[CF 16/2021 - Volba vládního týmu] Adam Zábranský - místní rozvoj

Archivní fórum pro historická speciální jednání a postupy celostátního fóra


Zamčeno
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37006 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

[CF 16/2021 - Volba vládního týmu] Adam Zábranský - místní rozvoj

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Prosím kandidáta Adama Zábranského navrženého republikovým předsednictvem na resort Místního rozvoje o jeho kandidátskou řeč ve které zveřejní svou prezentaci kandidáta.
Dále bych chtěl požádat o odkaz na aktuální profil kandidáta na webu strany.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2132
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: politik, vystudovaný právník
Bydliště: Praha 10 - Vršovice
Dal poděkování: 2067 poděkování
Dostal poděkování: 3794 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Adam Zábranský - místní rozvoj

Příspěvek od Adam.Zabransky »

Milé Pirátky, milí Piráti,

přicházím před vás jako kandidát do vládního týmu se specializací na Ministerstvo pro místní rozvoj. U Pirátů jsem od roku 2012, už sedmým rokem jsem zastupitelem hl. m. Prahy a třetím rokem jsem členem Rady hl. m. Prahy pro bydlení a transparentnost. Nejspíše právě proto, že se věnuju agendě bydlení a veřejných zakázek, mě Ivan Bartoš oslovil, jestli nechci kandidovat do vládního týmu. Ač jsem tím byl zpočátku trochu zaskočen, nakonec jsem se rozhodl, že tuto jeho výzvu přijmu.

Když jsem před dvěma a půl lety nastupoval do funkce radního, sám jsem nevěděl, co od sebe čekat. V agendě bydlení jsem se teprve musel pořádně rozkoukat. Ale myslím, že se mi to podařilo, protože Praha nyní v oblasti sociálního bydlení může být vzorem pro zbytek republiky – což je velký kontrast oproti době, kdy jsem nastupoval, protože tehdy sociální bydlení prakticky nedělala. Vytváříme robustní integrovaný systém řešení bytové nouze; pronajali jsme již 800 městských bytů, z nichž většinu lidem v nouzi včetně seniorů, lidí se zdravotním postižením či rodinám z ubytoven; snižujeme počet neobsazených městských bytů; poskytujeme městským částem dotace na rozšiřování bytového fondu; atd., nebudu zde přepisovat veškeré informace z prezentace. :) Zvlášť hrdý jsem na to, že jsme jako jediné město v Česku (alespoň dle mých informací) zajistili v době pandemie ubytování pro 350 nejohroženějších lidí bez domova v prázdných hotelech a hostelech, abychom minimalizovali riziko nákazy. Tyto naše „humanitární ubytovny“ jsou stále v provozu a ubytovaní lidé si postupně nacházejí práci a stabilní bydlení.

Ve své funkci se také pravidelně setkávám s agendami územního rozvoje, stavebního řízení a poskytování krátkodobého ubytování v bytech, ač je mají na starosti jiní kolegové z rady. Po všech těchto zkušenostech jsem dospěl k závěru, že aktivity státu v oblasti bydlení jsou absolutně nedostatečné a je zde velký prostor pro zlepšení: ať už v oblasti legislativy (sociální bydlení, řešení bytové nouze, regulace poskytování krátkodobého ubytování v bytech), spolupráce s klíčovými partnery (např. s Ministerstvem práce a sociálních věcí), odstranění byrokracie (digitalizace stavebního řízení) nebo proklientského přístupu (zjednodušení podmínek čerpání dotací ze Státního fondu rozvoje investic – Česko má téměř nejméně sociálních bytů z OECD a městská bytová výstavba je cesta, jak to změnit). A já bych tato zlepšení chtěl přinést.

