem vystupoval k připravovaným evropským elektronickým občankám.

Před vstupem do politiky jsem se živil programováním a správou serverů. V roce 2019 se mi podařilo obhájit doktorskou práci na Matfyzu v Praze v oblasti fyziky - z větší části byla zpracována v německém Lipsku a zabýval jsem se difuzí CO2 v porézních materiálech. Jsem rozvedený a bezdětný. S přítelkyní momentálně trávíme čas nejčastěji v Bruselu, částečně v Česku a v Polsku.

Z cizích jazyků mluvím plynně anglicky a německy, mám základy francouzštiny a ruštiny a částečně (na základě poslechu) rozumím polsky.

Dáte-li mi svou důvěru, rád bych pracoval v první řadě na komunikaci. Věřím tomu, že europoslanecké mandáty jsou pro každou stranu důležitým “zdrojem” pro politickou práci a europoslanci musejí být vidět. O to důležitější je to pro Piráty, protože naše českoparlamentní zastoupení se v posledních volbách bohužel scvrklo a vybojovat si pozornost v médiích se stalo výrazně obtížnějším. Nemůžeme se schovávat.

V legislativní oblasti bych se rád soustředil na transformaci ekonomiky se záměrem ji digitalizovat, modernizovat a “upgradnout” na čistší technologie. A věřím tomu, že se to nepovede bez důslednějšího boje proti dotačním podvodům, podlamování právního státu a korupci obecně, včetně cílené spolupráce s národními a regionálními vládami. Věřím tomu, že by se Evropa měla dále integrovat a být schopná se postavit diktátorským režimům Ruska, Číny, Íránu a dalších zemí. A vnitřně se reformovat, aby dokázala čelit autoritářským tendencím v některých svých členských státech, jmenovitě např. Maďarsku a Polsku.

Věřím tomu, že Piráti by toho nejlépe mohli dosáhnout vytvořením vlastní frakce v Evropském parlamentu a proto podporuji spolupráci s dalšími pirátskými a pirátsky laděnými stranami v Evropě. Ale vzhledem k tomu, že k tomu ani v těchto volbách pravděpodobně nebudeme mít čísla, dovedu si představit vstup Pirátů do některé z existujících frakcí. Ze současných mi ideově nejbližší a potenciálně přijatelné připadají Greens/EFA (“zelení”) a Renew Europe (dříve známí jako “liberálové”), byť k oběma mám určité výhrady.

Dovedu si představit hlasování pro vyslovení důvěry Evropské komisi, pokud by se v ní nevyskytovaly problematické osoby a předem by se zavázala plnit pirátské programové priority. Typicky by to mohl být striktní zákaz plošného sledování, zřízení celoevropského fungujícího veřejného rejstříku konečných vlastníků, legalizace cannabis, celoevropské uznávání stejnopohlavních manželství, či co si společně definujeme jako prioritu. V opačném případě bych inklinoval k hlasování proti.

Jsem připraven dojednávat a podporovat vyjednané kompromisy a hlasovat pro návrhy, ale umím a chci se stavět proti špatné legislativě - z nedávných příkladů bych uvedl např. směrnici MiCa, která poškozuje možnost Evropanů užívat kryptoměny a která byla schválena navzdory našemu odporu.

Díky za přečtení a za vaši případnou podporu mojí nominace.

Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2205
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 947 poděkování
Dostal poděkování: 7404 poděkování

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do EP

Příspěvek od David.Wagner »

Dobrý den,
prvně disclaimer: jsem Mikulášův zaměstnanec a technicky mě může vyhodit, tak to vemte klidně s trochou soli.

Znám Mikuláše po hodně letech velmi blízké práce velmi dobře. Má jistě nějaké slabé stránky a třeba na vnitrostranických věcech se skoro častěji neshodneme než shodneme. A stejně celkově tady stojím a kdykoliv řeknu, že budu kdykoliv rád za kandidátku kde je i on. Má jasné hodnoty, furt tu práci dělá s vizí "jak toto dopadne na reálné lidi", pracuje a konzistentně zvládá plnit média, ve velké většina případů věcně.
A teda na osobnější rovině: není moc lidí, pro které jsem ochoten okamžitě pracovat, jsou schopni pracovat s kritikou (a zároveň dělat vlatsní rozhodnutí) a reálně delegovat věci (to chce mnohem víc odvahy a zralosti než mikrování každé kraviny). Doporučuji.

