Filip Vařecha

V tomto fóru se představují příznivci Pirátů, kteří se chtějí stát členy.

Moderátoři: Personální odbor - celý, PKS Pardubický kraj, KoKS Pardubický kraj

Pravidla fóra
V tomto vlákně se prosím ostatním členům stručně představte:
  1. Představení vložíte kliknutím na ikonu Obrázek, která se zobrazuje, pokud jste přihlášeni.
  2. Do předmětu napište svoje jméno a příjmení.
  3. V textu se nám prosím stručně představte a napište nám, co vás vede k zájmu o členství v Pirátech. Budeme rádi, když nám zároveň řeknete, jak byste se chtěli do činnosti strany zapojit a jaké máte zájmy, schopnosti a dovednosti.
Krajské předsednictvo vás bude informovat o nejbližší schůzi v tomto tématu nebo jiným vhodným způsobem.
Členství vznikne, jakmile na schůzi podáte písemnou přihlášku, budete přijati předsednictvem a zaplatíte členský příspěvek na transparentní bankovní účet (podrobnosti).
Uživatelský avatar
Filip.Varecha
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 343
Registrován: 02 úno 2018, 20:10
Profese: dev lead & agile evangelist
Dal poděkování: 616 poděkování
Dostal poděkování: 399 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Filip Vařecha

Příspěvek od Filip.Varecha »

Zdravím pardubické Piráty!

Moje jméno je Filip Vařecha, narodil jsem se a (s dílčí pražskou přestávkou) žiji v Pardubicích. Je mi 31 let a již cca 10 let se profesionálně věnuji programování. Konkrétně se zaměřuji na webové aplikace (a cokoliv co s tím souvisí vč. provozu, infrastruktury, projektového řízení - SCRUM, agile atd.). V souvislosti s politkou je zřejmě vhodné zmínit, že jsem jedním z lead developerů platformy D21 (u toho projektu jsem v rámci developmentu v podstatě od začátku), která má za cíl poskytovat komplexní řešení pro participativní rozpočtování a elektronické hlasování vůbec.

Mezi moje zájmy kromě práce patří také hudba (jsem zakládajícím členem pardubicko-pražské roots reggae kapely Ra https://www.facebook.com/ravibez/), ale také sport (jóga, běh). Je mi také velmi blízká problematika legalizace drog a jsem také vášnivým pěstitelem (především chillies :)). Zajímám se také o udržitelný rozvoj a ekologii.

Politika mně zajímá odjakživa a vývoj politické situace v poslední době mě znervózňuje. Piráty sleduji dlouhodobě, historicky jsem je volil několikrát - naposled ve volbách do PSP 2017. O vstupu do Pirátské strany jsem uvažoval už před volbami, protože ve mně sílil pocit, že vy to opravdu děláte dobře. Proto mi přišlo podstatné Piráty podpořit a především se přičinit na tom, abychom byli společně schopni udržet ty původní pirátské myšlenky. Měl jsem obavu, že úspěch Pirátů ve volbách do PSP bude nevyhnutelně znamenat i příliv oportunistů, kteří mohou stranu postupně začít uhýbat jiným směrem. Přispět myslím dokážu především v oblasti participace, ale na již proběhlých schůzkách pardubického kruhu jsem se zapojil také do témat smart cities a doprava/územní rozvoj.

Děkuji a zdravím,
Filip
Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Varecha za příspěvky (celkem 2):
Andrej.Ramaseuski, Pavel.Stepanek
Uživatelský avatar
Pavel.Stepanek
Personální odbor
Příspěvky: 1398
Registrován: 29 pro 2010, 13:36
Profese: živnostník
Bydliště: U Stadionu 742, Chrudim
Dal poděkování: 1164 poděkování
Dostal poděkování: 1442 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Filip Vařecha

Příspěvek od Pavel.Stepanek »

Ahoj Filipe,

těší mě, že jsi požádal o členství a oceňuji, že ses zapojil do pracovních skupin. Děkuji.
Do záznamu teď prosím o odpovědi na následující otázky:

1) Která partaj ti byla nejsympatičtější než ses dozvěděl/a o Pirátech? Proč Piráti?
2) Četl/a jsi program Pirátů do PS 2017? Který bod ti přijde nejdůležitější a se kterým nesouhlasíš?
3) Jaký je tvůj názor na svobodu Internetu? Chápeš obsah pojmů jako např. blokování stránek, síťová neutralita, šifrování, digitální podepisování, kryptoměny, apod.?
4) Víš, co je to všeobecný základní příjem? Jak se k němu stavíš a z čeho by se měl financovat?
5) Co si myslíš o migraci do ČR?
6) Jak se stavíš k otázce rovnoprávnosti partnerského soužití gay a lesbických párů a možnosti adopce dětí takovými páry?
7) Co si myslíš o autorském zákonu a společnostech OSA nebo Intergram?
8) Jaké vnímáš největší problémy v otázce zahraniční politiky? Co si myslíš o EU, o NATO o anexi Krymu nebo o režimu KLDR?
9) Jaký je tvůj názor na legalizaci drog? Lze legalizovat všechny drogy, nebo jenom některé?
10) Kdo všechno by podle tebe měl zveřejňovat svá daňová přiznání, které instituce by měly zveřejňovat výši odměn svých zaměstnanců?
11) Co vnímáš ty osobně jako největší prioritu, kterou by ses z pozice člena Pirátů snažil/a prosadit?

