Volby přes internet
Moderátor: Odbor - administrativni
Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
- Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
- Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
- Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
- Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
- Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
-
mvokoun
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 67
- Registrován: 06 čer 2009, 13:30
- Profese: student
- Dostal poděkování: 4 poděkování
Volby přes internet
Jaký je váš názor na možnost volit po internetu? Na jednom nejmenovaném zpravodajsém serveru vypustili tuto anketu a přes 11 tisíc hlasů bylo kladný, jen necelá tisícovky záporných.
Podle mého názoru by to mohlo zvýšit zájem lidí o volby. Co si budeme nalhávat, hodně lidí nechce chodit do své volební místnosti, pokud nejsou opravdu přesvědčeni pro jednu svoji stranu. Takhle by mohli volit z klidu svého domova a možná by to donutilo volit i ty nerozhodnuté lidi.
Samozřejmě by to musel být nějaký zabezpečený systém, který by zabránil zneužití.
Podle mého názoru by to mohlo zvýšit zájem lidí o volby. Co si budeme nalhávat, hodně lidí nechce chodit do své volební místnosti, pokud nejsou opravdu přesvědčeni pro jednu svoji stranu. Takhle by mohli volit z klidu svého domova a možná by to donutilo volit i ty nerozhodnuté lidi.
Samozřejmě by to musel být nějaký zabezpečený systém, který by zabránil zneužití.
-
MikeJt
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 210
- Registrován: 03 kvě 2009, 14:04
- Profese: student
- Dostal poděkování: 2 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Volby přes internet
problém je že žádný systém není dokonale zabezpečený. Stačí jeden hacker profík a sesypou se i profesionální ochrany. A to nemluvím že by ochranu pravděpodobně dělala nějaká korporace, která by se na tom snažila ušetři. A pokud by někdo nezmanipuloval výsledky takhle tak je to ideální šance pro odposlouchávací spywary aby se dostaly k cenným informací. Jelikož člověk by se přihlašoval asi svýma osobníma údajema.
Navíc je problém že takhle není člověk pod dozorem volební komise a tudíž nějaký autoritářský manžel ( např cizinec ) by moh volit i místo svojí manželku. A to platí i např že by místo rodičů mohl volit jejich nezletilý syn co si pučí jejich občanku nebo tak.
Ale přece jenom bych to nezavrhoval a nechal bych tuhle volbu např pro referenda.
Navíc je problém že takhle není člověk pod dozorem volební komise a tudíž nějaký autoritářský manžel ( např cizinec ) by moh volit i místo svojí manželku. A to platí i např že by místo rodičů mohl volit jejich nezletilý syn co si pučí jejich občanku nebo tak.
Ale přece jenom bych to nezavrhoval a nechal bych tuhle volbu např pro referenda.
- Ondrej.Profant
- Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
- Příspěvky: 7898
- Registrován: 22 dub 2009, 23:55
- Profese: Poslanec
- Bydliště: Praha 8
- Dal poděkování: 14563 poděkování
- Dostal poděkování: 8177 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Volby přes internet
Tato diskuse tu proběhla již několikrát:
https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... římá+volba
https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... p?f=5&t=52
...
Jak jsem již řekl: Zbytečné riziko.
- Nejsme schopni je zabezpečit (V neposlední řadě proti lidské chybě! Kolik vašich známých si všimne podvržené stránku? ... Zatímco každý pozná předem zaškrtnutý lístek či chybějící plentu)
- Lidé by sice hlasovali možná víc, ale unáhleně (z hecu pro extrémisty atd.)
- V reálu to až tolik lidí nevyžaduje (jsem student informatiky a opravdu to nepotřebuji)
Cestou do nejbližší školy / obecního úřadu si alespon každý rozmyslí jak volit (a stejně to nepomůže) na což se váže i to, že volby jsou rituál - základní rituál (vlajka, komise, plenta...) demokracie a lidé potřebují rituály.
Samozřejmě však je třeba prosadit elektronická referenda na všech úrovních, případně elektronické volby v odůvodněných případech (invalidé...). Byla tu shoda, že je dobré podporovat demokracii a přímost, ale nikoliv s ní hazardovat. Pokud by někdo někdy byl elektronicky zvolen a zjistilo by se, že podvodem, tak co s tím? Mohli bychom mít různá opatření, ale to nařknutí by zas mohlo být pokaždé (extrémisti by nařkli a sněmovně by byla pozastavena činnost? A nebo by to nešlo a sněmovna zvolená podvodem by byla nenařknutelná?)
https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... římá+volba
https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... p?f=5&t=52
...
Jak jsem již řekl: Zbytečné riziko.
- Nejsme schopni je zabezpečit (V neposlední řadě proti lidské chybě! Kolik vašich známých si všimne podvržené stránku? ... Zatímco každý pozná předem zaškrtnutý lístek či chybějící plentu)
- Lidé by sice hlasovali možná víc, ale unáhleně (z hecu pro extrémisty atd.)
