[Rozprava] Předvolební koalice na Brně-střed

Uživatelský avatar
Michal.Marciniszyn
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 555
Registrován: 07 dub 2016, 13:48
Profese: Manager, Software Engineering
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 544 poděkování
Dostal poděkování: 574 poděkování

[Rozprava] Předvolební koalice na Brně-střed

Příspěvek od Michal.Marciniszyn »

Vážené členky a členové,

Dovolte mi otevřít diskuzi o předvolební koalici na Brně-střed na žádost vedoucí týmu Brno-střed a zvolené lídryně @Monika.Spilkova . Rozprava potrvá do pondělí 13.6.2022 do 23:59, pokud nebude schváleno jinak. Tímto Monice předávám slovo.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Marciniszyn za příspěvky (celkem 4):
Monika.Spilkova, Marek.Lahoda, Adam.Zemek, Jiri.Ulip

Předseda MS Brno
Zastupitel Brno-střed
Tel: 736 538 973
Email: michal.marciniszyn@pirati.cz

Uživatelský avatar
Monika.Spilkova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 330
Registrován: 03 říj 2017, 20:39
Profese: OSVČ
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 656 poděkování
Dostal poděkování: 570 poděkování

Re: [Rozprava] Předvolební koalice na Brně-střed

Příspěvek od Monika.Spilkova »

Milé členky a milí členové místního fóra Brno,

předkládám Vám ke schválení koaliční smlouvu mezi Pirátskou stranou, Stranou Zelených a Hnutí Žít Brno pro společnou kandidaturu v komunálních volbách 2022 v městské části Brno-střed.

Tato spolupráce, pokud bude schválena, bude znamenat silnou liberální koalici pod vedením a dominancí Pirátů v centrální městské části, kde je největší koncentrace liberálních voličů v Brně. V současné době mají Piráti, Zelení a Žít Brno v zastupitelstvu městské části každý 5 zastupitelů (celkem tedy 15). Za důležitou jsme tedy pro vyjednávání považovali první patnáctku, kde se nám podařilo vyjednat poměr 7:4:4. Tedy koalice bude pro Piráty výhodná i při zisku stejného počtu mandátů pro koaliční strany, jaký byl ve volbách v roce 2018.

Za klíčovou jsme také v jednáních považovali první pětku kandidátů, která představuje kandidáty do rady. V první pětce se nám podařilo dojednat poměr 3:1:1, kdy Piráti obsadí první, druhé a páté místo. Do rady pak budou kandidáti nominováni dle pořadí na kandidátní listině, což znamená, že i v naprosto minimalistické variantě dvou radních za koalici, budou oba tito radní Piráti. Toto ustanovení také potlačí vliv případného křížkování - nominantni do rady jsou předem daní jak u nás, tak u koaličních partnerů. Předseda zastupitelského klubu bude pirátský zástupce.

Celkem počítáme s minimálně 400 tis. Kč na kampaň, z čehož Pirátská strana zaplatí 30 tis. Kč a na dalších 170 tis. Kč za Piráty se složí kandidáti nebo budou hrazeny z darů.

Na kandidátní listině nebude Matěj Hollan ani Martin Freund, a to ani na zadních místech.

Politická situace na středu je taková, že je v radě silné spojení ODS a ANO, ve kterém chtějí pokračovat dále, a je potřeba toto spojení buď rozbít, nebo zařídit, aby číselně nevycházelo. Koalici v současnosti doplňuje KDU-ČSL, které není komfortní (stejně jako my) s přístupem ODS a ANO k veřejnému prostoru (styl Brno autem) a nakládání se svěřeným majetkem (přidělování obecních bytů a privatizace). Pokud však KDU tyto věci nechce podpořit hlasováním, ANO+ODS se nezdráhá říci si o hlasy SPD z opozice. KDU stojí o spolupráci s potenciálním liberálním blokem.

