Návrh změny PaRo

Republikovému výboru je svěřena moc zákonodárná. Republikový výbor schvaluje stranické předpisy, programové dokumenty a může přezkoumat kandidátní listiny do voleb.
Pravidla fóra
  • Sem vkládejte připomínky k činnosti republikového výboru. Ke každému podnětu založte nové téma.
  • Pro oznamování zbytečné byrokracie a nedostatků v předpisech využijte prosím zvláštní fórum.
  • Pokud se chcete zapojit do některého jednání RV, podejte si sem žádost. Udejte kterého jednání se chcete zúčastnit a z jakého pověření/důvodu. Pověření ideálně doložte.
  • Na dotazy a podněty odpovídají dobrovolníci, buďte prosím ohleduplní. Svá podání pište slušně a požadavky formulujte dostatečně určitě.
  • Místo odkazů do jiných fór citujte celé texty, protože lidé mají zobrazování některých fór vypnuté.
  • V podatelně se nediskutuje a jakmile bylo podání vyřešeno, téma se zamyká.
Další informace můžete nalézt na následujících místech:
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37005 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Návrh změny PaRo

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Za RP doručuji následující návrh:
Republikové předsednictvo předkládá návrh změn předpisu participativního rozpočtování(PaRo) republikovému výboru.
Návrh: https://github.com/pirati-cz/rules/pull/14/files
Prosím o zahájení jednání a případně zařazení na pořad na zasedání. (vím, že jsem po termínu, takže jen pokud zbude čas.)

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Tobias.Esner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7802
Registrován: 22 čer 2013, 12:03
Dal poděkování: 5022 poděkování
Dostal poděkování: 3823 poděkování

Re: Návrh změny PaRo

Příspěvek od Tobias.Esner »

Chápu li to dobře, uplně rušíte smlouvu, jak se k tomu vyjádřil právník?

zejména §21, osobní odměna je výdajem projektu, ale navýdaj musí být buď smlouva, nebo daňový doklad, jak je to ošetřeno?
prosím doplnit nebo vysvětlit.

Pokud odbouráváme smlouvy, bylo by dobré vyvinout zároveň samostatný systém pro PaRo.

dále podmínkou uvádíte bezdlužnost straně, tato podmínka je dobrá, ale momentálně nemáme v podstatě systém, který by nám toto kontroloval.
RP dělalo dobrovolně přihlášky, a nikdo neví jak to dopadlo. Do dnešního dne není hotová retence a kraje po ní volají. OFFTOPICkdyž chtělo AO brigádníka za 2000.-Kč, tak se řvalo že je to moc, žeto jde zadarmo. za ty 2000 to mohlo být hotový do dvou měsíců max. Jak dlouho tohle trvá v režii RP?

Pokud mluvíte o uživatelském učtu,jak je uživatelský účet definován. To znamená že mohu používat třeba učet na Badoo? zejmna §13

prosím specifikovat §4 bod b) pro mě docela matoucí až zavádějící

a asi by to možná chtělo trochu sjednotit terminologii...

Každopádně by mě zajímal asi názor Filipa a Jakuba

OFFTOPICProč to RP předává až teď, když ví že se to nestihne a bylo by dobré, kdyby to bylo schváleno k začátku ročníku PaRa, je až nohy podrážející měnit podmínky př běhu ročníku, že jedno kolo jede tak a druhé kolo onak. Projekt běží tři roky, pokud se nemýlím. A pokud chci měnit podmínky, tak bybylo opravdu fér je měnit před vyhlášením prvního kola nového ročníku, dostatečně včas, aby se stím měli čas seznámit dobrovolníci ve vedení orgánů a administrátoři Para a v neposlední řadě potencionální řešitelé.

atd atd
Uživatelský avatar
Alexandr.Mansurov
Člen KS Praha
Příspěvky: 1597
Registrován: 22 lis 2010, 16:56
Profese: programátor
Dal poděkování: 5083 poděkování
Dostal poděkování: 2015 poděkování

Re: Návrh změny PaRo

Příspěvek od Alexandr.Mansurov »

Zahájeno zde.

Ohledně projednání na zasedání - je tam bod PaRo bez usnesení. Pokud RP trvá na projednání celého usnesení na zasedání (vč. hlasování), tak to hoďte jako návrh postupu, ale IMHO těch několik dní neudělá takový rozdíl, čili by to šlo předjednat naživo a pak nechat hlasovat online. Platí, že vymezenou dobu pořad pokrývá tuším plně, čili to bude třeba nějak vymyslet.
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37005 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh změny PaRo

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Pokud součástí návrhu smlouvy budou odměny, uzavřou se na ně normální smlouvy na dílo, provedení práce, nebo činnosti.