Velké rezervy vnímám i v systému zadávání veřejných zakázek. Dnes neexistují žádná obecná pravidla pro zadávání zakázek malého rozsahu, které tvoří zhruba polovinu objemu všech veřejných zakázek (tedy nějakých 250 miliard Kč). To je potřeba změnit. Zároveň v praxi vidím, k jakým problémům při zadávání veřejných zakázek dochází. Ministerstvo může pomáhat zadavatelům vytvářením standardů dobré praxe při zadávání zakázek, ale dostatečně toho nevyužívá. Chtěl bych vytvořit metodiku pro realizaci stavebních akcí, IT zakázek a větších zakázek (např. nad 20 milionů Kč), u kterých je vhodné důsledně dodržovat zásady projektového řízení.

Myslím si, že jsem za dobu svého působení u Pirátů prokázal, že nedělám ostudu a naopak umím prosazovat pirátský program. Ale to samozřejmě posuďte sami. Ať už mou kandidaturu do vládního týmu podpoříte nebo ne, těším se na spolupráci s ostatními a na to, až v příštím volebním období budeme posouvat Česko kupředu.

Přílohy
Prezentace kandidáta na ministra - Adam Zábranský.pptx.pdf
(31.62 KiB) Staženo 96 x
Adam Zábranský - profil.docx.pdf
(143.81 KiB) Staženo 104 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Zabransky za příspěvky (celkem 5):
Jaromir.Beranek, Lukas.Blazej, Jan.Novak, Radek.Cernohous, Eva.Ticha

Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu, člen republikového výboru, vystudovaný právník, bojovník za ochranu zvířat a efektivní altruista.
FB: https://www.facebook.com/piratzabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

B_Pat
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Příspěvky: 279
Registrován: 07 dub 2018, 19:27
Profese: technik
Dal poděkování: 459 poděkování
Dostal poděkování: 358 poděkování

Re: Adam Zábranský - místní rozvoj

Příspěvek od B_Pat »

Ahoj,
pod MMR spadá i velká agenda poskytování dotací z národních zdrojů směrem k obcím a krajům. MMR celkově zastřešuje systém poskytování dotací.

Jaký je Tvůj názor na stávající systém, jaké vidíš nedostatky a jakým směrem bys chtěl, aby se přerozdělování národních zdrojů směrem k ÚSC ubíralo? Jak se stavíš k myšlence snížit objem národních zdrojů přerozdělovaných skrze dotace a navýšit příjmy obcí a krajů napřímo skrze RUD?
Bronislav Patočka.

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1741
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4579 poděkování
Dostal poděkování: 4386 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Adam Zábranský - místní rozvoj

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Ahoj,
zajímalo by mě, zda vidíš nějaká řešení zhoršující se dostupnosti bydlení na venkově. Konkrétně:

  • některé oblasti jsou turisticky tak atraktivní (často ve VZCHÚ), že místní si nemohou dovolit koupit starší objekt nebo parcelu díky poptávce po rekreačním bydlení,
  • někdy dochází k nákupu stavebních pozemků jako dlouhodobé investice a následně vysokému nárůstu ceny (přitom obec často nemůže v ÚP vymezit jiné parcely, protože z hlediska své velikosti nemá "vyčepáno" a při zrušení nezastavěných stavebních parcel, aby mohly být vymezeny parcely jiné, hrozí náhrada poklesu hodnoty "rušené" stavební parcely.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvek:
B_Pat

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26227
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 37006 poděkování
Dostal poděkování: 30172 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Adam Zábranský - místní rozvoj

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Prosím kandidáta @Adam.Zabransky aby doplnil aktuální odkaz profil na webu strany, například na profil.pirati.cz, aby splnil veškeré podmínky kandidatury.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2132
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: politik, vystudovaný právník
Bydliště: Praha 10 - Vršovice
Dal poděkování: 2067 poděkování
Dostal poděkování: 3794 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Adam Zábranský - místní rozvoj

Příspěvek od Adam.Zabransky »

Ahoj, můj profil je zde: https://lide.pirati.cz/profil/2597/.

B_Pat píše: 29 kvě 2021, 22:54

Ahoj,
pod MMR spadá i velká agenda poskytování dotací z národních zdrojů směrem k obcím a krajům. MMR celkově zastřešuje systém poskytování dotací.