Všichni naši lidi z čela byli průběžně informování a podporují tuto vizi.
Vyjádření čelních kandidátů:
2. Petr Springinsfeld
Předloženou koaliční smlouvu podporuji. Myslím, že se nám se Zelenými a ŽTB podařilo vyjednat podmínky, které jsou pro Piráty výhodné. Ale hlavně věřím, že toto předvolební uskupení je jedinou cestou k tomu, aby v Brně-střed byl znovu slyšet hlas liberálního voliče.
3. Filip Havlíček
S koalicí souhlasím a podporuji ji. Je to naše šance byt lídr vsech liberálů na Středu a udělat výsledek, který nás pošle do vedení městské části.
4. Jiří Pertl
Pouze nerozštěpený liberální blok může narušit status quo současného rozložení sil na Brno-střed.
5. Lenka Brodzáková
S koalici souhlasím, klobouk dolů, co se vám podařilo vyjednat
6. Tomáš Psota
Byl jsem velmi skeptický k možnosti vyjednání podmínek, které by pro nás byly natolik výhodné, abych koalici v tomto formátu podpořil. Výsledná koaliční smlouva mne velmi překvapila a jednoznačně přesvědčila, že jsem se hluboce mýlil a má smysl tento postup podpořit.
7. Tereza Pazdírková
S koalici souhlasím a podporuji ji.
8. Michal Marciniszyn
Koalici vítám a s vyjednanými podmínkami souhlasím.

Toto spojení dá liberálnímu voliči na Brně-střed v podstatě jedinou alternativu a s ohledem na velký počet těchto liberálních voličů tak cílí na vítězství ve volbách. Případné vedení centrální brněnské městské části nám pak bezpochyby pomůže posílit naši značku nejen v Brně, ale i v celé ČR.

Musím zde uvést, že jsem velmi spokojená s dosavadní komunikací mezi subjekty, hlavně s volebními lídry Kurtisem a Oplatkem. V našich týmech máme plno nadšených lidí, kteří už teď hýří nápady do kampaně a vizemi pro MČ Brno-střed, všechny čelní kandidáty znám osobně ze zastupitelstva a komisí a spolupráce s nimi je dobrá.

Pojďme se pokusit ukončit spojenou vládu ANO a ODS, která ustála i největší prokázanou korupční kauzu Stoka (proč asi?;-) ) a nyní pokračuje v netransparentní “bytové politice”, kdy stačí napsat dojemný dopis a projít “Mandátovým okem” k tomu, abyste předběhli desítky žadatelů o byt…

Proto Vás prosím o podporu této spolupráce v hlasování.
Děkuji všem a přeji pěkný večer.

Přílohy
KOALIČNÍ SMLOUVA Brno-střed.pdf
(90.33 KiB) Staženo 27 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Monika.Spilkova za příspěvky (celkem 7):
Marek.Lahoda, Michal.Marciniszyn, Antonino.Milicia, Petr.Springinsfeld, Filip.Slany, Jiri.Ulip, Jakub.Sobocik
Uživatelský avatar
Marek.Lahoda
Garant/ka programového bodu
Příspěvky: 282
Registrován: 21 dub 2018, 09:35
Profese: Geograf, datový analytik, zastupitel
Dal poděkování: 796 poděkování
Dostal poděkování: 357 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] Předvolební koalice na Brně-střed

Příspěvek od Marek.Lahoda »

Ahoj,

díky za předložení koaliční smlouvy. Ani jsem nečekal, že se vám s nima nakonec podaří vyjednat tak dobré podmínky - vzhledem k tomu, že aktuální rozložení sil je na Středu prakticky vyrovnané. Dobrá práce! :-) A dobré vědět, kdo na té kandidátce nebude ... Prosím jen ještě o informaci, kdo tam bude. Koho konkrétně do první patnáctky budou nominovat Zelení a ŽTB? Mluvila jsi tuším o Oplatkovi, Jasně a Kurtisovi? Kdo dál?

Každopádně ale to vypadá jako velmi smysluplný projekt, který nám dá šanci to na Středu vyhrát a mít na největší městské části první pirátskou starostku v Brně!

Držím palce,
Marek

Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Lahoda za příspěvky (celkem 2):
Antonino.Milicia, Michal.Marciniszyn

Statutární město Brno: zastupitel města Brna, předseda Komise BESIP, člen Finančního výboru a Komise dopravní
Piráti: předseda KS JMK, garant RT Doprava pro oblast městské mobility, poradce ministra dopravy pro oblast městské a aktivní mobility a BESIP

tel: +420 732 732 490
mail: marek.lahoda@pirati.cz

"Where there is a will, there is a cycleway."

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2711 poděkování
Dostal poděkování: 3216 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] Předvolební koalice na Brně-střed

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Ahoj, díky za předložení.

Nebudu příliš opakovat to, co se píše v důvodové zprávě, zmíním snad navíc jen dvě nesouvisející věci.

