Radek Vorlíček - Zájemce o členství

Moderátoři: PKS Pardubický kraj, KoKS Pardubický kraj, PMS Pardubicko

Odpovědět
radar26
Příznivec Pirátů – Pardubický kraj
Příspěvky: 2
Registrován: 02 lis 2020, 17:59
Profese: Akademický pracovník
Bydliště: Pardubice
Dostal poděkování: 6 poděkování

Radek Vorlíček - Zájemce o členství

Příspěvek od radar26 »

Milí členové České pirátské strany,

posledních cca 14 měsíců jsem oficiálním příznivcem Pirátů a nyní bych se k Vám rád přidal.
Tímto textem bych se Vám chtěl představit.

Jmenuji se Radek Vorlíček. Jsem sociální antropolog a pedagog. Pracuji jako akademický pracovník na Univerzitě Hradec Králové. Kromě toho již čtvrtým rokem spolupracuji s Agenturou pro sociální začleňování na projektu, který je zaměřený na vzdělávání. V minulosti jsem pracoval také jako knihovník a během studií jsem byl dva roky dobrovolníkem jednoho nízkoprahového klubu, který působil v sociálně vyloučené lokalitě. Doktorský titul jsem získal na Fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy v Praze. Během studií jsem realizoval několik studijních i pracovních stáží v zahraničí.

V současné době se zabývám vzděláváním, vědou a výzkumem. Již řadu let realizuji výzkum v základních školách v různých českých a slovenských regionech. Před rokem jsem na základě svých výzkumů publikoval knihu, která se zabývá inkluzí, tedy jedním z nejdiskutovanějších témat nejen mezi pedagogy a rodiči, ale i mezi politiky. Touto knihou jsem se snažil přispět do diskuze o fungování našeho vzdělávacího systému a poskytnout některé podněty k tolik potřebné inovaci učební praxe.

Vzdělání považuji za jednu z nejdůležitějších oblastí veřejné politiky a rád bych se aktivně podílel na rozvoji této oblasti. V rámci své práce pomáhám s přípravou budoucích pedagogů, ale zároveň bych si přál více vstoupit i do politické roviny, protože v ní se často rozhoduje o tom, jakým směrem se naše školství bude ubírat.

Bydlím v Pardubicích. Jsem ženatý a mám malého synka. Ve volném čase si rád čtu knihy z oblasti fantasy a historie. Baví mě sport, zejména badminton, lyžování a fotbal.
Těším se na spolupráci.

S pozdravem a přáním pěkného dne

Radek Vorlíček

Dovolil jsem si i rovnou odpovědět na otázky, které dáváte zájemcům o členství:

1) Která partaj Vám byla nejsympatičtější, než ses dozvěděl/a o Pirátech? Proč Piráti?

V minulosti jsem působil chvíli v ČSSD. Měl jsem pár přátel v této straně a část jejího programu mi byla blízká. V průběhu mého členství jsem ovšem hodně rychle poznal, že to není strana, která by mi jakkoliv vyhovovala. Je příliš konzervativní a málo liberální. Je to strana, která se nedokáže reformovat. Je v ní příliš mnoho hráčů, co tahají za nitky v pozadí. Nebrání dostatečně naši svobodu a demokracii. Není transparentní a jako řadový člen nemáte prakticky možnost se zapojit do dění ve straně. Stává se z ní strana čím dál tím víc populistická, která nedokáže oslovit mladé voliče. To jsou asi hlavní důvody, proč jsem byl u nich tak krátce a proč jsem od nich před několika lety odešel.

Myslím, že z výše uvedených důvodů je i zřejmé, proč mě lákají Piráti. Vyzdvihl bych hlavně dva body, které pro Vás nejsou žádnými prázdnými skořápkami, jimiž byste se oháněli, a to transparentnost a demokracie. Tyto dva body jsou mi velmi blízké. Vedle toho mě samozřejmě zaujalo i to, že zde u Vás probíhá diskuze, která posouvá Piráty dopředu. Jste mladá dynamická a liberální strana. Líbí se mi, že každý člen má možnost se zapojit do dění a přispět svým dílem k rozvoji naší společnosti.

2) Četl/a jste program Pirátů do PS 2017? Který bod Vám přijde nejdůležitější a se kterým nesouhlasíte?

Za nejdůležitější bod považuji vzdělávání a vědu, konkrétně zvýšení výdajů na vzdělávání nad průměr EU (velmi se mi líbí i zjednodušení státu pomocí technologií, konkrétně možnost vyřídit si 90 % papírování přes internet bez obíhání úřadů). Naopak si nejsem jistý regulovanou legalizaci konopí pro rekreační užívání.

