Ukrajina

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha, PMS Praha 3

Odpovědět
Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od Josef.Ulehla »

eladar píše: 04 dub 2023, 19:42

Ano, čtu-li § 36 odst 7 samostatně, v případě dětí, které nemají ve spádové oblasti trvalý pobyt, ale jen místo pobytu (což se týká i Ukrajinců), nemá ředitel žádnou povinnost je přijmout přednostně před dětmi mimo spádovou oblast. Pro mě zůstává otázkou, jak by se k tomuto čtení postavil soud. Nejen pro tu nekonzistenci s odstavci 5 a 7, ale i pro ustavení o rovnosti: 561/2004 §2 odst 1 písm a, 104/1991 článek 2 a článek 28 odst 1 písm a... A konečně i pro nelogičnost znemožňující plnit obci zákonnou povinnost, jak jsem už o tom psal:

Josef.Ulehla píše: 18 bře 2023, 09:46

(2) Povinnost obce x povinnost školy

Netuším, jestli je k tomu nějaká judikatura, a být ředitelem školy, tak bych byl dost nesvůj, jak mám postupovat. Možná by byla na místě určovací žaloba? Netuším.

---

(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat spoludiskutující naživo, jsou tu otevřené členské schůze.

Nebo je tu internetové setkání ve středu 3.5. v 19:00 https://jitsi.pirati.cz/trojkatretiho :fet:
)

jonatansims
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 28
Registrován: 03 úno 2023, 13:09
Dostal poděkování: 22 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od jonatansims »

ten odstavec 7 je fakt divnej

eladar
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 431
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 164 poděkování
Dostal poděkování: 315 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od eladar »

jonatansims píše: 05 dub 2023, 08:21

ten odstavec 7 je fakt divnej

Za mě je zcela v pořádku.

To, co pokládám za nesmyslné a zcestné, je snaha dostat do českých škol děti ukrajinských uprchlíků. Jim to nijak nepomůže a českým dětem to uškodí.

V celé Evropě je spousta příkladů, které ukazují, že "integrační model" práce s uprchlíky nefunguje. Ale přesto se ho snažíme použít znovu. I když zrovna ČR má ve své historii velmi dobrý příklad, že se to dá udělat jinak a lépe. Je pravda, že je to z dob ČSSR, ale co je lepší - poučit se z věcí, které se v minulosti povedly nebo a priory vše odmítnout z ideologických důvodů a raději opakovat chyby a doufat, že tentokrát to povede k jiným výsledkům?

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od Josef.Ulehla »

brozina píše: 04 dub 2023, 10:48

Doporučuju tuto knihu...

Děkuju. Půjčil jsem si ji v městké knihovně. Puškinová, M. a kol. Základní vzdělávací prakticky. Praha 2020: Wolters Kluwer.

Str. 66, dotaz 2:

Do školy se hlásí více žáků ze spádového obvodu, než je možné přijmout. Jak určit, které přijmout?

 
Doporučujeme, aby ředitel školy dopředu stanovil kritéria, podle kterých bude postupovat, pokud nastane uvedená situace. Kritéria musejí být v souladu s právními předpisy a nesmějí být diskriminační.

... Lze konstatovat, že určení přijatých uchazečů pomocí losování představuje objektivní a transparentní postup. Losování však musí proběhnout veřejně a je třeba o něm průkazně a jednotlivě informovat všechny zákonné zástupce uchazečů. Zároveň doporučujeme o nedostatečné kapacitě školy informovat zřizovatele.

Str. 74, dotaz 11:

Krajský úřad rozhodl, že se dítě přijímá k základnímu vzdělání, ale škola již má naplněnou kapacitu. Jak postupovat?

 
Pokud se ředitel školy domnívá, že odvolací rozhodnutí bylo vydáno v rozporu s právními předpisy, může dát podnět k provedení přezkumného řízení (§ 94 a následující správního řádu).

Dokud nebude odvolací rozhodnutí změněno nebo zrušeno, ředitel školy je musí respektovat, takže dítě se začne ve škole vzdělávat, i když tím bude překročen nejvyšší povolené počet žáků zapsaný ve školském rejstříku.

Str. 92, dotaz 1:

Dítě, které je cizincem, žádá o přijetí do školy. Je ředitel školy povinen jej přijmout?

 
Základní škola je povinna takové dítě přijmout k základnímu vzdělání pokud má dítě místo trvalého nebo místo pobytu ve školském obvodu (§ 36 osdt. 5 a 178 odst. 1 školského zákona).

---

(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat spoludiskutující naživo, jsou tu otevřené členské schůze.

Nebo je tu internetové setkání ve středu 3.5. v 19:00 https://jitsi.pirati.cz/trojkatretiho :fet:
)

hefi
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 38
Registrován: 05 pro 2022, 14:06
Dostal poděkování: 37 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od hefi »

Z toho mi jde hlava kolem.

eladar
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 431
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 164 poděkování
Dostal poděkování: 315 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od eladar »

Josef.Ulehla píše: 05 dub 2023, 18:56

Dítě, které je cizincem, žádá o přijetí do školy. Je ředitel školy povinen jej přijmout?

 
Základní škola je povinna takové dítě přijmout k základnímu vzdělání pokud má dítě místo trvalého nebo místo pobytu ve školském obvodu (§ 36 osdt. 5 a 178 odst. 1 školského zákona).

Pokud si pečlivě přečtete citované paragrafy, pak ani jeden z nich nedává žádnou povinnost řediteli školy. § 36 odst. 5 se týká povinností žáků, resp. jejich zákonných zástupců a §178 odst. 1 se týká obcí.

Zajímala by mě argumentace autora té publikace, na základě které vyvozuje jakoukoli povinnost pro ředitele školy. Pokud je i zbytek publikace ve stejném duchu, pak vážně nevím.

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od Josef.Ulehla »

561/2004 školský zákon:

§ 36
...
(5) Žák plní povinnou školní docházku v základní škole zřízené obcí nebo svazkem obcí se sídlem ve školském obvodu (§ 178 odst. 2), v němž má žák místo trvalého pobytu, v případě cizince místo pobytu žáka (dále jen "spádová škola"), pokud zákonný zástupce nezvolí pro žáka jinou než spádovou školu. Pokud je dítě přijato na jinou než spádovou školu, oznámí ředitel této školy tuto skutečnost řediteli školy spádové, a to nejpozději do konce května kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku.
...
§ 178

(1) Obec je povinna zajistit podmínky pro plnění povinné školní docházky dětí s místem trvalého pobytu na jejím území, v případě cizince s místem pobytu, a dětí umístěných na jejím území ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy, které se v souladu se zvláštním právním předpisem nevzdělávají ve školách zřízených při těchto školských zařízeních. Obec

a) zřizuje a zrušuje základní školu, nebo

b) zajišťuje plnění povinné školní docházky v základní škole zřizované jinou obcí nebo svazkem obcí.

(2) Na území obce, části obce nebo na území více obcí se vymezují školské obvody spádové školy takto:

a) je-li v obci jedna základní škola zřízená obcí, tvoří školský obvod území obce,

b) je-li v obci více základních škol zřizovaných obcí, stanoví obec školské obvody obecně závaznou vyhláškou,

c) je-li na území svazku obcí jedna základní škola nebo více základních škol zřízených svazkem obcí nebo dojde-li k dohodě několika obcí o vytvoření společného školského obvodu jedné nebo více základních škol zřizovaných některou z těchto obcí, stanoví každá z dotčených obcí obecně závaznou vyhláškou příslušnou část školského obvodu.

Přiznávám, že

  • v tom plavu :o

  • se mi zdá školský zákon napsaný tak na čtyřku :fet:

Myslím, že úvaha jde nějak takhle: Když zákon říká, že žák plní povinnou školní docházku ve spádové škole, a když ředitel spádové školy je správní orgán, tak má povinnost dbát o to, aby byl zákon dodržen, a tedy povinnost žáka přijmout.

---

(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat spoludiskutující naživo, jsou tu otevřené členské schůze.

Nebo je tu internetové setkání ve středu 3.5. v 19:00 https://jitsi.pirati.cz/trojkatretiho :fet:
)

eladar
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 431
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 164 poděkování
Dostal poděkování: 315 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od eladar »

Josef.Ulehla píše: 07 dub 2023, 17:34

561/2004 školský zákon:

§ 36
...
(5) Žák plní povinnou školní docházku v základní škole zřízené obcí nebo svazkem obcí se sídlem ve školském obvodu (§ 178 odst. 2), v němž má žák místo trvalého pobytu, v případě cizince místo pobytu žáka (dále jen "spádová škola"), pokud zákonný zástupce nezvolí pro žáka jinou než spádovou školu. Pokud je dítě přijato na jinou než spádovou školu, oznámí ředitel této školy tuto skutečnost řediteli školy spádové, a to nejpozději do konce května kalendářního roku, v němž má dítě zahájit povinnou školní docházku.
...
§ 178

(1) Obec je povinna zajistit podmínky pro plnění povinné školní docházky dětí s místem trvalého pobytu na jejím území, v případě cizince s místem pobytu, a dětí umístěných na jejím území ve školských zařízeních pro výkon ústavní výchovy nebo ochranné výchovy, které se v souladu se zvláštním právním předpisem nevzdělávají ve školách zřízených při těchto školských zařízeních. Obec

a) zřizuje a zrušuje základní školu, nebo

b) zajišťuje plnění povinné školní docházky v základní škole zřizované jinou obcí nebo svazkem obcí.

