Změna názvu a územní působnosti MS Havířov

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů místního sdružení.

Moderátoři: PKS Moravskoslezský kraj, KoKS Moravskoslezský kraj, PMS Karvinsko

Pravidla fóra
  • Na tomto fóru se vyhlašují závazná hlasování místního fóra. Hlasovat mohou pouze členové místního sdružení.
  • Do tohoto fóra vidí a přispívají členové místního sdružení a jeho registrovaní příznivci (Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra).
  • Moderátorem tohoto fóra je místní předsednictvo.
Uživatelský avatar
Martin.Redr
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 530
Registrován: 06 čer 2012, 23:32
Profese: sociální pracovník, pedagog
Bydliště: Havířov
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 371 poděkování

Změna názvu a územní působnosti MS Havířov

Příspěvek od Martin.Redr »

Rád bych nyní přistoupil k dořešení této záležitosti oficiální cestou. Z našich dosavadních setkání jsem vyvodil jasný záměr toto změnit. Proto chci, aby se k této věci vyjádřili všichni členové místního fóra. Uvítám i názory či podněty příznivců.
Takže zahajuji diskuzi, která by měla vyústit v srozumitelné a jasné stanovisko, které následně necháme hlasovat v rámci místního fóra a následně předložíme krajskému, případně republikovému předsednictvu.

Text usnesení:
MS Havířov se přejmenuje na MS Karvinsko, územní působnost se nově stanoví v rámci celého okresu Karviná.

Upřesnění:
Možnost vzniku místních sdružení v jednotlivých obcích okresu Karviná tímto není nijak dotčena. Případné nově vzniklé MS si stanoví svou územní působnost a toto území bude následně vyjmuto z působnosti MS Karvinsko.

Zdůvodnění:
1. Formální pravomoc k tomuto kroku
Ve stanovách strany je uveden způsob vzniku místních sdružení, nikoliv však postup při případných změnách. Vycházím tedy z předpokladu, že změna názvu a změna vymezení územní působnosti je pravomocně totožná aktivita jako založení místního sdružení (včetně vymezení území). Navrhované rozšířené území leží celé v jednom kraji a nikterak se nedotýká území jiného již existujícího sdružení.
Proto předpokládám, že tyto změny jsou čistě v kompetenci místního fóra a následného schválení předsednictva MSK.

2. Věcný záměr změny
MS Havířov vzniklo přibližně před rokem na popud tří havířovských občanů, kteří k dnešnímu dni již nejsou členy sdružení ani strany. Mezitím se MS rozšířilo o členy z Karviné, lze také očekávat příchod nových členů z dalších obcí karvinského okresu. Při veškerých lokálních aktivitách Pirátů chceme jasně deklarovat naše kompetence v rámci daného území. V tuto chvíli nemáme dostatečný lidský potenciál pro vytváření místních sdružení v jednotlivých obcích, ale chceme v těchto obcích pracovat. Proto volíme název nejlépe vystihující naše současné geografické rozložení.

...jistě se najdou i další důvody, proč tato změna a možná existují i důvody proti...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Redr za příspěvky (celkem 4):
Michal.Klus, Martin.Kaleta, Michal.Gill, MrdBrd
Martin.Kaleta
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 432
Registrován: 20 bře 2012, 23:29
Profese: podnikatel
Dal poděkování: 251 poděkování
Dostal poděkování: 228 poděkování

Re: Změna názvu a územní působnosti MS Havířov

Příspěvek od Martin.Kaleta »

výše uvedený text plně koresponduje s výsledky debat z posledních schůzí MS . Takto dočasně vzniklý větší celek má výhodu že není tolik nestabilní pokud jeden či nekolik členu skonči ,stejně jako se tomu děje ted . MS v jednotlivých mestech a obcích okresu se pote vyčlení jakmile v dane lokalitě vznikne stabilní skupina členu . Do te doby mužou všichni členi pusobit ve sve bylišti pod univerzanim nazvem protože všichni geograficky spadate do okresu KI .
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kaleta za příspěvek:
Michal.Gill
poDporuji bezpodmínečný ZDRAVÝ ROZUM!
Uživatelský avatar
Michal.Gill
Zahraniční odbor
Příspěvky: 1910
Registrován: 06 kvě 2012, 07:20
Profese: Copywriter, volejbalový rozhodčí
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Dal poděkování: 3876 poděkování
Dostal poděkování: 3268 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna názvu a územní působnosti MS Havířov

