CF 26/2023 - Návrh na změnu stanov - Rozšíření RP na 7 členů

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Odpovědět
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: CF 26/2023 - Návrh na změnu stanov - Rozšíření RP na 7 členů

Příspěvek od Martin.Kucera »

A ještě k

Tomas.Valek píše: 17 úno 2024, 20:41

RP se tak volilo jednou a je měřitelné, že klesala legitimita volby (ůčast) díky zkrácenému času hlasování.

Ve volbě místopředsedů na zasedání 2022 byly hlasovací účasti v jednotlivých "druhých kolech" postupně 735, 663, 695, 668.
Budeme tedy tvrdit, že 3. místopředsedkyně měla větši legitimitu než 2. místopředsdedkyně?
A když se podíváme na počty hlasů, tak pro jednotlivé zvolené místopředsedkyně a místopředsedy to bylo (v kolech jejich zvolení) postupně 156, 210, 213 a 311. Asi nebudeme na základě toho tvrdit, že 1. místopředseda měl nejmenší legitimitu.

Fun fact - tehdy si toho bohužel nikdo nevšiml a nepodal námitku, ale hlasování o 4. místopředsedovi https://helios.pirati.cz/helios/electio ... d74ab/view bylo chybné, protože voliči mohli dát až 3 hlasy, zatímco správně měli mít jen 1 hlas.

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1331
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1418 poděkování
Dostal poděkování: 2104 poděkování

Re: CF 26/2023 - Návrh na změnu stanov - Rozšíření RP na 7 členů

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

No ale, dokud diskuze ještě byla přínosná, tak nám tady vykrystalizovalo následující s tím, že jsem do Vojtova návrhu ještě teda vepsala explicitně, že není možné kombinovat funkce v rámci RP a já bych byla opravdu ráda, aby se nominace na statutární vedli separé. Takže navrhuju následovně a budu ráda za připomínky.

§ 22 Volba republikového předsednictva

(1) Pokud není zvolen předseda strany, ani jeden ze statutárních místopředsedů nebo většina členů republikového předsednictva, je třeba volbu naléhavě provést. Svolá se k tomu zasedání celostátního fóra nebo se volba projedná na již svolaném zasedání. Platí, že volba je zařazena na pořad zasedání jako první bod. Potřebný čas na volbu určí předsedající.

(2) Pokud po rozhodujícím hlasování trvá stav, kdy je volbu třeba naléhavě provést, bezprostředně se pokračuje dalším rozhodujícím hlasováním, není-li schválen jiný návrhu postupu nebo není zasedání ukončeno.

(3) Nominace do republikového předsednictva musí jasně uvádět, na které funkce v předsednictvu směřuje. Nominace na statutárního místopředsedu musí být vždy vedena samostatně. Z republikového předsednictva se volí samostatně jen předseda. Statutární místopředsedové a ostatní členové předsednictva se volí ve společných skupinách.. Ve vztahu k předsedovi se ustanovení o náhradnictví nepoužijí. Souběh funkcí v rámci předsednictva není přípustný.

A omlouvám se, ale rezignovala jsem na souběh hlasování, protože mě vzhledem k tomu, jak by měl běžet postup přípravy nenapadá varianta, jak se vyhnout zahrávání si s těmi právy členů. Nicméně chápu-li to dobře to znění možnost souběžné volby úplně nevylučuje, je tak?

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: CF 26/2023 - Návrh na změnu stanov - Rozšíření RP na 7 členů

Příspěvek od Martin.Kucera »

Tereza.Vovesova píše: 17 úno 2024, 22:18

A omlouvám se, ale rezignovala jsem na souběh hlasování, protože mě vzhledem k tomu, jak by měl běžet postup přípravy nenapadá varianta, jak se vyhnout zahrávání si s těmi právy členů. Nicméně chápu-li to dobře to znění možnost souběžné volby úplně nevylučuje, je tak?

To znění, které předkládáš, IMHO nevylučuje souběžná 1. kola statutárů a dalších členů předsednictva.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Tereza.Vovesova

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1331
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1418 poděkování
Dostal poděkování: 2104 poděkování

Re: CF 26/2023 - Návrh na změnu stanov - Rozšíření RP na 7 členů

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Jo ještě jsem vyměnila slovíčko "další" za "ostatní" členy předsednictva, protože v návrzích na změnu stanov máme spojením "další členové představenstva" označeny členy předsednictva bez místopředsedů.

EDIT A povolila jsem společnou 1 nominaci na předsedu, místopředsedu a další členy předsednictva. Tam si myslím, že se dá zůstat u zavedených pořádků.

