RT školství 1/2022 - Volba nového vedoucího/nové vedoucí RT školství

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Daniel.Mazur
Republikový výbor
Profese: fyzik
Dal poděkování: 744 poděkování
Dostal poděkování: 1572 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RT školství 1/2022 - Volba nového vedoucího/nové vedoucí RT školství

Příspěvek od Daniel.Mazur »

Jan.Hrubes píše: 27 dub 2022, 14:14

Vzhledem k tomu, že nikdo zatím nesesbíral podporu, navrhuju prodloužit dobu pro navrhování o 14 dní.

Ahoj,

děkuji za návrh, Honzo. Nikdo nebyl proti a zároveň nikdo z navržených neměl sebraných 9 palců podpory, proto prodlužuji rozpravu a sběr podpory pro nominaci o 14 dní, tedy do 12.5.2022.

Zdraví Dan

Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Mazur za příspěvky (celkem 2):
Antonino.Milicia, Martin.Tomasek

Daniel Mazur

+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz

"Hey, what does this button do?" (Curiosity)

Martin.Ulovec
Vedoucí resortního týmu
Profese: Analytik
Dal poděkování: 16 poděkování
Dostal poděkování: 139 poděkování

Příspěvek od Martin.Ulovec »

Milí přátelé,
ještě jednou děkuji za nominaci na pozici vedoucího našeho RT pro školství. Pokud jde o mou představu jeho dalšího fungování, považuji za důležité několik věcí:

1) Z pozice vedoucího RT chci nastavit pravidelná setkávání našeho týmu. V poslední době jsme se setkávali spíše v režimu ad hoc, ve vazbě na agendy, které se řeší na vládní úrovni (a to zejména v kontextu naplňování vládního prohlášení). Byl bych nicméně rád, pokud bychom nefungovali pouze "reakčně" na agendy, které se na úrovni vlády řeší, ale proaktivně, tj. rozvíjeli vlastní koncepce / návrhy opatření vyplývající z našich priorit a dlouhodobého programu. Existence odborného panelu u nás jako u Pirátů nemá na politické úrovni úplně obdoby a vnímám ho jako jednu ze strategických výhod oproti ostatním politickým stranám. Pojďme s ním tedy pracovat více efektivně a rozvíjet ho.

2) Jako vedoucí RT bych chtěl dotáhnout nastavení a fungování expertních týmů, které jsme již před nějakou dobou začali sestavovat. Expertní panely nám umožní řešit konkrétní témata více do detailu s tím, že budeme v rámci specifických témat schopni lépe navazovat kontakt/spolupráci i s relevantními aktéry (včetně zástupců odborné veřejnosti) v dané oblasti.

Tematicky zaměřené expertní panely by se odvíjely od této struktury:
a) Regionální školství
b) Vysoké školství, věda a výzkum
c) Celoživotní učení (včetně rozvoje neformálního vzdělávání)
d) Sport

3) V kontextu tvorby expertních týmů považuji za žádoucí využít odborný potenciál naši členské základny a rozšířit náš RT o další členy s určitou expertízou/odborností v souvisejících tematických oblastech a aktivně je zapojit.

Pokud jde o fungování RT a jeho vnitřní strukturu: RT by v zásadě fungovalo ve dvou režimech. V režimu pravidelných společných jednání celého RT a pravidelných schůzek / jednání tematicky zaměřených expertních týmů. Expertní týmy by měly svého vedoucího, který by zodpovídal za jejich fungování i přenos informací směrem k ostatním expertním týmům a vedoucímu RT (lze se společně pobavit o tom, zda z pozice vedoucích expertních týmů nastavit nějaký jednoduchý systém reportování nebo zda by na úrovni vedoucích expertních týmů a vedoucího RT rovněž probíhaly koordinační schůzky). To považuji za důležité i z důvodu nutnosti zajištění koordinace činnosti v rámci průřezových témat a přenosu informací (a to i v kontextu identifikace agend, které budou řešeny na vládní úrovni). Výstupy jednotlivých expertních týmů by pak byly podkladem pro společná jednání celého RT, který by měl vytvořené materiály odsouhlasit.

Vzhledem k zefektivnění procesů v rámci našeho RT a jeho dalšímu rozšiřování považuji za vhodné stanovit i pozici zástupce vedoucího RT, který by v případě potřeby poskytoval backup z hlediska organizace činnosti členů/expertních týmů. Zcela otevřeně přiznávám, že by mi pozice zástupce v případě mého zvolení dost pomohla i z hlediska skloubení mých pracovních povinností v Kabinetu na MŠMT a povinností vyplývajících z pozice vedoucího RT.