Příspěvek od Michal.Gill »

Bavili jsme se o tom v pátek a Martin přesně pokryl všechno, co mě od té doby napadlo:

- ta formulace s deklarováním, že v případě vzniku jiného místního sdružení někde v okrese Karviná bude tato lokalita, kupř. Stonava, vyňata ze sféry vlivu nově upraveného Havířova/Karvinska - toto by mohlo být přímo vyhrazeno v tomto usnesení, aby nebylo možno tvrdit, že si tímto krokem stávající MS uzurpuje navždy svrchovanost nad celým okresem a bez jeho souhlasu že nebude možno vytvořit žádné jiné sdružení. V případě, že by jednou hypoteticky došlo na vznik třeba Karviné, tj. většího MS (než třeba ta Stonava z příkladu), které by navíc názvem dost komplikovalo přehlednost, měla by být hranice mezi novým a starým MS řešena na schůzi, resp. společné schůzi (spíš ale schůzi, protože lze předpokládat, že případní zakladatelé Karviné by "pocházeli" ze staršího MS Karvinsko)

- uvažoval jsem nad názvem a opravdu jsem nic převratného nevydumal - Karvinsko vypadá hezky navenek (tj. pro případné podporovatele či voliče), tak i, řekl bych, docela dobře vystihuje ten smysl o obsažení plochy celého okresu - kvůli prvnímu důvodu (vnější "líbivost" názvu) i eventualitě vzniku menších sdružení na území okresu, mi tento název rozhodně přijde lepší, než třeba "okres Karviná", který je nasnadě, ale je z něj cítit nějaká snaha o vznik té prostřední úrovně mezi KS a MS, což určitě nechceme a je to třeba jednoznačně deklarovat > proto jsem zatím (třeba někoho napadne něco božího) pro název MS Karvinsko

- za sebe vidím jako nejčastější důvod to, že jako Karviňák, když se mě někdo ptá, říkám, že jsem v buňce Havířov, protože jiná bližší s karvinskou působností není, ale jsem dostatečně soudný na to, abych věděl, že v dohledné době bez zásadního zvětšení základny ani nebude a že by to taky byla zatím blbost

- návrh tedy jednoznačně podporuji a budu hlasovat pro změnu (nezvrhne-li se nějak zásadně předloha)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Gill za příspěvek:
MrdBrd

Bc. Michal Gill • vedoucí ZO • asistent radních Prahy 3 • mobil: +420 603 590 571 • pevná linka: +420 222 116 782 • michal.gill@pirati.czgill.michal@praha3.cz

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18673
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33871 poděkování

Re: Změna názvu a územní působnosti MS Havířov

Příspěvek od Martin.Kucera »

Omlouvám se že vám do toho vrtám "zvenčí", ale měl bych pár poznámek.
Martin Redr píše:Možnost vzniku místních sdružení v jednotlivých obcích okresu Karviná tímto není nijak dotčena. Případné nově vzniklé MS si stanoví svou územní působnost a toto území bude následně vyjmuto z působnosti MS Karvinsko.
Podle hesla "doufej v nejlepší, ale buď připraven na nejhorší" by bylo dobré, vzhledem k nedávné kauze vzniku MS Mor. Ostrava a obstrukcí ze strany MS Ostrava, aby bylo výše uvedené upřesnění zakotveno v usnesení.
Martin Redr píše:Při veškerých lokálních aktivitách Pirátů chceme jasně deklarovat naše kompetence v rámci daného území. V tuto chvíli nemáme dostatečný lidský potenciál pro vytváření místních sdružení v jednotlivých obcích, ale chceme v těchto obcích pracovat.
K tomu ale není nutné mít v těchto obcích územní působnost, neb v podzimním usnesení KF se mimo jiné praví:
"Členům v obcích, v nichž neexistuje místní sdružení, budou přednostně nápomocna místní sdružení v témže volebním okrese."
(A pokud v obci nebude existovat ani žádný člen, jistě nebude problém získat operativně, nebo i dlouhodobě, od předsednictva KS mandát k působení v těchto obcích.)