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7813 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: CF 8/2023 Primární volby do Evropského parlamentu

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Rád bych doručil svou nominaci a zodpověděl dotazy, které zde doposud padly.

co považujete za své 3 největší úspěchy v EP? Co považujete za své největší selhání v EP?

1) Usnesení Evropského parlamentu odsuzující střet zájmů Andreje Babiše, která následovala po misi kontrolního výboru do ČR. Nic nepotěší víc než hysterický oligarcha, který zoufale křičí v prime time, že zabrání tomu, aby v ČR vládnul Evropský parlament řízený Piráty.

2) Fakt, že Piráti jsou díky svému příspěvku vnímáni jako jediná parlamentní strana v Česku, která má klimatickou politiku a snaží se problém globální klimatické změny řešit. Věřím, že pro mnoho mladých voličů, pro které je klima zásadním tématem.

3) Posun v digitalizaci a digitálních politikách - podařilo se nám vylepšit kyberbezpečnost v bankovnictví (DORA), donutit evropské instituce, aby používaly decentralizované sociální sítě (Mastodon), vytváří se databáze evropských dotačních projektů (ARACHNE), vznikly zákony regulující Facebook a další velké on-line platformy (DSA, DMA).


Které 3 další kandidáty byste podpořili? (Můžete uvést i lidi, kteří zatím kandidaturu neoznámili.)

Marcela Kolaju, Markétu Gregorovou, Davida Františka Wagnera, Janu Kolaříkovou, Michala Gilla, Jirku Lehejčka, Lukáše Blažeje, Alexe Mansurova, Františka Kopřivu a nejspíš řadu dalších, u kterých nevím, jestli to vůbec zvažují.

měli by čeští europoslanci v dalším volebním setrvat ve frakci greens/EFA? Proč ano/ne? Pokud ne, do jaké frakce by měli vstoupit?

Je to jedna z možností. Druhou zajímavou možností je v současné konfiguraci Renew Europe, kde ale bohužel v tuto chvíli zasedá hnutí ANO. Můžeme jen doufat, že bude vyloučeno - tím by se pro mne stala RE přijatelnou. Myslím si, že bychom si ale neměli svazovat ruce jednoznačným určením - každá frakce usiluje o získání dalších členů a naše “cena” pro vyjednávání je vyšší, máme-li více možností. Je tedy lepší si nechat finální slovo po volbách.

jak velkou částku nominálně a procentuálně z ročního platu europoslance vč. paušální náhrady jste ročně darovali straně?

Přehled mých příspěvků lze najít na dary.pirati.cz. Nepřispívám paušálně, ale na konkrétní projekty, které mi dávají smysl. V konkrétní rovině to byla např. dar na velmi povedenou kampaň Mladého Pirátstva v roce 2021 či příspěvek na vytvoření dětského koutku v SuPiCe.

stalo se Vám někdy, že Vaše hlasování v EP bylo v rozporu s aktuálním volebním programem Pirátů do Poslanecké sněmovny? Pokud ano, jak jste reagovali?

Pokud vím, tak ne.

Nicméně program z roku 2021 jako takový je koaliční a je závazný pro spolupráci v České poslanecké sněmovně, takže mě ta myšlenka příliš netýrá, protože jsem europoslanec Pirátů a ne STANu, takže ho dodržuji spíše na principu dobrovolnosti. Kdybych viděl nějaký zásadní rozpor, konzultoval bych jednotlivé programy (dlouhodobý, evropský, sněmovní z roku 2017,...) a snažil bych se postihnout “duch zákona” a v rámci toho se řídit vlastním rozumem. Zároveň samozřejmě naše rozhodnutí konzultujeme s resortními týmy.

Posílali byste jako europoslanec veřejně gratulace nebo blahopřání komukoli z těchto stran: SPD, KSČM, Pro, Trikolora?

Ne, nevidím důvod.

Byli všichni Vaši asistenti, experti a poradci, včetně osob placených z rozpočtu EP, vybráni v otevřeném výběrovém řízení zveřejněném na pirátském fóru? Pokud ne, proč?

