Devizové rezervy Ruska versus sankce Západu vůči Rusku

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Finance

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Finance. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
MirekS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1006
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 504 poděkování

Re: Devizové rezervy Ruska versus sankce Západu vůči Rusku

Příspěvek od MirekS »

eladar píše: 13 zář 2022, 09:09

Rusku stačí jen počkat, až ekonomická krize srazí Evropu na kolena. A situace na bojišti na to nemá žádný vliv.

Vypadá to, že tiše předpokládáte, že Evropa nebude schopná zareagovat. Ale ona už reaguje ... Situace Putinem nastavených vysokých cen plynu není trvalá situace. Současná cena US plynu je cca 700 Kč/MWh, nabízejí se i jiní dodavatelé... Je jen otázkou času, kdy EU bude ve většině schopna ruského dodavatele za současných nejen cenových podmínek opustit. Spadne-li cena plynu jakože změnou orientace na jiné dodavatele spadne, spadne i cena elektřiny a sníží se i inflace. Jistě v této chvíli se nedá očekávat, že spadne na úroveň roku 2020, ale dá se očekávat, že spadne na přijatelnou úroveň.

Proč by Evropa (přijde mi, že jste měl na mysli vlastně EU) měla nést cele náklady na obnovu Ukrajiny? Co Rusko, nic? Co USA, nic? Opakuji, valná většina příjmů rozpočtů EU a členských států je tvořena penězi daňových poplatníků, pak je tu možnost dalšího zadlužení a třetí, co mě napadá, jsou fondy ze soukromých sbírek. To není plán, to jsou možné zásadnější finanční zdroje, které mě do této chvíle napadly. Napadá Vás něco lepšího?

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
MirekS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1006
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 504 poděkování

Re: Devizové rezervy Ruska versus sankce Západu vůči Rusku

Příspěvek od MirekS »

eladar píše: 13 zář 2022, 15:38

Ono to sem ve skutečnosti patří. Nejde o čistě vojenský konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem, ale o ekonomickou válku mezi západem a Ruskem, jejímž jedním z projevů je horký konflikt na Ukrajině (s cílem oslabit Rusko - čímž se ani vrcholní američtí politici moc netají). Konflikt bude trvat tak dlouho, až se pro jednu ze stran, tj. Rusko na jedné straně a USA společně s Evropou na straně druhé, stanou náklady neúnosné.

Z tohoto pohledu to do RT Finance patří. Tady by se totiž mělo řešit, z čeho tu válku financovat a jaké náklady ještě společnost unese.

Otázku, jak si Piráti představují, že se povede konflikt ukončit a co bude pak, jsem položil už na různých fórech. Včetně RT EZO a toto je zatím jediné vlákno, kde se mi dostalo alespoň nějaké odpovědi. Za což děkuji.

No původně jste se odkazoval na ministra Lipavského, coby pirátského vládního zástupce. Usuzoval jsem proto, že Vás zajímá především zahraničně-politický aspekt tohoto problému. Proto jsem si dovolil Vám navrhnout obrátit se na RT EZO či přímo na něj.

Můj pohled na věc je opačný - ekonomická válka mezi Západem a Ruskem se naplno rozhořela v důsledku agrese Ruska na Ukrajinu. S ostatním souhlasím.

eladar píše: 13 zář 2022, 15:38

Na bojích jako takových vůbec nezáleží. Ty budou trvat tak dlouho, jak dlouho bude západ ochotný Kyjev financovat. Názor Kyjeva samotného není vůbec důležitý. Konzultace s Ruskem mohou klidně probíhat i bez zastavení aktivních bojů. Jsem si jist, že pokud bude mít Moskva pocit, že jsou jednání myšlena vážně a že je bráno jako rovnocenný partner, pak se rozhodně nebude bránit zastavení bojů (a přinutit k témuž Kyjev je celkem snadné - buď bude souhlasit s příměřím nebo nedostane už ani dolar/euro).

Větším problémem je, že ve skutečnosti jde o konflikt mezi USA a Ruskem. Tak jako Ukrajina udělala chybné rozhodnutí a dovolila, aby se vojenská část tohoto konfliktu odehrávala na ukrajinské půdě, tak Evropa udělala jinou zásadní chybu a to tu, že dovolila, aby se ekonomická část této války odehrávala v Evropě. Evropa má ale oproti Ukrajině přece jen výhodu - může se domluvit na Kolektivní smlouvě o bezpečnosti a spolupráci v Evropě a z té války mezi USA a Ruskem vystoupit. Netvrdím, že to je v krátkodobém horizontu reálné, ale možnost to je. S tím, jak se budou pro Evropu zvyšovat náklady a jak poroste nespokojenost obyvatel se takový scénář ale vyloučit nedá.

