Ukrajina

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha, PMS Praha 3

Odpovědět
Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od Josef.Ulehla »

@Michal.Gill a já jsme se v pátek 28.5. odpoledne sešli u něho v kanceláři a snad se nám podařilo se přesvědčit, že budeme moct spolupracovat v dobrém. A to i s tím, že na některé věci budeme mít rozdílné názory.

Myslím, že jsme se shodli, že přinejmenším do dne zápisu strpěných a dočasně ochraňovaných prvňáčků 1.6.2023, je společným cílem všech, aby byli všichni prvňáčci zapsáni nebo zaevidováni městkou částí k dalšímu řešení podle 67/2022 § 2 odst. 1. Jako prioritní jsme identifikovali potřebnost jasné informace, jaký doklad o místu pobytu na Praze 3 vydaný Ministerstvem vnitra mají mít a kde a jak ho mají získat.

Mně se teď zdá, že požadováno je potvrzení, že pan(í) příjmení jméno nar. st. přísl. bytem má na území ČR povolen pobyt,
které lze získat jedině od Ministerstva vnitra ČR, Odboru azylové a migrační politiky, Oddělení pobytu cizinců Praha I, Žukovského 888/2, 161 00 Praha. Podrobněji o tom píšu zde. Je tam i fotografie příslušného potvrzení.

Asi by bylo dobré mít nějaké oficiální vyjádření, že toto je jediný správný doklad, kterým mají prvňáčci doložit svoje místo pobytu. Nejlépe asi na stránkách škol a stránkách Prahy 3. A také by pomohl návod, jak takové potvrzení získat.

Až sem doufám, že píšu ve shodě s Michalem. To další už jsme asi nestihli pořádně probrat, ale mě v tom hapruje tohle:

Ministerstvo školství ve svých metodických materiálech uvádí:

Metodické komentáře k zákonu Lex Ukrajina pro oblast regionálního školství (před novelizací pro školní rok 2023/2024!):

Upozornění: Pokud místo pobytu dítěte uvedené v registru obyvatel, do něhož mají přístup orgány veřejné moci (v tomto případě zejména obce), neodpovídá faktickému bydlišti, které zákonný zástupce uvádí za účelem určení spádovosti školy, ředitel školy vyzve zákonného zástupce, aby před rozhodnutím o žádosti provedl změnu místa pobytu u Ministerstva vnitra a toto následně řediteli doložil.

Metodika pro MŠ a ZŠ pro konání tzv. zvláštního zápisu (ve školní roce 2022/2023):

K žádosti o přijetí je nutné přiložit... místo pobytu dítěte pro určení spádovosti (např. nájemní smlouva, potvrzení o ubytování), v případě pochybností může škola požádat obec o kontrolu správnosti v registru obyvatel; lhůta pro hlášení změny místa pobytu na území ČR pro cizince s doplňkovou ochranou činí 3 pracovní dny ode dne této změny.

A školský zákon uvádí 561/2004 § 36 odst. 8:

561/2004 § 36 odst. 8 píše:

Obecní úřad obce, na jejímž území je školský obvod základní školy, poskytuje této škole s dostatečným předstihem před termínem zápisu k povinné školní docházce seznam dětí, pro které je tato škola spádová a jichž se týká povinnost podle odstavce 4. Seznam obsahuje vždy jméno, popřípadě jména, a příjmení, datum narození a adresu místa trvalého pobytu dítěte, v případě cizince místo pobytu dítěte.

Neboli, teoreticky, podle zákona a podle Ministerstva školství, by školy měly už dávno dostat od městské části seznam strpěných a dočasně ochraňovaných spádových prvňáčků a případné pochybnosti by měla řešit městská část. Nicméně, zdá se, že toto prakticky nefunguje nejen u strpěných a dočasně ochraňovaných, ale u všech cizinců, kteří nemají tzv. trvalé bydliště, ale pouze tzv. místo pobytu. V praxi totiž městská část nemá přístup k příslušnému registru Ministerstva vnitra a nezbývá jí, než příslušné doložení místa pobytu požadovat na prvňáčcích. Přitom ověření bydliště přesouvá na ředitele škol. Nejsem si jist, jestli tomu rozumím správně. Pomohlo by mi nějaké ujasnění nebo potvrzení tohoto vskutku podivného a zdá se že dlouhodobého stavu.