- V reálu to až tolik lidí nevyžaduje (jsem student informatiky a opravdu to nepotřebuji)
Cestou do nejbližší školy / obecního úřadu si alespon každý rozmyslí jak volit (a stejně to nepomůže) na což se váže i to, že volby jsou rituál - základní rituál (vlajka, komise, plenta...) demokracie a lidé potřebují rituály.
Samozřejmě však je třeba prosadit elektronická referenda na všech úrovních, případně elektronické volby v odůvodněných případech (invalidé...). Byla tu shoda, že je dobré podporovat demokracii a přímost, ale nikoliv s ní hazardovat. Pokud by někdo někdy byl elektronicky zvolen a zjistilo by se, že podvodem, tak co s tím? Mohli bychom mít různá opatření, ale to nařknutí by zas mohlo být pokaždé (extrémisti by nařkli a sněmovně by byla pozastavena činnost? A nebo by to nešlo a sněmovna zvolená podvodem by byla nenařknutelná?)
profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj
-
Kamil.Paral
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 269
- Registrován: 22 dub 2009, 10:22
- Profese: Programátor
- Bydliště: Brno
- Kontaktovat uživatele:
Re: Volby přes internet
Internetové hlasování zní většině obyčejných lidí velmi dobře, ale většině expertů z oblasti informatiky z toho naskakuje husí kůže. Jako jeden z nich můžu zodpovědně prohlásit, že je to z bezpečnostního hlediska naprosto nerealizovatelné. Počítače a Internet jsou od základů navrženy způsobem, který perfektní bezpečnost zcela vylučuje. Technicky není možné rozlišit, jestli na tlačítko klikl uživatel nebo nějaký nainstalovaný malware. Ztrácí se možnost přepočítání hlasů (v případě pochybností nemáte možnost výsledek ověřit). Výsledky se dají ovlivňovat v masivním měřítku (falšovat papír lze v malém množství, ale u počítače se na počty nehraje - velký podvod jen trvá o pár sekund déle než malý podvod). Ztrácí se anonymita hlasování (uživatelé mohou pouze věřit, že cílový server neukládá jejich totožnost zároveň s jejich hlasem). A je tam milión dalších nastražených pastí.
Tím neříkám, že elektronické hlasování není možné. Ale není možné za pomoci klasických počítačů a Internetu. Jednoúčelová zařízení komunikující po vlastní uzavřené síti by otázku bezpečnosti zlepšila, ale nevyřešila by množství dalších problémů.
Celkově vzato, lidé na to slyší, ale nevýhody neuvěřitelně převažují nad přínosy. Extrémním způsobem. To by si žádný stát neměl dovolit, šance na ovlivnění hlasování je až příliš vysoká. (A ve skutečnosti k volební místnosti jednou za pár let dojdete dřív, než nainstalujete ten speciální software, připojíte speciální čtečky karet a vše to zprovozníte, jak to mají teď v Estonsku.)
Každý, koho to zajímá, by měl určitě shlédnout dokument "Stealing America: Vote by Vote". Hezká ukázka toho, jak neuvěřitelně je zneužíváno současné elektronické hlasování v USA.
Tím neříkám, že elektronické hlasování není možné. Ale není možné za pomoci klasických počítačů a Internetu. Jednoúčelová zařízení komunikující po vlastní uzavřené síti by otázku bezpečnosti zlepšila, ale nevyřešila by množství dalších problémů.
Celkově vzato, lidé na to slyší, ale nevýhody neuvěřitelně převažují nad přínosy. Extrémním způsobem. To by si žádný stát neměl dovolit, šance na ovlivnění hlasování je až příliš vysoká. (A ve skutečnosti k volební místnosti jednou za pár let dojdete dřív, než nainstalujete ten speciální software, připojíte speciální čtečky karet a vše to zprovozníte, jak to mají teď v Estonsku.)
Každý, koho to zajímá, by měl určitě shlédnout dokument "Stealing America: Vote by Vote". Hezká ukázka toho, jak neuvěřitelně je zneužíváno současné elektronické hlasování v USA.
-
MikeJt
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 210
- Registrován: 03 kvě 2009, 14:04
- Profese: student
- Dostal poděkování: 2 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Volby přes internet
Otázka vlastních hlasovacích zařízení je zajímavá ale podle mě velmi nákladná a stejně "tam" člověk musí zajít, čímž padá hlavní účel internetového hlasování. Ale jak sem psal je možné toto použít jako poradní hlas např při prvotním projednávání zákona. Politik předkládá zákon a zároveň dává "anketu" kde se lidé můžou vyjádřit. Určitě by to ušetřilo spoustu práce lidem i politikům. Snadno by se poznalo jaký zákon bude přijímán s nevolí a jaký je vítám. De zase o to aby veřejnost nebyla přehlcena takovýma anketama - hlasováním.
