Nominace do RV - Arnošt Štěpánek

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Podporuji nominaci Arnošta Štěpánka do RV:

Ano

58
68%

Ne

20
24%

Zdržuji se

7
8%
 
Celkem hlasujících: 85 - Celkem hlasů: 85

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36900 poděkování
Dostal poděkování: 30038 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace do RV - Arnošt Štěpánek

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Oznámení moderátora:

Kandidatura splňuje veškeré podmínky a byla registrována pro volbu.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Arnost.Stepanek

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Arnost.Stepanek
Příspěvky: 434
Registrován: 19 čer 2018, 10:27
Profese: Náměstek hejtmana KHK - školství a sport
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 527 poděkování
Dostal poděkování: 726 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace do RV - Arnošt Štěpánek

Příspěvek od Arnost.Stepanek »

Eva.Novakova píše: 28 bře 2023, 23:21
Arnost.Stepanek píše: 28 bře 2023, 22:18

Nedoporučuji nováčkům ani pirate wheel, ani swarmrise. Ty lidi to fakt nezajímá. Máme v PKS dost co dělat, abychom jim vysvětlili, jak fungujeme, abychom ověřili identity, zřídili přístupy. Pak se snažíme ty lidi zapojit do práce na reálných projektech na městě / kraji a pomoci se jim zorientovat v čem se chtějí realizovat. Lidí, kteří přišli okouzleni vnitřním fungováním pirátů moc nemáme (i když jeden nedávno došel :-)

Tyjo, vidíš, mě to přijde zajímavý. Já sama se rozhodla k Pirátům přidat až po tom, co jsem si Swarmwise přečetla OFFTOPICPirate Wheel je i na mě už trochu vyšší level, uznávám, a vlastně nevím, co bych ve straně dělala, kdybych tenhle common ground neměla. Jasně, spousta věcí je překonaných, spousta zase v reálných situacích nepoužitelných (bez modifikace), ale jednou ze zásadních hodnot Pirátů u mě zůstává imaginace a schopnost vzájemné motivace. A mám zkušenost s tím, že když lidem řekneš, k čemu jim (i možná nepopulární) věci jsou, dokážou se s nima seznámit, nějakým způsobem ztotožnit a najít si svou cestu. Ale pořád mají ten společný výchozí bod, od kterého se odpíchnout. Bez toho to nejde. To mi říká nejen obecná vnitrostranická zkušenost, ale i zkušenost s budováním lokálního uskupení do komunálních voleb, které má doteď neuvěřitelnou energii a jde to. Protože víme, proč to děláme. Odsuzování zdrojů, dokumentů, systémů, předpisů a platforem (a teď tím nemířím na tebe) mi ze zkušenosti přijde spíš jako lenost a pohodlnost (a snaha uspět v mocenském boji) než jako racionální volba.

Díky za pohled - my jedeme na vlně podpory, motivace, tolerance, vědomí svých kompetencí a kompetencí ostatních. Snažíme se v nováčcích rychle najít jejich PROČ jsi k nám přišel? CO je TA VĚC, která tě dovedla z klidu obýváku / hospody až k nám? A hledat kde se jeho PROČ protíná s naším OFFTOPICSimon Sinek - start with WHY. Myslím, že se nám daří stavět silné týmy a hledat synergie. Dokumenty, systémy, předpisy jsou fajn a důležité - současně nesmí tu stranu paralyzovat a omezovat. Občas mám pocit, že se v nich sami ztrácíme - účelem strany za mne není budovat předpisy, ale makat pro naše voliče :-). Ono se na to jinak dívá z opozice a jinak z perspektivy koalice.

Arnošt Štěpánek
**********************************************************
"Dobrý hráč hraje tam, kde je puk právě teď. Výborný hráč hraje tam, kde puk bude za chvíli"
Wayne Gretzky
Uživatelský avatar
Eva.Novakova
Krajský zastupitel
Příspěvky: 968
Registrován: 29 led 2018, 14:38
Profese: Metodička
Bydliště: Jihlava
Dal poděkování: 4177 poděkování
Dostal poděkování: 1686 poděkování

Re: Nominace do RV - Arnošt Štěpánek

Příspěvek od Eva.Novakova »

Arnost.Stepanek píše: 28 bře 2023, 23:54

Dokumenty, systémy, předpisy jsou fajn a důležité - současně nesmí tu stranu paralyzovat a omezovat. Občas mám pocit, že se v nich sami ztrácíme - účelem strany za mne není budovat předpisy, ale makat pro naše voliče :-). Ono se na to jinak dívá z opozice a jinak z perspektivy koalice.

