Neplaceni clenskych prispevku

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Denis.Rychtar
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 705
Registrován: 27 říj 2013, 15:38
Profese: Chemik-Operátor, Velinář výroby sazí
Bydliště: Valašské Meziříčí
Dal poděkování: 1084 poděkování
Dostal poděkování: 669 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neplaceni clenskych prispevku

Příspěvek od Denis.Rychtar »

Dodávám že v roce 2015 jsem by příznivec a nikoli člen. Členem jsem až od roku 2016 kde byl příspěvek zplaven :)
„Šampióni nevznikají v posilovnách. Šampióni vznikají z něčeho, co mají hluboko v sobě - z touhy, snu a vize." Muhammad Ali

Denis Rychtar
denis.rychtar@pirati.cz
anon238
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 28
Registrován: 18 bře 2014, 11:53
Dal poděkování: 16 poděkování
Dostal poděkování: 23 poděkování

Re: Neplaceni clenskych prispevku

Příspěvek od anon238 »

dotaz: já jsem členský příspěvěk za rok 2015 neplatil, protože členem Pirátů jsem od května 2016. To mám platit zpětně?
Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33839 poděkování

Re: Neplaceni clenskych prispevku

Příspěvek od Martin.Kucera »

Jistěže nemusíš, to je prostě jeden z Krtkových triků - napíše něco, co je sice pravdivé, ale formuluje to tak, aby to svádělo, ba přímo vybízelo k mylnému výkladu. (V tomto případě použití "přesto" svádí k interpretaci, že kdo v 2015 nezaplatil, neměl by být členem.)

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21719
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor počítačové bezpečnosti
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5234 poděkování
Dostal poděkování: 12564 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neplaceni clenskych prispevku

Příspěvek od Lukas.Novy »

Tak co, bude ta evidence pristupna clenum jak si slibil? A bude splnovat pozadavky RV?

Demokracie je diskuse.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Tel: 777-5-KRTEK

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33839 poděkování

Re: Neplaceni clenskych prispevku

Příspěvek od Martin.Kucera »

Nic takového jsem neslíbil. (Respektive, aby bylo jasno, neslíbil jsem, že ta evidence, kterou aktuálně používá AO, bude přístupná členům.)
A které požadavky RV máš na mysli?

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21719
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor počítačové bezpečnosti
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5234 poděkování
Dostal poděkování: 12564 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neplaceni clenskych prispevku

Příspěvek od Lukas.Novy »

A seznam nikde. Jak sem si myslel.

Demokracie je diskuse.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Tel: 777-5-KRTEK

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33839 poděkování

Re: Neplaceni clenskych prispevku

Příspěvek od Martin.Kucera »

OFFTOPIC"Myslet znamená hovno vědět," říkává můj tchán. Pokud jsi nikdy neodpadl únavou dřív, než jsi něco stihl dokončit, tak si toho važ.