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3081
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4852 poděkování
Dostal poděkování: 6433 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 26/2023 - Návrh na změnu stanov - Rozšíření RP na 7 členů

Příspěvek od Jan.Hora »

JH moderuje:

Kromě Vojty nevidím, že by někdo rozporoval textace návrhů po změnách, takže jestli se do zítra neobjeví další námitky, zanesu tu úpravu co chtěl Vojta a překlopím textaci do úvodního příspěvku. Vzhledem k tomu že končí doba pro navrhování a doba na rozmyšlenou má 10 dní, tak si to prosím ještě jednou pečlivě přečtěte prosím. Ať neděláme úpravy na poslední chvíli (tedy jiné než vycházející z odpovědí RK)

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1331
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1418 poděkování
Dostal poděkování: 2104 poděkování

Re: CF 26/2023 - Návrh na změnu stanov - Rozšíření RP na 7 členů

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Pro jistotu, u mě by měly být dvě "kosmetické" změny. Odstranit "Návrh D" z textu usnesení a podtržení slova "dvou" v odstavci (1)

Celostátní fórum mění stanovy
Čl. 10 Republikové předsednictvo, následovně:

(1) Republikové předsednictvo sestává z předsedy, dvou místopředsedů, dvou statutárních místopředsedů a dvou místopředsedů dalších členů předsednictva.

(...)

Zbytek myslím, že je v pořádku nebo to tady alespoň nikdo nerozporoval

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37006 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 26/2023 - Návrh na změnu stanov - Rozšíření RP na 7 členů

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Martin.Kucera píše: 17 úno 2024, 17:56
Tomas.Valek píše: 17 úno 2024, 11:48

Dříve či později (a u nás dříve) někoho napadne, že si zvýší šance a přižene se i do menšího rybníčku, už jen aby zvýšil známost, svou volitelnost v druhé volbě atd.

Jakým způsobem si tím zvýší známost či volitelnost v druhé volbě? V případě nějakých online diskusí samozřejmě bude jen v jedné (stejně jako to bylo u kandidátů na předsedu i místopředsedu), na zasedání taky nedostane víc prostoru.

Tady musím trošku nesouhlasit. Třeba letos měli kandidující na předsedu oproti kandidátům na místopředsedu úvodní projevy dříve a o minutu delší a taky měli asi víc času na samostatnou rozpravu, než bylo pro kandidáty na místopředsedu v 1. kole.

Čímž se dostáváme k tomu, že pokud se něco neudělá, rozprava na zasedání při víc kandidátech na 5 pozic místopředsedů bude zcela neúnosná a neříditelná.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Tomas.Valek

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1331
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1418 poděkování
Dostal poděkování: 2104 poděkování

Re: CF 26/2023 - Návrh na změnu stanov - Rozšíření RP na 7 členů

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Znáte to úsloví, kdo chce hledá způsob, kdo nechce hledá důvod?

Prosím v čem konkrétně vidíme problém? Je to ve vedení jedné diskuze s kandidáty na různé pozice nebo ve vedení vícero diskuzi před prvním kolem, kterých by se účastnil někdo, kdo se nahlásí ke kandidatuře na dvě pozice?

A mimo to, já se omlouvám, možná jsem sama, ale vidím dost velký rozdíl v tom, když někdo v dnešní době využije kandidaturu na předsedu k tomu, aby se dostal na pozici místopředsedy - na pozicích se dá dělat stejná nebo minimálně obdobná agenda, při volbě si tak kandidát vytvoří víc prostoru na odpovědi na otázky, které by mu zrovna tak mohly být položeny kdyby kandidoval jen na místopředsedu, dostane větší mediální prostor a navíc ukáže ramena, že by si teda jakože troufl i na předsedu narozdíl od kandidátů, kteří se na předsedu nehlásí.

No a teď mi tu prosím pěkně uveďte výhody pro kandidáta při souběžné kandidatuře místopředseda/statutární místopředseda.
Kromě šance dostat se do předsednictva alespoň na jedné z těch pozic a já teda nevím jestli všichni členové takovou snahu ocení, tam žádnou moc nevidím.
Jak už jsme tu několikrát zopakovali statutární místopředseda má na starosti a má mít odpovědnost za vnitrostranické záležitostí.
Možná může být v případě kandidáta na tuhle pozici "sexy", že umí odpovědět na otázky týkající se třeba politické scény v ČR, což možná prokáže v kandidatuře na místopředsedu, ale to s jeho potenciální prací na přípravě rozpočtu naší strany asi ne úplně přímo souvisí. Neříkám, že tím nemůže zapůsobit na určitou část členstva, ale ty racionálněji smýšlející to fakt neoslní.

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Tomas.Valek
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 2494
Registrován: 08 dub 2018, 16:47
Profese: Navrhovatel
Dal poděkování: 1766 poděkování
Dostal poděkování: 2849 poděkování

Re: CF 26/2023 - Návrh na změnu stanov - Rozšíření RP na 7 členů

Příspěvek od Tomas.Valek »

Tak tu asi ještě uvedu jeden příběh:

CF se rozhodnulo, že chce mít člena RP pověřeného zahraniční politikou strany. Je to vážná věc, může nám to pomoci mezinárodně, v Evropě, ale i zpětně se to odráží do domácích výsledků. Dáme tomu tedy prioritu a řekneme, že jeden místopředseda bude místopředsedou pro zahraničí.