1) Považuji za nesmírně důležité v Brně-střed směřovat k výsledku, který matematicky neumožní pokračování současné koalice. Silný liberální blok tomuto určitě pomůže.

2) Jsem opravdu překvapený, jaké podmínky se nám podařilo vyjednat. Ke společnému předvolebnímu postupu se Zelenými a ŽTB jsem byl od počátku skeptický, protože jsem si myslel, že jednání skončí kvůli egům jednotlivců. Nestalo se.

Na závěr prosba - neposuzujme prosím návrhy koalic v městských částech podle loňské koalice se STAN (zejm. kvůli odlišnému volebnímu systému) a ani podle magistrátu, kde jsme koalici vyloučili (v naší MČ je opravdu jiná situace a troufnu si říct, že jsme v průběhu volebního období poměrně konstruktivně spolupracovali jak se Zelenými tak ŽTB).

Těším se na věcnou diskuzi.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvky (celkem 5):
Michal.Marciniszyn, Filip.Slany, Adam.Zemek, Marek.Lahoda, Jiri.Ulip

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Lukas.Dolezal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 2469
Registrován: 28 úno 2019, 14:48
Profese: Politolog, analytik mezinárodních vztahů
Dal poděkování: 4108 poděkování
Dostal poděkování: 3179 poděkování

Re: [Rozprava] Předvolební koalice na Brně-střed

Příspěvek od Lukas.Dolezal »

Ahoj,
původně jsem se nechtěl tak rozepsat, ale vzhledem k tomu že tuto potenciální koalici v největší městské části Brno-střed pokládám za významný bod ve vývoji MS Brno, považuji za důležité tu napsat opoziční pohled i vzhledem k tomu, že koalice byla čelními kandidáty a kandidátkami podpořena jako jeden muž / jedna žena.

Chtěl bych se zeptat, pokud bude koalice schválena, jak plánujete kampaň se Stranou zelených a Žít Brno na náměstí Svobody? V případě Pirátské strany předpokládám, že bude využit stánek pro kampaň jak do ZMB, tak do MČ Brno-střed.

Budou letáky na společnou kandidátku na Brno-střed na našem stánku a budou tedy propagovat i kandidáty, kteří budou i na konkurenční kandidátce Zelených a Žít Brno do ZMB? (Vzhledem k personální vyprázdněnosti Žít Brno, předpokládám, že např. Petr Kalousek bude i na konkurenční kandidátce do ZMB).

Proti jaké straně se chcete v kampani nejvíce vymezovat?

Jaké barvy chcete používat v kampani?

Níže citace z vlákna „[Diskuze]Koalice na magistrát?“

Marek.Lahoda píše: 27 bře 2022, 17:45

Tlumočil jsem Tomášův dotaz, jestli si dovedou představit nějakou variantu, při které by proti nám nestavěli konkurenční kandidátku, a co by v tom případě byly jejich požadavky. Tomu se od srdce zasmáli a sdělili, že spolu už spolupráci mají domluvenou a v tomto případě jsou připraveni kandidovat proti nám a v kampani se do nás ostře opřít.

Znamená to tedy, že na Brně-střed bychom byli kamarádi, ale na Velkém Brně se do nás budou opírat? Došlo od března k nějakému posunu? To je dotaz na @Monika.Spilkova, protože je lídryně na Střed a dvojka na Magistrát.

Ještě bych se zeptal, proč ve vlákně Zápisy ze zasedání zastupitelského klubu Brno-střed nejsou žádné zápisy?

Jaké jsou pozice bývalých čelních představitelů Žít Brno ke kandidátce „Piráti, Zelení a Žít Brno“? Mám na mysli např. zastupitelku JmK Barboru Antonovou, 2. místopředsedu Žít Brno Martina Freunda nebo bývalého náměstka Matěje Hollana. Je nějaká dohoda s lidmi, kteří budou za Žít Brno na společné kandidátce, aby výše zmínění členové Žít Brno neostřelovali Piráty na Facebooku, jak tomu bylo v minulosti?

Monika.Spilkova píše: 07 čer 2022, 22:31

Toto spojení dá liberálnímu voliči na Brně-střed v podstatě jedinou alternativu a s ohledem na velký počet těchto liberálních voličů tak cílí na vítězství ve volbách. Případné vedení centrální brněnské městské části nám pak bezpochyby pomůže posílit naši značku nejen v Brně, ale i v celé ČR.

Kolik je tedy % cíl a počet mandátů?

9. Kandidáti koalice zvolení do zastupitelstva městské části vytvoří společný zastupitelský klub, ve kterém setrvají po celou dobu trvání této smlouvy.

Pokud se tak nestane, je to důvod k vypovězení smlouvy?

Monika.Spilkova píše: 07 čer 2022, 22:31

Politická situace na středu je taková, že je v radě silné spojení ODS a ANO, ve kterém chtějí pokračovat dále, a je potřeba toto spojení buď rozbít, nebo zařídit, aby číselně nevycházelo. Koalici v současnosti doplňuje KDU-ČSL, které není komfortní (stejně jako my) s přístupem ODS a ANO k veřejnému prostoru (styl Brno autem) a nakládání se svěřeným majetkem (přidělování obecních bytů a privatizace). Pokud však KDU tyto věci nechce podpořit hlasováním, ANO+ODS se nezdráhá říci si o hlasy SPD z opozice. KDU stojí o spolupráci s potenciálním liberálním blokem.

Jaký je rozdíl mezi »rozbít spojení ODS a ANO « a »zařídit, aby číselně nevycházelo«?

Předpokládám, že dohoda s lidovci je jenom na dobré slovo. S kým z KDU-ČSL bylo vyjednáváno o rozbití bloku ODS a ANO? Za předpokladu, že vyjdou mandáty na to složit koalici jenom s lidovci, je nějaká záruka, že se KDU-ČSL nakonec nedohodne s ODS a ANO?

Jak se k rozbití bloku ODS a ANO staví Starostové a nezávislí? Půjde STAN na Brně-střed společně v koalici s KDU-ČSL? Jaká je šance, že by STAN mohl jít do povolební koalice s ODS a ANO?

16. Koaliční strany se dohodly, že po volbách nepodpoří přímou ani nepřímou koaliční spolupráci v zastupitelstvu s extremistickými subjekty (např. KSČM či SPD).

Proč v koaliční smlouvě není zákaz koaliční spolupráce s ANO a ODS, když jsou namočeni v korupčním skandálu, který přesahuje hranice Brna-střed (a města Brna) a jejichž blok chceme rozbít? Zelení a Žít Brno souhlasí s rozbitím koalice ODS, ANO a KDU-ČSL, respektive nikdo z jejich kandidátů by nehlasoval pro koalici s ANO a ODS?

Prosím o odpověď všechny čelní kandidáty a kandidátky @Monika.Spilkova, @Petr.Springinsfeld, @Filip.Havlicek, @Jiri.Pertl, @Lenka.Brodzakova, @Tomas.Psota, @Tereza.Pazdirkova a @Michal.Marciniszyn, vylučujete jakoukoliv povolební spolupráci/koalici s ANO a ODS (mmj. i kvůli roli obou stran v kauze Stoka), pokud se nepodaří sestavit koalici s KDU-ČSL?

Také bych se rád zeptal všech čelních kandidátů a kandidátek: „Vnímáte nějaké riziko této společné koalice se Zelenými a Žít Brno“?

Vzhledem k tomu, že Zelení a Žít Brno budou kandidovat proti Pirátům na konkurenční kandidátce do ZMB, mohou být jejich zájmy jiné než naše. Takto vychází kandidátní listina na Brno-střed:

Střed_pořádí.PNG
Střed_pořádí.PNG (117.95 KiB) Zobrazeno 679 x

Kvůli současným preferencím všech tří subjektů je docela reálná OFFTOPIC(pokud vím, nemáme žádný průzkum na to, jak bychom si vedli na Středu v koalici nebo bez ní) varianta 11 mandátů (rád bych se mýlil), což by znamenalo poměr konkurenčních stran vůči Pirátům 7:4 (nicméně oproti Žít Brno a Zeleným budeme pořád v menšině). Jak jsme se přesvědčili při vyjednávání na Magistrát, Zelení a Žít Brno vyjednávají spolu a také mají společnou historii ve spolku Otevřené Brno. Proto se ptám, pokud budeme v Zastupitelstvu MČ Brno-střed v menšině, je nějak ošetřeno přehlasování pirátských zastupitelů a zastupitelek ve společném zastupitelském klubu?

Marek.Lahoda píše: 08 čer 2022, 07:38

Prosím jen ještě o informaci, kdo tam bude. Koho konkrétně do první patnáctky budou nominovat Zelení a ŽTB? Mluvila jsi tuším o Oplatkovi, Jasně a Kurtisovi? Kdo dál?

Připojuji se k Marovi a prosím o informace, kdo bude kandidovat za Stranu zelených a Žít Brno. Bude na kandidátce „Piráti, Zelení a Žít Brno“ Michal Závodský?

V případě účasti v opozici budou koaliční strany prosazovat zástupkyni Pirátů jako svoji nominantku do funkce předsedkyně kontrolního výboru.

Jak to je s kontrolním výborem na MČ Brno-střed? Je pokaždé pravidlem, že pozice předsedy/předsedkyně bývá uvolněná?

V. ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

 1. Smlouvu je možno ukončit či změnit na základě dohody všech koaličních stran formou písemného dodatku.

V případě České pirátské strany by o dodatku hlasovalo MS Brno, je to tak?

Po volbách je výpověď smlouvy možná na základě vážného porušení povinností, schváleného volebního programu, nebo etického kodexu zastupitele jednou ze stran.

Jsou k dispozici etické kodexy Strany zelených a Žít Brno? Také to znamená, že pokud Zelení nebo Žít Brno poruší svůj etický kodex, můžeme vypovědět koaliční smlouvu?

Snažil jsem se tento příspěvek napsat konstruktivně (něco jsem i smazal :)). Pokud Vám některé otázky připadají jako trolling, nezamýšlel jsem to tak, jenom mě jako absolventa politologie zajímá dost aspektů voleb. Děkuji všem za odpovědi, za přečtení a mějte se fajn.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 3):
Petr.Springinsfeld, Filip.Havlicek, Jiri.Ulip

Podporuji ██████████████████████████████████████████████████████████████.

Pomoz vytlačit okupanty z Ukrajiny. Слава Україні! Героям і Героїням слава! 🇺🇦 ✌️.

Člen MF Brno, KF Jihomoravský kraj, Zahraničního odboru a Rezortního týmu pro záležitosti Evropské unie, zahraničních věcí a obrany (RT EZO), lukas.dolezal@pirati.cz

Uživatelský avatar
Monika.Spilkova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 330
Registrován: 03 říj 2017, 20:39
Profese: OSVČ
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 656 poděkování
Dostal poděkování: 570 poděkování

Re: [Rozprava] Předvolební koalice na Brně-střed

Příspěvek od Monika.Spilkova »

Díky za dotazy, je jich docela dost a jsou zajímavé :) odpovědi zpracuji co nejdříve.

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2037
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2711 poděkování
Dostal poděkování: 3216 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] Předvolební koalice na Brně-střed

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Ahoj @Lukas.Dolezal, díky za dotazy. Pokusím se odpovědět na ty, které jsou přímo na mě a na ty, ke kterým mám co říct.

Proti jaké straně se chcete v kampani nejvíce vymezovat?

Osobně bych se v kampani příliš nevymezoval proti stranám, ale spíš poukazoval na to, co současná radnice dělá špatně, a jak by to mělo být podle nás správně. Samozřejmě jednotlivá témata jsou spojená s jednotlivými stranami - investice a kauza Stoka s hnutím ANO, doprava a bytová politika zase s ODS.

Pokud nebude vytvořen společný zastup. klub, je to důvod k vypovězení smlouvy?

Ano, rozhodně.

Jaký je rozdíl mezi »rozbít spojení ODS a ANO « a »zařídit, aby číselně nevycházelo«?

První zmíněná varianta je taková, ve které jedna z těchto stran bude preferovat radu bez té druhé, což nevidím jako pravděpodobné.
Druhá je myslím jasná - jde o takový výsledek voleb, který zajistí, aby se těmto stranám nepodařilo sestavit radu ať už jen spolu nebo s dalšími subjekty.

Předpokládám, že dohoda s lidovci je jenom na dobré slovo. (…) Za předpokladu, že vyjdou mandáty na to složit koalici jenom s lidovci, je nějaká záruka, že se KDU-ČSL nakonec nedohodne s ODS a ANO?

Víceméně všechno v politice je na dobré slovo. Záruku nemáme žádnou, můžeme vycházet jen z toho, co si navzájem řekneme.

Vylučujete jakoukoliv povolební spolupráci/koalici s ANO a ODS (mmj. i kvůli roli obou stran v kauze Stoka), pokud se nepodaří sestavit koalici s KDU-ČSL?

Za sebe bych vyloučil spolupráci s ODS a ANO v jedné radě. S každou z těchto stran zvlášť bych si dveře nezavíral, protože nám jde hlavně právě o to “rozbití” jejich bloku. V každém případě by to ale určitě nebyla preferovaná varianta.

Vnímáte nějaké riziko této společné koalice se Zelenými a Žít Brno?

Určitě.
Jisté riziko vnímám v tom, že se v kampani nebo v průběhu volebního období s koaličními partnery názorově neshodneme. Nicméně to je věc, která se může stát i uvnitř zastupitelského klubu jedné strany a je tak potřeba celou pracovat na udržování konstruktivní atmosféry, kde se demokraticky rozhoduje i s ohledem na názor menšiny. V kampani je toto pak ošetřeno tím, že v koaličním výboru není možné žádnou ze stran přehlasovat.
Největší riziko je samozřejmě riziko neúspěchu ve volbách, které bychom si samozřejmě nesli i sami jako Piráti. Tady se jednoduše musíme snažit o výbornou kampaň, abychom to riziko minimalizovali.

Kvůli současným preferencím všech tří subjektů je docela reálná varianta 11 mandátů (rád bych se mýlil), což by znamenalo poměr konkurenčních stran vůči Pirátům 7:4

Pokud bychom vycházeli ze současných celostátních preferencí, tak by pro nás v téhle variantě ty 4 mandáty byly vlastně ještě dobré. Nicméně osobně čekám, že obhájíme minimálně těch 15 mandátů, které v současnosti dohromady máme.

Pokud budeme v Zastupitelstvu MČ Brno-střed v menšině, je nějak ošetřeno přehlasování pirátských zastupitelů a zastupitelek ve společném zastupitelském klubu?

Není ošetřeno nijak nad rámec toho, že v případě zásadního rozkolu, který by vedl k přehlasování v klubu, máme vždy možnost smírčího řízení v koaličním výboru a následně pak v extrému možnost výpovědi smlouvy. Za mě je to takto dostatečné a není potřeba na to stanovovat zvláštní mechanismy.

V případě České pirátské strany by o dodatku hlasovalo MS Brno, je to tak?

Je to tak. Orgán, který schvaluje smlouvu, ji má také pravomoc měnit nebo ukončit.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvky (celkem 4):
Michal.Marciniszyn, Monika.Spilkova, Marek.Lahoda, Jiri.Ulip

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Filip.Havlicek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 232
Registrován: 06 srp 2019, 17:08
Profese: Tajemník Zastupitelského klubu JMK
Dal poděkování: 114 poděkování
Dostal poděkování: 123 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] Předvolební koalice na Brně-střed

Příspěvek od Filip.Havlicek »

Zdar Lukáši,
v ideálním případě Kdu a Stan. I s Ano i Ods to nevidím zatím příliš reálné. Já žádné vážné riziko u Z a ŽtB v současnosti fakt nevnímám. Jasně, jsme lidi a můžeme se nad něčím pohádat, ale opravdu cítím silnou motivaci všech subjektů změnit poměry na Brno-Středu.

Filip

Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Havlicek za příspěvky (celkem 2):
Petr.Springinsfeld, Jiri.Ulip
Uživatelský avatar
Monika.Spilkova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 330
Registrován: 03 říj 2017, 20:39
Profese: OSVČ
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 656 poděkování
Dostal poděkování: 570 poděkování

Re: [Rozprava] Předvolební koalice na Brně-střed

Příspěvek od Monika.Spilkova »

Ahoj, zde jsou odpovědi na položené dotazy. :idea:
Zkopírovala jsem znění, aby to bylo přehledné.

  Chtěl bych se zeptat, pokud bude koalice schválena, jak plánujete kampaň se Stranou zelených a Žít Brno na náměstí Svobody? V případě Pirátské strany předpokládám, že bude využit stánek pro kampaň jak do ZMB, tak do MČ Brno-střed.
  Piráti na MMB svůj stánek, ZB+Zelení na MMB svůj stánek, koalice na Brno střed nechce stacionární stánek žádný. :D

   Budou letáky na společnou kandidátku na Brno-střed na našem stánku a budou tedy propagovat i kandidáty, kteří budou i na konkurenční kandidátce Zelených a Žít Brno do ZMB? (Vzhledem k personální vyprázdněnosti Žít Brno, předpokládám, že např. Petr Kalousek bude i na konkurenční kandidátce do ZMB).
   Nepotřebujeme letáky na stánku. Vlastně ani nevím, jestli budeme mít klasické “letáky”.

    Proti jaké straně se chcete v kampani nejvíce vymezovat?
    Já se obecně nevymezuji proti stranám (kromě KSČM a SPD :D), vymezuji se proti podivný praktikám v jednotlivých otázkách (veřejné zakázky, přidělování bytů, privatizace). To, že se to týká často podobných subjektů je jejich zaměřením.:)

     Jaké barvy chcete používat v kampani?
     Vzhledem k tomu, že čekáme na schválení/neschválení smlouvy u nás, tak asi chápete, že není v tuto chvíli účelné tvořit takové detaily do kampaně. Osobně bych ráda využila naše barvy a nějaké doplňkové.

      Znamená to tedy, že na Brně-střed bychom byli kamarádi, ale na Velkém Brně se do nás budou opírat? Došlo od března k nějakému posunu?
      Nikdo nikdy nezaručí, jak se bude chovat každý jednotlivec. Můžu za sebe říct, že já mám maximálně korektní vztahy s lidmi ze středu a budu apelovat na to, aby do té další úrovně předali vizi nějaké slušnosti a respektu v rámci kampaně a když bude potřeba nabízím, že budu případné konflikty mediovat.

       Ještě bych se zeptal, proč ve vlákně Zápisy ze zasedání zastupitelského klubu Brno-střed nejsou žádné zápisy?
       Zastupitelský klub nepřijal žádná usnesení, jeho jednání od primárních voleb provází minimální účast a zájem.

        Jaké jsou pozice bývalých čelních představitelů Žít Brno ke kandidátce „Piráti, Zelení a Žít Brno“? Mám na mysli např. zastupitelku JmK Barboru Antonovou, 2. místopředsedu Žít Brno Martina Freunda nebo bývalého náměstka Matěje Hollana. Je nějaká dohoda s lidmi, kteří budou za Žít Brno na společné kandidátce, aby výše zmínění členové Žít Brno neostřelovali Piráty na Facebooku, jak tomu bylo v minulosti?
        Já se přiznám, že mne tyto lidi úplně nesleduju, ale co si vybavuji, že říkal Gabriel, tak Barbora Antonová není aktivní, chce snad skončit i v ZJMk, Freund je někde v Bratislavě a Hollan to podporuje, sám tam nebude. Ad dohoda - viz výše: nic takového nejde slíbit za všechny jednostlivce. Ale osobně budu apelovat na to, aby do té další úrovně předali vizi nějaké slušnosti a respektu v rámci kampaně a když bude potřeba nabízím, že budu případné konflikty mediovat.

         Kolik je tedy % cíl a počet mandátů?
         V 2018 činil součet výsledku těchto tří subjektů 28 procent a 15 mandátů. Od té doby se mnoho stalo, ale jako leader cílím na celý liberální pool na středu, což je cca 30 procent.

          Pokud se tak (nebude vytvořen společný zastupitelský klub, pozn. MLS) nestane, je to důvod k vypovězení smlouvy?
          Ano.

          • Jaký je rozdíl mezi »rozbít spojení ODS a ANO « a »zařídit, aby číselně nevycházelo«?

          a) už popsal Petr: Jedna z těchto stran bude preferovat radu bez té druhé, která skončí v opozici, druhá verze - nepodaří se jim početně sestavit Radu ani sami ani s dalším subjektem (skončí oba v opozici - můj sen :D)

           Předpokládám, že dohoda s lidovci je jenom na dobré slovo. S kým z KDU-ČSL bylo vyjednáváno o rozbití bloku ODS a ANO? Za předpokladu, že vyjdou mandáty na to složit koalici jenom s lidovci, je nějaká záruka, že se KDU-ČSL nakonec nedohodne s ODS a ANO?
           Žádná záruka neexistuje. Příslib spolupráce není nijak “závazný”. Petr Vokřál by mohl vyprávět.

