Zastánci elektromobility + odpůrci spalovacích motorů

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Doprava a Logistika

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Doprava a logistika. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Petr.Andras
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 22 bře 2022, 06:38
Profese: Strojvedoucí
Bydliště: Děčín
Dal poděkování: 36 poděkování
Dostal poděkování: 34 poděkování

Zastánci elektromobility + odpůrci spalovacích motorů

Příspěvek od Petr.Andras »

Založil jsem toto téma pro všechny, kterým se Elektromobilita líbí, kteří jí fandí a kteří jsou ochotni diskutovat o tom, jak by bylo možné, udělat pro ni u nás lepší podmínky a usnadnit lidem přechod k ní. Zároveň ŽÁDÁM VŠECHNY ODPŮRCE tohoto druhu pohonu, aby sem nepřispívali, nic nekomentovali, nejsem na vaše často až stupidní argumenty zvědavý a speciálně pro vás jsem vytvořil vlákno "Zastánci spalovacích motorů + odpůrci Elektromobility", které najdete v tématech "Resortu dopravy". Děkuji za pochopení.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Andras za příspěvek:
Jana.Michkova

S pozdravem

Petr Andráš

Uživatelský avatar
Petr.Andras
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 22 bře 2022, 06:38
Profese: Strojvedoucí
Bydliště: Děčín
Dal poděkování: 36 poděkování
Dostal poděkování: 34 poděkování

Re: Zastánci elektromobility + odpůrci spalovacích motorů

Příspěvek od Petr.Andras »

A zároveň bych rád probral 1.téma, kterým je daň z provozu elektromobilů,
tiskem proběhlo, že Island zavádí tuto daň a začínám se bát, kdy někoho napadne, že zdanit elektromobily je přece správná věc i u nás, protože když platí řidič fosilů daň z paliva, musí elektromobilisté okamžitě taky.
Nejprve bych rád nabídl toto video, které tuto daň celkem pochopitelně a populárně vysvětluje:

https://www.youtube.com/watch?v=244X8ZSL3FU&t=701s

Osobně si ale myslím, že pro majitele, ani zájemce o elektromobil žádná Česká vláda dodneška neudělala prakticky nic a jsem zásadně proti této dani.

Aby hned někoho nenapadlo začít zde tuto daň obhajovat, tak takovým rovnou říkám, aby si přečetli úvodní článek a své výhrady napsali tam, kam je v úvodníku odkazují, děkuji.

S pozdravem

Petr Andráš

Uživatelský avatar
Petr.Andras
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 22 bře 2022, 06:38
Profese: Strojvedoucí
Bydliště: Děčín
Dal poděkování: 36 poděkování
Dostal poděkování: 34 poděkování

Re: Zastánci elektromobility + odpůrci spalovacích motorů

Příspěvek od Petr.Andras »

Náhodou jsem narazil na striktně antielektrickém webu Autofórum na tento článek:

https://www.autoforum.cz/predstaveni/ci ... o-mclaren/

Tady se můžou všichni přesvědčit, jakým směrem a jak rychle se ubírá vyspělý svět, reprezentovaný dnes hlavně Spojenými státy a Čínou, za nimiž těžce kulhají evropští výrobci. Jedná se o malé městské auto s naprosto dostatečnými parametry pro denní provoz, s líbivým designem, které se svému majiteli odvděčí absolutně bezproblémovým provozem. A v případě že má doma kde nabíjet, i velmi levným. Ke svému okolí nemůžete najít přívětivější dopravní prostředek, který by přitom svému majiteli poskytl tolik komfortu, jako tohle auto.

S pozdravem

Petr Andráš

Uživatelský avatar
vojtech.drapal
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 33
Registrován: 04 říj 2020, 13:37
Profese: IT Engineer
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 20 poděkování
Dostal poděkování: 42 poděkování

Re: Zastánci elektromobility + odpůrci spalovacích motorů

Příspěvek od vojtech.drapal »

Osobně považuju za dost nešťastné otevírat "diskusi" na nějaké téma ve stylu "pokud se mnou nesouhlasíte tak si běžte pindat do vlákna vedle, mě to nezajímá" OFFTOPICnotabene když už se o tom stejném tématu diskutuje jinde. Diskuse předpokládá vůli postavit se svým názorovým oponentům a věcně argumentovat, takhle si tu chcete udělat akorát zbytečnou echo-chamber bez jakékoliv přidané hodnoty.