Jako ani v koalici ani v opozici jsem nezažila, že by nás pirátské systémy nebo předpisy paralyzovaly. Co naopak paralyzuje, je jejich disování. Například na Vysočině díky tomu, že někteří členové PKS (a další významní politici a političky) bojkotují Zulip, nemáme žádnou vnitřní komunikaci (jako fakt nulovou). A pro nováčky tím pádem působíme, jako kdybychom neexistovali. Zulip je vykreslován jako zlo (a předpisy jakbysmet), alternativou je nekomunikace (a svévolné zacházení s pravidly). To mě fakt neuklidňuje, nepomáhá v prosazování programu a neukazuje, kudy bychom se jako strana z hlediska voličů měli ubírat. A mezitím se jen dívám, jak hejtování obojího přidává lidem na popularitě (bez jakéhokoliv racia, které by za tím stálo). Teším se, až se jednou najde někdo, kdo dostane hlasy ne přesto, ale právě proto, že lidem nabídne cestu s předpisy a systémy.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Eva.Novakova za příspěvky (celkem 5):
Michal.Ertl, Dalibor.Zahora, Jan.Hrubes, Marek.Krejpsky, Libuse.Verisova

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů
web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1326
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1410 poděkování
Dostal poděkování: 2097 poděkování

Re: Nominace do RV - Arnošt Štěpánek

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Arnost.Stepanek píše: 28 bře 2023, 23:35
Tereza.Vovesova píše: 21 bře 2023, 20:13

Dneska jsme byli na Jitsi tázáni, jaké jsou výzvy v RV pro následující roky, takže odpověď dávám k dispozici i sem:
Pro rok 2023 to bude například dotažení změn Volebního řádu a případně Organizačního řádu.
A následovat bude rok 2024, ve kterém nás čekají Eurovolby a Krajské volby.
Nové RV bude zároveň rozjíždět přípravu na volby 2025, takže pokud chceme uspět, měli bychom se o to přičinit.

K tomuhle si dovolím malou poznámku.
Úplně náhodou jsme se zděšením našli tento dokument všeobecná volební strategie https://wiki.pirati.cz/program/volebni/ ... _strategie. Tady RV odsouhlasilo následující:

4. Vyjednaná koalice musí mít podobu písemné koaliční smlouvy, jejíž součástí je programové prohlášení a mechanismus fungování v rámci koalice. Koaliční smlouva podléhá schválení příslušným fórem, kterému ji předkládá klub zvolených zástupců. To platí obdobně i pro jiné dohody o uspořádání exekutivy, např. dohodu o toleranci. Souhlas může být udělen i po uzavření smlouvy, je-li smlouva jeho udělením podmíněna.

Pojďme se zamyslet nad dopadem.
Opravdu chceme kvůli (tuším dvěma) pochybením v nejmenovaných částech velkoměsta takhle dramaticky omezit vyjednávácí potenciál celé strany?
Uvědomuje si někdo, jakou nejistotu to způsobí u potenciálních koaličních partnerů?
Možná to někteří neznají - ale v těch povolebních vyjednáváních se dělalo a dělá tolik podrazů, že dokud není podepsáno a odsouhlaseno, nikdo nikomu nic nevěří.
Současně práce na programovém prohlášení trvá minimálně měsíc, lépe dva. Pokud je člověk ve funkci nově, vůbec nemá šanci se zorientovat dříve - a zvenku ty témata prostě nejdou načíst v dostatečném detailu a v celém spektru.
Pokud není odsouhlasena koaliční smlouva, logicky neproběhne ustavující zastupitelstvo, tím pádem nejste ještě ve funkci, tím ale nemáte prostor pochopit o čem ten úřad běží.

Pochopil bych programové priority, ale celé prohlášení je opravdu nepraktické, chce se mi napsat až pitomost. KF přece má dostatek prostoru a prostředků narovnat případné odchylky v konání zvolených zastupitelů. A na malých obcích i krajích je fakt nepraktické "vydírat", či nechávat v nejistotě naše budoucí koaliční partnery.

Já se moc omlouvám, ale opravdu jsem nepochopila, jak můj příspěvek nástinu toho, co RV bude dělat následujicí roky souvisí s rozborem všeobecné povolební strategie?