(2) Na území obce, části obce nebo na území více obcí se vymezují školské obvody spádové školy takto:

a) je-li v obci jedna základní škola zřízená obcí, tvoří školský obvod území obce,

b) je-li v obci více základních škol zřizovaných obcí, stanoví obec školské obvody obecně závaznou vyhláškou,

c) je-li na území svazku obcí jedna základní škola nebo více základních škol zřízených svazkem obcí nebo dojde-li k dohodě několika obcí o vytvoření společného školského obvodu jedné nebo více základních škol zřizovaných některou z těchto obcí, stanoví každá z dotčených obcí obecně závaznou vyhláškou příslušnou část školského obvodu.

Přiznávám, že

  • v tom plavu :o

  • se mi zdá školský zákon napsaný tak na čtyřku :fet:

Myslím, že úvaha jde nějak takhle: Když zákon říká, že žák plní povinnou školní docházku ve spádové škole, a když ředitel spádové školy je správní orgán, tak má povinnost dbát o to, aby byl zákon dodržen, a tedy povinnost žáka přijmout.

Myslím, že to vnímáte správně. Je ale potřeba přidat ještě tři body:

  • Par. 36 odst. 7: Ředitel spádové školy je povinen přednostně přijmout žáky s místem trvalého pobytu v příslušném školském obvodu a žáky umístěné v tomto obvodu ve školském zařízení pro výkon ústavní výchovy, ochranné výchovy nebo ve školském zařízení pro preventivně výchovnou péči, a to do výše povoleného počtu žáků uvedené ve školském rejstříku.

  • Kapacitní limit uvedený ve školském rejstříku.

  • Par. 164 odst. 1, písmena a-c (povinnosti ředitele)

Obecně si myslím, že Vaše úvaha je správná.

Nicméně podle odst. 7 existují skupiny, které ředitel musí přijmou přednostně. U dalších postupuje tak, aby nepřekročil počet žáků uvedený ve školském rejstříku a současně byl schopen splnit požadavky, které na něj klade par. 164, odst 1, písm. a-c školského zákona.

Pokud objektivně není schopen zajistit splnění požadavků daných zejména písmeny b a c, pak může (nebo spíš musí) přihlášku u neprioritních žáků odmítnout. Za to, že budou ve spádové oblasti k dispozici podmínky pro vzdělání všech dětí nezodpovídá ředitel, ale zřizovatel, resp. obec.

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od Josef.Ulehla »

@eladar, děkuju za pomoc s prokousáváním se zákony :)

To s tou předností (§ 36 odst 7) bych zatím odložil a pro následující otázku můžeme klidně uvažovat jen o těch nejpřednostnější dětech = trvalé bydliště ve spádovém odvodu. Co když se takových žádá o zápis víc, než kolik je kapacita spádové školy. Viz již citovanou otázku a odpověď knihy Základní školství prakticky:

Josef.Ulehla píše: 05 dub 2023, 18:56

Do školy se hlásí více žáků ze spádového obvodu, než je možné přijmout. Jak určit, které přijmout?

Na jedná straně má ředitel povinnost přijmout všechny, na druhé straně má povinnost nepřekročit kapacitu školy. Kde se tahle nepřkračovací povinnost školy bere zatím nevidím jasně, asi to je s tím rejstříkem, budu muset nastudovat nebo uvítám poučení. Ale beru to tak, že jsou dvě neslučitelné zákonné povinnosti:

  • povinnost přijmout

  • povinnost nepřekročit

Kde se bere, že povinnost nepřekročit trumfne povinnost přijmout?

---

(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat spoludiskutující naživo, jsou tu otevřené členské schůze.

Nebo je tu internetové setkání ve středu 3.5. v 19:00 https://jitsi.pirati.cz/trojkatretiho :fet:
)

hefi
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 38
Registrován: 05 pro 2022, 14:06
Dostal poděkování: 37 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od hefi »

Dobrá otázka.

Odpovědět

Zpět na „Praha 3“