Postačí nenáročné stručnější odpovědi.

Budu se těšit na některé příští shledání :)

Centrální volební manažer
pavel.stepanek@pirati.cz
telefon: 770113647

Uživatelský avatar
Filip.Varecha
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 343
Registrován: 02 úno 2018, 20:10
Profese: dev lead & agile evangelist
Dal poděkování: 616 poděkování
Dostal poděkování: 399 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Filip Vařecha

Příspěvek od Filip.Varecha »

1) Která partaj ti byla nejsympatičtější než ses dozvěděl/a o Pirátech? Proč Piráti?
Než jsem se dostal k Pirátům, volil jsem většinou středopravou část spektra. Zelené jsem volil za Bursíka. Nějakou dobu jsem taky volil TOP09, hlavně v době "hypu" Karla Schwarzenberga. Postupně ale moje důvěra v ně opadala až jsem je přestal volit úplně. Potom jsem vyhodnotil, že zdaleka největší názorový průnik mám s Piráty. Vnímám u nich několik pozitivních aspektů: liberální ukotvení, transparentní přístup k politice (který tu nikdo jiný takhle nedělá), demokratické vnitřní procesy a především pojmenovávání témat, které nás čekají v budoucnosti a dlouhou dobu je tu buď nikdo neřešil vůbec, nebo jen tak naoko. Zde narážím obecně na e-government a přístup k průmyslu 4.0.

2) Četl/a jsi program Pirátů do PS 2017? Který bod ti přijde nejdůležitější a se kterým nesouhlasíš?
Ano, četl. Nejzásadnější mi připadá silný tlak na to, aby se stát stal pro občany transparentní a aby se reálně začal chovat jako služba za kterou platí, nikoliv jako jejich pán. Jako druhý bod bych vypíchnul přípravu ekonomiky a úpravu vzdělávání tak, abychom mohli do budoucna ve světě uspět i přes nevyhnutelný nástup automatizace a robotizace.
Obezřetný jsem v případě celostátních referend. Byť jsem velký příznivec participace občanů na úrovni komunální, závazná referenda na úrovni celostátní považuji speciálně v dnešní době, kdy světu dominují "alternativní" fakta, za poměrně riskantní. Aby to mohlo fungovat, je potřeba lidi nejdřív naučit volit zodpovědně a kriticky myslet. Proto bych nejdříve zavedl silnou tradici místních referend a až když si lidé na tyhle principy perfektně zvyknou, začal bych uvažovat o dalších krocích. Ale je to běh na dlouhou trať.

3) Jaký je tvůj názor na svobodu Internetu? Chápeš obsah pojmů jako např. blokování stránek, síťová neutralita, šifrování, digitální podepisování, kryptoměny, apod.?
Vzhledem k mojí profesi je Internet můj denní chléb. Svoboda Internetu je pro mne zcela zásadní téma a mám velké obavy z jejího omezování např. nedávno v Německu. Nemyslím si, že jakékoliv snahy o cenzuru nebo blokování mohou v konečném důsledku vést k řešení. Nejen, že to nelze efektivně zařídit, ale hlavně to neřeší podstatu problému. To se dá řešit jedině vzděláváním obyvatel aby se naučili si fakta ověřovat.
V práci se v poslední době zabýváme implementací různých věcí nad blockchainem, takže kryptoměny a věci s tím spojené mně také hodně zajímají. Jsem přesvědčen, byť nedokážu odhadnout jak dlouho to bude trvat, kryptoměny nahradí stávající nabubřelé měnové systémy. Mám tam ale i pár obav, hlavně se mi nelíbí, že to velmi usnadňuje např. financování nelegálního obchodu se zbraněmi.

4) Víš, co je to všeobecný základní příjem? Jak se k němu stavíš a z čeho by se měl financovat?
Ano vím. Myslím si, a podobný závěr k tomu myslím měli i Piráti, že v tuto chvíli je to v ČR nerealizovatelné. Předpokládám, že situace se s nástupem průmyslu 4.0 ale bude velmi rychle měnit. Z čeho ho financovat nevím. Zdá se, že to zatím na 100% neví nikdo, protože proběhly jen různé pilotní projekty a experimenty. Celostátní implementace dosud chybí, pokud vím.