Tito uživatelé poděkovali autorovi vojtech.drapal za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, pavlinahamplova, Jiri.Belsan
Uživatelský avatar
Petr.Andras
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 22 bře 2022, 06:38
Profese: Strojvedoucí
Bydliště: Děčín
Dal poděkování: 36 poděkování
Dostal poděkování: 34 poděkování

Re: Zastánci elektromobility + odpůrci spalovacích motorů

Příspěvek od Petr.Andras »

@vojtech.drapal Zdravím, já tady nestojím o vleklou, několikastránkovou diskusi s odpůrci elektromobility, která ve výsledku nikomu nic nedá, nehledám ani lidí, kterým Elektromobilita "nevadí", ti jsou mi k ničemu. Hledám lidí, kteří o ní nepochybují a jsou pro její vývoj ochotni něco udělat. Proto jsem založil tuto stránku a také stránku pro její odpůrce, kde se můžou zcela svobodně vyjádřit, proč jsou elektromobily k ničemu a spalovací auta super. Pro zajímavost se koukni do vlákna "Elektromobilita", kterou jsem původně k tomuto účelu založil, jak vypadá ta Tvá diskuse a k čemu vede... je úplně k ho...

Takže opět bych chtěl požádat lidí, kteří pro rozvoj elektromobility nechtějí nic udělat, a nechtějí ani nijak podpořit tuto větev vývoje dopravy, ať se zdrží komentářů, fakt o ně nestojím, DĚKUJI!!!

Naopak velice rád bych našel lidí, se kterými bych mohl probrat, co jako Piráti můžeme pro její rozvoj udělat, pokud jste tady, připojte se, zatím mi připadá, že jsem tady sám.

S pozdravem

Petr Andráš

Uživatelský avatar
Petr.Andras
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 22 bře 2022, 06:38
Profese: Strojvedoucí
Bydliště: Děčín
Dal poděkování: 36 poděkování
Dostal poděkování: 34 poděkování

Re: Zastánci elektromobility + odpůrci spalovacích motorů

Příspěvek od Petr.Andras »

Jinak lidi, kteří o to mají zájem, můžu pozvat na shlédnutí tohoto videa z mého města, kde se konala diskuse o elektromobilitě s odborníkem z ČVUT:

https://www.youtube.com/watch?v=m_cWPvvahL0&t=29s

S pozdravem

Petr Andráš

Uživatelský avatar
Jiri.Kaderavek
Republikový výbor
Příspěvky: 8032
Registrován: 21 dub 2009, 12:58
Profese: programátor, hoteliér, manažer, trenér
Dal poděkování: 2793 poděkování
Dostal poděkování: 8202 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastánci elektromobility + odpůrci spalovacích motorů

Příspěvek od Jiri.Kaderavek »

Jediné co bych považoval za přínosné, tak legislativně uvalit povinnost na provozovatele čerpacích stanic nabízet mezi PHM také EE, tedy dobíjecí stojany, třeba odvisle od počtu stojanů diesel/benzin. Na to by bylo možné vypsat dotace jako na jakoukoliv jinou dotovanou infrastrukturu (cyklostezky atp.). Na pořizování vozového parku bych dotace nedával a zákaz prodeje spalováků považuji za zbytečný a zbytečně politizující celou věc.

Jinak nemám vůbec potřebu popularizovat elektromobilitu, protože to přesně jak píšeš vyvolává jen zbytečné hádky. Ať si to každý zažije sám. Já jezdím s EV (TM3) naprosto spokojeně od 03/2020 a klidně každému v rozhovoru sdělím své poznatky (podotýkám, že mám po 35 letech řidičské kariéry s čím srovnávat a že Mustang GT V8 5.0 si stále schovávám na občasné vyjížďky za adrenalinem :)) Svobodě zdar.