- Ondrej.Profant
- Poslanec/poslankyně Parlamentu ČR
- Příspěvky: 7898
- Registrován: 22 dub 2009, 23:55
- Profese: Poslanec
- Bydliště: Praha 8
- Dal poděkování: 14563 poděkování
- Dostal poděkování: 8177 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Volby přes internet
MikeJt: To je naivní až za hranu naivnosti. Nic by to neznamenalo. Lidé by nehlasovali (res. hlasovali by jen vyhrocení aktivisté), výsledky by byly zcela zkreslené a populisté by se nimi oháněli... to by byla hrůza.
Cenu mají jen ty referenda, ale také jen jednou za čas! Když chceš něco po člověku denně, tak to nebere vážně.
Cenu mají jen ty referenda, ale také jen jednou za čas! Když chceš něco po člověku denně, tak to nebere vážně.
profant.eu
vedoucí resortních týmů Informatika a Místní rozvoj
-
MikeJt
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 210
- Registrován: 03 kvě 2009, 14:04
- Profese: student
- Dostal poděkování: 2 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Volby přes internet
A také sem spal že by to mělo jen poradní funkce např jestli se vůbec o zákoně má začít jednat. U takovýchto případů menší odchylka není tolik důležitá. Zase to bohužel předpokládá že si politik nechá poradit.De zase o to aby veřejnost nebyla přehlcena takovýma anketama - hlasováním.
Psal sem že toho nesmí bejt moc. Např ohledně šrotovného se o tom všichni baví ale hlas voliče slyšet není. Ted by byl ideální příklad na menší anketu jestli lidé chtějí šrotovné nebo ne.
-
Tommassino
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 11
- Registrován: 01 kvě 2009, 12:56
Re: Volby přes internet
Prestoze myslim, ze to proveditelne je (sice drahe a narocne na provedeni), tak je to zbytecne. Nejde tu o to, aby byla uzasne vysoka volebni ucast. Kdo se trochu vyzna ve statistice tak vi, ze je uplne jedno, kolik lidi voli. Jde o to, jak objektivni prurez obyvatelstva to je. A u takovych velkych mnozstvi volicu je pravdepodobnost, ze vysledky z vzorku obyvatelstva pri ucasti 30% bude vyrazne odlisny od vysledku voleb pri ucasti 60%, miziva...
- Jaroslav.Kucera
- Člen KS Jihomoravský kraj
- Příspěvky: 4614
- Registrován: 21 dub 2009, 15:19
- Profese: Konfigurační inženýr/programátor
- Bydliště: Mošnova 29, Brno
- Dal poděkování: 7485 poděkování
- Dostal poděkování: 1590 poděkování
Re: Volby přes internet
Nesouhlasím. Nižší volební účast nahrává stranám s extrémistickou tématikou (DS) a velkou základnou konzervativních voličů (KDU-ČSL, KSČM). Jejich voliči jsou disciplinovaní a k volbám přijdou vždy. Tyto strany ale příliš nezískávají od voličů, kteří nejsou stálými příznivci té či oné strany.Tommassino píše:Prestoze myslim, ze to proveditelne je (sice drahe a narocne na provedeni), tak je to zbytecne. Nejde tu o to, aby byla uzasne vysoka volebni ucast. Kdo se trochu vyzna ve statistice tak vi, ze je uplne jedno, kolik lidi voli. Jde o to, jak objektivni prurez obyvatelstva to je. A u takovych velkych mnozstvi volicu je pravdepodobnost, ze vysledky z vzorku obyvatelstva pri ucasti 30% bude vyrazne odlisny od vysledku voleb pri ucasti 60%, miziva...
člen KS Jihomoravský kraj, zakládající člen
-
Kamil.Paral
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 269
- Registrován: 22 dub 2009, 10:22
- Profese: Programátor
- Bydliště: Brno
- Kontaktovat uživatele:
Re: Volby přes internet
Podle mě je premisa, že při elektronických volbách bude podstatně vyšší účast, chybná. Já osobně jsem dostal lístky do schránky a dojít do volební místnosti mě zabralo 5 minut. Tudíž jednoznačně méně, než by mě trvalo nastudování postupu, jak volit přes počítač. A to nemluvím o spoustě zabezpečovacích prvků, které takto nejsou vůbec nutné.
Takže se ptám, kde je tedy ten benefit, který vyváží všechna ta nově vzniklá nebezpečí? Rychlost a pohodlnost to určitě není, právě naopak, alespoň v mém případě.
Takže se ptám, kde je tedy ten benefit, který vyváží všechna ta nově vzniklá nebezpečí? Rychlost a pohodlnost to určitě není, právě naopak, alespoň v mém případě.