Konkurenceschopné vzdělávání aj. [odděleno z CF 6/2015]

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
anonym102
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 133
Registrován: 11 lis 2014, 11:59
Profese: anonym
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 31 poděkování

Konkurenceschopné vzdělávání aj. [odděleno z CF 6/2015]

Příspěvek od anonym102 »

Ke svému příspěvku ještě dodávám, že kouzlo úspěšnosti finského systému je zainteresovanost municipalit (starostů, místostarostů, hejtmana atd.), aby bylo v jejich zájmu vybírat ty nejschopnější ředitele/ky v konkurzních řízeních. Tam se to léta automaticky řídí tím v jakém vztahu je vedení města, obce, strany k ucházejícímu. Vybírají se ředitelé z řad známých, manželek, milenek, přátel místních politiků a podnikatelů. Nevybírají se ti nejschopnější s přirozeným zápalem pro učitelské povolání. U nás jde o další koryta či trafiky pro někoho. A na kvalitě školství v municipalitách (okresech, krajích) by se měli podílet z části finančně i samotné municipality a dle možnosti i podnikatelé. To se dosud nedělá. Není tu upřímná snaha ani ze strany ministra školství po kvalitním vzděláváním. Kvalita školství není jen otázkou platů učitelů. Jde o talent být tím správným učitelem/kou nebo ředitelem/kou a ne jen pouze odborně vzdělaným přednášejícím.
Každý učitel/ka včetně ředitele/ky musí umět diagnostikovat žáka. A to už před vstupem na vysokou pedagogickou školu. To se u nás nedělá. Ve Finsku není možné bez této vlastnosti ani začít učitelský obor studovat. Memorování není cesta. Učitel musí být koučem a mentorem. Ne byrokratem. Jde o celoživotní výchovu malého človíčka od mateřské školy až po dospělost tímto způsobem. Luboš Kropáček, Blansko
anonym102
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 133
Registrován: 11 lis 2014, 11:59
Profese: anonym
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 31 poděkování

Re: CF 6/2015 Volba garanta programového bodu Vzdělání

Příspěvek od anonym102 »

Oprava: " Tady se to léta automaticky řídí tím v jakém vztahu je vedení města, obce, strany k ucházejícímu."
anonym102
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 133
Registrován: 11 lis 2014, 11:59
Profese: anonym
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 31 poděkování

Re: CF 6/2015 Volba garanta programového bodu Vzdělání

Příspěvek od anonym102 »

A ještě jsem zapomněl, že špatní, neúspěšní ředitelé/ky jsou vyjma vraždy téměř neodvolatelní. Chce to změnu zákona.
anonym102
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 133
Registrován: 11 lis 2014, 11:59
Profese: anonym
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 31 poděkování

Re: CF 6/2015 Volba garanta programového bodu Vzdělání

Příspěvek od anonym102 »

https://www.youtube.com/watch?v=3d-0aR0hKYg
Jan Mühlfeit o českém vzdělávání a finském přístupu

https://www.youtube.com/watch?v=iroFOd52k-U
Svět Průmyslu: Jan Mühlfeit, prezident evropského Microsoftu (rozhovor)
Homo.Pyratus
Příspěvky: 2403
Registrován: 09 led 2013, 12:19
Profese: Pyratství
Dal poděkování: 3025 poděkování
Dostal poděkování: 1008 poděkování

Re: CF 6/2015 Volba garanta programového bodu Vzdělání

Příspěvek od Homo.Pyratus »

radsi bych garanta nemel, kdyz vidim jak tu ti PhDr, Dr, Mgr a dalsi vystudovani teoretici bez praxe neumi ani sve vzdelani pouzit.-)))
kazdy IQ ma Svy TIQ.-)
proto mam nejradsi EQ.-)))
Vaclav.Fortik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2094
Registrován: 02 črc 2009, 22:39
Profese: manager
Dal poděkování: 4026 poděkování
Dostal poděkování: 3796 poděkování

Re: CF 6/2015 Volba garanta programového bodu Vzdělání

Příspěvek od Vaclav.Fortik »

Mám návrh, pojďme toto vlákno nechat na návrhy a komentáře k volbě garanta a vytvořme (ideálně Lubomíre vytvoř vlákno i s úvodním komentářem jak a co chceš z finského modelu u nás aplikovat - třeba se naprosto shodneme, jen tu shodu každý nazývá jinak - ty finský model, já volnou inspirací finského modelu) jiné diskusní vlákno o směřování našeho školství.
Předesílám, že jsem příznivec holandského modelu školství s velmi volnými pravidly vzdělávání jedinců i skupin, ale tak jako nelze přenést Finsko k nám, nejde to ani u Nizozemí :).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Fortik za příspěvek:
Homo.Pyratus
Homo.Pyratus
Příspěvky: 2403
Registrován: 09 led 2013, 12:19
Profese: Pyratství
Dal poděkování: 3025 poděkování
Dostal poděkování: 1008 poděkování