S většinou z Vás se znám poměrně dlouho, ale pro jistotu rovněž přihodím něco o mne:

Jmenuji se Martin Úlovec, je mi 36 let, vystudoval jsem obor Sociologie a sociální politika na FSV UK. Od roku 2018 jsem působil na poslaneckém klubu Pirátů jako poradce a analytik pro oblast školství a zároveň jako asistent poslance Lukáše Bartoně, který měl oblast školství ve své gesci. Z pozice poradce jsem měl na starosti přípravu pirátských návrhů a koncepcí v kontextu našich dlouhodobých priorit v oblasti školství, podkladů pro jednání ve Sněmovně nebo jednání s různými stakeholdery, kterých jsem se rovněž aktivně účastnil jako zástupce Pirátů. Rovněž jsem připravoval podklady a oponenturu k vládním návrhům a strategickým/koncepčním dokumentům v oblasti vzdělávací politiky (například Strategie vzdělávací politiky ČR do roku 2030+, Národní program reforem, Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy ČR 2019-2023, Národní plán obnovy). Jsem jeden ze spoluautorů pirátských vizí pro oblast vzdělávání , rovněž jsem se aktivně podílel na přípravě programových bodů pro letošní volby do Poslanecké sněmovny.

Před příchodem k Pirátům jsem profesně působil 5 let v resortu školství, konkrétně jako vedoucí analytického oddělení v Národním ústavu pro vzdělávání (nyní Národní pedagogický institut České republiky). V rámci své agendy jsem se věnoval především uplatnitelnosti absolventů na trhu práce, analýzám vzdělanostní a oborové struktury a také problematice předčasných odchodů ze vzdělávání. V této oblasti jsem se podílel například na přípravě návrhů opatření k prevenci předčasných odchodů a nastavení monitoringu předčasných odchodů ze vzdělávání. Z resortu mám zkušenosti s přípravou a připomínkováním koncepčních a strategických dokumentů Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a přípravou datové opory pro evaluaci a naplňování priorit operačního programu MŠMT (OP VVV). V rámci projektu MŠMT Podpora krajského akčního plánování jsem poskytoval krajským týmům datovou oporu pro určení priorit vzdělávací politiky v krajích. Oblasti vzdělávání jsem se věnoval i na mezinárodní úrovni. Působil jsem jako člen pracovních skupin Evropské komise pro monitoring uplatnitelnosti absolventů a rozvoj nástrojů pro uznávání kvalifikací. Z pozice národního koordinátora jsem pomáhal v týmu OECD s nastavením posledního mezinárodního šetření PIAAC (šetření gramotností dospělých). Také jsem spolupracoval s mezinárodní organizací CEDEFOP při přípravě nástroje Skills Panorama, který se zaměřuje na rozvoj znalostí a dovedností potřebných pro uplatnění na trhu práce a predikci potřeb pracovního trhu.

Aktuálně působím na MŠMT jako člen Kabinetu ministra školství a zároveň plním pozici národního koordinátora pro digitální vzdělávání v rámci nově vzniklé expertní skupiny při Evropské komisi, zaměřené na koordinaci členských států v naplňování společných digitálních cílů na evropské úrovni.

Předem Vám všem děkuji za Vaši případnou podporu:) Ať už volba dopadne jakkoliv, věřím, že náš RT bude v dobrých rukou.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Ulovec za příspěvky (celkem 4):
Antonino.Milicia, Vaclav.Kubaljak, Jan.Hrubes, Vojtech.Tomasek
Jan.Hrubes
Kontrolní komise
Profese: student, učitel, hudebník
Dal poděkování: 1447 poděkování
Dostal poděkování: 1342 poděkování

Příspěvek od Jan.Hrubes »

Zuzana.Ujhelyiova píše: 27 dub 2022, 19:37
Jan.Hrubes píše: 27 dub 2022, 14:14

Vzhledem k tomu, že nikdo zatím nesesbíral podporu, navrhuju prodloužit dobu pro navrhování o 14 dní.

Že se tak ptám - jak hodnotíš podporu? Nebylo by lepší dát rovnou hlasovat přijatelnost?