3) Jaký je Váš názor na svobodu Internetu? Chápete obsah pojmů jako např. blokování stránek, síťová neutralita, šifrování, digitální podepisování, kryptoměny, apod.?

Jsem zastáncem svobody na internetu a rozhodně si nepřeju, aby se ze státu stal „velký bratr“. Přesto si nemyslím, že se pod svobodou na internetu schovává to, že si každý může říkat, co chce a dělat si co chce. Ve společnosti existují pravidla, kterými se musíme řídit, jinak zavládne chaos (stejně tak v offline světe si nemůžeme dělat, co se nám zachce – např. autem na dálnici není možné jezdit v protisměru). Internet mění naši společnost a vnímání světa. Mnohdy k lepšímu, ale zároveň je třeba vnímat i určitá rizika, které internet a sociální sítě přinášejí. Můj postoj k těmto věcem je proto obezřetný.

U dalších pojmů jako je kryptoměna či síťová neutralita znám jen základní obrysy a proto nemá moc smysl se k těmto věcem vyjadřovat.

4) Víte, co je to všeobecný základní příjem? Jak se k němu stavíte a z čeho by se měl financovat?

Myšlenka to není špatná, ale musí se ještě hrozně moc promyslet, prodiskutovat a ověřit v praxi. Myslím, že v současné době společnost není připravená na to, aby takový systém přijala za svůj.

5) Co si myslíte o migraci do ČR?

Myslím, že vždy záleží na tom, jaký typ migrantů k nám přichází, např. zda se jedná o ekonomické migranty, válečné uprchlíky, nebo o politické uprchlíky. Záleží také na zemi původu, tedy např. zda se jedná o migranta z Ukrajiny či Sýrie.
Celkově se jedná o velmi komplexní téma, které je úzce provázané s mnoha dalšími oblastmi a které musí být řešeno s našimi partnery v rámci EU. Bohužel v naší společnosti se nám nedaří rozvíjet kvalitní diskuzi o migraci. Téma je politicky zneužívané a často je uměle a černobíle zjednodušováno na odmítače migrace a tzv. „vítače“. Naše migrační a azylová politika je nepřehledná a nejasná. Je otázkou, zda dodržujeme naše právní závazky, ke kterým jsme se zavázali. Integraci cizinců do naší společnosti není věnována dostatečná pozornost. Naše Centra na podporu integrace cizinců by si zasloužila větší podporu.

6) Jak se stavíte k otázce rovnoprávnosti partnerského soužití gay a lesbických párů a možnosti adopce dětí takovými páry?

Jsem jednoznačně pro zrovnoprávnění svazků osob stejného a opačného pohlaví. Každý má právo na své štěstí a každý by měl mít možnost vybrat si partnera, s nímž chce žít. Odmítám jakékoliv urážky homosexuálně orientovaných osob a myslím, že nesmíme dopustit, aby to u nás bylo takové jako v současné době v Polsku.

K adopci bych rád poznamenal jen to, že z mého pohledu není ani tak důležité, zda je dítě vychováváno heterosexuálním nebo homosexuálním rodičem. Myslím, že nejdůležitější je hlavně poskytnout dítěti lásku a zahrnout ho láskyplnou péčí. A to může udělat přece jakýkoliv rodič nehledě na jeho sexuální orientaci.

7) Co si myslíte o autorském zákonu a společnostech OSA nebo Intergram?

Nejsem odborníkem na autorský zákon a s touto problematikou se v praxi ani ve svém osobním životě vůbec nesetkávám.

8) Jaké vnímáte největší problémy v otázce zahraniční politiky? Co si myslíš o EU, o NATO o anexi Krymu nebo o režimu KLDR?

Jsem velmi proevropsky smýšlející člověk. Evropská unie je zárukou stability a míru v Evropě. Člověk nemusí být historikem, aby pochopil, že před EU neustále docházelo v Evropě k menším či větším válečným konfliktům mezi evropskými národy. Až s nástupem EU máme dlouhotrvající mír, který bychom měli chránit, protože opět pohledem do historie si uvědomíme, že to rozhodně není něco naprosto samozřejmého. Samozřejmě Evropská unie čelí mnoha problémům. Byrokracie je značná. Přesto z ekonomického, kulturního a sociálního hlediska je rozhodně lepší být její součástí a kráčet společně s našimi partnery vpřed. Upřednostňuji cestu vzájemné spolupráce, než izolace.

