nominace Marcela Kolaji do republikového předsednictva za MSK

Moderátoři: KoKS Moravskoslezský kraj, PKS Moravskoslezský kraj

Odpovědět

Podporuji nominaci Marcela Kolaji do republikového předsednictva

PRO

10
59%

PROTI

5
29%

ZDRŽUJI SE

2
12%
 
Celkem hlasujících: 17 - Celkem hlasů: 17

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5080
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

nominace Marcela Kolaji do republikového předsednictva za MSK

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Vážená posádko Moravskoslezského kraje,

Verze TLDR: Rád bych vás tímto požádal o nominaci do republikového předsednictva.

Dlouhá verze:

Tři přiznání

Mnoho z vás mě kontaktovalo a vyzvalo k tomu, abych opět kandidoval do republikového předsednictva. Musím se přiznat, že jsem to původně neměl v plánu.

Čistě z toho důvodu, že bych moc rád měl pro výkon funkce člena předsednictva více času, a nerad dělám věci jinak než naplno. Ze stejného důvodu nemám ani nijak zvlášť dobrý pocit z druhé poloviny prvního poločasu. To také přiznávám.

A mé třetí přiznání je, že věci většinou podrobuji velmi kritickému zkoumání (někdy až příliš), včetně svých vlastních výkonů. Proto jsem se snažil v posledních týdnech o více nadhledu a došel jsem k pocitu, že po velkou většinu času jsem do funkce člena předsednictva vložil maximum možného a mám z toho dobrý pocit, což mě spolu s četnými výzvami k opětovné kandidatuře přesvědčilo o tom, že má smysl se pokusit v této roli pokračovat. I o toto zhodnocení se budu snažit v následujících řádcích, ale je samozřejmě na každém z vás, k jakému závěru dospějete vy.

Co mě motivovalo kandidovat do předsednictva po sněmovních volbách 2021?

Pokud si pamatujete moji kandidátskou řeč před dvěma lety, víte, že jsem se soustředil hlavně na politiku strany směrem ven. Ve své kandidátské řeči jsem tehdy napsal:

"Náš koráb narazil ve sněmovních volbách na útes. [...] Máme před sebou plno práce: spravit díru do lodi a vyplout opět na moře. [...] Dovolte mi tedy představit mou vizi. Její základ tvoří politika, kterou mají Piráti prosazovat. [...] V širším kontextu Piráti prosazují sociálně-liberální politiku, která myslí na budoucnost a nenechá lidi na pospas ani zvůli státu, ani zájmům nadnárodních korporací. Pokud chceme v dlouhodobém horizontu uspět, musíme být schopni tuto politiku nabídnout a důsledně prosazovat."

Jak se to povedlo?

Soudě podle průzkumů jsme ještě tak 3 měsíce spravovali díru v lodi a pak jsme vypluli:

pruzkum-2021-2023.png

Dozimetr ukázal, které vody jsou radioaktivní. Plavba to je ale stále poněkud neklidná. Navigace korábu plujícího bok po boku konzervativních aktérů, na které tu a tam vyplave nějaká ta korupční kauza, pravomocné soudní rozhodnutí o porušení zákona nebo alespoň velmi podezřelé praktiky, není jednoduchá. Přesto si myslím, že se nám plavba v posledních dvou letech daří. Shodou okolností dnes vyšel i článek, který analyzuje situaci Pirátské strany, a myslím si, že závěry jsou spíše pozitivní:

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/ka ... 010500_jgr

A jak k tomu přispěl zrovna Kolaja?

Logicky si nyní asi pokládáte tuto otázku. Jako 1. místopředseda strany jsem hlavně v rámci MO a vedení strany usiloval o změnu negativního narativu, který vůči Pirátské straně na začátku roku 2022 panoval, a o to stejné jsem se snažil při reprezentaci strany v médiích. Vzhledem k našemu angažmá ve vládě, kterou kromě nás tvoří konzervativní strany, je to úkol náročný a myslím si, že se nám velmi dobře podařilo tento narativ otočit. Nicméně zdůrazňuji, že všichni jsme na stejné lodi a všechno bude vždy výsledkem úsilí celé posádky.

Kam plujeme dál?

