Pirátská Motorizovaná Platforma

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Uživatelský avatar
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 14 črc 2010, 22:42
Profese: zvuk, IT, auta, všehochuť
Bydliště: Praha/Otrokovice
Dal poděkování: 2235 poděkování
Dostal poděkování: 1365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská Motorizovaná Platforma

Příspěvek od Ondrej.dj-bobr.Ulehla »

Dopravní zklidňování přináší "ovoce", ovšem hořkokyselé..
http://konference.af-cityplan.cz/soubor ... apitan.pdf
http://konference.af-cityplan.cz/soubor ... CLANEK.pdf

Postřeh ze včerejška: čím víc se psychologická přednost odchyluje od přednosti vyznačené dopravním značením (ano, narážím na "zklidňování" dopravy zrušením značek upravujících přednost, takže platí přednost zprava), tím rizikovější se ono místo stává..

Bývalý Pirát, úzce spjatý s tradičními dávnými pirátskými hodnotami
2016/2017 flipped to XSFP MBTI co se na vojně naučíš, za to tě v civilu zavřou
porcelánové zařízení, spojující výhody umyvadla a klosetové mísy, se jmenuje umyvadlo (citace, třetí komentář)

Uživatelský avatar
Ondrej_Marek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 910
Registrován: 07 čer 2013, 10:38
Profese: IT administrátor/tiskař
Bydliště: Praha 8
Dal poděkování: 1020 poděkování
Dostal poděkování: 1454 poděkování

Re: Pirátská Motorizovaná Platforma

Příspěvek od Ondrej_Marek »

MHD zdarma není primárně určeno (nefunguje) k nalákání IAD do MHD, má jiný smysl (odebrání jednoho ze zdrojů exekucí), už teď je doprava dotovaná ze cca 75% a velká část z toho mizí v různých tunelech (pun intended).

Právo jedněch končí tam, kde se začíná střetávat s právy ostatních. Pak se transformuje do jednání, smluv, kompromisů a politiky. Nebo násilí.

Problém automobilové dopravy obecně (IAD je jen jednou částí, nákladní doprava je horší) je, že potřebuje obrovskou a drahou infrastrukturu na postavení a udržování, má spoustu negativních externalit, které přenáší na ostatní lidi (stakeholders) a těží z nich jen něco málo shareholders plus ti, kdo se pro IAD rozhodnou.

Obzvlášť ve městech. Praha je na tom ještě relativně dobře, ale její dopravní infrastuktura má spoustu octomilek ale i masařek. Jednou z nich je zastaralý koncept radiál nedoplněných okruhy. Neexistence alternativy pro tranzitní dopravu přes prahu v různých směrech svádí tuto do centra a zbytečně tak město nejen zatěžuje, ale i reálně "řeže". Tam kde jsou silnice s hustou dopravou, život se rozdělí na břehy a moc napříč pres tu silniční tepnu neproudí (pokud nejsou různé podjezdy, tunely, nadjezdy apod, které jsou ENORMNĚ drahé).

TLDR: na Bobříka fuckyallimattermost to sice nebude, ale nemá to k tomu daleko. Slušelo by se v tom případě založit ještě Pirátskou Nemotorizovanou Kontraplatformu
SMRT GENERALIZACI, SMRT INFORMAČNÍMU ŠUMU
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská Motorizovaná Platforma

Příspěvek od Petr.Vileta »

Jezdíme za mojí mámou Domova. Autem. Protože autem to je 4,1 km a 11 minut a i při hodně přehnané spotřebě 8 l/100 km a ceně benzínu cca 37 Kč mě jedna cesta stojí cca 12 Kč. Kdežto MHD je to o dost dál, ale hlavně 26 minut a stojí mě jedna cesta 36 Kč (2 nepřestupní jízdenky po 18 Kč). No a protože jedeme dva, tak už vůbec není o čem študovat. :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Milan.Moravec

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Milos.Zmeskal
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 976
Registrován: 11 črc 2012, 21:31
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 986 poděkování
Dostal poděkování: 952 poděkování

Re: Pirátská Motorizovaná Platforma

Příspěvek od Milos.Zmeskal »

Jen jsem Vám chtěl říct, že tu jsem taky :fet:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milos.Zmeskal za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Ondrej.dj-bobr.Ulehla
"Společnost mě nenávidí a já nenávidím ji. Její pravidla mě omezují, hodlám je porušit." James Cole
XOLK! XOLK! XOLK!

