Věk dožití
Moderátor: Odbor - administrativni
Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
- Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
- Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
- Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
- Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
- Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
- Jiri.Kaderavek
- Krajský zastupitel
- Příspěvky: 7907
- Registrován: 21 dub 2009, 12:58
- Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
- Dal poděkování: 2710 poděkování
- Dostal poděkování: 7708 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Věk dožití
Forknuto odsud https://www.ceskapiratskastrana.cz/foru ... 50#p102531
Zakládám toto téma, protože panuje dost rozšířená nepravda o stále se zvyšujícím věku dožití, která se navíc stává argumentem pro různé zásahy do scoiálních a jiných politik státu.
Co jsem pochytil, věk dožití už se nějakou dobu nezvyšuje, spíše stagnuje, možná mírně klesá.
Obrázek vývoje do roku 2005 si udělejte odsud http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/na ... umerny_vek
Vysvětluji si to tím, že zatím umírali neopotřebené ročníky, které život prožili bez stresu v komunistickém skanzenu, zatímco teď už přichází na řadu generace, která zažila šílenství let devadesátých. A situace se bude zhoršovat. Přesnou informaci asi lze zjisti ve zmíněných ročenkách a úmrtnostních tabulkách, ty však nemám k dispozici. Nemá někdo přesnější data?
EDIT: Tak přesnější tabulka (do roku 2010) zda http://www.czso.cz/csu/2010edicniplan.n ... 100417.xls
Zdá se, že naděje dožití u žen stagnuje, u mužů ještě velmi mírně roste (cca o 1 měsíc ročně).
Zakládám toto téma, protože panuje dost rozšířená nepravda o stále se zvyšujícím věku dožití, která se navíc stává argumentem pro různé zásahy do scoiálních a jiných politik státu.
Co jsem pochytil, věk dožití už se nějakou dobu nezvyšuje, spíše stagnuje, možná mírně klesá.
Obrázek vývoje do roku 2005 si udělejte odsud http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/na ... umerny_vek
Vysvětluji si to tím, že zatím umírali neopotřebené ročníky, které život prožili bez stresu v komunistickém skanzenu, zatímco teď už přichází na řadu generace, která zažila šílenství let devadesátých. A situace se bude zhoršovat. Přesnou informaci asi lze zjisti ve zmíněných ročenkách a úmrtnostních tabulkách, ty však nemám k dispozici. Nemá někdo přesnější data?
EDIT: Tak přesnější tabulka (do roku 2010) zda http://www.czso.cz/csu/2010edicniplan.n ... 100417.xls
Zdá se, že naděje dožití u žen stagnuje, u mužů ještě velmi mírně roste (cca o 1 měsíc ročně).
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvky (celkem 6):
- Filip.Krska, Ivo.Vasicek, Jakub.Michalek, Vitezslav Praks, Anonym101, Jaroslav.Kucera
Zakladatel České pirátské strany
„Svobodu nekoupíte, tu si volíte“
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
„Svobodu nekoupíte, tu si volíte“
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
- Petr.Vileta
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 31254
- Registrován: 22 črc 2009, 18:12
- Profese: Celkem Spokojený Důchodce
- Bydliště: Plzeň 2
- Dal poděkování: 27893 poděkování
- Dostal poděkování: 23762 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Věk dožití
Hezke, ale me se zda nejhorsi argumentovat nadeji na doziti
Coz takhle vzit skutecnost? Ja na tyhle analyzy nikdy nebyl dobry, ale kdyby nekdo zpracoval do grafu tohle
http://www.czso.cz/csu/2006edicniplan.n ... 60601a.pdf jen zive narozene deti
a tohle http://www.czso.cz/csu/2006edicniplan.n ... 060801.pdf tak o tom klidne napisu clanecek
Kecat toziz umim, jen se bojim, abych tam nekde neudelal vecnou chybu ve vypoctech a cele to nepohnojil.
http://www.czso.cz/csu/2006edicniplan.n ... 60601a.pdf jen zive narozene deti
a tohle http://www.czso.cz/csu/2006edicniplan.n ... 060801.pdf tak o tom klidne napisu clanecek
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
-
Anonym101
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 1624
- Registrován: 11 čer 2009, 01:44
- Profese: nic
- Dal poděkování: 493 poděkování
- Dostal poděkování: 569 poděkování
Re: Věk dožití
kdyz vidim babicku jak ji udrzuji pri zivote na kapackach, tak se sice delka doziti asi trosku prodlouzi (asi bych o to nestal) ale produktivni vek se rozhodne neprodlouzil 
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Anonym101 za příspěvek:
- Tomas.Vymazal
- Keram
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 445
- Registrován: 08 čer 2011, 09:36
- Profese: AČR
- Bydliště: Nýrsko
- Dal poděkování: 526 poděkování
- Dostal poděkování: 273 poděkování
Re: Věk dožití
Jsou profese, kde o něco větší odchod do důchodu moc nevadí, ale opravdu vláda nemůže srovnávat horníky, hutníky, dělníky na stavbách a obecně při těžkých manuálních pracích, s úředníkama atd. Ale jak to řešit? Stát tu má velice omezené možnosti, největší šancí je asi motivovat nějakýma úlevama zaměstnávání starších ročníku (ale ne na úrok mladých!). Za další musí zaměstnavatelé sami změnit svoje uvažování a logiku, tím že bude důchod třeba v 70, tak by 50tník v podstatě měl být stále hodně potencionální člověk. A sami zaměstnavatelé se nesmí bát zaměstnávat každých pár let o něco starší lidi než dřív.