Napřed tedy trocha kontextu.
Na začátku ledna jsem na dotaz RP, jak to vypadá s placením příspěvků a retencí členů, poslal následující odpověď:
Celá věc se má následovně:
Na jaře 2015 jsem začal hlouběji řešit nedostatky v platbách příspěvků vzniknuvší mj. kvůli předchozím několikerým změnám v osobě správce evidence, nepravidelnému upozorňování neplatičů, zanedbatelné retenci apod. (Tuším že zhruba v té době jsem i na fóru popsal koncept, do jakého stavu
bych chtěl celou agendu kolem příspěvků dostat.) S tím měla souviset i velká kontrola správnosti údajů podle přihlášek a doplnění případných chybějících. Bohužel se do toho vložilo tehdejší RP plus Miki Ferjenčík, že to přepisování přihlášek udělají sami (Miki to chtěl zárove%n yvužít pro nějakou seminárku či bakalářku či co), takže to trvalo déle a nasekali tam spoustu chyb.
Nicméně po řadě měsíců jsem konečně dostal k dispozici jednak excelovou tabulku se seznamem členů a základními údaji o platbách, jednak Standa na základě těch přepsaných přihlášek zproovoznil databázi členů (včetně bývalých převedených na regp), s níž teď pracujeme a díky níž už máme automatická upozorňovátka.
Načež jsem prošel výpisy z účtů za rok 2014 a 2015, pozanášel si je do té tabulky (a zaktualizoval databázi) a zjistil skutečnou, dosti tristní situaci s placením (přes 100 hříšníků). To už bylo jaro 2016.
Následně jsem se kvůli co největší šanci na udržení členů (protože spousta neplatičů mohli být jen zapomnětlivci) rozhodl neposílat rovnou automatizovaný strohý mail "nezaplatil jsi příspěvek pokud tak neučiníš do 14 dnů bude ti ukončeno členství) ale pro tento lidštější postup:
- "kratší" opozdilce se splatností v 2016 předávat k retenci PO
- větší opozdilce předat PKS, ať je napřed kontaktují oni (protože je znají) a proberou to s nimi individuálně
Mezitím též začalo fungovat automatizované mailové upozorňování na blížící se splatnost a po pár měsících jsme přidali i druhé upozornění pokud bylo nezaplaceno ještě týden po splatnosti). Funguje též automatizované updatování příchozích plateb (načítá se denně z fio), pokud ovšem plátce správně vyplní VS a SS.
-----
Vsuvka - cílový stav až skonči ta konsolidace bude tedy takový:
- 14 dní před splatností automatizované mailové připomenutí
- 7 dní po splatnosti automatizovaná mailová upomínka
- 14 dní po splatnosti automatizované předání k retenci PO
- měsíc po splatnosti automatizované předání PKS k vzetí na vědomí
-----
Retence ze strany PO ovšem delší dobu moc dobře nefungovala, přestože jsem PO pravidelně urgoval. Výrazně se to zlepšilo až poté co se jí ujal Honza Novák. Co se týče spolupráce s PKS, tam to taky přílišné ovoce neneslo, zde však byl jednak vliv krajských voleb (neměli čas to řešit), druhak po vlobách v řadě krajů převolovali PKS a prostě to z pohodlnosti nechali až na ty nové. (A tady je další nešvar - často nám vůbec nejsou oznámeny změny ve složení PKS, takže pak posílám informace do nesprávných rukou.)
Pročež nejbližší mé kroky jsou:
- tento týden obeslat všechna PKS s poslední výzvou (a aktuálními seznamy) aby sami kontaktovali neplatiče a probrali to s nimi
- 15. 1. mailové upozornění zbylým neplatičům že nezaplatí-li do 30.1. bude jim členství ukončeno
- 31. 1. obeslání PKS se seznamy k vzetí na vědomí

Ano, neprobíhalo to striktně podle předpisů, ale dal jsem přednost postupu v zájmu strany (tedy udržení členů, zvlášť pokud by šlo jen o zapomnětlivce, na což je daleko větší šance pří osobním lidském přístupu od někoho koho znají než při strohém automaticky generovaném úředním mailu). Už jsem to nejednou vysvětloval i na fóru.
Později jsm to přeposílal i předsedovi KK. Tomu jsem též zaslal updatovaný (mezitím pár lidí zaplatilo) seznam složený z těch dílčích seznamů pro jednotlivá PKS a doplněný o informace, kdy byli dotyční naposled na fóru (viz dále).

Dále ještě doplním odpověď na pondělní dotaz předsedy KK na aktuální situaci:
- dlouhodobějším neplatičům (co dlužili už za rok 2015) šel 18. 1. automatizovaný mail
s výzvou k zaplacení do 1. 2.
- krátkodobějším neplatičům (od roku 2016) šly v dalších dnech mailové výzvy podle toho
jestli dostali nějaké předchozí automatické připomínky (tak jak se najíždělo na ten
připomínací systém), ti měli lhůtu do 4. 2, takže je dnešek ještě akceptovatelný
- ovšem 3. 2. (tedy pět minut po dvanácté) se probudily některé kraje vyděšené že přijdou
o členy, nastala velká mobilizace koordinátorů a obvolávání dlužníků

Takže od pátku mě už mailově nebo telefonicky kontaktovali koordinátoři cca z půlky krajů,
žadonící o párdenní poshovění. Čili teď postupně na základě aktuálních informací a došlých
plateb dávám dohromady seznamy ukončených členství pro jednotlivá PKS a posílám jim je.
Seznam současných a nedávných neplatičů je v přiloženém PDF.
Legenda:
Ve sloupci se jmény jsou barevně (na barvě nezáleží) podloženi členové k ukončení (nechtějí či nemohou zústat členy, nebo nereagují), tučně označeni ti co mezitím zaplatili. Mezi zbylými jsou někteří, co doplatili, ale nesprávnou částku, ti co jsou dočasně ve finanční tísni, a ti pro něž si kraje vyprosily několikadenní odklad.
Ve sloupci "mel platit" je datum kdy měl zaplatit, ve sloupci "pocet" kolik ročních příspěvků by tedy měl doplatit.
V pravém sloupci jsou barvy podle poslední návštěvy fóra (v době tvorby seznamů):
Zeleně jsou ti kdo byli na fóru naposled ještě před splatností svého příspěvku, čili se po splatnosti již neúčastnili online dění.
Žlutě ti, kdo byli na fóru i po splatnosti svého příspěvku, ale přesto už docela dávno, čili se taky online dění už delší dobu neúčastnili.
Oranžově ti co byli na fóru v posledních několika měsících.
Červeně ti co byli na fóru v posledním měsíci.
Považuji to za důležitou doplňující informaci ohledně retence a placení - ti vyřazení jsou většinou "zelení" a "žlutí", zatímco "červení" a "oranžoví" často doplatili.
Přílohy
neplatici-do-2016.pdf
(75.81 KiB) Staženo 79 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Jakub.Nepejchal

