Placení OSA i za nezastupované umělce

Moderátoři: Administrativní odbor, Mediální odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Garanti, Rada resortních týmů - členové

dobes.pavel
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1
Registrován: 02 srp 2019, 21:58
Profese: Vědec
Dostal poděkování: 1 poděkování

Placení OSA i za nezastupované umělce

Příspěvek od dobes.pavel »

Ahoj

Ptal jsem se již na oficiálních stránkách OSA, jelikož jak uvádí, lze se jich na cokoliv zeptat a oni rádi odpoví. Je to lež, odpověď jsem totiž ani po dlouhém čekání nedostal.
Cituji, co jsem přesně tehdy napsal (i s tou pravopisnou chybou mě/mně :-)

"Jakožto autor hudby/interpret nezažádám o zastupování OSA, jsem tedy z logiky věci co se týká autorských poplatků nezávislý na OSA. Z jednoho internetového zdroje jsem se však dočetl, že pokud bude pořadatel (nebo dokonce já sám) pořádat koncert mé kapely, kde budu hrát výhradně jen svou vlastní tvorbu, musí(m) přesto akci nahlásit a zaplatit autorský poplatek pro OSA (to se mi zdá hodně absurdní a vymykající se základní logice). Je to vůbec pravda? Pokud ano, další otázka je, kam tyto peníze ve skutečnosti jdou, když ne mě jakožto autorovi/interpretovi? Dále - jak vůbec docílit toho, aby pořadatel nemusel akci OSA hlásit a nemusel platit tento absurdní poplatek (jakou žádost a kam poslat)? Raději se v dané situaci s pořadatelem za odehraný koncertí vypořádám sám bez toho, aby se OSA do toho jakkoliv míchala.

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den
Pavel Dobeš"
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26224
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37004 poděkování
Dostal poděkování: 30168 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Placení OSA i za nezastupované umělce

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Bohužel, věci nejsou tak krásně logické.

Ze zákona existují "tři kategorie" majetkových autorských práv - (1) ta kde je můžete provádět sám, (2) ta kde je musíte provádět kolektivně (ale kolektivního správce si musíte vybrat) a (3) ta, kde budete povinně zastupován kolektivním správcem, kterého vybralo MK.

Do kategorie (2) patří třeba odměna za to, že pustí vaši již vydanou hudbu v rádiu, do kategorie (3) třeba půjčování knih nebo rozúčtování odměn z harddisků. Nebo odměna za přeprodej vašeho hmotného umleckého díla za vysokou cenu.

Zjednodušeně vzhledem k tomu, že OSA má od MK licenci k (2) a (3), aby mohla tato práva efektivně vymáhat, vymáhá pro provozovatelých akcí informační povinnost dát vědět co se hrálo.
Autorský poplatek by jste povinnen být platit neměl, pokud nejste zastupován. Ironicky, pokud zastupován jste (a třeba chcete kvůli možnosti (2)), pak si za vlastní koncert autorský poplatek zaplatit musíte. Resp. ne sobě, ale OSA, která to pak nějak třeba rozúčtuje podle vlastních pravidel.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

cenda
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Re: Placení OSA i za nezastupované umělce

Příspěvek od cenda »

A kde jsou ty slibované změny autorskýho zákona? :fet: V tisku 175 jste se o slibované změny moc nesnažili :mrgreen: Spíš se na to úplně sralo :lol:
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34749
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31656 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Placení OSA i za nezastupované umělce

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ještě dodám, že OSA není jediný ochranný svaz. Jste-li chráněn jiným svazem, sice to OSA budete muset stejně hlásit, ale už mnohem jednodušeji.
Koncert dne x.x.xxxx, hraje Pavel Dobeš skladby Pavla Dobeše, zastupovaného Svazem nezávislých autorů.
http://www.svazautoru.org/

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“