5) Co si myslíš o migraci do ČR?
Jsem přesvědčen, že migrace je v českém kontextu především téma na získávání levných politických bodů. Migrace, alespoň prozatím, není něco co by ČR nějak významně ohrožovalo. Žádný velký počet lidí sem totiž migrovat nechce.
V případě uprchlíků věřím, že je naší povinností pomáhat těm, kdo se na svou cestu opravdu vydali kvůli život ohrožujícím podmínkám v jejich vlasti (ať už je to válka, nebo politický útlak atd.). Mmch nás (resp. EU) k tomu zavazují často zmiňované Ženevské úmluvy. Bylo by ale zdaleka nejlepší jim pomáhat už v místě, kde tyto problémy vznikají. Primárně tím, že bychom zabraňovali vzniku takovýchto podmínek. Mnoho ze stávajících ohnisek migrace bylo způsobeno destabilizací regionu a na této destabilizaci nesou svůj nemalý díl viny i některé členské země NATO (především USA).
Jinak by ale ČR měla vyvinout maximální snahu abychom si uchovali naše dosavadní kulturní a politické ukotvení. Je zcela zásadní, aby každý kdo sem přijde přicházel s vědomím, že musí respektovat český a evropský kulturní základ. Pokud je toto dodrženo, migrace může přinášet i mnoho pozitivního. Musíme si ale umět příchozí lidi prověřit a nepouštět sem každého.

6) Jak se stavíš k otázce rovnoprávnosti partnerského soužití gay a lesbických párů a možnosti adopce dětí takovými páry?
Jsem velmi liberální a v tomto případě podporuji jak soužití ve formální rovině (sňatky), tak i adopci dětí. Rozhodně je lepší když dítě vyrůstá v homosexuálním partnerském vzathu, než kdyby mělo místo toho vyrůstat v dětském domově.

7) Co si myslíš o autorském zákonu a společnostech OSA nebo Intergram?
Považuji je v dnešní době za relikt doby minulé. Nejsou potřeba, škodí, a měly by se zrušit.

8) Jaké vnímáš největší problémy v otázce zahraniční politiky? Co si myslíš o EU, o NATO o anexi Krymu nebo o režimu KLDR?
Co se celkové geopolitické orientace týče, zaráží mně sílící orientace na Rusko a Čínu, které rozhodně nejsou symboly demokratických zemí. Lidská práva jsou pro mne základní hodnotou a jejich vyměňování za zahraniční obchod se mi hnusí. Tím nechci říct, že bychom s nimi neměli obchodovat, ale měli bychom problémy s dodržováním lidských práv jasně pojmenovávat a neuhýbat před nimy. Jako odstrašující případ bych zmínil takzvané "prohlášení čtyř" vůči Číně, které považuji za vrcholnou urážku polistopadového vývoje v ČR.
Jsem zastáncem členství ČR v EU a jsem přesvědčen, že jinou alternativu nemáme. Bohužel mám pocit, že ČR neustále fňuká, že všechno co dělá EU je špatně místo toho, aby se snažila věci řešit konstruktivně a ty špatné návrhy vylepšovat. EU samozřejmě není bezchybná, potřebuje reformu. Ale my bychom měli být u toho. Odchod není řešení.
Členství v NATO je dle mého názoru jedinou zárukou naší bezpečnosti a nevidím aktuálně žádnou jinou alternativu byť uznávám, že NATO má historicky poměrně dost přešlapů. Vzhledem k současné geopolitické situaci podporuji plnění dohod a odvodu 2% HDP na společnou obranu.
Anexe Krymu je nezákonná okupace cizího území. Nesouhlasím s tvrzením Miloše Zemana, že je to "fait accompli".
O KLDR se snad nemá vůbec cenu bavit. Je to jeden z nejšílenějších režimů dneška, který neváhá nechat své obyvatele v hladomoru a místo toho jen zbrojit a zbrojit. Velký strašák.

9) Jaký je tvůj názor na legalizaci drog? Lze legalizovat všechny drogy, nebo jenom některé?
Jsem příznivec postupné legalizace drog. Začít by se mělo u marihuany a pokud se postup osvědčí (o čemž nepochybuji), začít legalizovat i další drogy. Jsem přesvědčen, že hlavní problém současné drogové situace je černý obchod a s tím související mafie. Drogy by se měly zdanit a získané finance by se měly poslat do prevence a také pomoci drogově závislým.

10) Kdo všechno by podle tebe měl zveřejňovat svá daňová přiznání, které instituce by měly zveřejňovat výši odměn svých zaměstnanců?
Odměny svých zaměstnanců by měly zveřejňovat veškeré státní instituce. Mělo by to samozřejmě být uváděno v nějaké anonymizované podobě. Co se týče daňových přiznání, nevím jistě, není to úplně můj obor zájmu. Je ale nutné mít možnost efektivně kontrolovat, jestli daný veřejný činitel nezneužívá svého postavení.