EDIT: I toto vlákno považuji za kontraproduktivní, jako bysme byli nějaký exkluzivní klub, který se s ostatními nebaví. To je špatně.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Kaderavek za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Belsan, vojtech.drapal, Petr.Vileta
Zakladatel České pirátské strany
Svobodu nekoupíte, tu si volíte
https://lide.pirati.cz/personProfile/96/
Uživatelský avatar
vojtech.drapal
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 33
Registrován: 04 říj 2020, 13:37
Profese: IT Engineer
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 20 poděkování
Dostal poděkování: 42 poděkování

Re: Zastánci elektromobility + odpůrci spalovacích motorů

Příspěvek od vojtech.drapal »

Jiri.Kaderavek píše: 01 úno 2024, 10:19

Jediné co bych považoval za přínosné, tak legislativně uvalit povinnost na provozovatele čerpacích stanic nabízet mezi PHM také EE

Jako povinnost si to dokážu představit maximálně pro provozovatele čerpacích stanic u dálnic a rychlostních silnic, jinak bych to nechal na uvážení provozovatele.

Když se vrátím k jádru tématu, které vnímám jako "co by se mělo udělat pro rozšíření elektromobility", a trochu ho obrátím na "co brání rozšíření elektromobility", tak je to IMO velmi jednoduchá otázka (ne)dostupnosti/(ne)dosažitelnosti EV a možných výhod s ním spojených.

  • Pořizovací cena EV diskvalifikuje velkou část populace

  • Trh s ojetými EV je v podstatě to stejné plus vzhledem k rychlosti vývoje EV platforem je 5 let staré ojeté elektroauto technicky mnohem zastaralejší ve srovnání s novým, než 5 let starý ojetý spalovák OFFTOPICspekulace o kapacitě stárnoucí baterie přenechám jiným

  • Výhodné nabíjení doma s využitím solární energie je neaplikovatelné na nadpoloviční většinu obyvatel, protože žijí v bytech

Zkrátka co chci říct je, že k rozvoji elektromobility by mělo dojít přirozeně, tím že se stane postupně dostupnou pro co nejvíce lidí a nelze se k ní na sílu prodotovat. V současnosti je ta bariéra příliš vysoko a jakékoli daňové a jiné legislativní úlevy pro provoz EV na úkor provozovatelů vozidel se spalovacími motory jsou logicky vnímány jako zvýhodňování bohatých a zdaňování chudých.

Tito uživatelé poděkovali autorovi vojtech.drapal za příspěvek:
Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Petr.Andras
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 22 bře 2022, 06:38
Profese: Strojvedoucí
Bydliště: Děčín
Dal poděkování: 36 poděkování
Dostal poděkování: 34 poděkování

Re: Zastánci elektromobility + odpůrci spalovacích motorů

Příspěvek od Petr.Andras »

@vojtech.drapal

  • Pořizovací cena u nových technologií klesne tam, kde je odbyt. První zákazníci platí vždy vyšší cenu, platí náklady na vývoj a dláždí cestičku budoucím zájemcům a u nás? Je spousta lidí, pro které by nebyl problém takové auto koupit, ale ze všech stran se na ně už dlouhá léta valí dezinformace jak jsou tato auta špatná, nepoužitelná, nic nevydrží (baterie), tak co je může ke koupi motivovat? Pak od těch samých dezinformátorů slyšíš, jak se do toho nemá uměle zasahovat a má se nechat rozhodnout trh. Trh, který oni svými nesmysly naprosto degradovali, a který nefunguje. Žádný výrobce na světě neprodá výrobek, na který jeho zákazník slyší ze všech stran jen stížnosti a zápory. Mám teorii, v čím zájmu je tyhle nesmysly šířit a zbrzdit tak nástup téhle technologie, která by při normálním tržním vývoji už byla někde úplně jinde a my bychom se tím tady nemuseli vůbec zabývat.

Malý příklad, jak to jde tam, kde odbyt je a prodeje fungují:
https://www.autoforum.cz/predstaveni/ci ... o-mclaren/

  • Trh s ojetými BEV moc nesleduji, i když jsem si sám koupil před lety BMW i3 z bazaru a měl s ním ty samé problémy, jako s jakýmkoliv jiným spalovákem. Bylo bourané, špatně opravené, musel jsem do něj investovat spousty peněz. Ale jinak s ním dodneška jezdím a po všech opravách je konečně v pohodě. Musí se rozlišovat mezi městským autem a rodinným na cesty. Ta městská nebudou mít nikdy žádnou oslnivou výbavu a tak jejich koupí se dnes moc nemůže prohloupit a žádné převratné technologie se u nich ani v budoucnu čekat nemůžou. U těch rodinných bude asi 5 let znát, ale taky si myslím, že to nebude nic fatálního, jde tam spíš o nové požadavky na bezpečnost, ty se mění dost rychle.