Bezdlužnost straně tam byla už předtím a je to ovlivněno spíše ochotou FO vést rejstřík dlužníků, než čímkoliv jiným.
Systém na zveřejňování výsledků projektů taky spíše chybí a opět byl i v předchozím předpise.
Uživatelský účet tam byl již dříve, rozumí se tím pravděpodobně jakýkoliv uživatelský účet na libovolném systému strany. přičemž ty jsou aktuálně navázány všechny na jeden. Opět to tam bylo už před tím. Ale přesto jsme si skoro všechno posílali snail-mailem

Nevím který §4 b) je pro tebe zavádějící.
§4(1)b) slučuje odpovědnost kontrolora a odpovědného orgánu do jednoho, tak aby si orgán pro daný projekt určil, kdo to za stranu bude kontrolovat a odbouralo se "spolupachatelství" a zjednodušila celá záležitost. (Méně podpisů na žádostech a podobně).

§4(2)b) snižuje počet projektů, kterých se osoba může účastnit a má je rozdělané na 3. Samozřejmě se do toho počítají i projekty z minulosti.

Teď jsem si uvědomil, že mi tam chybí přechodné ustanovení, budu ho muset doplnit. (Jak se nakládá s běžícími projekty a řešiteli a kontrolory, přidám do jednání.)

U sjednocení terminologie buď konkrétní, možno provést.

Vskutku nechci plýtvat časem stranického právníka na naše vnitřní předpisy.

RP to předává až teď protože mám jedny ruce a jedny nervy. Před zahájením kteréhokoliv kola letošního ročníku to lze v pohodě stihnout, cílem je především ušetřit AO a účastníkům kolotoč kolem smluv, které nepřinášeli nikomu nic a byla to práce pro práci.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Tobias.Esner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7802
Registrován: 22 čer 2013, 12:03
Dal poděkování: 5022 poděkování
Dostal poděkování: 3823 poděkování

Re: Návrh změny PaRo

Příspěvek od Tobias.Esner »

Vojtech.Pikal píše:Pokud součástí návrhu smlouvy budou odměny, uzavřou se na ně normální smlouvy na dílo, provedení práce, nebo činnosti.

Bezdlužnost straně tam byla už předtím a je to ovlivněno spíše ochotou FO vést rejstřík dlužníků, než čímkoliv jiným. neníto jenom ochotou FO, ale počtem dobrovolníků, nebo funkčních aplikací automatizovaných
Systém na zveřejňování výsledků projektů taky spíše chybí a opět byl i v předchozím předpise.
Uživatelský účet tam byl již dříve, rozumí se tím pravděpodobně jakýkoliv uživatelský účet na libovolném systému strany. přičemž ty jsou aktuálně navázány všechny na jeden. Opět to tam bylo už před tím. Ale přesto jsme si skoro všechno posílali snail-mailem je problém to tam zakomponovat pochopitelně a jednoznačně?

Nevím který §4 b) je pro tebe zavádějící. tak si to přečti, tobě to dává smysl? já nejsem právník, ale obyčejná služka
§4(1)b) slučuje odpovědnost kontrolora a odpovědného orgánu do jednoho, tak aby si orgán pro daný projekt určil, kdo to za stranu bude kontrolovat a odbouralo se "spolupachatelství" a zjednodušila celá záležitost. (Méně podpisů na žádostech a podobně).

§4(2)b) snižuje počet projektů, kterých se osoba může účastnit a má je rozdělané na 3. Samozřejmě se do toho počítají i projekty z minulosti.

Teď jsem si uvědomil, že mi tam chybí přechodné ustanovení, budu ho muset doplnit. (Jak se nakládá s běžícími projekty a řešiteli a kontrolory, přidám do jednání.)

U sjednocení terminologie buď konkrétní, možno provést. třeba §4

Vskutku nechci plýtvat časem stranického právníka na naše vnitřní předpisy. naše vnitřní předpisy jsou pro nás závazné a jedná se zde o rozdělování peněz zejména státního rozpočtu, který dostáváme, pořád jsou to peníze daňových poplatníků, je opravdu nakládání s nimi plýtvání s časem?