Jinak ty pdfka co sem postnul Petr Vileta jsou zajímavé. Nic extra nemám nemám proti cizincům, ale stát by měl především motivovat místní (čechy) aby se nemusel problém se stárnutím řešit imigrantama. Zatím jsme na tom hodně luxusně (což se o většině západních zemí už říci nedá). ALe to už je na trochu jinou diskuzi. Takže zpět k věku dožití, k čemu to vůbec je? Pokud vím tak produktivita je pořád stejná (stagnuje). A podle mé logiky pokud stagnuje produktivita tak by měl stagnovat i věk dožití. Což se myslím za pár let ukáže a pokud někdo by uměl tyhle dvě veličiny na sebe vztahnout a hodit do nějakých grafů, bylo by určitě na co koukat. Nezkusí to někdo?
Jsem moc línej a grafy mě nikdy nebavily
)
Jinak ty pdfka co sem postnul Petr Vileta jsou zajímavé. Nic extra nemám nemám proti cizincům, ale stát by měl především motivovat místní (čechy) aby se nemusel problém se stárnutím řešit imigrantama. Zatím jsme na tom hodně luxusně (což se o většině západních zemí už říci nedá). ALe to už je na trochu jinou diskuzi. Takže zpět k věku dožití, k čemu to vůbec je? Pokud vím tak produktivita je pořád stejná (stagnuje). A podle mé logiky pokud stagnuje produktivita tak by měl stagnovat i věk dožití. Což se myslím za pár let ukáže a pokud někdo by uměl tyhle dvě veličiny na sebe vztahnout a hodit do nějakých grafů, bylo by určitě na co koukat. Nezkusí to někdo?
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Keram za příspěvek:
- Jaroslav.Kucera
MERHAUT WIN: "PN jsou Brožovým nástrojem k manipulování PS. Samožerský anarchista, co má drzost kázat o svobodě a demokracii" 
- Petr.Vileta
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 31254
- Registrován: 22 črc 2009, 18:12
- Profese: Celkem Spokojený Důchodce
- Bydliště: Plzeň 2
- Dal poděkování: 27893 poděkování
- Dostal poděkování: 23762 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Věk dožití
No ja klidne napisu clanek, ve kterem to rozmaznu, ale chtel bych to podat tak, ze nejen protestujeme a poradame demonstrace, ale oponujeme vlade na zaklade argumentu a zaroven predkladame, nebo alespon naznacujeme, mozna reseni.
Souhlasim, ze v mnoha profesich je vysoku vek prekazkou a v nekterych dokonce hazardem se zivoty jinych. 70 lety zednik by mel delat mistra a ne nahazovat zed vedle 30 leteho. 70 lety ridic autobusu by nemel vubec existovat. V tom veku uz jsou povinne lekarske prohlidky tusim kazde 2 roky a zdravotni stav se muze dramaticky zmenit behem nekolika tydnu a ohrozuje to zivoty vsech cestujicich. Naopak na uradu vlady muze byt klidne 80 lety referent nebo vratny.
Ale opravdu za zasadni povazuji argumentovat skutecnym vekem doziti a ne nadeji na doziti. Ono to v jiste umere bude, ale neni to zcela presne. Prece jen prumer odhadu neni prumer skutecnosti.
Tak udela mi nekdo ty grafy? Nekdo, kdo mel z matiky dobre znamky
Souhlasim, ze v mnoha profesich je vysoku vek prekazkou a v nekterych dokonce hazardem se zivoty jinych. 70 lety zednik by mel delat mistra a ne nahazovat zed vedle 30 leteho. 70 lety ridic autobusu by nemel vubec existovat. V tom veku uz jsou povinne lekarske prohlidky tusim kazde 2 roky a zdravotni stav se muze dramaticky zmenit behem nekolika tydnu a ohrozuje to zivoty vsech cestujicich. Naopak na uradu vlady muze byt klidne 80 lety referent nebo vratny.
Ale opravdu za zasadni povazuji argumentovat skutecnym vekem doziti a ne nadeji na doziti. Ono to v jiste umere bude, ale neni to zcela presne. Prece jen prumer odhadu neni prumer skutecnosti.
