Alternativa pro CF 26/2023 - Dva statutární místopředsedové

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Doplnit předsednictvo o 2 místopředsedy pro vnitřní záležitosti?

Pro

41
58%

Proti

25
35%

Zdržují se

5
7%
 
Celkem hlasujících: 71 - Celkem hlasů: 71

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1330
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1414 poděkování
Dostal poděkování: 2102 poděkování

Re: Alternativa pro CF 26/2023 - Dva statutární místopředsedové

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Petr.Tkadlec píše: 08 úno 2024, 15:27

Jinak podle mě návrh není hlasovatelný a nemůžeš ho předkládat jako změnu jiného návrhu. To můžeš dát maximálně tak jako vysvětlení. Návrh by měl vycházet z aktuálního znění stanov. (Což je jako detail, který se dá asi jednoduše opravit a na tvoji myšlence to nic nemění.)

Máš pravdu, že tady asi trochu mate, jak ty naše ČP pořád nazýváme "Alternativa CF26/2023 ...". Nicméně samotný předložený návrh usnesení, které je tu vepsáno vychází ze stanov.
Přiznávám, že já jsem vzala ten Vojtův návrh na 1+1+2+3, zkopírovala to a pak upravila tak, aby odpovídal mému 1+2+2+2. Tedy i můj návrh znění vychází ze stanov, tj. vyznačené změny jsou oproti stanovám, ne oproti Vojtově návrhu.
Je ale možné, že jsem někde něco přehlédla a ráda doupravím, když mi dáš vědět co.
Byl-li tedy zařaditelný Vojtův návrh, je zařaditelný i můj.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvek:
Petr.Tkadlec

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1330
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1414 poděkování
Dostal poděkování: 2102 poděkování

Re: Alternativa pro CF 26/2023 - Dva statutární místopředsedové

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Petr.Vileta píše: 08 úno 2024, 14:07
Petr.Tkadlec píše: 08 úno 2024, 13:32

Jako pro mě je otázka přehlednosti pro veřejnost trošku nevzrušující. Navíc si ani nejsem jistý, že když to bude takto názvoslovně rozdělené, že se to přehlednějším stane. Jako toto je prostě úprava teda hodná markeťáků a nerad bych ji měl jako alternativní.

Statutární místopředseda lze pro veřejnost přeložit také jako "první po Ivanu Bartošovi". :)

Co se týče podpisů na lejstrech, tak podle wordingu návrhu, který jsem převzala v podstatě ano.
Jinak veřejnost za mluvící hlavy považuje hlavně předsedu a místopředsedy.
To, že statutární je taky "místopředseda" možná není jazykově ideální, ale predpokládám, že tam pro dané rozhodnutí pojmenování byl nějaký pádný důvod.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvek:
Petr.Vileta

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26214
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36996 poděkování
Dostal poděkování: 30157 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa pro CF 26/2023 - Dva statutární místopředsedové

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Tak, já si dovedu představit, že část z těch co jsou PROTI jsou ti co jsou obecně proti rozšíření RP (viz [1] a [2])

Statutární místopředseda není jen změna pojmenování - má jasně dané širší zástupčí oprávnění, než běžný místopředseda a taky určenou agendu. Sám si teď nejsem jist, jak dobře třeba můj návrh lícuje se zavedením pořádné kanceláře (asi by nemuselo dávat smysl, aby vedle uvolněného vedoucího kanceláře se skutečným aparátem byl ještě uvolněná statutární místopředseda). Nevím, jestli zavedení 2. statutárního místopředsedy nevede zase k rozmělnění zodpovědnosti, kterou se svým návrhem snažím sjednotit u jednoho voleného člověka. Ale budou mít zase zastupitelnost, no...

Funguje to teda v návrhu tak, že 1. statutární místopředseda primárně dozoruje a řídí kancelář, 2. statutární mu kouká pod prsty a na základě pověření ho někde zastoupí a až 1. srazí auto, tak je schopen to obratem převzít?

Já doufám v nějakou diskuzi na předpisové skupině, protože si tam asi budem muset na stůl ještě stejně muset položit ty různé možnosti přechodných ustanovení...