Ano, byli, zavazují nás k tomu předpisy. Pokud by se to nestalo, je to AFAIK selháním Personálního odboru, který má zveřejnění inzerátů v gesci. Nad rámec Pirátského fóra jsme je zveřejňovali na stránkách PPEU, abychom zajistili zapojení i nečechů. V rámci týmu momentálně komunikujeme anglicky, protože velká část zaměstnanců delegace česky ani neumí.

Pro pořádek dodávám, že i lidé, kteří se mnou pracovali v českém parlamentu, museli projít výběrovým řízením na pozice v EP. Také jsem se podílel na výběrových řízeních pro zaměstnance skupiny Greens/EFA, v případech, kdy spolu úže spolupracujeme. Tato výběrová řízení jsou dle pravidel Greens/EFA povinná (s výjimkou pravidly skupiny specifikovaných případů).

Kolik dnů v průměrném měsíci strávíte v ČR?

To se měnilo v čase. Během Covidu všechny, v současnosti jsem se posunul k cca 10 dnům v měsíci. Samozřejmě se to odvíjí i od nastavení osobního života, jehož těžiště se momentálně posunulo do Bruselu.

Jakým činnostem se věnují vaši asistenti? Pokud budete ve stejných výborech, chcete v příštím funkčním období pokrýt stejné oblasti, nebo nějaká chybí?

Výborové práci a činnostem v dané programové oblasti. Pokrývám obecně témata v oblasti hospodaření s dotacemi, zdanění, boje proti korupci, klimatické politice, ochraně životního prostředí či kontroly evropských institucí.

V budoucnosti uvažuji o přesunu do výboru BUDG (rozpočtový výbor). Vzhledem ke skutečnosti, že jsem byl činný ve výboru CONT (rozpočtová kontrola), věřím tomu, že moje pozice je natolik seniorní, aby ji bylo nutno v rámci Greens/EFA brát v potaz.

Jde funkci europoslance vykonávat dlouhodobě, aniž by došlo k vyhoření nebo snížení aktivity ve funkci? Kolik hodin v průměrném měsíci strávíte prací?

Jde to, pokud má člověk dobrý a stabilní tým, který s věcmi pomáhá a vytvoří si návyky, aby mohl situaci zvládat. V prvních letech bylo velmi stresující, když na nás byly vedeny různé kampaně (typicky po FB obíhaly naše fotky s nápisem “sdílejte obličeje vlastizrádců”, případně na mě pokřikoval člověk na ulici a vyhrožoval mi smrtí). Po nějaké době jsem si zvyknul, že prostě někteří lidé se takto chovají a nemá smysl se jimi nechat vyděsit.

Počítání hodin je poněkud obtížné, vzhledem k tomu, že je tam dost víkendových aktivit a večerních televizních vystoupení. Odhadnul bych to někam na 40-50 hodin týdně, statistiku si nevedu

Jaký je z vaší zkušenosti váš obraz u běžného českého voliče? Jste s tím spokojeni, případně jak to chcete změnit?

Nevím, jak definovat běžného českého voliče. Liberální, moderně smýšlející voliči nás berou a mají nás rádi, protože myšlenkově zapojujeme Česko do Evropy. Konzervativní a ti, které by bylo možno nazvat “krajně pravicoví”, nás k smrti nesnáší. Měnit to asi nechci, znamená to, že děláme svou práci dobře.

Jak využíváte prostředky frakce na propagaci?

Částečně na nákup online reklamy, včetně (bohužel) korporátních sociálních sítí (zhruba podobně, jako MO strany). Z větší části pak na zaplacení lidí, kteří mi pomáhají zpracovávat blogy a další informační materiály v oblastech, kterým se věnuji. Myslím, že obzvláště v klimatické politice to pomáhá dostat do Česka informace, abychom skutečně “patřili na Západ”.

Souhlasíte s cíli Spinelli Group? Pokud ano, proč nejste členové?

Matně tuším, že jsem jim dokonce dal mail, aby si mě vedli jako člena, ale z časových důvodů jsem se jejich aktivit moc neúčastnil. V praktické rovině totiž skupina nemá moc šanci prosadit své cíle jinak než mediálním tlakem v jednotlivých členských státech.

