Příspěvky na bydlení pro studenty a mladé dospělé

Moderátoři: Administrativní odbor, Mediální odbor, Financni tym, Zahraniční odbor, Rada resortních týmů - členové, Garanti

labak_1
Návštěvník – nepatří k Pirátům

Příspěvky na bydlení pro studenty a mladé dospělé

Příspěvek od labak_1 »

Dobrý den,
Piráty volím celou dobu, co mám volební právo, a líbí se mi, jak pracujete. V kontextu všeobecného zdražování a návazných příspěvků vlády různým skupinám obyvatel ale mám teď pocit, že jste ve vládě na nás mladé trochu zapomněli... Nevím moc, kam jinam se s podnětem obrátit, tak to zkouším tady.

Za měsíc mám magisterské státnice, bude mi 26 let, a po škole budu nastupovat do neziskového sektoru za krásný tabulkový plat 22 980 Kč v hrubém, což je po zdanění nějakých 19,5 tisíce. Bydlím v Brně, a jako asi většina lidí v mojí situaci, bydlím ve spolubydlení se několika dalšími mladými dospělými, někdo ještě studuje, někdo už jen pracuje. Nájemní smlouva nám teď končí, majitel bytu nás informoval, že se musíme pobavit o zvýšení nájemného, a když jsem koukal, kolik stojí jiné byty, spadla mi čelist. Odhaduju, že moje nové náklady na bydlení budou minimálně kolem 7 500 Kč za měsíc.

A tak jsem začal koukat, jestli si i pro nás mladé vláda připravila nějakou podporu proti drahotě. Na chvíli se mi rozzářily oči, když jsem zjistil, že na příspěvěk na bydlení nově mají nárok i lidé žijící v podnájmu. S čistým příjmem 19 500 Kč a náklady na bydlení 7 500 Kč bych měl, podle orientační kalkulačky MPSV, nárok na příspěvěk na bydlení ve výši 1650 Kč. Super!

Když jsem ale pátral dál, zjistil jsem, že mám stejně asi smůlu. Rozšíření příspěvku na bydlení o podnájem se vztahuje jen na družstevní byty a ne na studenty, co si platí pokoj, ať už samostatný, či sdílený. Takže takhle to nejde. Kdybychom žádali o příspěvek na bydlení na základě nájemní smlouvy, jsme všichni považováni za jednu společnou domácnost - takže fakt, že někteří spolubydlící pracují a mají vyšší příjem, tak dohromady na příspěvek nedosáhneme. Přítom jsme de facto čtyři naprosto cizí lidé, kteří šli do spolubydlení právě proto, aby ušetřili. Takže já mám smůlu.

Ale co já - o mě tady ani tolik nejde. Místo abych si spořil na budoucnost a vlastní bydlení, budu z úspor peníze brát, abych to teď utáhnul. Nějak to dám. Ale říkám si, že plno jiných studentů a mladých dospělých třeba našetřeno nemá. Nebo že nemají rodiče, kteří by je mohli při studiu či obecně "do začátku" nějak významně podporovat. Představuju si, že s nějakou podporou od rodičů a brdádou se i při studiu dá fungovat dejme tomu s 15 000 na měsíc. Ale s dostupností a cenami bydlení v Brně i tak bude myslím velmi mnoho lidí, pro které budou náklady na bydlení představovat víc než 30 % jejich měsíčního rozpočtu. Ale tím, že jsou ve spolubydlení a v podnájmu, na žádnou podporu nedosáhnou.

Jsem z toho dneska nějaký zahořklý, jak o tom přemýšlím... Říká se, že my mladí moc nechodíme k volbám. Říkám si, jestli to nebude proto, že všechny strany, i ty, které se tváří, že mladým naslouchají, tak na nás z vysoka kašlou.

Řeší se tohle nějak?

Honza Labský

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26214
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36996 poděkování
Dostal poděkování: 30156 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Příspěvky na bydlení pro studenty a mladé dospělé

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

(Podporou stavění bytů v obecním vlastnictví. To by mělo vytvořit tlak na snížení nájmů. Chápu, že to je pro vás poněkud vzdálený časový horizont, ale to je holt situace politických oblastí s dlouhou setrvačností.)

Jinak takové dotazy patří spíše do příslušné programové sekce.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Odpovědět

Zpět na „Veřejná Poradna“