Příští republikové předsednictvo čekají sněmovní volby. Ale už v roce 2024 na nás číhají dvě velké zkoušky: Nejdříve volby do Evropského parlamentu, které hned nasměrují do dalších voleb, a to do krajských zastupitelstev. Tentokrát to nebude žádná brnkačka, ale také nám ostatní strany vytváří poměrně zajímavý prostor pro kreativní kampaň. Není žádným tajemstvím, že třeba ODS prosazuje v Evropském parlamentu úplné konzervativní nesmysly a otevřeně spolupracuje s krajní pravicí. Nadto tři vládní strany opět složily předvolební koalici SPOLU, která je do Evropských voleb skutečným kočkopsem. Další konkurencí pak tvoří kandidátka s pracovním názvem "Dozimetr Fulbright bez názoru".

Nelze však přehlédnout, že nejen v Česku, ale v celé Evropě dochází k normalizaci krajní pravice. O to důležitější je držet se našich sociálně liberálních hodnot a nenechat se strhnout stále více hnědnoucím spodním proudem politického mainstreamu. I proto si myslím, že by v republikovém předsednictvu měl zasednout někdo z europoslaneckého klubu bez ohledu na to, kdo z nás to bude.

Takové volby jsme ještě nezažili, a proto jakkoli jsem přesvědčen, že se končícímu republikovému předsednictvu podařilo v rámci možností navigovat náš koráb relativně úspěšně, vypůjčím si závěr ze své kandidátské řeči před dvěma lety, který považuji i vzhledem k turbulenci, jíž jsme letos propluli, paradoxně za stále aktuální:

Příští republikové předsednictvo se bude muset vyrovnat s řadou nástrah, jež na nás čekají v situaci, která je pro nás úplně nová. Nejdůležitější úkol z mého pohledu je nalezení nejen podpory, ale také konsenzu ve straně. V minulosti jsem se v drtivé většině případů snažil najít na problém řešení takové, které nesleví z našich základních hodnot, ale současně nebude vytvářet příkopy ve společnosti. A tak bych chtěl přispět i k hledání konsenzu uvnitř Pirátské strany.

Úplným závěrem bych chtěl poděkovat svým kolegyním a kolegům v současném předsednictvu: Ivanovi, Hance, Blance a Martinovi. Jsou to neskuteční dříči a jakkoli jsme vzájemně neměli na všechno stejné názory, vždy jsme se dokázali konstruktivně dohodnout. Předsednictvo, které toto umí bych Pirátské straně přál i po další dva roky.

Těším se na vaše otázky a budu moc rád za vaši podporu.

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Uživatelský avatar
Michal.Soltys
Mediální odbor
Příspěvky: 76
Registrován: 25 říj 2017, 20:51
Profese: Dělník
Bydliště: Karviná
Dal poděkování: 707 poděkování
Dostal poděkování: 220 poděkování

Re: nominace Marcela Kolaji do republikového předsednictva za MSK

Příspěvek od Michal.Soltys »

Ahoj Marceli, mám pár otázek.
1.jak hodnotíš celé své působení v rámci RP, protože část členů ani neví, že v RP jsi.

  1. Píšeš, že jsi se zasadil o změnu negativního narativu vůči Pirátům, ale nepíšeš jak a co jsi pro to udělal.
  2. Co konkrétně nabízíš Pirátům v MSK
  3. Jak bys z pozice místopředsedy strany zařídil, aby k nám přicházelo více zájemců o členství?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Soltys za příspěvek:
Adam.Wantulok
Uživatelský avatar
Jakub.Vontroba
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 230
Registrován: 21 čer 2018, 10:18
Profese: Vysokoškolský vyučující
Dal poděkování: 200 poděkování
Dostal poděkování: 274 poděkování

Re: nominace Marcela Kolaji do republikového předsednictva za MSK

Příspěvek od Jakub.Vontroba »

Ahoj @Marcel.Kolaja,

můžeš prosím upřesnit, zda žádáš o nominaci na místopředsedu nebo i předsedu?

Díky!

We are all broken - that´s how the light gets in.

Předseda MS Ostravsko a místopředseda KS MSK.

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5080
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nominace Marcela Kolaji do republikového předsednictva za MSK

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Michal.Soltys píše: 05 pro 2023, 15:24

1.jak hodnotíš celé své působení v rámci RP, protože část členů ani neví, že v RP jsi.