Dotazy Bohdany Holé jsou IMO pokryty odpověďmi Jakubu Backovi.

Považujete fašismus za extrémistickou ideologii? Ano/Ne

Ano

Považujete socialismus za extrémistickou ideologii? Ano/Ne

Slovo socialismus je významově docela široké, typicky druhá největší skupina v EP se jmenuje Socialists & Democrats (S&D) a sdružuje sociálně-demokratické strany z celé Evropy. Jako celek mi extremistická nepřijde, mám problém s některými konkrétními členskými stranami, jmenovitě např. se slovenským SMERem.

S S&D jako celkem nicméně spolupracujeme a existuje poměrně hodně případů, kdy jsme hlasovali společně. Dá se říct, že naprostá většina zákonů vycházejících z EU nese otisk S&D, takže je jednoznačně chápu jako mainstream, nikoli jako extrém.

Socialismus, jak byl chápán v Československé Socialistické Republice, byl extrémní (zhovadilost).

Považujete konzervatismus za extremistou ideologii? Ano/Ne

Považuji konzervatismus za protipól liberalismu, což je ideologie, ke které se obvykle hlásíme my. Rozdělení liberalismus x konzervatismus mi připadá jako zásadní štěpná linie, která momentálně rozděluje demokratickou politiku ve světě a která nahradila dříve zmiňované pravo-levé dělení.

Vnímám, že mohou existovat umírněné konzervativní strany, které se v Evropském parlamentu sdružují hlavně ve frakci Evropské lidové strany a nevidím morální problém ve spolupráci s nimi, ačkoli v praxi se moc neshodneme. Většinu stran ve frakcích ECR a ID vnímám jako extrémně konzervativní a tudíž z hlediska našich zájmů za extrémně problematické.

Pokud nezískáte mandát poslance/poslankyně Evropského parlamentu, budete usilovat o pozici asistentů, případně jiné pozice v rámci delegace?

Nejspíš ne. Od malička mě bavilo programování a počítače a živilo mě to před vstupem do EP, takže bych se k tomu asi chtěl vrátit. Mám v hlavě nějakou vizi práce s open data, které teď EU publikuje, které by se daly těžit a kolem kterých by se dal stavět start-up.

Kdybych se cítil hodně politicky nevytížen, asi bych zkusil práci pro nějakou z evropských institucí. Po tom několikaletém působení mám docela přehled a napadají mě věci v oblasti výzkumu nebo plánování investic, které by mě bavily a dávaly mi smysl.

Nedávno jsem navíc zaznamenal, že přístrojová technika v oblasti Magnetic Resonance Imaging zaznamenala docela pokrok a umožňuje dělat věci, o kterých jsem snil, že bych je chtěl vidět v praxi. V kombinaci s rozvojem superpočítačů je to asi docela silné lákadlo uvažovat o návratu do vědy.

Každopádně bych si dal chvíli pauzu na odpočinek a přemýšlení, co dál, než bych se do něčeho pouštěl.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 4):
Filip.Krska, Martin.Martin, Tomas.Bouda, Jaroslav.Lainz
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Martin.Sterba
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 783
Registrován: 01 dub 2018, 15:20
Profese: manažer a stratég on-line komunikace
Bydliště: Praha 8 - Libeň
Dal poděkování: 1432 poděkování
Dostal poděkování: 1041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do EP

Příspěvek od Martin.Sterba »

Mikuláš zaslouží dík za práci v Evropském parlamentu. Rád ho tam uvidím i v příštím volebním období. :)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Sterba za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Peksa, Veronika.Murzynova

Mgr. Martin Štěrba | předseda MS & ZK Praha 8
+420 732 408 769 | www.fb.com/sterbamartin | www.twitter.com/sterbamartin
martin.sterba@pirati.cz

Uživatelský avatar
Michal.Macek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 761
Registrován: 31 říj 2018, 12:52
Profese: Tajemník ZK Pirátů SČK
Dal poděkování: 678 poděkování
Dostal poděkování: 1107 poděkování

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do EP

Příspěvek od Michal.Macek »

Ahoj,
dal jsem pro, ale dovolím si otázku.