RP to předává až teď protože mám jedny ruce a jedny nervy. Před zahájením kteréhokoliv kola letošního ročníku to lze v pohodě stihnout, cílem je především ušetřit AO a účastníkům kolotoč kolem smluv, které nepřinášeli nikomu nic a byla to práce pro práci.AO to chápe, ale v RP je Vás 5, ve funkci jste cca rok a kus. Ano, dá se to měnit i za chodu a zamotat hlavu všem během něčeho. Mužeme se chovat jako politici, proti kterým bojujeme.
Neber to Vojto jako útok, ale pokud to chcete změnit opravdu za chodu, což bude složité opravdu pro všechny, bylo by dobré, kdyby veškeré nové předpisy, byli blbu vzdorné a pochopitelné i pro lidi se základní školou, IQ 50, ale kteří hlavně chctějí dělat něco pro stranu. Těch co se snažilia pak zplakali nad výdělkem, je už dost ne?
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37005 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh změny PaRo

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Chceme to zjednodušit, všechny změny, které tam jsou mají vést k jednoduššímu systému - neposílají se smlouvy, je tu méně podílejících se osob.

U par 4 jsem si konečně všiml, že se tam objevuje "zadavatelka", to je to, co jsi myslel? Potřebuju termín - slovo, které není jasné nebo pocohpitelné, ne číslo paragradu, který má dva odstave a čtyři písmena.
Protože mě to jinak smysl dává, poznámkovým aparátem se tam pak můžou doplnit odkazy na příslušné termíny v jiných vnitřních předpisech.

Ten předpis potřebuje změnit a zjednodušit, nedovedu si představit lepší chvíli, než v době, kdy není žádné nové kolo vyhlášeno. Protože jediné co se mění je, že v tagu přihlášky odpadají údaje smlouva a kontrolor. Pak se trošku mění formulace na výsledky a přidává se možnost přidat k přihlášce propagační popis, který AO při zahájení rozešle, aby se předešlo divokému spamování členů propagací.

Obávám se, že pro lidi s IQ 50, tedy na spodní hranici lehké mentální retardace předpisy psát nelze. IQ 90 (tedy na spodní hranici 75% populace), bych bral jako reálný požadavek.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Tobias.Esner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7802
Registrován: 22 čer 2013, 12:03
Dal poděkování: 5022 poděkování
Dostal poděkování: 3823 poděkování

Re: Návrh změny PaRo

Příspěvek od Tobias.Esner »

stím dopisem se toho obávám, u 12ti projektů to nikdo číst nebude :( Teda já určitě ne....
ano poznámku o IQ beru a opravuji na 100 ;)

Já chápu zjednodušení, ale stále v nějakých mezích Vojto :(
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34757
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31658 poděkování
Dostal poděkování: 25744 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh změny PaRo

Příspěvek od Petr.Vileta »

Vojtech.Pikal píše:Bezdlužnost straně tam byla už předtím a je to ovlivněno spíše ochotou FO vést rejstřík dlužníků, než čímkoliv jiným.
Pardon, že vstupuji do debaty, ale pokud mě paměť neklame, nikdo o takový rejstřík nežádal. A nestačil by Redmine nebo samostatné subfórum v FO, kam by směl zapisovat jen vedoucí nebo pověřený člen FO? Do subfóra by se zapsalo jméno a dlužná částka a zamklo se to. Do Redmine nějak podobně.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37005 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Návrh změny PaRo

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Tobias.Esner píše:stím dopisem se toho obávám, u 12ti projektů to nikdo číst nebude :( Teda já určitě ne....
A já blbec čtu při hlasování podrobně všechny přihlášky.

@Petr Vileta: Stačila by i stránka s tabulkou na wiki (ani není potřeba nějaká generovaná, prostě tabulka - dokud se nebudou generovat prodlení s členskými příspěvky automaticky). Hele, je to v předpise, jsi zodpovědný za jeho provedení, předpis byl řádně vyhlášen. Ale nejsi v tom sám, RK jsem taky musel připomenout seznam mediátorů a AO pravděpodobně nikde nemá systém pro zveřejňování výsledků.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Tobias.Esner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 7802
Registrován: 22 čer 2013, 12:03
Dal poděkování: 5022 poděkování
Dostal poděkování: 3823 poděkování

Re: Návrh změny PaRo

Příspěvek od Tobias.Esner »

Já většinou přihlášky čtu když je vkládám na fórum a připravují pro Martina.
Ale aby mi přišlo do emailu xy lobistickych kydu, na to zvědavá nejsem.
Odpovědět

Zpět na „Podatelna republikového výboru“