Nicméně ano, vzhledem k tomu, co v poslední době vídáme na některých samosprávách, kde se i k programovému prohlášení Rady propracují ca tak na konci svého volebního období, tak rozumím tvému rozhořčení. Nevím jestli je to pro nás stav do kterého chceme dospět, ale pokud budeš chtít rozporovat, tak je určitě dobré zajít na RV-Předpisovou skupinou. :)

Naposledy upravil(a) Tereza.Vovesova dne 29 bře 2023, 01:05, celkem upraveno 3 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Lukas.Hejduk
Republikový výbor
Příspěvky: 882
Registrován: 16 říj 2012, 22:37
Profese: bookmaker, IT developer
Dal poděkování: 1300 poděkování
Dostal poděkování: 3555 poděkování

Re: Nominace do RV - Arnošt Štěpánek

Příspěvek od Lukas.Hejduk »

Díky za odpovědi na moje i jiné otázky.

Z tvých odpovědí vnímám celkem silný apel na to, že se máme snažit efektivně fungovat v koalicích i za cenu toho, že to třeba nebude úplně stoprocentně bezproblémové a bez háčků. Což mi přijde ok, koneckonců souhlasím, že věci se prosazují z koalice. Taky tam cítím apel na větší flexibilitu našich volených zástupců (aspoň jestli to interpretuji správně). Tam v zásadě také nemám problém, akorát vždy trochu zporozním, protože tradičně ruku v ruce s větší mírou flexibility (a s tím spojeným důrazem na prosazení věcí třeba) jde menší míra kontroly.

Není to zas tak strašně dávno, kdy jsme kandidovali s heslem 'Kontrola moci a mocných'. Pamatuješ si na to? Co o tom hesle soudíš, mělo by být pro Piráty stále aktuální? A měli bychom ho aplikovat na sebe?
Vlastně se celkově ptám na ten poměr flexibility našich volených zástupců (nebo třeba i lidí na důležitých postech v aparátu strany) a jejich volných rukou prosazovat věci vs možnost je kontrolovat a pohlídat, aby se drželi slibů, programu a celkově tím velkým a často divokým světem politiky 'nezvlčeli'. Co si o tom myslíš a jak bys to ve straně nastavil?

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Hejduk za příspěvek:
Michal.Ertl

Machiavelli z Wishe <3

Republikový výbor

+420 777 2I2 272

Uživatelský avatar
Arnost.Stepanek
Příspěvky: 434
Registrován: 19 čer 2018, 10:27
Profese: Náměstek hejtmana KHK - školství a sport
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 527 poděkování
Dostal poděkování: 726 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace do RV - Arnošt Štěpánek

Příspěvek od Arnost.Stepanek »

Tereza.Vovesova píše: 29 bře 2023, 00:10

Já se moc omlouvám, ale opravdu jsem nepochopila, jak můj příspěvek nástinu toho, co RV bude dělat následujicí roky souvisí s rozborem všeobecné povolební strategie?

Nicméně ano, vzhledem k tomu, co v poslední době vídáme na některých samosprávách, kde se i k programovému prohlášení Rady propracují ca tak na konci svého volebního období, tak rozumím tvému rozhořčení. Nevím jestli je to pro nás stav do kterého chceme dospět, ale pokud budeš chtít rozporovat, tak je určitě dobré zajít na RV-Předpisovou skupinou. :)

Prosím (a promiň), to není na tebe - máme na to nástroje. Chtěl jsem na tom ilustrovat, proč vnímám, že je potřeba, aby se lidi z obcí a krajů zapojili do práce v RV.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Arnost.Stepanek za příspěvky (celkem 2):
Tereza.Vovesova, Dalibor.Zahora
Arnošt Štěpánek
**********************************************************
"Dobrý hráč hraje tam, kde je puk právě teď. Výborný hráč hraje tam, kde puk bude za chvíli"
Wayne Gretzky
Uživatelský avatar
Arnost.Stepanek
Příspěvky: 434
Registrován: 19 čer 2018, 10:27
Profese: Náměstek hejtmana KHK - školství a sport
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 527 poděkování
Dostal poděkování: 726 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace do RV - Arnošt Štěpánek

Příspěvek od Arnost.Stepanek »

Eva.Novakova píše: 29 bře 2023, 00:09
Arnost.Stepanek píše: 28 bře 2023, 23:54

Dokumenty, systémy, předpisy jsou fajn a důležité - současně nesmí tu stranu paralyzovat a omezovat. Občas mám pocit, že se v nich sami ztrácíme - účelem strany za mne není budovat předpisy, ale makat pro naše voliče :-). Ono se na to jinak dívá z opozice a jinak z perspektivy koalice.