A pak tu máme 67/2022:

67/2022 § 2a píše:

U uchazeče o přijetí k... základnímu vzdělávání, kterému Ministerstvo vnitra podle § 6a zákona o některých opatřeních v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny vyvolaným invazí vojsk Ruské federace v informačním systému cizinců zrušilo údaj o místě hlášeného pobytu na území České republiky... Určení spádové mateřské nebo základní školy se řídí místem pobytu ohlášeným podle jiného zákona.

Ten 65/2022 § 6a jsem přečetl, ale tudy cesta k pochopení podle mě nevede. Co je to ten "jiný zákon" nechápu. Uvítám poučení.

---

(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat je tu v pondělí 29.5. 15:00-18:00 v Atriu Čajkovského 12/12a kulatý stůl Vzdělávání na Trojce.

A dále internetové setkání v sobotu 3.6. v 19:00 https://trojkatretiho.cz :fet:
)

hefi
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 38
Registrován: 05 pro 2022, 14:06
Dostal poděkování: 37 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od hefi »

https://forms.office.com/Pages/Response ... QlQCN0PWcu

Formulář nelze odeslat, údaje jsou rok staré, školní rok 2022/23. Myslím, že se jedná o formulář pro děti, které už začaly školní docházku a potřebují přeřadit.

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od Josef.Ulehla »

prezidentpavel:

Odsuzuji šikanu, ponižování a násilí ve školách obecně. A v případě dítěte, které muselo opustit svoji zemi a přátele kvůli válce a kterému jsme nabídli bezpečné útočiště, je to zvlášť ostudné. Oceňuji reakci školy a rodičů i to, že došlo k omluvě. Šrámy na duši ale zůstanou.

7ac6d0fa85f4266b.jpg

- - -
(Kontext a zdroják - klepni na: OFFTOPICPro případ, že to bude příspěvek přestěhován, uvádím, že ho vytvářím jako 123. příspěvek vlákna Ukrajina v (pod)Fóru Praha 3. Zdroják příspěvku i u zamčených témat lze zjistit pomocí kliknutí na Kontaktovat uzivatele.)
(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat, je tu internetové setkání v pondělí 3.7. v 19:00 https://trojkatretiho.cz :fet:
)

eladar
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 431
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 164 poděkování
Dostal poděkování: 315 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od eladar »

Josef.Ulehla píše: 11 čer 2023, 14:14

prezidentpavel:

Odsuzuji šikanu, ponižování a násilí ve školách obecně. A v případě dítěte, které muselo opustit svoji zemi a přátele kvůli válce a kterému jsme nabídli bezpečné útočiště, je to zvlášť ostudné. Oceňuji reakci školy a rodičů i to, že došlo k omluvě. Šrámy na duši ale zůstanou.

Od počátku tvrdím, že nápad dávat ukrajinské děti do běžných tříd, je kravina. A bude čím dál hůř protože negativní nálady vůči ukrajincům ve společnosti pomalu, ale jistě sílí. Platí to obecně pro celou zemi, i když existují silné regionální rozdíly.

Ostatně zrovna tato kauza ukazuje, jak málo jde politikům o zájmy dětí, se kterými se nechávají fotit. A jak moc jim jde především o jejich vlastní image a o pocit morální nadřazenosti. Nebo si vážně někdo myslí, že poté, co celý příběh proběhl médii a potkal se s ní prezident, ji doma přivítají s láskou a polibky? Těžko, co? Bude z ní obecný vyvrhel a protěžované protekční dítě. Tedy to poslední, co teď může potřebovat. Osobně bych se vůbec nedivil, pokud by se pro ní stala atmosféra tak nesnesitelnou, že se bude muset přestěhovat jinam.

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od Josef.Ulehla »

„Byl jsem z toho rozbitý, milionkrát mě odmítli.“ Dospívající Ukrajinci v Česku živí rodinu i bojují o nocleh

 15. červen 2023

Aneta Martínková, Hana Řičicová

https://wave.rozhlas.cz/byl-jsem-z-toho-rozbity-milionkrat-me-odmitli-dospivajici-ukrajinci-v-cesku-zivi-9014748

- - -
(Kontext a zdroják - klepni na: OFFTOPICPro případ, že to bude příspěvek přestěhován, uvádím, že ho vytvářím jako 125. příspěvek vlákna Ukrajina v (pod)Fóru Praha 3. Zdroják příspěvku i u zamčených témat lze zjistit pomocí kliknutí na Kontaktovat uzivatele.)
(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat, je tu internetové setkání v pondělí 3.7. v 19:00 https://trojkatretiho.cz :fet:
)

brozina
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 18
Registrován: 10 úno 2023, 10:11
Dostal poděkování: 18 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od brozina »

Ukrajinců je třeba se veřejně zastávat.

eladar
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 431
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 164 poděkování
Dostal poděkování: 315 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od eladar »

brozina píše: 20 čer 2023, 10:05

Ukrajinců je třeba se veřejně zastávat.