Čili zatím mi přijde, že by to přineslo víc formálních komplikací (nutnost měnit územní působnost při vzniku každého nového MS v okrese) než praktického užitku. Na druhé straně já nejsem ten, kdo by mluvil s lidmi třeba z Karviné a říkal jim "já jsem sice z Karviné, ale jsem v MS Havířov, protože v Karviné zatím MS není", tj. neznám jejich reakce.

Každopádně počítejte s tím, že vzhledem ke krajskému usnesení
"Struktura místních sdružení by měla kopírovat strukturu zastupitelstev na území kraje"
se kolem záměru rozšíření územní působnosti může strhnout debata na krajské úrovni.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
MrdBrd
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 327
Registrován: 04 úno 2013, 09:28
Profese: občan
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 150 poděkování

Re: Změna názvu a územní působnosti MS Havířov

Příspěvek od MrdBrd »

Krajskému usnesení kdy :"Struktura místních sdružení by měla kopírovat strukturu zastupitelstev na území kraje",je dle mne jen doporučení,neb nad tímto stoji pirátské předpisy které jasně,stručně a zřetelně stanovují za jakých podmínek je možno založit MS a v nich se ni podobného nepíše.).A pokud se nepletu,krajské fórum nemůže nařizovat,či měnit něco co je v rozporu s předpisy strany.Toto tzv. krajské usnesení je možno brát max. jako doporučení jak postupovat.
Piráti paralizují sami sebe byrokratickými postoji,k jakékoli činnosti pirátů by se měl brát právník,jež prácechtivým vysvětlí co vlastně mohou a co ne. Vzor by mohlo být MS Ostrava ,tam pro jistotu nedělají nic.

Předseda MS Havířov by se měl vyprdnout na přizdisráče co nejsou schopni dorazit na schůzi či akci,kde by si poslechli co vůbec piráti v Karvinsku chtěj a jednoduše postupovat dle předpisů strany.Pokud to schválí krajské předsednictvo,není co řešit.A případné plky lhářů z KK bych hodil za hlavu,jsou pracovně neschopní a kdyby přeci se vzmohli k nějaké činnosti,RK je totálně nefunkční,takže pohoda a klídek.) . :D

Takže Martine,předsedo MS Havířov co ctějí VŠICHNI tví piráti z MS Havířov už víš,tak ukonči plky a šupky dupky založiti MS Karvinsko.
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18673
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33871 poděkování

Re: Změna názvu a územní působnosti MS Havířov

Příspěvek od Martin.Kucera »

MrdBrd píše:A pokud se nepletu,krajské fórum nemůže nařizovat,či měnit něco co je v rozporu s předpisy strany.
Citované usnesení ovšem v rozporu s předpisy není. Předpisy strany stanovují nutné podmínky pro vznik MS. Ovšem KS může stanovit doplňující podmínky, stejně jako může například přijmout přísnější krajský jednací řád. Rozpor se stranickými předpisy by nastal jen tehdy, pokud by KS podmínky zmírnilo, například kdyby chtělo povolit vznik dvoučlenného MS.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Martin.Kaleta
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 432
Registrován: 20 bře 2012, 23:29
Profese: podnikatel
Dal poděkování: 251 poděkování
Dostal poděkování: 228 poděkování

