Setkání s českými dobrovolníky v YPG

Zahraniční odbor komunikuje s dalšími členy mezinárodního Pirátského hnutí, zejména přináší v zahraničí osvědčené nápady do strany, vypracovává společný postup při projednávání mezinárodních problémů.

Moderátor: Zahraniční odbor

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin.Karim
Rozhodčí komise
Příspěvky: 463
Registrován: 30 led 2020, 20:26
Profese: právník
Bydliště: Trnová
Dal poděkování: 804 poděkování
Dostal poděkování: 717 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Setkání s českými dobrovolníky v YPG

Příspěvek od Martin.Karim »

Protože jsem se doslechl, že se někteří Piráti obávají problémů ohledně setkání v pražské PICE rozhodl jsem se zde pokusit jejich obavy rozptýlit. Není mi sice jako právníkovi jasné, co by mělo Pirátům přesně hrozit a asi se to nikdy nedozvím, neboť se bohužel na mě nikdo neobrátil přímo. Nic nehrozí ani Tomášovi s Danielem ani Pirátům.
Daniel Kobane a Tomáš Kobane se s námi osobně sešli a bylo to setkání moc příjemné a plné pozitivních emocí. Tito dva čeští dobrovolníci pomáhali Kurdům bránit město Kobane proti útoku tzv. Islámského státu. Za to jim jsou Kurdové vděční a podle mého názoru by jim měli být vděční všichni normální lidé.
Působili jako dobrovolníci v kurdských obranných jednotkách YPG, které bojovaly proti džihádistům v severní Sýrii a nyní jsou začleněny do SDF. Připomínám, že se jedná o významného spojence koalice, který nesl téměř celou tíhu boje proti IS na zemi se všemi ztrátami etc. Z pohledu ČR se nejedná o teroristy, jak se snaží lživě argumentovat Turecko. Viz například: https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_me ... rzeni.html
Na bojovníky v YPG se tedy v České republice (dále jen "ČR") nepohlíží stejně jako na dobrovolníky z ČR, kteří bojovali na Donbase a kteří byli souzeni a odsouzeni na základě tohoto § TZ: § 312a Účast na teroristické skupině
(1) Kdo založí teroristickou skupinu nebo kdo se činnosti teroristické skupiny účastní, bude potrestán odnětím svobody na tři až dvanáct let, popřípadě vedle tohoto trestu též propadnutím majetku.
Takže analogie s Donbasem je vyloučena. Přichází v úvahu ještě další ustanovení TZ, které by teoreticky oba pánové mohli porušit a to:
§ 321 Služba v cizích ozbrojených silách
(1) Občan České republiky, který v rozporu s jiným právním předpisem koná službu ve vojsku nebo ozbrojených silách jiného státu, bude potrestán odnětím svobody až na pět let.
ČR naprosto správně na severní Sýrii aka Rojavu nepohlíží jako na subjekt mezinárodního práva (stát). Například zde: https://www.mzv.cz/jnp/cz/udalosti_a_me ... a_z_s.html
Doufám, že jsem podal dostatečně jasné vysvětlení.

m: martin.karim@pirati.cz
t:+420602383636

Odpovědět

Zpět na „Zahraniční odbor“