Jinak statutární místopředseda za mě pro veřejnost není "první po Bartošovi", pro veřejnost je "první po Bartošovi" obyčejný 1. místopředseda. (To je taky další důvod, proč nemůžu bez dalšího tuhle variantu podpořit. Víte jak budou zmatení lidi, až budeme mít 1. statutárního místopředsedu, 2. statutárního místopředsedu, 1. místopředsedu, 2. místopředsedu. To bude chaos asi i pro členy...)

statutární místopředseda je poměrně standardní pojmenování, měli/mají ho v ČSSD, jen nevím, jestli už někde měli dva.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1330
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1414 poděkování
Dostal poděkování: 2102 poděkování

Re: Alternativa pro CF 26/2023 - Dva statutární místopředsedové

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Já jsem hrozně ráda, že jsme tady otevřeli diskuzi a ještě jednou děkuju moc za ní, protože evidentně jsou tu nevyjasněné věci. :D První - je to jen pojmenování - jsme si už asi vyjasnili, ne nemá jít jen o pojmenování, každá z těch funkcí by měla mít trošku jinou agendu a "statutární místopředseda" ji má dokonce v návrhu částečně předurčenou.

A ještě tedy k dalším věcem, který tady Vojta zmínil.

Vojtech.Pikal píše: 08 úno 2024, 17:31

Tak, já si dovedu představit, že část z těch co jsou PROTI jsou ti co jsou obecně proti rozšíření RP (viz [1] a [2])

Já jsem ale taky zastánce toho, že 5 lidí, kteří v rámci předsednictva fungují tak, jak stanovy určují dnes je až až. Proto taky navrhuju 1+2+2 (což je dohromady 5) a 2 "statutární místopředsedové". Návrh tedy jasně říká, ne 7 členů RP v předsednictvu, které navolíme bez daných, řekněme, kritérií, ne 6 členů RP, což je vlastně tvůj návrh 1+2+3 a 1 statutární, ale zůstaňme u 5 členů a doplňme je o 2 členy, kteří jim především mají pomoct s vnitrostranickou agendou a s "politickou odpovědností" za tuhle agendu.

Co má tedy můj návrh řešit?
1) Přetíženost členů RP a potřeby strany. Pokud to ještě někdo nezaznamenal, tak členové RP mluví o tom (a za mě naprosto právem, protože jsem těch tuším že 40 responsibilit přiřčených jen našemi předpisy viděla), že jsou přetížení, že nemají čas na rodinu, a že potřebují mít čas věnovat se své politické práci a dodávání slíbeného voličům. Přidáme-li 2 členy, kterým určíme, že se přednostně budou věnovat přípravě rozpočtu, agendám odborů (ať už v podobě dnešní nebo pod kanceláří) a procesování dalších vnitrostranických záležitostí a budou mít za tyhle věci odpovědnost, 5 členům se uleví časově a v počtu úkolů, které mají v rámci strany na starosti. Takhle může vzniknout 5 členům RP čas na politickou práci, prezentaci strany, třeba i tu rodinu, ale hlavně jim přibude prostor na věnování se dalším úkolům v rámci předsednictva, kterých je i tak víc než dost - prezentace strany, politická vyjednávání, zajištění rozvoje jednotlivých segmentů (evropská, celostátní, krajská a komunální politika), komunikace s RV a PKS atd atd. To může vést ke zvýšení kvality odvedené práce v rámci předsednictva obecně. :) Navíc hlavní část zodpovědnosti za vnitrostranické záležitosti je přiřčena těm, kteří vědomě a dobrovolně kandidují na post "statutárního místopředsedy".

2) O tom, jak těžké je kvalitně a spolehlivě zajišťovat vnitrostranické záležitosti a být za ně zodpovědný může referovat snad úplně každý, kdo se o to kdy pokusil. Svým návrhem 2 "statutárních místopředsedů", když už máme hlasovat 7RP se statutárním místopředsedou, chci zamezit tomu, aby veškerý tlak, který taková činnost obnáší šel na jednu jedinou osobu a ta pod tímto tlakem pomalu a jistě vyhořívala a následně třeba přerušovala členství. ;) No a pak jsou tam ještě ty další věci jako možnost rozdělení si práce a zastupitelnost, když je někdo na dovolené apod.