Myslíš, že máš kompetence na to některá ošemetná témata (spalovací motory, 4denní pracovní týden...) do veřejného prostoru říkat tak, že budou srozumitelná i širší než niche - řekněme zeleno-progresivní - veřejnosti?
Jsi případně ochotný na tom zamakat a jít třeba nějakým vyjádřením proti svému a priornímu přesvědčení? (Přesvědčení o tom, co je třeba kdy a jak říkat, ne proti tomu, co je věcně správné...)

Díky.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Macek za příspěvek:
Petr.Vileta

místopředseda KS Praha, zastupitel Prahy 12, místopředseda MS Praha 12, tajemník ZK SČK

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7813 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do EP

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Michal.Macek píše: 29 kvě 2023, 16:28

Ahoj,
dal jsem pro, ale dovolím si otázku.

Myslíš, že máš kompetence na to některá ošemetná témata (spalovací motory, 4denní pracovní týden...) do veřejného prostoru říkat tak, že budou srozumitelná i širší než niche - řekněme zeleno-progresivní - veřejnosti?
Jsi případně ochotný na tom zamakat a jít třeba nějakým vyjádřením proti svému a priornímu přesvědčení? (Přesvědčení o tom, co je třeba kdy a jak říkat, ne proti tomu, co je věcně správné...)

Díky.

Příprava mojí komunikace je vždy v rukou celého týmu, bavíme se o tom, jak věci frázovat, jaké používat výrazové prostředky, snažíme se brát si zpětnou vazbu, co funguje, co nefunguje atp. Na rovinu přiznávám, že je to jedna z nejtěžších věcí, kterým jsem v životě čelil, protože prostě řada pojmů a konceptů není v češtině resp. českém prostředí vůbec známá a do jisté míry tu prošlapáváme cestu ostatním. Na oficiální materiály Evropské komise v těchto otázkách naprosto nelze spoléhat, protože spíše dělají věci horšími než lepšími, takže v maximální míře spolupracujeme s odborníky, typicky třeba s environmentálním psychologem Janem Krajhanzlem z Masarykovy univerzity, lidmi z agentury STEM a dalšími.

Je to každopádně něco, na čem chci pracovat a co chci zlepšovat a zároveň něco, kde jsme připraveni já i můj tým sdílet všechny zkušenosti, které máme s naším Mediálním odborem. Obávám se, že to v nadcházejících volbách bude více než potřeba.

Pokud jde o otázku co a kdy říkat, zastávám názor, že jistá míra kontroverze je zdravá. Konzervativní voliči nás volit nebudou, to je realita, mají tady jiné, konzervativní strany, které jejich požadavky plní a budou plnit lépe než liberální strana jako jsme my. Zároveň každý takový konzervativec, který náš obsah sdílí s komentáři typu "podívejte se, co to tu je za průšvih, jsem pohoršen", ho rozšiřuje k širšímu spektru diváků a tedy nám zadarmo pomáhá. Např. zmiňované vlákno týkající se 4-denního pracovního týdne získalo na Twitteru cca 180 000 sledujících, tj. nám zadarmo vyrobilo dosah srovnatelný s titulní stránkou menších celostátních novin. Vzhledem k tomu, že nemáme moc peněz na nákup reklamy a jsme pod permanentním tlakem konkurenční kampaně "Piráti nejsou vidět", obávám se, že nám nic lepšího nezbývá.

Prosím, držme se toho, že nejsme catch-all party placená z oligarchických peněz, schopná potapetovat billboardy typu "jsem roztomilý, volte mě" celou republiku. Bez podobných triků, jako je ten výše uvedený, se těžko obejdeme.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 5):
Robert.Magni, Veronika.Murzynova, Alena.Jacikova, Jaroslav.Lainz, Michaela.Nepejchalova
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34835
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31739 poděkování
Dostal poděkování: 25785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do EP

Příspěvek od Petr.Vileta »

@Mikulas.Peksa

Babiše "zradili" spojenci z regionu. ANO musí s pravdou ven, jaké je to vlastně hnutí
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/ba ... f6b220ee8/

Proto mám otázku: Kdyby po volbách do EP už nebylo ANO v klubu ALDE, chtěli byste Piráty přesměrovat z Greens/EFA do ALDE?

případně proč Ano, proč Ne?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Michal.Macek

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“