Nicméně - jak jste správně napsal - je to můj názor. Vaši odborníci to očividně vidí jinak. Jen se stále nemohu dobrat toho, jak ...

Konzultace možná (řekl bych, že Macronovy pokusy vyšly naprázdno), ale "kulatý stůl" o nové Smlouvě těžko. To, že EU udělala chybu, tvrdím taky. Minimálně od roku 2017 byla "na přetřes" otázka diverzifikace dodávek plynu. A co Rusko, to žádnou chybu neudělalo?

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
MirekS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1006
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 504 poděkování

Re: Devizové rezervy Ruska versus sankce Západu vůči Rusku

Příspěvek od MirekS »

eladar píše: 13 zář 2022, 15:38

Otázku, jak si Piráti představují, že se povede konflikt ukončit a co bude pak, jsem položil už na různých fórech. Včetně RT EZO a toto je zatím jediné vlákno, kde se mi dostalo alespoň nějaké odpovědi. Za což děkuji.

Byl jsem zvědavý, na co jste RT EZO dotazoval ohledně rusko-ukrajinského konfliktu, resp. ekonomické války mezi Západem a Ruskem.
Buďto je chyba ve mně (zkoušel jsem 2 způsoby vyhledávání) nebo ve vyhledávači (o čemž nejméně pochybuji) nebo mě houpete, protože žádný Váš dotaz v subfóru RT EZO na dané téma jsem nenašel. Byl byste tak hodný a dal sem odkaz(y) na ty dotazy RT EZO? Předem děkuji.

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
qnx
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1187
Registrován: 30 dub 2021, 10:49
Dal poděkování: 232 poděkování
Dostal poděkování: 438 poděkování

Re: Devizové rezervy Ruska versus sankce Západu vůči Rusku

Příspěvek od qnx »

MirekS: Evropa se jistě snaží zareagovat a snažit se bude. Nepochybuji o tom, že desetinásobné ceny se stanou minulostí. Problém vidím jinde. Jak to dopadne, když Evropa zareaguje úspěšně a ty 10X ceny dokáže srazit na ceny 2X ...... a zároveň zareaguje Asie a dostane se na ceny 1,5X? Zároveň zareaguje Rusko a to postaví třeba továrny na dusíkatá hnojiva, hliníkárny, ocelárny, sklárny atd. ve kterých spotřebuje plyn, který šel původně k nám. Výsledné produkty pak pošle na trh, kde jejich produkty s vloženou energií a surovinami za 0.5X budou soutěžit s našimi produkty obsahující energii a suroviny za 2X. Jak pak bude naše zboží konkurenceschopné? Jaká bude kupní síla našeho obyvatelstva, když se cena potravin zvedne na 2X (protože drahá hnojiva), cena energií na 2X, cena stavebních materiálů na 2X atd. atd.
Ta čísla jsem si vycucal z prstu, jsou jen pro ilustraci. Ve skutečnosti bude na ekonomickou katastrofu stačit rozdíl třeba jen o 10%.

Tito uživatelé poděkovali autorovi qnx za příspěvek:
eladar
MirekS
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1006
Registrován: 16 zář 2018, 04:29
Profese: IT s ekonomickým zaměřením
Dal poděkování: 132 poděkování
Dostal poděkování: 504 poděkování

Re: Devizové rezervy Ruska versus sankce Západu vůči Rusku

Příspěvek od MirekS »

qnx píše: 14 zář 2022, 10:26

MirekS: Evropa se jistě snaží zareagovat a snažit se bude. Nepochybuji o tom, že desetinásobné ceny se stanou minulostí. Problém vidím jinde. Jak to dopadne, když Evropa zareaguje úspěšně a ty 10X ceny dokáže srazit na ceny 2X ...... a zároveň zareaguje Asie a dostane se na ceny 1,5X? Zároveň zareaguje Rusko a to postaví třeba továrny na dusíkatá hnojiva, hliníkárny, ocelárny, sklárny atd. ve kterých spotřebuje plyn, který šel původně k nám. Výsledné produkty pak pošle na trh, kde jejich produkty s vloženou energií a surovinami za 0.5X budou soutěžit s našimi produkty obsahující energii a suroviny za 2X. Jak pak bude naše zboží konkurenceschopné? Jaká bude kupní síla našeho obyvatelstva, když se cena potravin zvedne na 2X (protože drahá hnojiva), cena energií na 2X, cena stavebních materiálů na 2X atd. atd.
Ta čísla jsem si vycucal z prstu, jsou jen pro ilustraci. Ve skutečnosti bude na ekonomickou katastrofu stačit rozdíl třeba jen o 10%.

@qnx, už jsme se o tom bavili v jiném vlákně. I když cena je podstatný parametr, není jediným parametrem úspěšného obchodu.

Myslím, že situace vypadá trochu jinak, než uvádíte, a ne zrovna v pozitivním směru. Kterou Asii máte na mysli? Mně teda napadá hlavně Čína, která jednak již výhodnější kontrakt (proti Evropě) má, viz. (nedatovaný?) zdroj: https://www.e15.cz/byznys/prumysl-a-ene ... ie-1086565, jednak že to nekoliduje s možným záměrem Číny odebrat další plyn (LNG), a ten pak přeprodat do Evropy, viz. https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahr ... kou-213733, resp. https://www.novinky.cz/clanek/valka-na- ... i-40390648.

Chci se zeptat, Vy víte, jaký byl poměr ruské "vnitrozemské" ceny plynu k ceně exportní do léta 2021 (chcete snad říct, že Rusko do té doby žádné cenové výhody nevyužívalo)?

Té ilustraci rozumím, ale radši bych se držel, pokud možno, reálných čísel. Ta naznačují, že by se cena plynu mohla srazit na míň než 2X... Takže jsem asi větší optimista než Vy. Zkusme to nadále sledovat.

Za současné situace si nedovedu představit, že by Rusko zaplavilo "západní trh" svými produkty. Takže problém bude asi na trzích třetích zemí (Čína, Indie, a jiné neprozápadní asijské země, Afrika, Jižní a Střední Amerika). Nevím, nakolik vyvážíme produkty, které zmiňujete, do těchto zemí dnes (nakolik jsme si s Ruskem konkurovali)? V celku se jedná o zhruba 15% (řekl bych, že je to ještě trochu nadnesené) z celkového našeho vývozu a určitě nejde jen o energeticky náročné produkty. Ta rizika s Vámi sdílím, jen je asi nevidím tak ostře jako Vy, viz. zdroj: https://forbes.cz/zavislost-na-ruskem-p ... ych-firem/.

Na úrovni Rusko versus EU to posoudit neumím. Na druhou stranu si myslím, že EU má jisté rezervy, co se týče vlastní soběstačnosti...

Miroslav Štěpánek (alias MirekS)
qnx
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1187
Registrován: 30 dub 2021, 10:49
Dal poděkování: 232 poděkování
Dostal poděkování: 438 poděkování

Re: Devizové rezervy Ruska versus sankce Západu vůči Rusku

Příspěvek od qnx »

MirekS: Také bych dal přednost nějakým reálným hodnotám, ale neznám je.
Ono nemusí jít o nekonkurenceschopnost při vývozu našich potravin, hliníku, hnojiv atd. Těžce na nás dopadne i to, když vzroste cena potravin spotřebovaných zde. Nebo třeba v případě hliníku se cena promítne do ceny aut, letadel. Nemusíme se snažit vyvážet žádné potraviny, ale cena našich vlastních potravin srazí kupní sílu obyvatelstva a to se přenese dominovým efektem dál. Nemusíme se snažit vyvážet žádný hliník a ocel, ale jejich cena udělá nekonkurenceschopná naše auta a letadla. Dovedu si představit, že sankce zasadí ránu ruskému leteckému průmyslu, protože pro něj bude problém sehnat například avioniku. Stejně tak si dovedu představit, že pro evropský průmysl bude problém nedostatek hliníku a titanu. No a do třetice, dovedu si představit, že v USA nebude problém s avionikou a ani s nákupem levného hliníku a titanu z Ruska. Sankce pak tvrdě dopadnou na Airbus a UAC, ale Boeing na nich získá.
Blbé na tom je, že celé je to vlastně jen politická šaškárna. Když jsme zjišťovali dostupnost hliníku pro jeden z našich projektů, tak nám dodavatel řekl, že hliník bude. Námi poptávaná slitina prý sice je z Ruska, ale bude možné ji dovézt za pomoci prostředníků. Hliník tedy bude, ale musíme počítat s přirážkou za toho prostředníka. Jestli takhle fungují sankce i v ostatních případech, tak to náš průmysl nepřežije. Ono už před válkou na Ukrajině bylo běžné, že když jsem v ČR chtěl něco vyrábět, tak jen za samotný materiál jsem zaplatil víc, než za hotový výrobek z Číny. Od té doby je cena materiálu na několikanásobku. Cena výrobků z Číny vzrostla také, ale méně. Nůžky se dále rozevírají. Když to budu brát podle sebe, tak se mění i přístup. Dřív jsem čínský výrobek nechtěl, protože to bylo levné, ale byl to šmejd. Náš výrobek nebyl levný, ale byl kvalitní. Dnes si čínský výrobek koupím, protože už je levný a kvalitní a náš výrobek už není vůbec. Pokud nějaký ten kvalitní evropský výrobek na trhu je, tak stojí třeba i 10x víc, než ten čínský. To už většinou nejsem schopný zaplatit. Pokud bych to totiž zaplatil, tak můj výrobek bude také za desetinásobnou cenu oproti čínské konkurenci ....... a nikdo to nekoupí. Obávám se, že protiruské sankce tento trend ještě zvýrazní.