Tak udela mi nekdo ty grafy? Nekdo, kdo mel z matiky dobre znamky
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
- Jaroslav.Kucera
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
- Lukas.Novy
- Příspěvky: 21224
- Registrován: 02 črc 2009, 22:45
- Profese: specialista pocitacove bezpecnosti
- Bydliště: Praha, V Klaudu 42
- Dal poděkování: 2361 poděkování
- Dostal poděkování: 11863 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Věk dožití
Jenom abstraktně: V případě kopírovacího zákona nemá smysl (z našeho pohledu) vůbec nějakým věkem dožití argumentovat. Tento argument tam prosadil Velký obsah stejně jako „rovnováhu“. K řešení důchodu apod. je toto téma samozřejmě k věci.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Novy za příspěvky (celkem 3):
- Jiri.Kaderavek, Jaroslav.Kucera, Petr.Bajgar
- Petr.Vileta
- Člen KS Plzeňský kraj
- Příspěvky: 31254
- Registrován: 22 črc 2009, 18:12
- Profese: Celkem Spokojený Důchodce
- Bydliště: Plzeň 2
- Dal poděkování: 27893 poděkování
- Dostal poděkování: 23762 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Věk dožití
Krtku souhlas. Ja bych take psal clanek obecny, ne pouze o kopirovacim monopolu. Proste o tom, ze "nadeje na doziti" je falesny argument sam o sobe a prumerny vek doziti v mnoha profesich nemuze byt duvodem k prodluzovani odchodu do duchodu, protoze opotrebeni organizmu a nutnost napr. rychlych reakci proste v tom veku uz neodpovidaji pozadavkum profese.
Nechces mi udelat ty grafy?
Nechces mi udelat ty grafy?
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.
-
Jana.Syrovatkova
- Člen KS Praha
- Příspěvky: 2827
- Registrován: 04 zář 2009, 14:34
- Profese: finanční specialista
- Bydliště: trvalé Úvaly u Prahy, přechodné Praha 7, Holešovice
- Dal poděkování: 567 poděkování
- Dostal poděkování: 2247 poděkování
Re: Věk dožití
Dříve staří lidé žili s mladými a pracovali v podstatě do smrti - mladí dělali těžkou fyzickou práci a starší se věnovali tomu, co je potřeba. Dokonce i u mravenců je rozdělena práce podle věku.
Podle mě největší omyl je to, že důchod se vypočítává podle posledních let příjmů. To je asi ten klíčový zádrhel. Protože jinak nevidím důvod, proč by mladí nemohli dělat fyzicky náročnější práci - a starší zase práci, kde jsou potřeba zkušenosti. A ti, kteří nemají ty zkušenosti a nemůžou radit mladším, tak budou dělat méně náročnou fyzickou práci (hlídači atp.).
Holt realita je taková, že buď se radikálně zvýší daně nebo se něco udělá s odvody na důchody. Samozřejmě optimum je ušetřit někde ty promrhané peníze. Ale to při "společné správě" nikdy moc nefungovalo a fungovat asi nebude. Plno lidí, které znám, přispívají rodičům - ať už pravidelně (přímá platba, platba nájmu) nebo nepravidelně (nákup dražších věcí jako dárky).
Podle mě největší omyl je to, že důchod se vypočítává podle posledních let příjmů. To je asi ten klíčový zádrhel. Protože jinak nevidím důvod, proč by mladí nemohli dělat fyzicky náročnější práci - a starší zase práci, kde jsou potřeba zkušenosti. A ti, kteří nemají ty zkušenosti a nemůžou radit mladším, tak budou dělat méně náročnou fyzickou práci (hlídači atp.).
Holt realita je taková, že buď se radikálně zvýší daně nebo se něco udělá s odvody na důchody. Samozřejmě optimum je ušetřit někde ty promrhané peníze. Ale to při "společné správě" nikdy moc nefungovalo a fungovat asi nebude. Plno lidí, které znám, přispívají rodičům - ať už pravidelně (přímá platba, platba nájmu) nebo nepravidelně (nákup dražších věcí jako dárky).
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Syrovatkova za příspěvek:
- Jaroslav.Kucera
- Jiri.Kaderavek
- Krajský zastupitel
- Příspěvky: 7907
- Registrován: 21 dub 2009, 12:58
- Profese: programátor, analytik, manažer, trenér
- Dal poděkování: 2710 poděkování
- Dostal poděkování: 7708 poděkování
- Kontaktovat uživatele:
Re: Věk dožití
Zvláštní je, že když naše skvělá kapitalistická ekonomika nepřetržitě roste, tak že nikdy nikam nedoroste a to ani k tomu, aby zajistli důstojný příjem lidé, kteří ji k tomu růstu budou 40 let prací pomáhat.
- Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvky (celkem 5):
- Adam.Soukal, Martin Broz, Jiri.Kaderavek.sen, Keram, Jaroslav.Kucera
Zakladatel České pirátské strany
„Svobodu nekoupíte, tu si volíte“
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
„Svobodu nekoupíte, tu si volíte“
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
- Martin Broz
- Uživatel fóra – není člen Pirátů
- Příspěvky: 9428
- Registrován: 08 črc 2009, 12:40
- Profese: SMRT MODERACI
- Bydliště: Internet
- Dal poděkování: 1529 poděkování
- Dostal poděkování: 5426 poděkování
- Kontaktovat uživatele: