Ukrajina

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha, PMS Praha 3

Odpovědět
Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od Josef.Ulehla »

Reportáž Magdaleny Duškové k problematice v A2larmu:

https://a2larm.cz/2023/04/deti-druhe-kategorie-zapis-do-prvnich-trid-i-letos-znevyhodni-ukrajinske-zaky/

Frustrace českých rodičů by neměla mířit na děti uprchlíků, ale především na obce a městské části, které roky a dekády ignorovaly nedostatky kapacit na základních školách. Problémem totiž nejsou nově příchozí lidé, ale zanedbaná veřejná infrastruktura.

---

(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat spoludiskutující naživo, jsou tu otevřené členské schůze.

Nebo je tu internetové setkání ve středu 3.5. v 19:00 https://jitsi.pirati.cz/trojkatretiho :fet:
)

brozina
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 18
Registrován: 10 úno 2023, 10:11
Dostal poděkování: 18 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od brozina »

Super reportáž!

eladar
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 431
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 164 poděkování
Dostal poděkování: 315 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od eladar »

Josef.Ulehla píše: 10 dub 2023, 13:36

Reportáž Magdaleny Duškové k problematice v A2larmu:

https://a2larm.cz/2023/04/deti-druhe-kategorie-zapis-do-prvnich-trid-i-letos-znevyhodni-ukrajinske-zaky/

Frustrace českých rodičů by neměla mířit na děti uprchlíků, ale především na obce a městské části, které roky a dekády ignorovaly nedostatky kapacit na základních školách. Problémem totiž nejsou nově příchozí lidé, ale zanedbaná veřejná infrastruktura.

Frustrace je zcela na místě. Jen v loňském školním roce nastoupilo do škol necelých 20 tisíc dětí z Ukrajiny (podle dat MŠMT). To je tak vysoké číslo, že se nad tím jen tak mávnout rukou nedá.

Kromě toho, ta frustrace rodičů pramení ze dvou věcí:
1. Je mnohem složitější dostat dítě na dobrou školu (představa, že jsou všechny ZŠ stejně dobré se míjí s realitou). Rodiče, nebo alespoň jejich významná část - zejména ve velkých městech, se snaží dát svým dětem nejlepší možné vzdělání. A proto preferují dobré školy před těmi ne tak dobrými. A ukrajinské děti jsou pro tyto jejich snahy velkou komplikací.
2. Pokud se ukrajinské děti dostanou do běžné třídy (zejména pokud jich je víc), vede to ke snížení kvality výuky. A to se opět rodičům, kteří májí zájem o kvalitní vzdělání svých dětí nelíbí. Není nic překvapivého, že to ukrajinským dětem dají nějakou formou vědět.

Školy mají spoustu problémů, ale kapacity nejsou tím primárním. Primárním problémem je zcela nesmyslná zkouška - maturita a to, že se jí celé základní a střední školství přizpůsobuje. A pak také to, že se snažíme tvářit, že jsou všechny školy stejně kvalitní a hrozně se divíme, že na některých je přetlak a o jiné není zájem.

A bude mnohem hůř, protože díky pomateným aktivistům averze vůči uprchlíkům z Ukrajiny pomalu, ale jistě narůstá. A pokusy to zvrátit jen přilévají olej do ohně.

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od Josef.Ulehla »

Problematikou se zabývá i Meta, o.p.s. Na jejich stránkách lze najít

https://meta-ops.eu/publikace/diskriminace-do-skoly-nepatri/

https://inkluzivniskola.cz/sites/default/files/uploaded/diskriminace_do_skoly_nepatri_cesky.pdf

diskriminace_do_skoly_nepatri_cesky.pdf
(18.8 MiB) Staženo 11 x

 
---

Pojďme si o tom popovídát:

 
(Koná se pravidelně každého třetího v měsíci: 3.5, 3.6, 3.7...)

---

(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat spoludiskutující naživo, jsou tu otevřené členské schůze.

Nebo je tu internetové setkání ve středu 3.5. v 19:00 https://jitsi.pirati.cz/trojkatretiho :fet:
)

jonatansims
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 28
Registrován: 03 úno 2023, 13:09
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od jonatansims »

ta publikace vypadá dobře

eladar
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 431
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 164 poděkování
Dostal poděkování: 315 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od eladar »

jonatansims píše: 18 dub 2023, 22:10

ta publikace vypadá dobře

Máte děti? A dal byste je do školy, která se tou publikací řídí?

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od Josef.Ulehla »

Josef.Ulehla píše: 12 bře 2023, 10:52

...
Rovnost

Rovnost lidí je mravní ideál, který ve mně hoří silně. Vnímám, jako velkou špatnost Evropské unie (kterou miluju), že vytváří kasty pod-lidí. V našem případě kastu šestiletých pod-dětí, které fakt nemůžou za to, že se ocitly zrovna v Praze 3. To považuju za fuj a mravně odsuzuju každého, kdo se tváří, že to je ó ká, třeba proto, že zákon. Podle mého skromného mínění segregovat kastu šestiletých pod-dětí, je fuj, a Piráti by proti tomu měli zřetelně a hlasitě vystupovat, ať už se diskriminace opírá o zákony, nebo ne.
...

Josef.Ulehla píše: 10 dub 2023, 13:36

Reportáž Magdaleny Duškové k problematice v A2larmu:

https://a2larm.cz/2023/04/deti-druhe-kategorie-zapis-do-prvnich-trid-i-letos-znevyhodni-ukrajinske-zaky/

Magdalena Dušková píše:06 dub 2023, 11:11

„Je to naprostá normalizace kastovního systému v Evropské unii,“ říká Josef Úlehla, člen Pirátské strany, když spolu diskutujeme o problému posunutých zápisů do prvních tříd pro ukrajinské uprchlíky.

Dvě úrovně pobouření:

  • Že k vytvoření kasty a diskriminaci dochází. Pobouření.

  • Že je to bráno za normální. Pobouření na druhou.

---

Odkazy z reportáže:

Navazující odkazy:

---

Budeme o tom mluvit onlajn dnes v 19:00 https://trojkatretiho.cz

---

(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat spoludiskutující naživo, jsou tu otevřené členské schůze.

Nebo je tu internetové setkání ve středu 3.5. v 19:00 https://trojkatretiho.cz :fet:
)

brozina
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 18
Registrován: 10 úno 2023, 10:11
Dostal poděkování: 18 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od brozina »

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od Josef.Ulehla »

Jan.Prokop píše: 13 bře 2023, 13:40

... jak jsou školy plné?

Frantisek.Dosedel píše: 13 bře 2023, 13:50

Přeplněné (častým tiskem co jde do Rady je souhlas zřizovatele se zvětšením počtu dětí ve třídách)...
V plánu je rekonstrukce staronové školy na Havlíčkově náměstí... ale vzhledem k růstu počtu obyvatel je to stále málo.

Jan.Bartko píše: 15 bře 2023, 14:07

... obsloužit ty s trvalým bydlištěm. To jde extrémně špatně dlouhodobě...

Frantisek.Dosedel píše: 19 bře 2023, 12:32

... Obec Praha, jedno z nejbohatších měst Evropské unie, ani před válkou neměla dost kapacit školních zařízení, je to fakt...

A také usnesení sněmu starostů 20.3. a navazující dopis ministerstvu citovaný výše.

A také v mejlu pana místostarosty Filipa Málka z 21.3.

Jak to vypadá po první části zápisu na základních školách v Praze 3? Jsou k tomu někde veřejná data? Opravdu je v Praze 3 nedostatečná kapacita základních škol?

---

Budeme o tom mluvit onlajn v sobotu 3.6. 19:00 https://trojkatretiho.cz

---

(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat spoludiskutující naživo, je tu ve středu 24.5. v 19:00 [viewtopic.php?p=838523#p838523]otevřené členské schůze[/url].

Nebo je tu internetové setkání v sobotu 3.6. v 19:00 https://trojkatretiho.cz :fet:
)

noemi
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 14
Registrován: 07 pro 2022, 16:57
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 13 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od noemi »

Podle mě byly zprávy o nedostatečné kapacitě základních škol dosti přehnané.

Odpovědět

Zpět na „Praha 3“