Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha, PMS Praha 3

Odpovědět
Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště

Příspěvek od Josef.Ulehla »

Stanovy píše:

Čl. 3 odst. 3: Vyplněná a podepsaná přihláška se podá oblastnímu sdružení v místě trvalého pobytu, výjimečně v odůvodněných případech jinému oblastnímu sdružení...

Čl. 3 odst. 7 pism. c: Člen strany má právo podílet se na utváření politiky strany.

Čl. 7 odst. 2: Člen strany přísluší ke sdružení, které ho přijalo za člena, nebo k němuž přestoupil...

Čl. 7 odst. 3: Oblastního fóra má právo zúčastnit se každý člen oblastního sdružení.

Čl. 7 odst. 4: Oblastní fórum

  1. volí a odvolává ze svého středu oblastní předsednictvo, případně další zástupce a funkcionáře oblastního sdružení,

  2. provádí politiku strany na oblastní úrovni,

  3. zřizuje a ruší oblastní komise a odbory,

  4. ukládá oblastnímu předsednictvu úkoly,

  5. v mezích nadřízených předpisů přijímá předpisy oblastního sdružení.

Já to vidím takhle: Člen se změnou trvalého bydliště stává občanem obce P a přestává být občanem obce Q. V obci P získává volební právo, které ztrácí v obci Q. Právo podílet se na utváření politiky strany je i právem podílet se na utváření politiky strany na oblastní úrovni. Právo podílet se na utváření politiky strany v obci P, kde má člen trvalé bydliště a volební právo, nemůže být nahrazeno právem podílet se utvaření politiky strany v obci Q, kdy člen už nebydlí a kde už nemá volební právo.

Bylo by krásné, kdyby Česká pirátská strana dokázala zúřadovat přestup tak rychle, jak rychle dokáže obec přijmout nového občana. Obvykle stačí jedna návštěva na úřadě a změna je okamžitá. Nějaká přiměřená doba na zúřadování je jistě také přijatelná. Nepřiměřeným protahování přestupu jsou krácena práva člena.

- - -

Pro případ, že to bude příspěvek přestěhován uvádím, že ho vytvářím jako úvodní příspěvek vlákna Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště v (pod)Fóru Praha 3, a aby nikdo nemusel vymýšlet zdroják tohoto příspěvku, když bude zamčen, přikládám:

zdrojak.txt
(3.78 KiB) Staženo 5 x

- - -

(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat, je tu internetové setkání v pondělí 3.7. v 19:00 https://trojkatretiho.cz :fet:
)

Uživatelský avatar
Vojtech.Vesely
Člen KS Karlovarský kraj
Příspěvky: 49
Registrován: 24 led 2020, 20:34
Profese: OSVČ agroekologický farmář
Bydliště: Kašpara z Valče 185
Dal poděkování: 47 poděkování
Dostal poděkování: 39 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště

Příspěvek od Vojtech.Vesely »

Nechce se mi prolézat stanovy, ale co si pamatuju ze svého případu: do oblastního sdružení přijímá zájemce předsednictvo oblastního/místního sdružení. Když nepřijme, má zájemce smůlu, ať už se přestěhoval nebo nikoli. Ať to zúřaduje rychle nebo pomalu.
Jsem pro, aby to, když už, šlo rychle.

Vojtěch Veselý --- Valeč, okr. KV --- vojtech@biostatek.cz --- 775 272 678
Příroda je dědictví, ale za životní prostředí si můžeme sami.
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21733
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor kyber. bezpečnosti, muž z Brna
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5297 poděkování
Dostal poděkování: 12580 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště

Příspěvek od Lukas.Novy »

Na prestup neni narok, cilove sdruzeni te musi prijmout, ale nemusi. Trvaly pobyt rozhoduje jenom v puvodnim prijimacim rizeni a i tomu se lze vyhnout v urcitych pripadech.

Máte pocit, že Vás KK nebo jiný funkcionář šikanuje, pomlouvá či zesměšňuje? Nejsem právník, ale zastoupím Vás v jednání s přezkumnými orgány. Pište nestranickému ombudsmanovi na ombudsman@krtek.net
Tel: 777-5-KRTEK

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště

Příspěvek od Josef.Ulehla »

Vojtech.Vesely píše: 06 čer 2023, 18:33

Mně zde jde prvotně o to, co říká naše svědomí a jakou oporu pro to nacházíme v předpisech, a až odvozeně o to, jak se určité případy řešily, řeší a budou řešit.

Lukas.Novy píše: 06 čer 2023, 19:12

Na prestup neni narok, cilove sdruzeni te musimůže prijmout, ale nemusi.

Ó ká, vnímám Tvůj názor, který je holt přesně opačný mého. Navrhuju, abychom se nejdřív pokusily vzájemně vysvětlit, jak takové názory můžeme mít. Možná by mi pomohlo víc pochopit, jak si takovou pro mě divnou věc můžeš myslet, když bys mi řekl svůj myšlenkový příklad zdůvodnění zamítnutí přestupu, které Tobě nepřipadá nemravné.