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

jzvc
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2682
Registrován: 20 kvě 2009, 08:06
Profese: Admin
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 1015 poděkování

Re: Neplaceni clenskych prispevku

Příspěvek od jzvc »

... Ano, neprobíhalo to striktně podle předpisů, ...
Tak schvalne, kolik % hlasovani, u kterych se vyzaduje pomerny pocet ucastniku/hlasujicich pro ... bylo prave dokonale zneplatneno, nebot do potrebneho kvora byli zahrnuti i ti, kteri (jen tak mimochodem podle nejakeho blabolu kteremu se rika predpis) defakto uz cleny davno byti nemeli. Pricemz pocitam ze kdyby nekdo z clenu chtel, a napadl takova hlasovani soudne, tak nemuze prohrat. To by teprve byla legrace ze?

"Ano, jel sem 150 na 90tce, ale vzdyt je to jen nejakej predpis, to prece nemuzem brat vazne"

Nj, nejsme jako oni, nenabirame cleny jen proto, aby nebylo dost tech co budou proti. Stejne tak nehlasujeme o vecech o kterych se predem nereklo ze se hlasovat bude, takze nedorazi ti, kteri by treba byli proti. A ty penize z vasich dani ktere nam stat vlastne vnutil ty take pouzijeme vyhradne pro vyssi dobro, rozhodne je nebudeme naprosto nikdy rozhazovat za predvolebni marketing. Jo hosove (a hosinky), nekteri jeste nejsou tak skleroticti aby si sliby nepamatovali.
Uživatelský avatar
Rostislav.Reha
Republikový výbor
Příspěvky: 5256
Registrován: 15 říj 2013, 12:16
Profese: informatik
Bydliště: Ostrava
Dal poděkování: 7644 poděkování
Dostal poděkování: 8838 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neplaceni clenskych prispevku

Příspěvek od Rostislav.Reha »

jzvc píše:
defakto uz cleny davno byti nemeli.
"nemeli" je spravne slovo. Ale byli - de jure. Vetsina hlasovani se pocita z hlasujicich, cili tam by to vliv nemelo, jedine hlasovani kde jsem si toho vedom jsou ruzne nominacni vlakna a clenske podnety, ktere neziskaly dostatecnou podporu. Ale zpetne to resit nemuzeme, ti lide prestali byt (nebo prestanou byt) cleny az ted, jde to na vrub necinnosti AO (a pripadne prislusnych PKS).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Rostislav.Reha za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Neverim na mensi zlo. Je jen velke zlo a zlo, co zatim nemelo sanci vyrust.
exJunior clen KK.
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21719
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor počítačové bezpečnosti
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5234 poděkování
Dostal poděkování: 12564 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Neplaceni clenskych prispevku

Příspěvek od Lukas.Novy »

Tak tak, zadnou platnost rozhodnuti to implicitne nezpochybnuje. Pokud lze, ale u konkretniho rozhodnuti predpokladat, ze by korektni stav mel na vysledek vliv, neplatnost to zaklada. Coz vicemene znamena, ze by to KK+RK nesmetla ihned do kose a treba to i resila, nic ale nezarucuje, ze by bylo rozhodnuti zneplatneno. Takova situace by nastala jenom vyjimecne, jelikoz menit takhle historii vytvari inmplicitne brutalni pravni nejistotu a prislusne zneplatneni by muselo mit tak zasadni pozitivni vliv, ze se to proste moc nestava.

Demokracie je diskuse.
| ‒ | – | — | ― | … | „ | “ | ‚ | ‘ | » | « | ½ | ¼ | ¾ | × | ‰ | ® | © | ™ | Tel: 777-5-KRTEK

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“