  • ANO, dobíjení v místě bydliště je alfou a omegou pro širší rozšíření elektromobility, to je oblast, na kterou bychom se měli zaměřit. Osobně jsem před volbami do místního zastupitelstva v Děčíně navrhoval řešení pro naše obyvatele, které by se dalo v mnoha případech aplikovat a majiteli e-auta zajistit důstojné používání auta i snadné nabíjení před domem, bohužel jsme ve volbách nezískali potřebnou většinu a můj projekt se neuskutečnil, ale pořád ho mám.

S pozdravem

Petr Andráš

Uživatelský avatar
Petr.Andras
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 22 bře 2022, 06:38
Profese: Strojvedoucí
Bydliště: Děčín
Dal poděkování: 36 poděkování
Dostal poděkování: 34 poděkování

Re: Zastánci elektromobility + odpůrci spalovacích motorů

Příspěvek od Petr.Andras »

@Jiri.Kaderavek No, já tady nechci rozhodně žádným způsobem popularizovat e-mobilitu, to jsou právě ty dohady s jejími odpůrci, o které nestojím a do kterých zabředneš, když se s nim o tom začneš dohadovat a je to jen přestřelka, ze které nikdy nic pozitívního nevzešlo. (už jsem několikrát zkoušel)

  • Zákaz SM nevidím jako žádný problém, jen uměle zveličovaný. Když nám EU omezila zákonem výrobu žárovek s tepelným vláknem, Češi řvali jak pominutí, že jim berou něco strašně zásadního a podívej se dneska. Tyhle žárovky leží na pultech jak mrchy, může si je kdokoliv koupit a každej si radši koupí LED, která postupně dosáhla cen srovnatelných s těmi starými za velké úspory energie. Ale nebýt zákazu, přecházelo by se na ně 20 let, jejich spotřeba by zatěžovala energetickou soustavu úplně zbytečně a výrobci by bojovali se stejnými nesmysly primitivů, stejně jako dnešní výrobci e-aut. Přesně to by se stalo u spalováků, když se podíváš na přístup lidí k e-autům a ty šílenosti, které o tom šíří. Tenhle krok je nutný a stejně nic fatálně nezmění, nový SM se nebudou smět jen vyrábět, jinak jejich prodej třeba z bazarů nikdo zakazovat nebude, takže s koncem jejich výroby budou jezdit ještě dalších 20 - 30 let, kolik Ti v roce 2065 bude? A když Tvůj Mustang do té doby vydrží, klidně si s ním budeš moct jezdit dál, tak v čem vidíš problém? V tom, že lidi kvůli tomu řvou? Oni budou řvát pořád a kvůli všemu, to přece není nic nového.¨

  • Němci chystají zákon na povinnost všech provozovatelů čerpacích stanic umístit u nich také dobíjecí stojany, což je úžasnej krok. Podívej, jak ve většině dobíjíme my. Jseš někde na parkovišti, v lepším případě u obchodního centra, v horším uprostřed mezi stovkama spalovacích aut, nebo úplně mimo civilizaci. Majitel spalováku si civilizovaným způsobem natankuje, pod střechou, na dosah má kasu, občerstvení, kafe, WC, myčku, vysavač, kompresor, zaplatí u obsluhy hotovostí, či běžnou platební kartou a jede pryč, zvládne to i 80-ti letej děda se základním vzděláním. A Ty, který musíš u stojanu trávit často desítky minut tam stojíš jak vocas, nebo sedíš v autě a snažíš se předstírat, že tě to hrozně baví. Starší lidi, kteří nemají zkušenost s digitální technikou, nemají vůbec šanci si na těch složitých platebních systémech vůbec nabít, jsou absolutně bezmocní, tohle je nulová podpora elektromobility a řeči o tom, jak už máme dostatek nabíjecích stojanů jsou úplně mimo mísu.
    Takže řeči o tom, že se tady snažím zavádět nějaký exkluzívní klub, jsou dost mimo, spíš jsme spolek zoufalců, snažících se jít totálně proti proudu a bojovat s nesmysly a dezinformacemi, proti kterým se brání strašně obtížně.

S pozdravem

Petr Andráš

Odpovědět

Zpět na „Doprava a Logistika“