11) Co vnímáš ty osobně jako největší prioritu, kterou by ses z pozice člena Pirátů snažil/a prosadit?
Za mě jednoznačně vyšší transparentnost státu navenek a zapojení občanů do rozhodování o věcech veřejných.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Varecha za příspěvky (celkem 4):
Andrej.Ramaseuski, Pavel.Stepanek, Mikulas.Ferjencik, V__
Uživatelský avatar
Pavel.Stepanek
Personální odbor
Příspěvky: 1398
Registrován: 29 pro 2010, 13:36
Profese: živnostník
Bydliště: U Stadionu 742, Chrudim
Dal poděkování: 1164 poděkování
Dostal poděkování: 1442 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Filip Vařecha

Příspěvek od Pavel.Stepanek »

Pro přijetí
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Stepanek za příspěvky (celkem 4):
Filip.Varecha, Andrej.Ramaseuski, Ondrej.Karas, V__

Centrální volební manažer
pavel.stepanek@pirati.cz
telefon: 770113647

Uživatelský avatar
Jiri.Jansa
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 324
Registrován: 13 bře 2012, 20:48
Profese: pojistný matematik
Bydliště: Pardubice
Dal poděkování: 251 poděkování
Dostal poděkování: 338 poděkování

Re: Filip Vařecha

Příspěvek od Jiri.Jansa »

Zde vidim, ze proces nedobehl, radeji tedy davam rovnez - Pro prijeti.
Uživatelský avatar
Filip.Varecha
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 343
Registrován: 02 úno 2018, 20:10
Profese: dev lead & agile evangelist
Dal poděkování: 616 poděkování
Dostal poděkování: 399 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Filip Vařecha

Příspěvek od Filip.Varecha »

Ano, nedoběhl. Předpokládám, že to teďka čeká na nějakou krajskou schůzi, kde se nábor dokončí. Je to tak?
Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3463
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2628 poděkování
Dostal poděkování: 5068 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Filip Vařecha

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

Jiri.Jansa píše: 23 bře 2018, 09:03 Zde vidim, ze proces nedobehl, radeji tedy davam rovnez - Pro prijeti.
Myslim si, ze tvuj hlas tady nema byt zapocitan (nebo predesly Pavluv), protoze jeden hlas predsedy uz mame. T.zn. ze existuje teoreticka moznost ziskat 4 hlasy pri triclennem predsenictvi :)

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Jednatel/ka republikového výboru
Příspěvky: 3463
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2628 poděkování
Dostal poděkování: 5068 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Filip Vařecha

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

xaralis píše: 23 bře 2018, 09:15 Ano, nedoběhl. Předpokládám, že to teďka čeká na nějakou krajskou schůzi, kde se nábor dokončí. Je to tak?
Ne. Ceka se na rozhodnuti dvou dalsich (nebo aspon jedneho) clenu krajskeho predsednictva. Pricemz, jeden z nich je presvedcenym odpurcem rozsirovani strany, a druhy tady nebyva kazdy den... Ale, kazdopadne, k tomu aby rozhodli, oba dva budou chtit se s tebou setkat osobne, a nejlepsi prilezitost k tomu je krajska schuze.

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
Ondrej.Cesik
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 995
Registrován: 15 črc 2012, 18:37
Profese: programator
Dal poděkování: 114 poděkování
Dostal poděkování: 287 poděkování

Re: Filip Vařecha

Příspěvek od Ondrej.Cesik »

Pro přijetí
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Cesik za příspěvek:
Andrej.Ramaseuski
Budovatel o kousek lepšího světa.
Uživatelský avatar
Filip.Varecha
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 343
Registrován: 02 úno 2018, 20:10
Profese: dev lead & agile evangelist
Dal poděkování: 616 poděkování
Dostal poděkování: 399 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Filip Vařecha

Příspěvek od Filip.Varecha »

Andrej.Ramaseuski píše: 23 bře 2018, 10:41
xaralis píše: 23 bře 2018, 09:15 Ano, nedoběhl. Předpokládám, že to teďka čeká na nějakou krajskou schůzi, kde se nábor dokončí. Je to tak?
Ne. Ceka se na rozhodnuti dvou dalsich (nebo aspon jedneho) clenu krajskeho predsednictva. Pricemz, jeden z nich je presvedcenym odpurcem rozsirovani strany, a druhy tady nebyva kazdy den... Ale, kazdopadne, k tomu aby rozhodli, oba dva budou chtit se s tebou setkat osobne, a nejlepsi prilezitost k tomu je krajska schuze.
Jasně, chápu. Počkám :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Varecha za příspěvek:
Andrej.Ramaseuski
Zamčeno

Zpět na „Zájemci o členství Pardubický kraj“