firda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 131
Registrován: 06 zář 2022, 20:09
Dal poděkování: 32 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování

Re: Devizové rezervy Ruska versus sankce Západu vůči Rusku

Příspěvek od firda »

eladar píše: 13 zář 2022, 17:19
firda píše: 13 zář 2022, 17:03

Pokud ukrajinci páchali zvěrstva na rusích na jejich území (ruský narativ, připomeňme si albánce, viděl jsem ty rozstřílené domy v "jugoslávii"), tak se to mělo řešit na mezinárodním poli. Teď už je pozdě, Putin se pokusil obsadit Kyjev. Konec debaty.

P.S.: Putin je agresor a nechápu jak to může někdo nechápat.

Pikantní na tom je, že formálně vzato Putin agresorem není. Jedná přesně v souladu se zněním Charty OSN, která ho k takovému zásahu opravňuje. Proto ten důraz na "denacifikaci".

Ale to bychom se už dostali uplně mimo oblast působení RT Finance

Je tu někde lepší místo na podobnou rozpravu? např. Evropská unie, zahraničí, obrana (je tam alespoň Kosovo a Gruzie)

A nebo možná něco kolem dezinformací?
https://demagog.cz/diskuze/rusko-na-ukr ... charty-osn
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/os ... 240500_pik

Základem jakékoliv diskuze je ochota přijmout (či alespoň pochopit) jiný názor. Jinak to není diskuze ale paralelní monology.

eladar
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 479
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 192 poděkování
Dostal poděkování: 356 poděkování

Re: Devizové rezervy Ruska versus sankce Západu vůči Rusku

Příspěvek od eladar »

firda píše: 15 zář 2022, 11:15
eladar píše: 13 zář 2022, 17:19
firda píše: 13 zář 2022, 17:03

Pokud ukrajinci páchali zvěrstva na rusích na jejich území (ruský narativ, připomeňme si albánce, viděl jsem ty rozstřílené domy v "jugoslávii"), tak se to mělo řešit na mezinárodním poli. Teď už je pozdě, Putin se pokusil obsadit Kyjev. Konec debaty.

P.S.: Putin je agresor a nechápu jak to může někdo nechápat.

Pikantní na tom je, že formálně vzato Putin agresorem není. Jedná přesně v souladu se zněním Charty OSN, která ho k takovému zásahu opravňuje. Proto ten důraz na "denacifikaci".

Ale to bychom se už dostali uplně mimo oblast působení RT Finance

Je tu někde lepší místo na podobnou rozpravu? např. Evropská unie, zahraničí, obrana (je tam alespoň Kosovo a Gruzie)

A nebo možná něco kolem dezinformací?
https://demagog.cz/diskuze/rusko-na-ukr ... charty-osn
https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/os ... 240500_pik

Opravdu to sem nepatří a pokud se tomu chcete věnovat, pak by bylo vhodné přesunout ho jinam.
... a pro přesnost ...
... článek z demagoga je poněkud zavádějící, pokud nechci použít přesnější "hrubá dezinformace".
... článek z iRozhlasu je mnohem kvalitnější, i když závěry si autor upravil poněkud podle svého.

firda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 131
Registrován: 06 zář 2022, 20:09
Dal poděkování: 32 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování

Re: Devizové rezervy Ruska versus sankce Západu vůči Rusku

Příspěvek od firda »

eladar píše: 15 zář 2022, 12:03

Opravdu to sem nepatří

Pokračování zde.

Tito uživatelé poděkovali autorovi firda za příspěvek:
eladar

Základem jakékoliv diskuze je ochota přijmout (či alespoň pochopit) jiný názor. Jinak to není diskuze ale paralelní monology.

firda
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 131
Registrován: 06 zář 2022, 20:09
Dal poděkování: 32 poděkování
Dostal poděkování: 29 poděkování

Re: Devizové rezervy Ruska versus sankce Západu vůči Rusku

Příspěvek od firda »

Základem jakékoliv diskuze je ochota přijmout (či alespoň pochopit) jiný názor. Jinak to není diskuze ale paralelní monology.

Odpovědět

Zpět na „Finance“