A byla tu opět volba RP. A kandidoval Adam. Chtěl do RP, byl krajský radní. Se zahraničím nebo zahraniční politikou doposud nijak nepřišel do styku mimo přátelské návštěvy v Rakousku apod. Protože na 3 místopředsedy kandidovalo 14 lidí (jako letos), ale z toho jen dva byli dlouholetými politiky, kteří se zabývali zahraničím a kandidovali proto logicky i na zahraničního místopředsedu. (Prakticky je to dvakrát vyšší počet než odpovídá, podívejme na počet kandidátů ve volbě ZO.) Adam si ale řekl, takže na řadového to mám 3 ze 14, proč si nezlepšit možnosti a nejít i na zahraničního. Tam je to šance navíc a jen 1 ze 3. I když to nedám, tak budu víckrát v rozpravě, v diskusi, i vícekrát zmíněný v materiálech, více toho o mně napíšou v médiích, takže i když to nevyjde, tak budu mít lepší startovací pozici v druhé volbě.

Pak si ale uvědomil, že o zahraniční pirátské politice strany nic neví. Nato se usmál a plácl do kolen, to přece nevadí, jsem politik, takže o politice toho vím dost, potom jsem politik, takže stejně musím rozumět všemu a nakonec, kdyby mě fakt zvolili, tak se to nějak naučím.

Ve finále na pódiu při Zasedání potkal v rozpravě dalších 8 kandidátů, kteří měli podobný nápad. Členové CF v tom ale měli ještě větší guláš jak kandidáti a neomylně vybrali toho, který ani neuměl anglicky, ale chtěli ho v RP, takže ho pro jistotu vybrali hned v první volbě v prvním kole. Jeden z kandidátů na zahraničního místopředsedu se sice dostal do RP, ale svěřili mu dva odbory a rozpočet (zahraničí mu ani svěřit nemohli, to by bylo porušením Stanov), takže se pak členové ptali, proč to zase nefaká a jak to vylepšit. Napříště tedy uděláme zahraniční místopředsedy dva, tím už to definitivně spravíme. A pokud to nepomůže, tak rovnou tři.


Statutární místopředseda je v první řadě členem RP, to určuje ambici členů se na jeho funkci hlásit. Pokud chcete zamezit, aby na něj nekandidovali lidé, kteří nechtějí tu práci dělat (anebo ji fakt neumí), tak buď omezete souběžnou kandidaturu anebo ho vyjměte z RP, jinak bude výsledek nakonec vždy tento. (A je klidně možné, že to takhle někdo chce. Bylo by dobré, kdyby to pak řekl nahlas.)

Tomáš Válek
tomas.valek@pirati.cz
+420 774 652 082
Semper ita agere vis ut alii te faciant. Benevolentia adsume.
Někdo musel najít tu odvahu.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18678
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33872 poděkování

Re: CF 26/2023 - Návrh na změnu stanov - Rozšíření RP na 7 členů

Příspěvek od Martin.Kucera »

Tomas.Valek píše: 19 úno 2024, 21:05

I když to nedám, tak budu víckrát v rozpravě, v diskusi, i vícekrát zmíněný v materiálech,

Nebude, není důvod. V diskusi na jitsi i na pódiu bude jen jednou, v materiálech má (doufám) každý jen jeden medailonek, a viditelnost v rozpravě je čistě o aktivitě kandidáta (kandidát na místopředsedu může být klidně v rozpravě viditělnější než ten kdo kandiduje i na předsedu.)

BTW, Proč tedy podle tvé logiky "budu kandidovat i na místo, kde je méně kandidátů" to v současné době lidé hromadně nezkoušejí i na předsedu?
Neboli když budu parafrázovat to co jsi napsal: "Cyril si ale řekl, takže na místopředsedu to mám 3 ze 14, proč si nezlepšit možnosti a nejít i na předsedu. Tam je to šance navíc a jen 1 ze 3. I když to nedám, tak budu víckrát v rozpravě, v diskusi, i vícekrát zmíněný v materiálech, více toho o mně napíšou v médiích, takže i když to nevyjde, tak budu mít lepší startovací pozici v druhé volbě."
Že by i proto, že na předsedu by nedostali nominaci? No a proto přece Tereza navrhuje, že nominace na statutárního musí být samostatná, takže pokud budeme věřit soudnosti členů (a věříme jí i v důležitějších věcech), tak ji prostě nedostane každý kdo by chtěl.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvek:
Tereza.Vovesova

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Odpovědět

Zpět na „Celostátní fórum“