            Jak se k rozbití bloku ODS a ANO staví Starostové a nezávislí? Půjde STAN na Brně-střed společně v koalici s KDU-ČSL? Jaká je šance, že by STAN mohl jít do povolební koalice s ODS a ANO?
            Stan je součástí kandidátky KDU - jdou tedy spolu. Blok vede Filip Chvátal.

             Proč v koaliční smlouvě není zákaz koaliční spolupráce s ANO a ODS, když jsou namočeni v korupčním skandálu, který přesahuje hranice Brna-střed (a města Brna) a jejichž blok chceme rozbít? Zelení a Žít Brno souhlasí s rozbitím koalice ODS, ANO a KDU-ČSL, respektive nikdo z jejich kandidátů by nehlasoval pro koalici s ANO a ODS.
             Protože v případě scénáře a) rozbití bloku je jeden z těch subjektů v Radě. Největší problém je jejich kombinace v Radě - ANO+ODS a přicmrndávači.
             Samozřejmě preferuji scénář b) přečíslení kdy jsou v opozici, ale na to potřebuje fakt dobrej výsledek i my i KDU/STAN.

              Vnímáte nějaké riziko této společné koalice se Zelenými a Žít Brno?
              Jak píše Petr, mohou přijít nějaké hádky a podobně, ale to i v jednobarevném klubu. Moje úloha jako lídryně je tato rizika uřídit.

               Proto se ptám, pokud budeme v Zastupitelstvu MČ Brno-střed v menšině, je nějak ošetřeno přehlasování pirátských zastupitelů a zastupitelek ve společném zastupitelském klubu?
               Žádné speciální mechanismy - nejprve smírčí cesta, případně vypovězení smlouvy

                Připojuji se k Marovi a prosím o informace, kdo bude kandidovat za Stranu zelených a Žít Brno.
                Monika Lukášová Spilková
                Petr Springinsfeld
                David Oplatek
                Gabriel Kurtis
                Filip Havlíček
                Petr Kalousek
                Pavla Lukešová
                Martin Reiner
                Jiří Pertl
                Jasna Flamiková
                Radim Horák
                Lenka Brodzáková
                Tomáš Psota
                Kristýna Fuchsová Rytířová
                Tereza Pazdírková

                 Bude na kandidátce „Piráti, Zelení a Žít Brno“ Michal Závodský?
                 Místo 17

                 • Jak to je s kontrolním výborem na MČ Brno-střed? Je pokaždé pravidlem, že pozice předsedy/předsedkyně bývá uvolněná?

                 Znám historii KV jen od roku 2010 - tj. 2010-2014 uvolněná, 2014-2018 neuvolněná, 2018-2022 uvolněná. Nedá se tedy vůbec předjímat, jak to bude v letech 2022-2026. Osobně si myslím, že už by mi to nedali, pokud ten dotaz je myšlený konkrétně na moje případné angažmá.

                 • V případě České pirátské strany by o dodatku (ukončení koaliční smlouvy - pozn. MLS) hlasovalo MS Brno, je to tak?

                 Ano.

                  Jsou k dispozici etické kodexy Strany zelených a Žít Brno? Také to znamená, že pokud Zelení nebo Žít Brno poruší svůj etický kodex, můžeme vypovědět koaliční smlouvu?
                  https://i.zeleni.cz/doc/stranicky-predp ... ta-ci-obce
                  žít Brno nemá dokument tohoto typu

                  Tito uživatelé poděkovali autorovi Monika.Spilkova za příspěvky (celkem 5):
                  Petr.Springinsfeld, Michal.Marciniszyn, Filip.Havlicek, Marek.Lahoda, Jiri.Ulip
                  Uživatelský avatar
                  Adam.Zemek
                  Předseda/předsedkyně místního sdružení
                  Příspěvky: 222
                  Registrován: 29 čer 2018, 10:56
                  Profese: Zastupitel, člen představenstva, vývojář
                  Bydliště: Brno-Bohunice
                  Dal poděkování: 744 poděkování
                  Dostal poděkování: 287 poděkování
                  Kontaktovat uživatele:

                  Re: [Rozprava] Předvolební koalice na Brně-střed

                  Příspěvek od Adam.Zemek »

                  Ahoj. Dle Stanov čl. 6 ods. (6) žádám předsedajícího o tajné hlasování. Díky.

                  Zastupitel v Brně | Předseda MS Brno | adam.zemek@pirati.cz | FB | IG | +420 732 627 289

                  Zamčeno

                  Zpět na „Místní fórum Brno“