Re: Změna názvu a územní působnosti MS Havířov

Příspěvek od Martin.Kaleta »

pokud naše žadost neni v rozporu z stanovami strany nevidím duvod proč by předsednictvo kraje nemělo vyhovět žadosti členu. mi jsme dali jasně najevo prakticke duvody tohoto počínaní a předsednictvo si má uvědomit že mi jsme parta spiše aktivistu a jejich byrokracie nám spíše překáží. u nas jsou voby zatim formalitou nebot shodu hledáme velife efektivně .Nikdo nas nemusí strašit tím že pak kdosi z vedeni MS Karvinsko pak bude dělat případné ofuky pokud by se měla vyčlenit třeba pak samostatně karvina až tam kluci budou mit opravdu zakladnu na stabilní MS ..zatim všichni dohromady tvořime jen zaklad jednoho MS a to jsme z ruznych mest .Nam členum to ulehčí pirátění ,panuje na tom shoda a ty administrativní problemy to nám vyřeší naše krajske předsednictvo . od toho jsme si je volili aby nam ted pomahali a tyto administrativní překažky nam odmetali z cesty . je teba si prostě připustit že pirati MSk už nejsou jen Ostrava a její zpusoby fungovaní ale že je tu i par lidí kteří chtějí mít to piratění trochu flexibilně upravene dle potřeb svých občansko aktivistických aktivitách.představu o scenaři našeho fungovaní mame a je na vedení kraje aby to dokazalo zrealizovat .
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kaleta za příspěvek:
Michal.Gill
poDporuji bezpodmínečný ZDRAVÝ ROZUM!
Uživatelský avatar
Martin.Redr
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 530
Registrován: 06 čer 2012, 23:32
Profese: sociální pracovník, pedagog
Bydliště: Havířov
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 371 poděkování

Re: Změna názvu a územní působnosti MS Havířov

Příspěvek od Martin.Redr »

Martin Kucera píše:K tomu ale není nutné mít v těchto obcích územní působnost, neb v podzimním usnesení KF se mimo jiné praví:
"Členům v obcích, v nichž neexistuje místní sdružení, budou přednostně nápomocna místní sdružení v témže volebním okrese."
(A pokud v obci nebude existovat ani žádný člen, jistě nebude problém získat operativně, nebo i dlouhodobě, od předsednictva KS mandát k působení v těchto obcích.)

Čili zatím mi přijde, že by to přineslo víc formálních komplikací (nutnost měnit územní působnost při vzniku každého nového MS v okrese) než praktického užitku. Na druhé straně já nejsem ten, kdo by mluvil s lidmi třeba z Karviné a říkal jim "já jsem sice z Karviné, ale jsem v MS Havířov, protože v Karviné zatím MS není", tj. neznám jejich reakce.

Každopádně počítejte s tím, že vzhledem ke krajskému usnesení
"Struktura místních sdružení by měla kopírovat strukturu zastupitelstev na území kraje"
se kolem záměru rozšíření územní působnosti může strhnout debata na krajské úrovni.
Nechci uzurpovat území, kde nejsou Piráti doposud činí. Ale přijde mi logické, pokud se v Orlové nebo v Českém Těšíně bude někdo zajímat o Piráty, budeme s nimi jednat za MS Karvinsko a nikoliv za MS Havířov. Podle mne jde jen o název, ne moc významnou věc pro zasvěcené, ale zásadní pro laiky, neřku-li místní patrioty. No a pakliže v tom usnesení jasně zmíníme, že vznikem dalšího MS v okrese se územní působnost o toto zmenší, nevidím v tom problém.

Tebou zmíněné komplikace mi přijdou bezvýznamné. Jedním administrativním krokem se prostě územní působnost upraví při vzniku každého dalšího MS. A ten praktický užitek je právě v tom vystupování navenek. Mně osobně ten původní název nevadí, v Havířově jsem se narodil a doposud stále žiju. Ale ze sedmi členů MS jsme z Havířova jen dva, z Karviné pak tři. Čili hlavně proto požadujeme tu změnu a proto se taky většinou shodujeme na ne příliš konkrétním názvu Karvinsko, s konkrétnější územní působností, která se však do budoucna může měnit.

No a co se týká zmíněných krajských usnesení, ta jsou jen v rovině nějakého deklarativního postoje. Podmiňovací způsob užitý v té větě nepřikazuje, dle mého názoru, abychom se tím museli řídit. Alespoň v tuto chvíli. Protože se stejně domnívám, že snažší a možná i důležitější pro nejbližší období bude hledání podpory mezi příznivci a voliči Pirátů. Rozšiřování členské základny na to sice navazuje, ale nevidím to moc růžově...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Redr za příspěvek:
Michal.Gill
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18673
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33871 poděkování

Re: Změna názvu a územní působnosti MS Havířov

Příspěvek od Martin.Kucera »

Martin Kaleta píše:Nam členum to ulehčí pirátění
To je právě to, co by mě zajímalo podrobněji rozvedené.
Protože působnosti MS Havířov na území okresu nic nebrání ani teď (ba je to naopak i posvěceno usnesením KS). Takže zatím vidím jen z mého ohledu poněkud slabší zdůvodnění "na mimohavířovské lidi v okrese bude líp působit 'já jsem Pirát z MS Karvinsko' než 'já jsem Pirát z MS Havířov'".

A neberte to nějak ve zlém, prostě se na každou formální změnu snažím dívat pohledem, zda přinese víc pozitiv než negativ (jen taková má IMHO smysl). A nemyslím negativa pro mě jako člena předsednictva KS (jedno hlasování mě nezabije a zbytek je starost AO). No a lepší když do toho budu vrtat už teď než abyste pracně vypilovali usnesení a já vám do toh vrtal až po předložení předsednictvu KS, ne?
Martin Redr píše:Podle mne jde jen o název, ne moc významnou věc pro zasvěcené, ale zásadní pro laiky, neřku-li místní patrioty.
OK, v tomhle ohledu se budu muset spolehnout na vás. Mně by, kdybych byl v pozici toho laika, na názvu nesešlo, ale místní patrioti to můžou vidět jinak, co já vím...

Napadla mě ale ještě jedna varianta - pokud je zásadní ten název, a vzhledem k tomu, že MS Havířov může momentálně operovat na území okresu tak jako tak, nestačilo by prostě jen to přejmenování bez úpravy územní působnosti? V praxi to bude totéž (a laickou veřejnost nějaká územní působnost stejně nezajímá) a do budoucna se tím ušetří šachování s územní působností při vzniku nových MS.
Martin Redr píše:Ale ze sedmi členů MS jsme z Havířova jen dva, z Karviné pak tři.
No, snažíte se přetáhnout mě. :-) a z Havířova je ještě Alexandr Babič, akorát není členem MS, možná by stálo za to zkusit ho zapojit.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Michal.Gill
Zahraniční odbor
Příspěvky: 1910
Registrován: 06 kvě 2012, 07:20
Profese: Copywriter, volejbalový rozhodčí
Bydliště: Praha 3 - Žižkov
Dal poděkování: 3876 poděkování
Dostal poděkování: 3268 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna názvu a územní působnosti MS Havířov

Příspěvek od Michal.Gill »

Martin Kucera píše:...nestačilo by prostě jen to přejmenování bez úpravy územní působnosti? V praxi to bude totéž (a laickou veřejnost nějaká územní působnost stejně nezajímá) a do budoucna se tím ušetří šachování s územní působností při vzniku nových MS.
Já si právě myslím, že případné spory nastanou, když si dovolíme provést změnu názvu a "detailům", jako je oficiální působnost, se věnovat nebudeme. Do usnesení bych to zformuloval třeba nějak takto:

"V případě vzniku nového MS na území okresu Karviná v hranicích s populací menší, než 50 000 obyvatel, se územní působnost tohoto nově vzniklého MS zcela automaticky vyjme z působnosti MS Karvinsko, kterému v žádném případě nepodléhá. V případě vzniku MS s ambicí působit na území větším, než je 50 000 obyvatel, bude o územním rozdělení okresu (ale pouze o něm, nikoli o vzniku nového MS) a případném přejmenování MS Karvinsko, kupř. zpět na MS Havířov, hlasovat místní fórum MS Karvinsko."

Bc. Michal Gill • vedoucí ZO • asistent radních Prahy 3 • mobil: +420 603 590 571 • pevná linka: +420 222 116 782 • michal.gill@pirati.czgill.michal@praha3.cz

Zamčeno

Zpět na „Místní fórum Karvinsko“