- - -

Pro případ, že to bude příspěvek přestěhován uvádím, že ho vytvářím jako čtvrtý příspěvek vlákna Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště v (pod)Fóru Praha 3 po příspěvcích 844041, 844275 a 844281, a aby nikdo nemusel vymýšlet zdroják tohoto příspěvku, když bude zamčen, přikládám:

zdrojak.txt
(2.95 KiB) Staženo 7 x

- - -

(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat, je tu internetové setkání v pondělí 3.7. v 19:00 https://trojkatretiho.cz :fet:
)

Uživatelský avatar
Vojtech.Vesely
Člen KS Karlovarský kraj
Příspěvky: 49
Registrován: 24 led 2020, 20:34
Profese: OSVČ agroekologický farmář
Bydliště: Kašpara z Valče 185
Dal poděkování: 47 poděkování
Dostal poděkování: 39 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště

Příspěvek od Vojtech.Vesely »

Mně připadá jasné a normální být v místním sdružení podle trvalého bydliště, výjimečné v odůvodněných případech být v jiném. Ale tam i onde - dle předpisů a basta - Tě musí přijmout oblastní předsednictvo. Zároveň, jak píše Lukáš, Tě také klidně přijmout nemusí.
Já to snad půjdu do těch Stanov najít, už jsem to po dvou letech od svého případu pozapomněl.

Vojtěch Veselý --- Valeč, okr. KV --- vojtech@biostatek.cz --- 775 272 678
Příroda je dědictví, ale za životní prostředí si můžeme sami.
Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště

Příspěvek od Josef.Ulehla »

No, já budu rád, když se do těch Stanov podíváš, a taky jsem je už citoval v příspěvku 844041 a v přestěhovaném příspěvku 843704, ale...

Myslím, že bychom se mohli nejdřív shodnout na nějakém základnějším právu na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště. Právu, které rozeznáváme pomocí mravního kompasu, zdravého rozumu a pirátského srdce.

Předpokládám, že bychom se mohli shodnout na tomhle: Politika v České republice se děje na třech úrovních: celostatní, krajské (včetně Prahy) a obecní (nebo pražkých částí). Možnost zapojení do voleb na krajské a obecní úrovni je dána podle trvalého bydliště. Česká pirátská strana je politická strana v České republice. Činnost v České pirátské straně se děje na třech úrovních: republikové, krajské a místní.

Aniž bych k tomu musel studovat Stanovy, mně z uvedeného vychází "základní pirátské právo člena České pirátské strany" být členem krajského a místního sdružení podle trvalého bydliště.

A rád bych, abychom se mohli na tomto právu shodnout a shodnout se i na tom, že ho zakládáme na svých mravních kompasech, zdravých rozumech a pirátských srdcích. Že my jsme zdrojem tohoto práva. Nikoliv to, co říká Lukáš nebo oblastní předsednictvo nebo Stanovy. Na tom bych se rád shodnul nejdřív, a pak teprve zkoumal Lukáše, oblastní předsednictva a Stanovy.

- - -
(Kontext a zdroják - klepni na: OFFTOPICPro případ, že to bude příspěvek přestěhován uvádím, že ho vytvářím jako šestý příspěvek vlákna Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště v (pod)Fóru Praha 3 po příspěvcích 844041, 844275, 844281, 844382 a 844681, a aby nikdo nemusel vymýšlet zdroják tohoto příspěvku, když bude zamčen, přikládám.)
(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat, je tu internetové setkání v pondělí 3.7. v 19:00 https://trojkatretiho.cz :fet:
)

Přílohy
zdrojak.txt
(3.97 KiB) Staženo 8 x
Uživatelský avatar
Lukas.Novy
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 21733
Registrován: 02 črc 2009, 22:45
Profese: auditor kyber. bezpečnosti, muž z Brna
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 5297 poděkování
Dostal poděkování: 12580 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště

Příspěvek od Lukas.Novy »

Mimochodem zdrojak prispevku i u zamcenych temat dokazes zjisti pomoci kliknuti na "Kontaktovat uzivatele", neni potreba ho prikladat.

Máte pocit, že Vás KK nebo jiný funkcionář šikanuje, pomlouvá či zesměšňuje? Nejsem právník, ale zastoupím Vás v jednání s přezkumnými orgány. Pište nestranickému ombudsmanovi na ombudsman@krtek.net
Tel: 777-5-KRTEK

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště

Příspěvek od Josef.Ulehla »

Moc děkuju za nápovědu. Já blbeček. Za ty roky mi tohle nikdy nedocvaklo. A přitom vím, že se v kontaktovat uživatele ten zdroják objeví. (Často ho tam mažu :D) Já trubka :shock: Dík, dík, dík.

A nechceš mi pomoct i s tím právem na členství?:

Lukas.Novy píše: 06 čer 2023, 19:12

Na prestup neni narok, cilove sdruzeni te musimůže prijmout, ale nemusi.