Jako ani v koalici ani v opozici jsem nezažila, že by nás pirátské systémy nebo předpisy paralyzovaly. Co naopak paralyzuje, je jejich disování. Například na Vysočině díky tomu, že někteří členové PKS (a další významní politici a političky) bojkotují Zulip, nemáme žádnou vnitřní komunikaci (jako fakt nulovou). A pro nováčky tím pádem působíme, jako kdybychom neexistovali. Zulip je vykreslován jako zlo (a předpisy jakbysmet), alternativou je nekomunikace (a svévolné zacházení s pravidly). To mě fakt neuklidňuje, nepomáhá v prosazování programu a neukazuje, kudy bychom se jako strana z hlediska voličů měli ubírat. A mezitím se jen dívám, jak hejtování obojího přidává lidem na popularitě (bez jakéhokoliv racia, které by za tím stálo). Teším se, až se jednou najde někdo, kdo dostane hlasy ne přesto, ale právě proto, že lidem nabídne cestu s předpisy a systémy.

My jsme to u nás v kraji taky hledali, standardní komunikační vlákna se nám zaplevelila. Hodně se nám osvědčily pirátské vysílače na signálu - opravdu jen vysílač - díky tomu lidé vědí na čem kde děláme - a diskuse jedou paralelně vedle toho. Co se týká předpisů a pravidel, tam nemáme problém.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Arnost.Stepanek za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Ferjencik, Simona.Mikusova
Arnošt Štěpánek
**********************************************************
"Dobrý hráč hraje tam, kde je puk právě teď. Výborný hráč hraje tam, kde puk bude za chvíli"
Wayne Gretzky
Uživatelský avatar
Tereza.Vovesova
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1326
Registrován: 01 pro 2017, 22:10
Profese: rozpočtář, referent EU fondů a strategie
Dal poděkování: 1410 poděkování
Dostal poděkování: 2097 poděkování

Re: Nominace do RV - Arnošt Štěpánek

Příspěvek od Tereza.Vovesova »

Arnost.Stepanek píše: 29 bře 2023, 07:27

Prosím (a promiň), to není na tebe - máme na to nástroje. Chtěl jsem na tom ilustrovat, proč vnímám, že je potřeba, aby se lidi z obcí a krajů zapojili do práce v RV.

Tak se zapojováním lidí z komunální a krajský úrovně naprostý souhlas nejenom kvůli diskuzi nad wordingem, protože ano, věřím, že pohled na přípravu "programového prohlášení" a představy, co to má v případě koaličních smluv být se budou u nás ve straně různit, protože i praxe je hodně rozdílná, ale i z mnoha dalších důvodů. Například aktuálně navolené RV bude pokrývat období krajských voleb a tak krajští politici by měli mít zájem se na činnosti RV v tomhle období podílet. ;)

Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Vovesova za příspěvek:
Arnost.Stepanek

Tereza Vovesová
Obrázek

Uživatelský avatar
Arnost.Stepanek
Příspěvky: 434
Registrován: 19 čer 2018, 10:27
Profese: Náměstek hejtmana KHK - školství a sport
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 527 poděkování
Dostal poděkování: 726 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace do RV - Arnošt Štěpánek

Příspěvek od Arnost.Stepanek »

Lukas.Hejduk píše: 29 bře 2023, 00:21

Díky za odpovědi na moje i jiné otázky.

Z tvých odpovědí vnímám celkem silný apel na to, že se máme snažit efektivně fungovat v koalicích i za cenu toho, že to třeba nebude úplně stoprocentně bezproblémové a bez háčků. Což mi přijde ok, koneckonců souhlasím, že věci se prosazují z koalice. Taky tam cítím apel na větší flexibilitu našich volených zástupců (aspoň jestli to interpretuji správně). Tam v zásadě také nemám problém, akorát vždy trochu zporozním, protože tradičně ruku v ruce s větší mírou flexibility (a s tím spojeným důrazem na prosazení věcí třeba) jde menší míra kontroly.

Není to zas tak strašně dávno, kdy jsme kandidovali s heslem 'Kontrola moci a mocných'. Pamatuješ si na to? Co o tom hesle soudíš, mělo by být pro Piráty stále aktuální? A měli bychom ho aplikovat na sebe?
Vlastně se celkově ptám na ten poměr flexibility našich volených zástupců (nebo třeba i lidí na důležitých postech v aparátu strany) a jejich volných rukou prosazovat věci vs možnost je kontrolovat a pohlídat, aby se drželi slibů, programu a celkově tím velkým a často divokým světem politiky 'nezvlčeli'. Co si o tom myslíš a jak bys to ve straně nastavil?

