Testování SOLID

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 920
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5959 poděkování
Dostal poděkování: 1736 poděkování

Testování SOLID

Příspěvek od Vit.Jurasek » 06 čer 2017, 17:12

Tomas.Klapka píše: https://solid.mit.edu/
https://github.com/solid/solid
https://melvincarvalho.gitbooks.io/soli ... pter1.html
http://solid.social/
https://github.com/solid/node-solid-server
https://github.com/solid/solid-tutorial-intro
Vit.Jurasek píše:
Tomas.Klapka píše:Nenacházím důvody, proč nejít cestou, která je standardizovaná W3C? ...

V blízké době se objeví množství aplikací, které budou používat standardy W3C, jako je Timův projekt Solid - Social Linked Data. ...

Jestli někoho Solid zajímá, tak se mi prosím ozvěte! Rád z toho něco vysvětlim a nebo můžeme spolupracovat s vlastní instalací nebo aplikací.
...
A taky se dá říct, že programovat aplikace je mnohem jednodušší, když máš hotové knihovny a moduly, které zajišťují decentralizované uložiště a identity, přistupová oprávnění, snadnou výměnu zpráv a společný formát dat - to se nyní stabilizuje a vznikají první serverové implementace, první klientské knihovny a první aplikace.
Forum 2.0, které hledáte, taky neexistuje. A IMHO i když do TO nenalijete několikanásobek peněz, co se lije do KoDo, tak Forum 2.0 stejně nebude. Takže si myslim, že se tu ještě rok dva vydrží a mezitím se mohou procházet ty, jak říkáš, slepé uličky. Je možná potřeba si taky uvědomit, že svobodná sociální siť bude nesrovnatelně řádově víc prospěšná veřejnosti, než Forum 2.0. A pokud nemají svobodnou a standardizovanou sociální sǐť v první frontě tlačit piráti, tak kdo tedy?
Tomas.Klapka píše:
Vit.Jurasek píše:
Tomas.Klapka píše:A taky se dá říct, že programovat aplikace je mnohem jednodušší, když máš hotové knihovny a moduly, které zajišťují decentralizované uložiště a identity, přistupová oprávnění, snadnou výměnu zpráv a společný formát dat - to se nyní stabilizuje a vznikají první serverové implementace, první klientské knihovny a první aplikace.
K tomuhle by mě zajímaly detaily jak to vypadá - nechceš to rozvést v jiném vlákně? (třeba by to zajímalo i někoho dalšího)
Posílal sem tu linky na to jak to všechno vypadá. Menší rozcestník se dá najít zde: https://github.com/solid/solid#project-directory a seznam prvních aplikací zde: https://github.com/solid/solid-apps
Ale klidně k tomu diskuzní vlákno založ a já zareaguju. Já sám nevím, co přesně bych z toho měl rozvést :)
Směřuju hlavně na Tomáše Klapku, ale ono se to možná bude hodit i někomu dalšímu (všiml jsem si, že to zajímalo i další lidi)

Potřeboval bych základní uživatelskou nalejvárnu, abych se dostal aspoň k "Hello world"
1. co všechno musím rozjet u sebe ne serveru?
2. co všechno z toho funguje? Na https://solid.mit.edu/ je zmínka o 6 službách - to jsou věci, které si musím nainstalovat k sobě nebo existují nějaké běžící služby, které obsah budou tahat někde od mě?
3. úplně jsem nepochopil rozhraní https://linkeddata.github.io, databox.me a vztah k WebID

No prostě idea se mi líbí, ale co se použitelnosti týče, tak jsem zmatený, protože rozhraní vypadají napsaná tak z poloviny a nevím kdy dělám já něco blbě a kdy to prostě nefunguje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvky (celkem 3):
Pavel.Moravec, Ondrej.Profant, Michael.xChaos.Polak

Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2519
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Kohoutovice
Dal poděkování: 10764 poděkování
Dostal poděkování: 5025 poděkování

Re: Testování SOLID

Příspěvek od Pavel.Moravec » 06 čer 2017, 20:57

Podobně já bych měl jeden konceptuální dotaz: SOLID se chlubí tím, jak všechna data vlastní uživatelé a aplikacím jen dovolují přes dané API přistupovat/měnit. Jak to může fungovat u soc.sítě či diskuzního fóra? Pod pojmem "vlastnictví dat" - zvláště v souvislosti s decentralizací o které SOLID dost píše - si představuju to, že svoje data fyzicky držím u sebe, kde mi běží nějaký server na odpovídání REST API požadavků. Takže když já budu offline, moje data (např. příspěvky na fóru) nebudou dohledatelná?