OFFTOPIC
73I 464 9IO
fb.com/milhauzz18
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Pirátská Motorizovaná Platforma

Příspěvek od Vit.Fux »

Já si nemůžu pomoct, ale mně přijde, že největší problém celé otázky je v tom, že se prostě chce přepravovat víc lidí než má celá infrastruktura kapacitu. A to myslím kombinaci MHD i automobilové dopravy. A takový problém nevyřešení ani lákání lidí do MHD, to by musela mít napřed tu kapacitu. A do aut se taky už moc víc lidí taky nevleze, není kam je dát.

Kacířský a drzý nápad jak to zkombinovat a zvýšit flexibilitu MHD:
Udělat smlouvu PID s Uberem a majitelům předplatných jízdenek slevnit uberovné po Praze.
  • zvýšení flexibility MHD+
  • získáme spoustu docela přesných dat o tom, kde MHD selhává
  • ušetří se parkovací místa, protože Uber auta jsou vytíženější než osobní
  • kombinace flexibility a jednoduchosti použití by opravdu mohlo odradit některé lidi od koupě auta
  • pracovní místa
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská Motorizovaná Platforma

Příspěvek od Petr.Vileta »

Troi píše:Já si nemůžu pomoct, ale mně přijde, že největší problém celé otázky je v tom, že se prostě chce přepravovat víc lidí než má celá infrastruktura kapacitu.
Jak jsem proti regulacím, tak by se možná mohlo uvažovat o regulaci množství kancelářských prostor ve vnitřní Praze. "Chceš kanceláře? Tak jedině někde na předměstí.". Jako se na okraje stěhují průmyslové zóny. to také nikdo nepovolí na hlavním náměstí. ;) Historický střed města by měl sloužit pro bydlení a malé podnikání (restaurace, kavárny, holičství, atd.) a kulturu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Michaela.Nepejchalova, Vit.Fux

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Pirátská Motorizovaná Platforma

Příspěvek od Vit.Fux »

Petr.Vileta píše:
Vit.Jurasek aka Troi píše:Já si nemůžu pomoct, ale mně přijde, že největší problém celé otázky je v tom, že se prostě chce přepravovat víc lidí než má celá infrastruktura kapacitu.
Jak jsem proti regulacím, tak by se možná mohlo uvažovat o regulaci množství kancelářských prostor ve vnitřní Praze. "Chceš kanceláře? Tak jedině někde na předměstí.". Jako se na okraje stěhují průmyslové zóny. to také nikdo nepovolí na hlavním náměstí. ;) Historický střed města by měl sloužit pro bydlení a malé podnikání (restaurace, kavárny, holičství, atd.) a kulturu.
Tohle má trochu háček - bydlení a drobné služby tam neudrží dost lidí jak jsem si všiml ve vláknu "mrtvé centrum", které se věnuje Olomouci (odkaz se mi nechce hledat) a tomuhle by mohlo pomoct teze z vlákna "vylidňování venkova" - zjednodušit změny trvalého bydliště a přerozdělovat peníze trochu víc podle toho kde bydlí lidi, kteří jsou ekonomicky aktivní (oblasti bez lidí, ale jen s firmami, by skoro nic nedostaly) Každopádně mám pocit, že na tuhle diskuzi budem potřebovat konzultaci nějakého profi urbanisty.

Teze trochu oklikou - pokud je saturována MHD i kapacita silnic a parkovišť, tak neustálé boje jak lidi dostat z aut do MHD ničemu nepomůže, protože není prostor kam. Potřebujeme snížit potřebu osobních automobilů a parkovacích míst při zachování její flexibility a pohodlí. OFFTOPICAť se budou aktivisti bít v prsa sebevíc, osobní automobil je většinou řádově praktičtější a pohodlnější jak MHD nebo kolo.
Což jde imho zajistit jen zlepšením poměru počtu aut na přesunutého člověka a na to nepotřebujeme vymýšlet kolo - tuhle věc zajišťují taxislužby, uber, MHD a carsharing.