Jak vyplývá z mé kandidátské řeči, celé své působení v pozici 1. místopředsedy hodnotím ze 75 % pozitivně, z 25 % jako marnost, protože jsem v druhé polovině loňského roku nedokázal na výkon funkce najít dostatek času. Důležitější ale je, jak to hodnotí členové. Mnoho lidí mě vyzývalo, ať kandiduji, a přesvědčili mě, že je to dobrý nápad.

Michal.Soltys píše: 05 pro 2023, 15:24
  1. Píšeš, že jsi se zasadil o změnu negativního narativu vůči Pirátům, ale nepíšeš jak a co jsi pro to udělal.

Po zpackaných volbách do PSP 2021 jsme byli na sestupném trendu a byl potřeba akutní damage control a změna směru. Proto jsme s tehdejším vedoucím MO nastavili komunikační linky takové, aby byli Piráti vnímáni jako sociálně liberální strana, nikoli jako neidentifikovatelná strana v rámci konzervativní vlády. V souladu s tím jsem také reprezentoval stranu v médiích.

Zpackané volby také vedly k vnitřním rozporům ve straně, které byly veřejností vnímány velmi negativě. Proto jsme s Blankou Charvátovou uspořádali kulatý stůl se zástupci různých názorových proudů ve straně. Cílem bylo prodiskutování různých pohledů a vedlo to ke zlepšení atmosféry ve straně.

Michal.Soltys píše: 05 pro 2023, 15:24
  1. Co konkrétně nabízíš Pirátům v MSK

To stejné co ostatním krajům. Ke všem přistupuji stejně, kontakt na mě máte a nevím o tom, že bych kdykoli odmítl s něčím pomoct, když mě kdokoli požádal. Snažím se vést dialog k vzájemnému pochopení, nikoli k vyhrocení. Současně nabízím dobrou reprezentaci v médiích. Některé záležitosti, které jsem do médií jako 1. místopředseda strany do médií sděloval, byly komunikačně náročné, přesto jsem nikdy nebyl součástí skandálních titulků, ani jsem se nikdy nesnažil v médiích poškodit stranu nebo spolustraníky. Přesto je z mých vystoupení jasné, že jsme sociálně liberální stranou a jasnou alternativou k populistům a konzervativcům v opozici i ve vládě.

Michal.Soltys píše: 05 pro 2023, 15:24
  1. Jak bys z pozice místopředsedy strany zařídil, aby k nám přicházelo více zájemců o členství?

Nevím, jeslti to je možné "zařídit", ale předsednictvo zcela jistě může nastavit KPI pro vedoucí PO na nárůst zájemců o členství. Abychom však zájemce o členství přitahovali, ne odpuzovali, musíme také podle toho také tak působit na veřejnosti. Málokdo se chce připojit ke straně, kterou zmítají vnitřní konflikty, a já se svým působením snažím konflikty chladit, nikoli rozdmýchávat.

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5080
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nominace Marcela Kolaji do republikového předsednictva za MSK

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Jakub.Vontroba píše: 07 pro 2023, 16:59

můžeš prosím upřesnit, zda žádáš o nominaci na místopředsedu nebo i předsedu?

Kandiduji na místopředsedu.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvek:
Jakub.Vontroba

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Uživatelský avatar
Marcel.Kolaja
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 5080
Registrován: 14 čer 2010, 15:27
Profese: kvestor Evropského parlamentu
Bydliště: Český Brod
Dal poděkování: 7466 poděkování
Dostal poděkování: 7689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: nominace Marcela Kolaji do republikového předsednictva za MSK

Příspěvek od Marcel.Kolaja »

Adam.Wantulok píše: 07 pro 2023, 15:51

Rád bych požádal všechny žadatele o nominaci o prokázání schopnosti plavat v našem internetovém moři pomocí zveřejnění aktuálního, virálního, krátkého videa na aktuální téma v délce 20-90 vteřin na sociálních sítích ( Reels, Shorts YouTube, Xtwitter a pochlubte se dosahem.

https://www.instagram.com/reel/C0gjDmlNFIO/

12k

Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvek:
Adam.Wantulok

Marcel Kolaja
kvestor Evropského parlamentu

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty a nominace“