Re: CF 6/2015 Volba garanta programového bodu Vzdělání

Příspěvek od Homo.Pyratus »

nerikej ze neco nejde?! vsechno jde.-)))
deti jsou chytrejsi nez rodice, tak si s tim snad poradi.-)))
anonym102
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 133
Registrován: 11 lis 2014, 11:59
Profese: anonym
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 31 poděkování

Re: CF 6/2015 Volba garanta programového bodu Vzdělání

Příspěvek od anonym102 »

Ahoj Václave.
Přiznám se, že mě Tvá nabídka těší. Mám za sebou 32 let ve školství. Prošel jsem si základním, středním a vysokým školstvím asi jako Ty. Víme oba, jak tam učitelé/ky a profesoři/ky se k nám chovali a poskytovali kvalitu vzdělání. Dnes vzdělávacích směrů je hodně, ale já bych se snažil volit školství, kde se i lidem také dobře žije a mají práci. A Finsko je na prvním místě v Evropě, kde se lidem dobře žije a občané jsou nejspokojenější. I jinde je dobré školství, ale jak se tam zběsile žije. Ke dobrému vzdělání, práci patří i poklidný život. V TV o tom moc není slyšet natož vidět, ale v Holandsku propukají tam velké sociální bouře nezaměstnaných. Opět to mám od člověka, co se tím živí a má možnost to profesionálně sledovat a hlavně. Jde mu o blaho všech lidí.
Teď trochu odbočím. Mám rozjetých několik velkých a zatím celkem úspěšných akcí. Chodím a sbírám podpisy na petici za moderní skleníky a tedy čerstvou zeleninu atd., za lokální zaměstnanost, participační rozpočet města Blanska na rok 2016, levnou vodu a elektřinu. Chodím poctivě po lidech. Vysvětluji jim o co jde a věř, že z větší části mám jejich podporu. A rád bych postupně až budu mít to hlavní za sebou do mé práce nasunul další důležitá témata Pirátů. Myslím, že školství a zaměstnanost by mohla být jedna z naších priorit.
Mým ústředním tématem je, jak dostat Pirátskou stranu do sněmovny do kraje a do senátu. Tam vidím řešení, aby nás média pravidelně reflektovala a dělaly nám osvět v národě. Právě přemýšlím, že mám možnost mluvit s novináři a třeba o levné vodě v ČR je ústřední téma všech obyvatel této země. Voda je v cizích rukách a navíc je o 30 až 40% předražená. Jakmile se nám podaří dostat výše a budeme mít tu moc díky mnohem větší podpoře všech lidí co k volbám nechodí, tak můžeme přemýšlet, co uděláme s naším školstvím. Kvalitní příprava pedagogů. Zákonem dotlačit multicipality a aby vybírali a záleželo jim na kvalitě ředitelů a na odvolatelnosti špatných ředitelů je priorita. Zmenšení počtů žáků ve třídách. Individuální přístup ne na papíře, ale v praxi. Ročně se tu rozkradlo až 200 miliard korun, které mohly jít do školství, takže ať nikdo neříká, že peníze na školství nebyly. Byly, ale rozkradly se. Pana Dobšíka za školské odbory osobně znám a vím, že je to pán vstřícný a s jeho spolupráci bychom mohli poskočit o kus dále.
Líbí se mně Tvůj spolupracující tón. Jedině tak můžeme společně být úspěšní. Zbytečná konfrontace se akceptuje, ale nám všem strany Pirátů nemůže nijak prospět. Určitě se budu k názorům na vláknu vyjadřovat, ale jsem pro společnou práci něco dokázat a dotáhnout to až do zákonodárného parlamentu. Jednoduše ale rovně vysvětlovat lidem a mezi námi, jak správně navrhuješ rozebrat všechny detaily. Jedno je jisté, že ale aby jsme byli dobrými organizátory a politik, tak nepotřebujeme vytvářet kila vědeckých prací. To za nás udělali už dávno jiní a navíc by to byla ztráta času. O tomto přístupu je moderní školství. Ty nepotřebuješ vědět všechno, ale hledat pro nás ty nejlepší informace Svět je stále ve vínu. To, co platilo dnes, tak za 3 měsíce už platit nemusí. Věda jde doslova mílovým kroky kupředu. Je třeba studovat lidi s vřelým srdcem a zdravým rozumem, co myslí na všechny lidi, jejich děti a vnuky a ne jenom na zisk. Pro budoucnost nás všech a ne pro jedno volební období. Aplikovat moderní vědecké poznatky dokáže jen ihned akceschopný ředitel/ka a učitel/ka, profesor/ka, doktor/ka.
Beru si naše odpovědi jako mantru, ale jedno pro začátek vím, že ti, co jsou u moci nechtějí pro lepší život našich dětí a studentů udělat nic. Možná až na vyjímky. Tady v Blansku máme pana poslance Toufara z ČSSD ve sněmovně pro místní rozvoj a není ochoten pro jakoukoliv změnu udělat nic. To je naše výhoda. Jdeme s dobou a časem. Společně jít krok za krokem vpřed. Lidi přesvědčit. Získat zákonodárnou moc a v dlouhodobě připravené koncepci dle možnosti si nechat moderní vzdělávací školskou koncepci odhlasovat jako zákon. Jak to vidíš Ty? Děkuji Ti za odpověď. Přeji Ti příjemný a pohodový den. Luboš Kropáček, Blansko
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym102 za příspěvky (celkem 3):
Ivo.Vlasaty, Vaclav.Fortik, anonym2064
anonym102
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 133
Registrován: 11 lis 2014, 11:59
Profese: anonym
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 31 poděkování