Anebo bude pořád jeden server pod pirati.cz, kde budou všechna data koncentrovaná?

Anebo mix tohoto ve formě "lokálně mám svá data, na server pirati.cz či jinam posílám kopie/updaty které chci publikovat", tedy něco ve stylu git-u (commit vs. push)?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 2):
Vit.Jurasek, Ondrej.Profant
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1707 poděkování
Dostal poděkování: 3292 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Testování SOLID

Příspěvek od Tomas.Klapka » 07 čer 2017, 02:53

Vit.Jurasek píše:Potřeboval bych základní uživatelskou nalejvárnu, abych se dostal aspoň k "Hello world"
1. co všechno musím rozjet u sebe ne serveru?
2. co všechno z toho funguje? Na https://solid.mit.edu/ je zmínka o 6 službách - to jsou věci, které si musím nainstalovat k sobě nebo existují nějaké běžící služby, které obsah budou tahat někde od mě?
3. úplně jsem nepochopil rozhraní https://linkeddata.github.io, databox.me a vztah k WebID

No prostě idea se mi líbí, ale co se použitelnosti týče, tak jsem zmatený, protože rozhraní vypadají napsaná tak z poloviny a nevím kdy dělám já něco blbě a kdy to prostě nefunguje.
Solid je víceméně web server, který umí auth* (identity i acl), řeší reprezentaci dat (graf/RDF), jejich čtení a zápis a social Web App protokoly: feed discovery, notifikace, friend listy, following.
Doporučuju proletět tuhle spec, kde je popsaný, o jaký standardy se to opírá a co dalšího to určuje: https://github.com/solid/solid-spec#table-of-contents

1. co všechno musím rozjet u sebe na serveru?
node.js - https://github.com/solid/node-solid-server (oficiální server)
nebo docker - https://hub.docker.com/r/nicholsn/solid-server/
alternativní implementace v Go - https://github.com/linkeddata/gold (včetně Dockerfile)

2a. co všechno z toho funguje?
Dle https://github.com/solid/node-solid-ser ... -supported chybí pouze featura "Group members in ACL".
Aplikací zatím moc není a většina je na wish listu: https://github.com/solid/solid-apps#app-wishlist

2b. na https://solid.mit.edu/ je zmínka o 6 službách - to jsou věci, které si musím nainstalovat k sobě nebo existují nějaké běžící služby, které obsah budou tahat někde od mě?
Obojí je možné.
Webové aplikace se dělají zpravidla v js pro browser, kde ta aplikace pracuje s daty na uložištích tam, kde tě tvoje WebID certifikáty pustí :)
Na http://solid.social/ je třeba první pokus o webovou Timeline aplikaci.

3a. úplně sem nepochopil rozhraní https://linkdeddata.github.io
To je githubová webová stránka téhle organizace/teamu: https://github.com/linkeddata
Umísťují tam i aplikace, například LDP file manager Warp (správce souborů pro Solid uložiště) - https://github.com/linkeddata/warp nainstalovaný zde: https://linkeddata.github.io/warp/

3b. databox.me
https://databox.me/ je veřejný Solid server pro testování. Přes jednoduchou registraci je možné mít vlastní uložiště (https://<registrovane_jmeno>.databox.me/) pro svoje pokusy. Součástí je vlastní profil včetně WebID.

3c. a vztah k WebID
WebID je decentralizovaná identita. Funguje to tak, že más certifikát uloženej v browseru a veřejnou část máš na svém profilu. Tvůj browser serveru potvrdí, že jsi vlastník toho profilu.


Hello World: https://github.com/melvincarvalho/helloworld/ :)
několik dalších aplikací: https://github.com/solid/solid-apps
klientská Solid knihovna pro Node.js: https://github.com/solid/solid-client
tutoriály: https://github.com/solid/solid-tutorial-intro a https://github.com/solid/solid-tutorial-angular/
projektový rozcestník: https://github.com/solid/solid#project-directory