Jaký je Tvůj názor na stávající systém, jaké vidíš nedostatky a jakým směrem bys chtěl, aby se přerozdělování národních zdrojů směrem k ÚSC ubíralo? Jak se stavíš k myšlence snížit objem národních zdrojů přerozdělovaných skrze dotace a navýšit příjmy obcí a krajů napřímo skrze RUD?
Bronislav Patočka.

Obecně podporuju navyšování transferů ze státního rozpočtu směrem k obcím a krajům, ty peníze "navíc" by ale podle mě měly jít alespoň z velké části na nějaké strategické cíle - např. na veřejnou a udržitelnou dopravu, zlepšování životního prostředí, sociální začleňování, ukončování bezdomovectví, dostupné bydlení atd. U dotací považuju za problém, když nejsou nastavena objektivní kritéria a rozhoduje třeba rychlost podání žádosti. To už je spravedlivější losovačka (samozřejmě ne ta karlovarská :D ).

Milan.Dadourek píše: 03 čer 2021, 14:04

Ahoj,
zajímalo by mě, zda vidíš nějaká řešení zhoršující se dostupnosti bydlení na venkově. Konkrétně:

  • některé oblasti jsou turisticky tak atraktivní (často ve VZCHÚ), že místní si nemohou dovolit koupit starší objekt nebo parcelu díky poptávce po rekreačním bydlení,
  • někdy dochází k nákupu stavebních pozemků jako dlouhodobé investice a následně vysokému nárůstu ceny (přitom obec často nemůže v ÚP vymezit jiné parcely, protože z hlediska své velikosti nemá "vyčepáno" a při zrušení nezastavěných stavebních parcel, aby mohly být vymezeny parcely jiné, hrozí náhrada poklesu hodnoty "rušené" stavební parcely.

Napadá mě asi jen jedno řešení, ale na Česko je příliš radikální, takže podle mě ani nemá smysl uvažovat o tom, že bychom něco takového měli prosazovat - progresivní zdanění nemovitostí. V tom druhém případě by asi pomohlo zdanění založené na hodnotě nemovitosti (myslím že se tomu běžně říká "land value capture") - pak by se majiteli moc nevyplatilo dlouhodobě držet pozemek, který může být lépe využitý.

Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu, člen republikového výboru, vystudovaný právník, bojovník za ochranu zvířat a efektivní altruista.
FB: https://www.facebook.com/piratzabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Ivan.Bartos
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 10310
Registrován: 11 čer 2009, 09:44
Profese: Senior Oracle Database Engineer / Functi
Bydliště: U Botiče 1390/3, Praha 4 - Michle, 14000
Dal poděkování: 4200 poděkování
Dostal poděkování: 18253 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Adam Zábranský - místní rozvoj

Příspěvek od Ivan.Bartos »

Chtěl bych poděkovat Adamovi i resortnímu týmu za dosavadní i budoucí práci.
Ačkoliv jsem reagoval v původním vlákně nominací, zopakuji své kladné stanovisko k nominaci do vládního týmu z pozice celostátního leadera, jemuž závěrečné slovo náleží, i zde.

Mnoho štěstí v nadcházející volbě.

Šířeji k celému týmu pak zde viewtopic.php?p=762805#p762805

předseda Pirátů
ivan.bartos@pirati.cz
Uživatelský avatar
Adam.Zabransky
Krajský zastupitel
Příspěvky: 2132
Registrován: 06 led 2012, 22:10
Profese: politik, vystudovaný právník
Bydliště: Praha 10 - Vršovice
Dal poděkování: 2067 poděkování
Dostal poděkování: 3794 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [CF 16/2021 - Volba vládního týmu] Adam Zábranský - místní rozvoj

Příspěvek od Adam.Zabransky »

Moc díky všem za podporu v hlasování, beru to jako velkou výzvu a zodpovědnost, udělám vše pro to, abych Piráty dobře reprezentoval. ;)

Pražský radní pro majetek, transparentnost a legislativu, člen republikového výboru, vystudovaný právník, bojovník za ochranu zvířat a efektivní altruista.
FB: https://www.facebook.com/piratzabransky Twitter: https://twitter.com/adamzabransky

Zamčeno

Zpět na „[Archiv]“