Proč?

Josef.Ulehla
Člen KS Praha
Příspěvky: 1730
Registrován: 10 úno 2012, 03:34
Dal poděkování: 3738 poděkování
Dostal poděkování: 1286 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od Josef.Ulehla »

USA poskytnou přes 8 milionů dolarů na podporu vysídlených Ukrajinců v Česku

Ukrinform

Spojené státy vyčlení 8,2 milionu dolarů na podporu uprchlíků z Ukrajiny a organizací, které jim v České republice poskytují pomoc.

Informovalo o tom Radio Prague International s odvoláním na americké velvyslanectví v Praze, zjistila Ukrinform.

Uvádí se, že tato částka je součástí více než 107 milionů dolarů, které Spojené státy poskytují evropským zemím na pomoc Ukrajincům, kteří uprchli ze země kvůli ruské válce.

Největší část prostředků určených pro Českou republiku, 3,3 milionu dolarů, dostane UNICEF. Světová zdravotnická organizace obdrží 2 miliony dolarů, Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky dostane dalších 1,5 milionu dolarů a Mezinárodní organizace pro migraci 1,4 milionu dolarů.

Jak již dříve informovala agentura Ukrinform, v březnu 2023 česká vláda prodloužila pravidla pro krizové ubytování ukrajinských uprchlíků o další rok. Od začátku války rozpoutané Ruskem získalo v České republice dočasnou ochranu více než 470 000 občanů Ukrajiny.

https://www.ukrinform.net/rubric-society/3726069-us-to-allocate-over-8m-in-support-for-displaced-ukrainians-in-czechia.html

Přeloženo deepl.com.

- - -
(Kontext a zdroják - klepni na: OFFTOPICPro případ, že to bude příspěvek přestěhován, uvádím, že ho vytvářím jako 128. příspěvek vlákna Ukrajina v (pod)Fóru Praha 3. Zdroják příspěvku i u zamčených témat lze zjistit pomocí kliknutí na Kontaktovat uzivatele.)
(Návod jak se zapojit - klepni na: OFFTOPIC
Jedna cesta k lepšímu poznání Pirátů začíná registrací zde na Fóru. Je to malá překážka. Předem je třeba mít jenom funkční ímejl. Na této stránce nahoře vpravo se proklikem přes slůvko Registrovat dostanu k jednoduchému formuláři Pirátská identita. Když ho dostatečně vyplním a zmačnku dole Registrovat se, objeví se hláška Pro aktivaci účtu potřebujete ověřit vaši e-mailovou adresu. V mejlové schránce mi přistane mejl Ověření e-mailu. V něm kliknu na Odkaz na ověření e-mailové adresy. Octnu se znovu ve Fóru. Nahoře vpravo kliknu na Přihlásit a jsem uvnitř, přihlášen. Místo slůvek Registrovat, Přihlásit vidím svoje uživatelské jméno. Není třeba se bát. Toto je jenom registrace a přihlášení na veřejném internetovém fóru. Není to přihláška do strany. Veřejně viditelné je jenom moje uživatelské jméno, které si můžu zvolit, jaké chci.

Jako přihlášený můžu psat do veřejné části Fóra. Tady je možné se ptát. Také je zde možné obrátit se na mě s žádostí o pomoc tzv. soukromou zprávou. Pro přihlášené k této možnosti vede cesta za slovy Kontaktovat uživatele vpravo od tohoto příspěvku pod fotkou.

Pro ty, kteří chtějí potkat, je tu internetové setkání v pondělí 3.7. v 19:00 https://trojkatretiho.cz :fet:
)

filipkovamilena
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 38
Registrován: 06 pro 2022, 10:20
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 33 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od filipkovamilena »

Dobrá zpráva.

eladar
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 431
Registrován: 04 bře 2021, 11:42
Dal poděkování: 164 poděkování
Dostal poděkování: 315 poděkování

Re: Ukrajina

Příspěvek od eladar »

filipkovamilena píše: 23 čer 2023, 14:44

Dobrá zpráva.

Obávám se, že moc nechápete, co ta zpráva znamená. ČR z toho neuvidí ani dolar.

Odpovědět

Zpět na „Praha 3“