Pavel.Moravec píše:Podobně já bych měl jeden konceptuální dotaz: SOLID se chlubí tím, jak všechna data vlastní uživatelé a aplikacím jen dovolují přes dané API přistupovat/měnit. Jak to může fungovat u soc.sítě či diskuzního fóra? Pod pojmem "vlastnictví dat" - zvláště v souvislosti s decentralizací o které SOLID dost píše - si představuju to, že svoje data fyzicky držím u sebe, kde mi běží nějaký server na odpovídání REST API požadavků. Takže když já budu offline, moje data (např. příspěvky na fóru) nebudou dohledatelná?
Solid funguje jako webový server, tedy se nepředpokládá, že budeš mít Solid uložiště fyzicky u sebe nebo offline, stejně jako se to nepředpokládá u obyčejnýho webu. Máš možnost si rozjet vlastní, nebo využít službu (prozatím jen unstable databox.me). Synchronizace dat z tvých zařízení na tvoje uložiště je prozatím zodpovědnost aplikace - například můžeš mít microblogging aplikaci, která si v případě offline režimu tvoje nově publikované zprávy uloží do storage v browseru, než bude zase online.

Taky podle mě nemá moc smysl decentralizovat diskuzi jako spíš možnost mít decentralizovanou identitu a možnost si diskuzní vlákna libovolně zakládat k různým tématům... tvoje timeline, timeline skupiny, timeline projektu, vlákno komentářů k obrázku, vlákno komentářů k profilu, vlákno komentářů ke komentáři... Všechno je to graf a linkovat lze libovolně.
Diskuzní vlákno si spravuje jeho op případně vlastník uložiště, kde vlákno vzniklo. Kopii/mirror/archiv si může dělat kdo chce. A k těm k sobě zkopírovaným datům může používat stále stejné aplikace. Odepřením tvojí identitě přístupu k datům nějaké jiné identity/skupiny neztrácíš svoje rozhraní, ani data ve svém uložišti - nehrozí ti vendor lock-in - ban na někoho web tě bolí méně, než ban na Facebooku.
Zatím ale o žádne diskuzní aplikaci nevím. Bude-li, nejspíš bude využívat ontologii SIOC.
Pavel.Moravec píše:Anebo bude pořád jeden server pod pirati.cz, kde budou všechna data koncentrovaná?
Víceméně by to bylo koncentrováno na podu, ale s tím, že si každý může replikovat kterýkoliv kus kamkoliv a bude to moct dál používat se stejnými aplikacemi a rozhraními :)
Decentralizace uložiště lze řešit o vrstvu níže, tedy by šlo například použít file system jako je IPFS.
Pavel.Moravec píše:Anebo mix tohoto ve formě "lokálně mám svá data, na server pirati.cz či jinam posílám kopie/updaty které chci publikovat", tedy něco ve stylu git-u (commit vs. push)?
node-solid-server RDF data ukládá v textovém formátu Turtle (*.ttl), takže si takové řešení dokážu představit, ale nepřijde mi to moc použítelný a praktický
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 4):
Pavel.Moravec, Ondrej.Profant, Michael.xChaos.Polak, Jiri.Ulip
datový mirror pirátských systémů (pirati.info)

mail/jabber (tomas@klapka.cz) OFFTOPICnebo mě kontaktujte přes Signal (72460801jedna)

Uživatelský avatar
Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 920
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5959 poděkování
Dostal poděkování: 1736 poděkování

Re: Testování SOLID

Příspěvek od Vit.Jurasek » 07 čer 2017, 08:55

Tomas.Klapka píše:
Pavel.Moravec píše:Anebo mix tohoto ve formě "lokálně mám svá data, na server pirati.cz či jinam posílám kopie/updaty které chci publikovat", tedy něco ve stylu git-u (commit vs. push)?
node-solid-server RDF data ukládá v textovém formátu Turtle (*.ttl), takže si takové řešení dokážu představit, ale nepřijde mi to moc použítelný a praktický
git je ta tupější možnost, druhá možnost je, že ten archivátor při každé změně příspěvku u uživatele vytvoří novou pirátskou kopii (nebo diff) a prolinkuje to, aby se držela historie a hlavně uživatel nemohl čachrovat a měnit příspěvky, které by měnit nemělo jít (např. návrhy k hlasování) nebo nemohl vymazat historii svých příspěvků, na které stihla zareagovat už spousta lidí, a zničit tak kompletně kontext diskuze.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvek:
Ondrej.Profant

Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1707 poděkování
Dostal poděkování: 3292 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Testování SOLID

Příspěvek od Tomas.Klapka » 07 čer 2017, 16:14

Manuál pro ruční výrobu WebID-TLS: https://github.com/dindy/solid-resource ... bid-tls.md