Josef.Ulehla píše: 07 čer 2023, 11:00

Ó ká, vnímám Tvůj názor, který je holt přesně opačný mého. Navrhuju, abychom se nejdřív pokusily vzájemně vysvětlit, jak takové názory můžeme mít. Možná by mi pomohlo víc pochopit, jak si takovou pro mě divnou věc můžeš myslet, když bys mi řekl svůj myšlenkový příklad zdůvodnění zamítnutí přestupu, které Tobě nepřipadá nemravné.

- - -
(Kontext a zdroják - klepni na: OFFTOPICPro případ, že to bude příspěvek přestěhován uvádím, že ho vytvářím jako osmý příspěvek vlákna Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště v (pod)Fóru Praha 3 po příspěvcích 844041, 844275, 844281, 844382, 844681, 844717 a 844730. Zdroják příspěvku i u zamčených témat lze zjistit pomocí kliknutí na "Kontaktovat uzivatele".)
(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat, je tu internetové setkání v pondělí 3.7. v 19:00 https://trojkatretiho.cz :fet:
)

Uživatelský avatar
Vojtech.Vesely
Člen KS Karlovarský kraj
Příspěvky: 49
Registrován: 24 led 2020, 20:34
Profese: OSVČ agroekologický farmář
Bydliště: Kašpara z Valče 185
Dal poděkování: 47 poděkování
Dostal poděkování: 39 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště

Příspěvek od Vojtech.Vesely »

Čl. 7, odst. (5), bod c) Stanov zmiňuje akorát, že Oblastní předsednictvo "...přijímá nové členy". Ne, že nepřijímá. Zároveň jediný, kdo přijímá, je právě to oblastní předsednictvo.
Shoduju se, že Stanovy i tlukot pirátských srdcí nabádají k přijímání a musel by existovat zvl. závažný důvod uchazeče o stranictví odmítnout, zvl. žádá-li o vstup do oblastního sdružení v místě bydliště.

Vojtěch Veselý --- Valeč, okr. KV --- vojtech@biostatek.cz --- 775 272 678
Příroda je dědictví, ale za životní prostředí si můžeme sami.
Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště

Příspěvek od Josef.Ulehla »

(1) Člen České pirátské strany x člen krajského nebo místního sdružení

Vojtech.Vesely píše: 10 čer 2023, 18:36

Čl. 7, odst. (5), bod c) Stanov zmiňuje akorát, že Oblastní předsednictvo "...přijímá nové členy". Ne, že nepřijímá.

Hezky :D

Mně přijde dobré jasně oddělit otázky členství v České pirátské straně a členství v krajském a místním sdružení. Podle mě členství v České pirátské straně je prvotní a členství v krajském nebo místním sdružení odvozené. A trochu zmatku do toho vnáší, že o přijetí za člena České pirátské strany rozhoduje předsednictvo krajského nebo místního sdružení (Stanovy, Čl. 3 Členství, odst. 3). Neboli Stanovy říkají, že o republikovém / celostátním / celostranickém / centrálním / globálním členství je rozhodováno místně / lokálně / decentralizovaně. Když v Praze 3 Simona (s mandátem 16 členů), Lenka (14), Iveta (13), František (11) a Margita (8), rozhodnou o přijetí nového člena České pirátské strany, dělají právní úkon, která se týká celé České pirátské strany a který by v principu mohl být svěřen nějakému centrálnímu orgánu. Mně je nějak jasné, že tutu decentralizovanou pravomoc každého krajského nebo místního předsednictva přijímat spolustraníky pro všech víc než tisíc členů České pirátské strany je potřeba jasně zakotvit ve Stanovách. A zdá se mi, že to tam jasně zakotveno je. Po článku 3 Členství je to zopakováno v souhrnu toho, co krajské nebo místní předsednistvo vykonává (čl 7, odst. 5, písm. c): přijímá nové členy. Myslím si, že se zde myslí: přijímá nové členy České pirátské strany.

Dále se mi zdá, že oproti jasnému vyjádření v zásadní a prvotní otázce členství v České pirátské straně se Stanovy administrativní a druhotné otázky členství v krajských a místních sdruženích dotýkají jen okrajově a obecně a konkrétní provedení nechávají na mravních kompasech, zdravém rozumu, pirátských srdcích a případně nižších předpisech.

(2) Regionální dělení

https://lide.pirati.cz/regiony/

- - -
(Kontext a zdroják - klepni na: OFFTOPICPro případ, že to bude příspěvek přestěhován uvádím, že ho vytvářím jako desátý příspěvek vlákna Právo na členství v místním sdružení podle trvalého bydliště v (pod)Fóru Praha 3 po příspěvcích 844041, 844275, 844281, 844382, 844681, 844717, 844730, 844739 a 844845. Zdroják příspěvku i u zamčených témat lze zjistit pomocí kliknutí na Kontaktovat uzivatele.)
(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat, je tu internetové setkání v pondělí 3.7. v 19:00 https://trojkatretiho.cz :fet:
)

Odpovědět

Zpět na „Praha 3“