Taxi: chtělo by to nějakou reformu, která by rozbila monopoly a otevřela trh
Uber: chce to povolit a vyřešit právní problémy - např. uber povolit do nějakého počtu naježděných kilometrů řidičem, pak vyžadovat po uberu a řidičích stejné podmínky jako od taxíků (HPP a zkoušky) a správně stejné kritéria aplikovat na začínající taxikáře jakožto snížení vstupní bariéry.
MHD: např. kapacita v Praze je docela vyčerpaná, na linku C už další soupravu dostat nejde, jinde by se samozřejmě do (hustoty) MHD dalo investovat víc, ale MHD dává smysl jen někde, většinou u hustě osídlených oblastí.
Carsharing: super Pirátské téma
Autopůjčovny: dost opomíjené téma, ale rozdíl od carsharingu jen majetková struktura

U prvních 3 se dá podpora zařídit třeba snížením(zrušením?/vrácením) daně z paliva => snížení nákladů o 1/2-1/3 => víc lidem se vyplatí jet párkrát ročně taxíkem a auto si půjčit než si koupit vlastní auto.

Nějaké další nápady jak tuhle logistickou skupinu podpořit?

Aktuálně integrované dopravní podniky zahrnují autobusy a vlaky různých společností, ale proč by neměly do téhle skupiny patřit i ti ostatní? Co místo vymýšlení toho jak Zeleně házet klacky pod nohy řidičům OFFTOPICCož má dost neblahé následky na potenciální voliče, o ekoteroristy, kteří jsou ochotní riskovat zdraví a pohodlí na kole, se stejně taháme se zelenými. Tohle by ocenili i normální lidi. navrhnout způsob jak koncepčně spojit všechny způsoby "neosobní logistiky"? OFFTOPICIdeálně tak, abysme se vyhnuli dotacím a jiným potenciálně korupčním mechanismům.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Fux za příspěvek:
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská Motorizovaná Platforma

Příspěvek od Petr.Vileta »

Car sharing je trochu problém s opotřebením. ;) U bicyklu to až tak nevadí, není tak drahý, ale u auta už je to drahé. Ono se sakra pozná, jestli auto má jednoho pečujícího řidiče, nebo stovky naprosto nezodpovědných. Zeptej se v nějaké firmě, kde jezdí s auty kdo má ruce a nohy, jak rychle jsou zničená. Soukromé auto mi vydrží třeba 10 let, i když najezdím 100 tisíc ročně. Policejní auto se stejným počtem najetých km je do dvou let na odpis. A nemusí to být dálniční "závodníci" ale obyčejní okrskáři.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Roman.Kucera
Člen KS Praha
Příspěvky: 15254
Registrován: 14 zář 2010, 10:04
Profese: IT
Bydliště: Praha, Letná
Dal poděkování: 9815 poděkování
Dostal poděkování: 18113 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pirátská Motorizovaná Platforma

Příspěvek od Roman.Kucera »

Vileťák má pravdu. Auto a žena se nepůjčujou. Ale sdílení, kdy má auto stále stejný řidič, není problém. Uber a Liftago toho využily.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Kucera za příspěvek:
Ondrej.dj-bobr.Ulehla
Pirátem se člověk nestává, pirátem se rodí!
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Pirátská Motorizovaná Platforma

Příspěvek od Vit.Fux »

Petr.Vileta píše:Car sharing je trochu problém s opotřebením. ;) U bicyklu to až tak nevadí, není tak drahý, ale u auta už je to drahé. Ono se sakra pozná, jestli auto má jednoho pečujícího řidiče, nebo stovky naprosto nezodpovědných. Zeptej se v nějaké firmě, kde jezdí s auty kdo má ruce a nohy, jak rychle jsou zničená. Soukromé auto mi vydrží třeba 10 let, i když najezdím 100 tisíc ročně. Policejní auto se stejným počtem najetých km je do dvou let na odpis. A nemusí to být dálniční "závodníci" ale obyčejní okrskáři.
Tak ať si to sama ta skupina zohlední do nákladů. Podporou carsharingu nemyslím něco "jeden globální carsharing pro všechny", ale spíš podporu toho ať vznikají lokální skupiny sousedského carsharingu. Ti lidi zdaleka nemusí být vůči sobě anonymní, pro variantu anonymity je lepší model autopůjčovna + fullservisem.
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“