Jj ta diskuse o míře flexibility a kontroly je důležitá. Můj postoj interpretuješ správně. Myslím, že je otázka pár let a ono si to sedne - budeme mít dostatek lidí, kteří mají zkušenosti s "vládnutím" na všech úrovních a dokážou to vybalancovat. Otázka "who will guard the guards" Je pradávná a je aktuální.
Za mne je důležité se před tím, než někoho někam nanominujeme zamyslet, jestli je to opravdu člověk, o kterém víme, že si tu podporu zaslouží - a že tu funkci unese.
A není to jednoduchý - dostaneš funkci, dostaneš odpovědnost, dostaneš ranec peněz, dostaneš moc - a když na to nejsi připravený tak se to zvládá těžko - resp. Potřebuješ nějaký čas a průvodce, aby sis to uvědomil. Myslím, že ten systém se z velké části koriuguje sám. Dostal jsi důvěru pirátů - díky tomu jsi dostal funkci - děláš funkci (to hodnotí voliči) a vedle toho reprezentuješ piráty (a ti to taky hodnotí). Když to děláš dobře, piráti ti daj dál důvěru pokračovat, když ne, tak ti ji nedají.

A je na každém ze zvolených vysvětlit, proč děláš to co děláš - hlavně pirátům. A občas není jednoduchý vysvětlit, že zvedáš ruku pro něco, co není úplně podle pirátského programu. Že jsi v koalici - a tvoji parťáci mají taky své programy a představy - a jakmile sklouzneš k bouráním jejich hraček, budou bourat oni tvoje - a neudělá nikdo nic.
A tím se dostávám k dodržování slibů - prostě není reálné dodržovat sliby (či vyžadovat jejich dodržování) tam, kde nad tím nemáš úplnou kontrolu.
Ale je reálný dodržovat elementární osobní sliby - a na těch musíme trvat. Nebudu krást, nebudu zaměstnávat rodinu, nebudu či budu dělat tohle, či tamto, ...

Myslím, že nám hodně chybí diskuse o hodnotách. Proč tady piráti jsou, co reprezentují, pro koho tu politiku dělají - protože hodnoty ti poskytují mnohem větší flexibilitu, než konkrétní program.

A na vnitrostranický úrovni si myslím, že musíme oddělit fungování strany (exekutiva - to mají dělat profíci) od strategického řízení (politické zadání). Myslím, že hodně mícháme politická rozhodnutí s exekutivními.

A poslední věc - kontrola moci a mocných - částečně platí - ale je to heslo do opozice. Stejně jako "pusťte nás na ně!". Jakmile jsi ve vedení - je kontrola málo - tam musíš dělat a ukazovat práci.

OFFTOPICUff, promiň, bylo to delší :-)

Arnošt Štěpánek
**********************************************************
"Dobrý hráč hraje tam, kde je puk právě teď. Výborný hráč hraje tam, kde puk bude za chvíli"
Wayne Gretzky
Uživatelský avatar
Arnost.Stepanek
Příspěvky: 434
Registrován: 19 čer 2018, 10:27
Profese: Náměstek hejtmana KHK - školství a sport
Bydliště: Hradec Králové
Dal poděkování: 527 poděkování
Dostal poděkování: 726 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace do RV - Arnošt Štěpánek

Příspěvek od Arnost.Stepanek »

Jan.Prokop píše: 11 dub 2023, 09:37

Dotaz na všechny kandidující (prosím o odpověď do svých vláken)
Jak se stavíte ke změně stanov CF 32/2021 Změna Stanov - Výběr vedoucích odborů ve výběrovém řízení (pod RP, s možností veta RV)?
viewtopic.php?t=59547&hilit=32%2F2021

Myslím, že je to dobrý návrh - potřebujeme zprofesionalizovat exekutivu strany. Bez toho se neposuneme dál. RP musí mít jasně definovanou pravomoc vůči vedoucím odborů a s ní související odpovědnost za plnění úkolů a jejich jasnou prioritizaci. Pro případy, kdy to nebude fungovat máme procedury. Pokud ten návrh projde, bude to znamenat zásah do dalších dokumentů - ale věřím, že to má smysl. Když se nezprofesionalizujeme, utavíme se k smrti.

Arnošt Štěpánek
**********************************************************
"Dobrý hráč hraje tam, kde je puk právě teď. Výborný hráč hraje tam, kde puk bude za chvíli"
Wayne Gretzky
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“