Projekty pro krajské hejno

Moderátor: PKS Ústecký kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.

  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.

Uživatelský avatar
next_ghost
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3239
Registrován: 21 dub 2009, 18:03
Profese: programátor
Dal poděkování: 1433 poděkování
Dostal poděkování: 5131 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Projekty pro krajské hejno

Příspěvek od next_ghost »

V návaznosti na své vystoupení na dnešní krajské schůzi bych chtěl ještě jednou dát pár příkladů dlouhodobých projektů, které by straně pomohly s transformací i v budoucích volebních kampaních. Pokud máte vlastní nápad, co by podle vás měla Pirátská strana dělat pro občany (a na čem byste chtěli sami pracovat), napište ho sem. Rád se přidám. Pokud se vám líbí některý z níže uvedených projektů, založte vlákno v pracovním prostoru pro členské iniciativy a dál budeme o projektu diskutovat tam.

Projekt č.1: Digitalizace knih z fondu Národní knihovny
Tenhle projekt jsem už jednou navrhoval, ale v trochu jiné podobě. Jako technické zázemí pro digitalizaci můžeme využít WikiZdroje, takže nebude potřeba vyvíjet vlastní systém, na kterém se zasekl předchozí pokus. Co všechno tenhle projekt obnáší:
  1. Vyhledat knížku v systému Kramerius, stáhnout data pomocí mého skriptu a nahrát výsledný DjVu dokument na WikiMedia Commons. (Nebo mi pošlete odkaz na knížku a já vám ji tam nahraju.)
  2. Ručně opravit chyby v OCR textu. Zpracovat jednu stránku včetně formátování trvá asi 15-20 minut. Příklad
  3. Zkontrolovat už opravené texty, že v nich nezůstaly žádné chyby. Digitalizační modul na WikiZdrojích vyžaduje kontrolu od 2 dalších lidí.
  4. Hotový text vydat jako e-knihu v několika formátech (PDF, EPUB, atd.) pod hlavičkou Pirátské strany. Konverze z WikiZdrojů se dá z velké části automatizovat skriptem, takže nejvíc času by pak zase zabrala oční kontrola výsledných souborů. Prostě projekt pro knihomoly.
Projekt č.2: Obří katalog svobodných českých e-knih
Na Internetu už existuje spousta volných a svobodných e-knih, třeba na webu Městské knihovny v Praze. Podobných webů je ale víc, takže by to chtělo vytvořit velkou databázi odkazů, aby čtenáři nemuseli prohledávat každý web zvlášť (a Google se hodí jen na některé druhy hledání). Co všechno tenhle projekt obnáší:
  1. Vývoj systému.
  2. Navázání spolupráce s provozovateli zdrojových webů, aby nám poskytli odkazy a metadata pro import.
  3. Propagace.
Projekt č.3: Server pro sledování legislativního procesu
Cílem je vytvořit databázi legislativních návrhů a parlamentních hlasování, kde by občané mohli sledovat novinky, diskutovat nad obsahem návrhů a značkovat si, jak by sami hlasovali. Před volbami by si pak mohli prohlédnout, kteří poslanci jim byli skutečně názorově nejblíž (ne jen planými řečmi před kamerou). Postupem času by pak systém mohl pomáhat i s tvorbou a předkládáním pozměňovacích návrhů samotnými voliči. Co všechno tenhle projekt obnáší:
  1. Vývoj systému.
  2. Ruční úprava popisu hlasování z parlamentního stenozáznamu a přidávání odkazů na související dokumenty.
  3. Propagace.
Projekt č.4: Připomínkování budoucí legislativy
Oživit vlákno o konzultacích Evropské komise a případně ho rozšířit i na připomínkování krajských a celostátních věcí. Co všechno tenhle projekt obnáší:
  1. Psát doporučení pro ostatní k tématům, kterým dobře rozumíte.
  2. Vyplňovat konzultace.
  3. Propagace.
Projekt č.5: Pirátská licence
Chtělo by to licenci jako CC BY-NC, ale upravenou tak, aby umožňovala komerční užití za paušální poplatek (určený autorem). Creative Commons licence odbourávají veškerou licenční byrokracii, pokud buď autor vůbec nestojí o peníze, nebo je dílo využíváno nekomerčně. Pirátská licence by měla za cíl odbourat veškerou byrokracii pro komerční využití i v případě, že autor peníze chce. Co je na to potřeba:
  1. Právník, který licenci napíše.
  2. Vytvořit databázi děl pod Pirátskou licencí, kde by komerční uživatelé snadno dohledali kontaktní a fakturační údaje autora (ten se musí zaregistrovat sám).
  3. Propagace.

Chceš, aby organizace fungovala? Komunikuj!
Česká pirátská strana: Neškodná.

Odpovědět

Zpět na „Ústecký kraj“