Vojtech.Pikal píše: 08 úno 2024, 17:31

Statutární místopředseda není jen změna pojmenování - má jasně dané širší zástupčí oprávnění, než běžný místopředseda a taky určenou agendu. Sám si teď nejsem jist, jak dobře třeba můj návrh lícuje se zavedením pořádné kanceláře (asi by nemuselo dávat smysl, aby vedle uvolněného vedoucího kanceláře se skutečným aparátem byl ještě uvolněná statutární místopředseda). Nevím, jestli zavedení 2. statutárního místopředsedy nevede zase k rozmělnění zodpovědnosti, kterou se svým návrhem snažím sjednotit u jednoho voleného člověka. Ale budou mít zase zastupitelnost, no...

Funguje to teda v návrhu tak, že 1. statutární místopředseda primárně dozoruje a řídí kancelář, 2. statutární mu kouká pod prsty a na základě pověření ho někde zastoupí a až 1. srazí auto, tak je schopen to obratem převzít?

Asi si vybavuju, že se někdy v minulosti psalo, že statutární by byl uvolněný, ale s tím já, omlouvám se, vůbec nepočítám, Za mě by to byl normální člen RP především s "politickou" odpovědností a tím pádem přesně lícuju s existencí uvolněného a profesionálního vedoucího kanceláře vybraného ve výběrovém řízení nebo i se současným modelem. Jakým způsobem si vnitrostranické záležitosti rozdělí statutární mezi sebe už by CF nechalo na nich, stejně jako to v dnešní době nechává na celém předsednictvu. Věřím, že kdyby kooperace byla dobrá, tak si záležitosti rozdělí napůl a vzhledem k tomu, že oba znají předpisy a procesy v rámci strany (to prostě ta funkce předpokládá), tak jsou schopni se dobře zastoupit. První statutární předseda má v návrhu pak jasně přiřčenou odpovědnost za kancelář, což omezuje rozmělněnost. To ale neznamená, že druhý nemůže dohlížet proces třeba rozpočtu a další věci. Kdo za co zodpovída by se určilo usnesením RP, tak jako je tomu dnes u místopředsedů.

Vojtech.Pikal píše: 08 úno 2024, 17:31

Já doufám v nějakou diskuzi na předpisové skupině, protože si tam asi budem muset na stůl ještě stejně muset položit ty různé možnosti přechodných ustanovení...

Jinak statutární místopředseda za mě pro veřejnost není "první po Bartošovi", pro veřejnost je "první po Bartošovi" obyčejný 1. místopředseda. (To je taky další důvod, proč nemůžu bez dalšího tuhle variantu podpořit. Víte jak budou zmatení lidi, až budeme mít 1. statutárního místopředsedu, 2. statutárního místopředsedu, 1. místopředsedu, 2. místopředsedu. To bude chaos asi i pro členy...)

statutární místopředseda je poměrně standardní pojmenování, měli/mají ho v ČSSD, jen nevím, jestli už někde měli dva.

No taky doufám ještě v další diskuze a to nejen na předpisové skupině, protože i z té zdejší rozpravy se ukazuje, že asi i díky delší odmlce od posledního projednávání na CF členové, kteří budou návrhy rozhodovat zatím neví, co si pod nimi a pojmi jako "statutární místopředseda" mají představit. Takže bez diskuze by se hlasovalo podle čeho? :roll:

A s tím souvisí i, že si nemyslím, že by problém byl v počtu. Je jedno jestli bude jeden nebo dva, důležitý je pro členy, aby chápali, kdo je "statutární místopředseda" a kdo by měl takovou funkci zastávat. Co se funkce místopředsedů týče, jsme si jisti, že členové v dnešní době vědí, kdo je první, druhý, třetí a čtvrtý? A budou to vědět za půl roku? Minule už po půl roce podle vyjádření některých nevěděli ani kdo je v předsednictvu.A buďme realisti, co ta funkce místopředsedy obnáší, tak to taky všichni členové v dnešní době nevědí. Takže tady s tebou nemůžu souhlasit, v nejhorším případě bude stav chaosu zachován.
Směrem k veřejnosti mi mírné zmatení nevadí, podstatné je, aby se v případě potřeby lehce dalo říct "já jsem statutární místopředseda a to je funkce s vnitrostranickou agendou, které se věnuji". Když tohle říká někdo na pozici místopředsedy, tak od něj veřejnost i přesto může očekávatz porovnání z jiných stran i mnohé další.