Taky je dobrý sledovat gitter chaty komunit solid a linkeddata:
https://gitter.im/solid/chat
https://gitter.im/solid/node-solid-server
https://gitter.im/linkeddata/chat
https://gitter.im/linkeddata/rdflib.js

Tutoriál pro práci s rdflib.js - práce s RDF daty: https://github.com/solid/solid-tutorial-rdflib.js
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvek:
Ondrej.Profant
datový mirror pirátských systémů (pirati.info)

mail/jabber (tomas@klapka.cz) OFFTOPICnebo mě kontaktujte přes Signal (72460801jedna)

Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1707 poděkování
Dostal poděkování: 3292 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Testování SOLID

Příspěvek od Tomas.Klapka » 07 čer 2017, 20:53

Solid aplikace dokieli - https://dokie.li/ - clientside editor for decentralised article publishing, annotations and social interactions
Na stránce je několik videí, kde je dokieli vidět v akci.

Je to mimo jiné vhodná apka k publikaci odborných prací.
K tomu doporučuju tuhle iniciativu: https://linkedresearch.org/
Linked Research is an initiative, a movement, and a manifesto. We believe that scholarly communication is stunted by current academic publishing practices, and we aim to promote change for the greater good. This is not something hypothetical or a dream for the future, it is completely possible with today's technologies. A cultural shift is needed, and Linked Research is here to bring together like-minded people who want to push this forwards.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvek:
Ondrej.Profant
datový mirror pirátských systémů (pirati.info)

mail/jabber (tomas@klapka.cz) OFFTOPICnebo mě kontaktujte přes Signal (72460801jedna)

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 21453
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 28527 poděkování
Dostal poděkování: 22001 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Testování SOLID

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 08 čer 2017, 12:48

Až budete mít jasný a přímý postup, který zvládne průměrný pokročilý použivatel svého počítače (Já), rád se přidám.
člen RP, AO, PO, ZO, FT;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 2519
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Kohoutovice
Dal poděkování: 10764 poděkování
Dostal poděkování: 5025 poděkování

Re: Testování SOLID

Příspěvek od Pavel.Moravec » 09 čer 2017, 22:37

SOLID vypadá dost dobře, ale.. zatím žádná aplikace / server aspoň trochu vhodný pro naše požadavky nevidím :( solid-social je jen draft dokumentu, dokieli je spíš na publikování a komentování článků, než na diskuzní fórum - a napasovat na to naše potřeby, no nevím.. :(

Určitě se vyplatí sledovat, za pár let jsem zvědavý na další aplikace :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 5):
Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, Vit.Jurasek, Ondrej.Profant, Jiri.Ulip
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1707 poděkování
Dostal poděkování: 3292 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Testování SOLID

Příspěvek od Tomas.Klapka » 03 črc 2017, 22:02

Podařilo se mi konečně vyrobit bash skript, kterej umí správně vygenerovat WebID-TLS certifikát: https://gist.github.com/tomasklapka/ced ... fcd898dea8
Do osobního profilu pak stačí hodit příslušnej modulus (bez mezer/dvojteček) a exponent. Tyhle dvě čísla vytáhnete z UI prohlížeče po importu p12 key store a nebo příkazem

Kód: Vybrat vše

openssl x509 -in out/id_rsa.cer -text -noout
Otestováno na implementaci gold (https://github.com/linkeddata/gold)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvek:
Michal.Lupecka
datový mirror pirátských systémů (pirati.info)

mail/jabber (tomas@klapka.cz) OFFTOPICnebo mě kontaktujte přes Signal (72460801jedna)

Uživatelský avatar
Tomas.Klapka
Příspěvky: 1984
Registrován: 30 kvě 2010, 18:50
Profese: discordian pope
Dal poděkování: 1707 poděkování
Dostal poděkování: 3292 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Testování SOLID

Příspěvek od Tomas.Klapka » 15 črc 2017, 10:35

Nedaří se mi rozchodit tls login za reverse proxy, tak zatím jedu server na přímo. Brzy udělám repo, který usnadní vyzkoušení na lokálním počítači a taky si začínám hrát s klientskou knihovnou.

Narazil sem na spousta zdrojů o architektuře a filosofii internetu - poznámky, které psal Tim Berners-Lee: https://www.w3.org/DesignIssues/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Klapka za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Vit.Jurasek, Michael.xChaos.Polak, Jiri.Ulip
datový mirror pirátských systémů (pirati.info)

mail/jabber (tomas@klapka.cz) OFFTOPICnebo mě kontaktujte přes Signal (72460801jedna)

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host