NATO podobně jako EU je zárukou naší bezpečnosti. Myslím, že pro nás je jedna z priorit naší zahraniční politiky, obzvláště přihlédneme-li k zájmům a politice Ruské federace. V tomto ohledu je důležitý být platným a aktivním členem, který plní své závazky vůči svým spojencům v NATO.

Anexe Krymu je nelegální. Jedná se o území, které spadá pod ukrajinskou územní celistvost. Politiku Ruska v celém tomto regionu je důležité velmi pečlivě sledovat a analyzovat.

KLDR, totalitní a nedemokratický režim, který představuje nebezpečí pro okolní státy a celý region. S takovým režimem máme jen málo společného, vzhledem k tomu, že naše politika vychází z hodnot demokracie, lidských práv a mezinárodního práva.

Z hlediska zahraniční politiky vnímám trochu problematicky naši roli uvnitř Visegrádské skupiny. Uvědomuji si, že je důležité spolupracovat s našimi blízkými partnery v rámci této skupiny, ale blízký, srdečný a hlavně nekritický přístup k současné maďarské a polské vládě do určité míry negativně ovlivňuje naše vnímání v Evropě a odsouvá nás na okraj.

9) Jaký je Váš názor na legalizaci drog? Lze legalizovat všechny drogy, nebo jenom některé?

Rozhodně nelze legalizovat všechny drogy. Toleruji alkohol a kávu : )
Uznávám smysl konopí pro léčbu nemocných.

10) Kdo všechno by dle Vás měl zveřejňovat svá daňová přiznání, které instituce by měly zveřejňovat výši odměn svých zaměstnanců?

Domnívám se, že zveřejňovat daňová přiznání by měli všichni politici, kteří působí ve veřejných institucích. Stejně tak by veškeré veřejné instituce měli zveřejňovat výši odměn svých zaměstnanců. Jedině tak se vyhneme tomu, co se dělo ve středočeském kraji pod Jaroslavou Pokornou Jermanovou.

11) Co vnímáte osobně jako největší prioritu, kterou byste se z pozice člena Pirátů snažil/a prosadit?

Jako největší prioritu vnímám jednoznačně oblast vzdělávání. Rád bych napomohl tomu, aby náš vzdělávací systém nebyl podfinancovaný, aby byl po všech stránkách kvalitnější a aby postupně byly odstraňovány bariéry, které brání řadě dětí v rozvíjení jejich potenciálu.

12)Sledoval jste/slyšel jste o aktivitách Aarona Swartze? Co si myslíte o činnosti Juliana Assange/Wikileaks ?

Popravdě znám spíše případ Aarona Swartze než Juliana Assange. Aaron Swartz byl bojovníkem za svobodu internetu a jeho smutný příběh a činy rozproudily mimo jiné i velkou debatu v oblasti vědy a výzkumu. Na tomto poli patřím rozhodně mezi zastánce Open Access. Věda se dělá pro lidi a společnost a je financována většinou z veřejných peněz. Proto nevidím důvod, proč by články neměly být na internetu zdarma a všem dostupné.

Tito uživatelé poděkovali autorovi radar26 za příspěvky (celkem 3):
Ivana.Mrkvickova, Daniel.Lebduska, Dominik.Becka
Uživatelský avatar
Ivana.Mrkvickova
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 214
Registrován: 31 bře 2020, 20:22
Profese: asistentka resortních týmů
Dal poděkování: 529 poděkování
Dostal poděkování: 329 poděkování

Re: Radek Vorlíček - Zájemce o členství

Příspěvek od Ivana.Mrkvickova »

Děkujeme moc za představení a rovnou i za odpovědi na otázky:) Tvé odpovědi budou jistě zajímat hlavně @Lukas.Havlena @Dominik.Becka a @Filip.Mezera

Ivana Mrkvičková
tel: 778111450
ivana.mrkvickova@pirati.cz

„Na práci u nás nemusíte být blázen. Ale hodně to pomáhá.“ — Terry Pratchett

Uživatelský avatar
Dominik.Becka
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 618
Registrován: 19 bře 2018, 17:04
Dal poděkování: 530 poděkování
Dostal poděkování: 652 poděkování

Re: Radek Vorlíček - Zájemce o členství

Příspěvek od Dominik.Becka »

Děkujeme, Radku, za představení a rádi jsme tě slyšeli i v neděli. Nejbližší příležitostí se vidět bude další setkání ke komunálkám v příštím týdnu, budeme rádi za každou tvou pomoc i nápady.

zastupitel Pardubic a Pardubic I. předseda Pirátů Pardubicko. pardubecka.cz.

Odpovědět

Zpět na „Zájemci o členství Pardubicko“