Jinak já jsem liberál s racionálním uvažováním, takže se moc neohlížím, jestli fungování 2 statutárních místopředsedů někdy někdo ověřil. Za mě to má plusy, které jsem tady uvedla a věř mi, že mi zkušenosti nedovolí navrhovat něco, co by mělo zásadní trhliny při fungování. Nevýhodu to má a tu jsem uvedla v představení návrhu. Obdobné nebo jiné bolístky mají i návrhy ostatní.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1330
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1414 poděkování
Dostal poděkování: 2102 poděkování

Re: Alternativa pro CF 26/2023 - Dva statutární místopředsedové

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

@Vojtech.Pikal Teď ještě koukám, prosím tě, ty jsi v návrhu statutárního místopředsedy slovíčkem "řídí" zamýšlel, že by statutární byl zároveň přímo vedoucím kanceláře?

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26214
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36996 poděkování
Dostal poděkování: 30157 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa pro CF 26/2023 - Dva statutární místopředsedové

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Tereza.Vovesova píše: 08 úno 2024, 22:49

@Vojtech.Pikal Teď ještě koukám, prosím tě, ty jsi v návrhu statutárního místopředsedy slovíčkem "řídí" zamýšlel, že by statutární byl zároveň přímo vedoucím kanceláře?

Nikoliv, resp. ne nezbytně. Pokud by byl uvolněný, tak si myslím, že by to dávalo smysl (záleží na struktuře kanceláře. Tu dnešní by asi mohl s tím že by existoval separátní podřízený vedoucí finančního týmu; tu rozšířenou v návrhu V+W asi zase spíš ne). Pokud není uvolněný, tak samozřejmě naopak ne.

Jinak spíš než na to, že někteří nebudou vědět kdo je v předsednictvu jsem narážel na to, že budeme mít dva první místopředsedy a dva druhé místopředsedy a bude to matoucí v komunikaci. Ale jazyk si asi najde cestu a nějaký druhý rozlišovák ("stranický?") tam najde.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Tereza.Vovesova

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1330
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1414 poděkování
Dostal poděkování: 2102 poděkování

Re: Alternativa pro CF 26/2023 - Dva statutární místopředsedové

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Vojtech.Pikal píše: 09 úno 2024, 01:26
Tereza.Vovesova píše: 08 úno 2024, 22:49

@Vojtech.Pikal Teď ještě koukám, prosím tě, ty jsi v návrhu statutárního místopředsedy slovíčkem "řídí" zamýšlel, že by statutární byl zároveň přímo vedoucím kanceláře?

Nikoliv, resp. ne nezbytně. Pokud by byl uvolněný, tak si myslím, že by to dávalo smysl (záleží na struktuře kanceláře. Tu dnešní by asi mohl s tím že by existoval separátní podřízený vedoucí finančního týmu; tu rozšířenou v návrhu V+W asi zase spíš ne). Pokud není uvolněný, tak samozřejmě naopak ne.

Jinak spíš než na to, že někteří nebudou vědět kdo je v předsednictvu jsem narážel na to, že budeme mít dva první místopředsedy a dva druhé místopředsedy a bude to matoucí v komunikaci. Ale jazyk si asi najde cestu a nějaký druhý rozlišovák ("stranický?") tam najde.

Super, já se lekla, že jsem přehlédla a nedomyslela.

Trošku to odlehčím, v duchu jednoho mého oblíbeného vtípku. Vzhledem k tomu, že v návrhu mám 1+2+2+2, tak to můžeme pojmout jako "one and the other one". Stejně v praxi bude záležet, jak kvalitně se bude práce odvádět, na ničem jiném. Pokud bude vše fungovat tak jak má, v podstatě není v případě statutárních důležité, který je který. V případě, že budou problémy je agenda rozdělená usnesením ze začátku období a tím je jasné, kdo za co odpovídá. Jestli je to jednička nebo dvojka? Je to v případě statutárních tak důležité? (Otázky jsou spíš řečnické. ;))
No a na konci období se člověk vždycky prezentuje svými konkrétními výsledky.
V podstatě jsem prvního statutárního místopředsedu dala proto, aby měl jeden z nich oficiálně připsanou hlavní zodpovědnost a tím i "hlavní slovo" v případě Kanceláře a dalo se určit, kdo z nich má jako první podpisové právo.

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3076
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4851 poděkování
Dostal poděkování: 6425 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Alternativa pro CF 26/2023 - Dva statutární místopředsedové

Příspěvek od Jan.Hora »

JH moderuje:

Podnět byl doručen a zaregistrován, zamykám

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“