Hodnotil jsem to podle počtu palců u příspěvku. Změna postupu ve smyslu, že do prvního kola budou připuštěni všichni nominovaní a následně jen ti s nadpoloviční podporou projdou do kola druhého, možná je, já ji ale vzhledem k tomu, že jsem jedním z kandidátů, navrhovat nechci. Nicméně i vzhledem k tomu, že tu máme příspěvek, ve kterém jsou dvě nominace, tak bych se pro to přikláněl.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hrubes za příspěvek:
Zuzana.Ujhelyiova
Jan.Hrubes
Kontrolní komise

Protože nikdo nesesbíral v řádné době podporu, měla by se rozprava automaticky prodloužit o 7 dní, tedy do 19. 5. V prodloužené rozpravě pak není pro navrhování kandidátů třeba nominace (§21 odst. 2 JdŘ CF). Tím pádem všichni, kteří jsou nyní navrhovaní, mohou přistoupit k volbě.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hrubes za příspěvky (celkem 4):
Blanka.Charvatova, Antonino.Milicia, Zuzana.Ujhelyiova, Vaclav.Kubaljak
Jan.Hrubes
Kontrolní komise

Nějak nám to tady zamrzlo. Může to @Daniel.Mazur vypsat? Pokud se nepletu, tak kandidáti k hlasování jsou @Martin.Ulovec a já (@Jan.Hrubes).

@Martin.Tomasek a @Andrea.Hoffmannova ještě nepotvrdili, že mají o funkci zájem.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hrubes za příspěvky (celkem 2):
Antonino.Milicia, Vaclav.Kubaljak
Jan.Hrubes
Kontrolní komise

@Daniel.Mazur Bump.

Daniel.Mazur
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Děkuji @Jan.Hrubes.

Věc zamrzla hlavně kvůli komunální kampani. Z navržených se ke kandidatuře přihlásil jen Honza Hrubeš a Martin Úlovec, oba dodali kandidátskou řeč. @Martin.Tomasek ani @Andrea.Hoffmannova se nevyjádřili ani během neplánovaného zamrznutí (tisíceré omluvy), a tak myslím, že je fér se posunout.
Sběr palců se zdá trochu chaotickým (ne, není to dobrý nástroj), nicméně celkové počty palců od členů strany pod příspěvky typu "nominuji ...", "... přijímá nominaci" a "kandidátská řeč..." (včetně palců kandidátů samotných) jsou následující:
Jan Hrubeš - 10 p
Maritn Úlovec - 10 p
Tím oba splnili podmínku podpory 9 a více palečků.

Hlasování 1. kola (přijatelnost) spustím zítra v Heliosu ve spolupráci s Helios-kompetentními kolegy.
Podruhé posunutý harmonogram volby tedy bude vypadat následovně:

1. kolo - 2.6. až 6.6. včetně
  2. kolo - 10.6. až 13.6. včetně

Zdraví
Dan Mazur
P.S. @Zuzana.Ujhelyiova Podporu palci jsem stanovil ve vyhlášení, hlasovat rovnou 1. kolo by bývalo možné, ale když už jsem to tak neudělal v návaznosti na diskuzi k proceduře, už jsem to nechtěl měnit.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Mazur za příspěvky (celkem 2):
Jan.Hrubes, Antonino.Milicia

Daniel Mazur

+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz

Daniel.Mazur
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Ahoj všichni,
z důvodu výpadků systémů, které dle TO budou pokračovat do středy 8.6., posouvám vyhlášení 1. kola hlasování na středu 8.6.2022 večer.
Zdraví Dan

Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Mazur za příspěvek:
Jan.Hrubes

Daniel Mazur

+420-602-439-639
daniel.mazur@pirati.cz

Jan.Brizdala
Krajské předsednictvo
Profese: Radní Kraje Vysočina
Dal poděkování: 782 poděkování
Dostal poděkování: 1613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Brizdala »

Ahoj,

zasílají se avíza k posunu jednání e-mailem na členy RT Školství? Občas se sem podívám a vidím jen, že buď jsem lhůty prošvihl, nebo se změnily :-)

Díky

Jan Břížďala
místopředseda KS Vysočina, člen MS Třebíč
Radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu, informatiky a komunikačních technologií
Profil na wiki.pirati.cz
Jan.Hrubes
Kontrolní komise

Jan.Brizdala píše: 21 čer 2022, 08:23

Ahoj,

zasílají se avíza k posunu jednání e-mailem na členy RT Školství? Občas se sem podívám a vidím jen, že buď jsem lhůty prošvihl, nebo se změnily :-)

Díky

Neboj se, nic jsi neprošvihl. @Daniel.Mazur, mohli bychom už pokročit dopředu?

Díky.

Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hrubes za příspěvky (celkem 3):
Vaclav.Kubaljak, Antonino.Milicia, Janek.Wagner
Odpovědět

Zpět na „Školství“