Re: CF 6/2015 Volba garanta programového bodu Vzdělání

Příspěvek od anonym102 »

PRO STAROSTY, ZASTUPITELE
A VŠECHNY OBČANY.
Výzva: „Vraťte nám ukradenou vodu aneb slušní politici drží při sobě. Hájí zájmy všech svých občanů, dětí a vnuků.“
Dobrý den. Jmenuji se Luboš Kropáček a organizuji hromadné vystoupení všech obcí a měst na okrese Blansko ke dni 30.6.2015 z VAS Boskovice. Je třeba udělat občanské referendum a poslat mi svou žádost + zplnomocnění. Vodu si vyrobíme sami. Náklady klesnou o 30 až 40%. Získáme dotace a zaměstnáme lidi.
Jak? Necháme zbankrotovat Vodárenskou akciovou společnost. Vezmeme si své podíly zpět. Zaplatíme, co se vybudovalo a pověříme Českou národní banku, aby koupila podíl akciové společnosti tak, jak to udělali ve Francii (v Paříži). Obnovíme našimi zaměstnanci výrobu vody sami. Snížíme cenu z 1m3 z 90,77 Kč pitné vody na 50-60 Kč/1m3. https://www.youtube.com/watch?v=UD5MXaohJso
Do roku 2032 se teplota na planetě Zemi zvýší o 3,2 až 3,7 °C. To bude mít katastrofický dopad na hospodaření s vodou a potravinami, což bude pro fungování měst, obcí a obyvatel klíčové. Voda a půda se neprodává!
Adresa: Mgr. Lubomír Kropáček, Komenského 46/4, 678 01 BLANSKO.
Jsem statutární zástupce HELP ME AND FAMILY, o.p.s. (Pomoc mně a rodině).
Telefon: 516 413 848, email: lubomir.kropacek@seznam.cz.
anonym102
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 133
Registrován: 11 lis 2014, 11:59
Profese: anonym
Dal poděkování: 5 poděkování
Dostal poděkování: 31 poděkování

Re: CF 6/2015 Volba garanta programového bodu Vzdělání

Příspěvek od anonym102 »

Pan Babiš udělal jednu dobrou věc, že zavřel zlodějům na státní úrovni kohoutky, aby bylo i na jiné věci. Ale alespoň tady v Blansku jsou jeho členové stejně jako v jiných stranách nakloněni rozhazování a ne investicím do školství a zaměstnanosti. Pan Babiš si v tomto směru jako oligarcha nechce uvědomovat, že masa nezaměstnaných už bude jenom narůstat a že není možné to tak nechat být. Na základní příjem peníze nemáme. O 4-denním pracovním týdnu hovořit nikdo nechce. Řešením je razantní zdanění bohatých nebo tvrdý dopad na černou a šedou ekonomiku. Vnímám to, ale zatím jsem u základních lidský potřeb a školství - zaměstnanosti. To ostatní je věc celého státu a unie. Budoucnost pro nekapitalistický vykořisťovatelský přístup je v zaměstnaneckých družstvech. Jeden zaměstnanec = jeden hlas (viz. Naom Chomsky).
Tito uživatelé poděkovali autorovi anonym102 za příspěvek:
anonym2064
Odpovědět

Zpět na „Školství“